Zeer belangrijk bericht. Herziening der kiezerslijsten. KIEZERSLIJSTEN Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Douderdag, 16® Augustus 1906. 5 centiemen. Tweede jaar. Nrs 39-40. Korts vóór de kiezing van 27 Hei, hebben een aan tal personen zich begeven naar hel Secretariaat der liberale Associatie om te reklameeren tegen hunne niet inschrijving op de kiezerslijsten of de niet toe kenning der bijgevoegde stemiuen waaraan zij recht hadden. Vele onder hen hebbenmisgrepen doen kennen ten voordeele van klerikalen. De liberale Associatie doet een dringenden oproep aan al deze burgers zich wel te willen, zonder vertoe ven, hunne reclamaties indienen naar het gemeente bestuur van hunne verblijfplaats. Om zeker te zijn dat er recht zal gedaan worden aan hunne reclamaties is het noodig dat zij zich door den gemeente secretaris een bewijsschrift doen afleveren, bij hetwelk besta- tigd wordt dat hunne reclamaties gedaan zijn ge weest. De kiezerslijsten worden voorloopend gesloten den in Juli. Zij moeten dienen namelijk voor de gemeen- lekiezingen van October 1907. Bet is dus van het grootste belang dal al onze politieke vrienden hunnen plicht doen. De liberale Associatie van Yper welker bureel, Se minariestraat, 1, alle weekdagen open is van 8 1/2 tot 10 1/2 ure en van 4 tol 6 ure, en s Zondags en de feestdagen van 9 tot 11 1/2 ure, gelast zich kosteloos al de stappen te doen om aan hare vrienden recht te doen wedervaren. Men zegge het voort. HERZIENING Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. W et'Scftijnemle fles fïoti(Üet'duifSVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5O Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, bixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België -en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. 1 Mei 190? tot 30 April 1908 Algemeene bemerkingen. De lijsten worden jaarlijks opgemaakt door het College van Burgemeester en Schepe- ttsn, van den 1° Juli tot den 31n Au- gusti. Zij worden van krachte den E Mei van het volgende jaar. Da voorwaarden van ouderdom moe ten vervuld zijn op ln Mei van het jaar Jat volgt op hetgene der herziening der lijsten de andere voorwaarden Moeten vervuld zijn op ln Juli van het jaar der herziening van de lijsten. De lijsten, voorloopig gesloten den 31 Augusti, zijn, te rekenen van 3" Sep tember, ter beschikking gesteld van bet publiek in het gemeente secreta riaat en in het commissariaat van po litie. De reclamatiën met de noodige be wijsstukken moeten gedaan worden 'óór den 31 October, voor het Sche pencollege. De beslissende lijsten worden geslo ten den 20 November en ter beschik- biug van het publiek gesteld te reke nen van 5 December. De reclamatiën voor het Beroepshof Moeten neergelegd worden met al de b-'wijsBtukken ten bureele van het arrondi8sements commissariaat, vóór den 31 December. Om kiezer te zijn, Moet men 1) Belg zijn van geboorte of de groote inburgering bekomen hebben. De kleine inburgering is voldoende voor het kiesrecht der gemeente. 2) Op ln Mei 1907, 25 jaren oud zijn voor de Kamer50 jaren voor den Se naat, de Provincie en de Gemeente. Indezelfde gemeente gehuisvest zijn sedert ten minste een jaar op den da tum van ln Juli 1906, voor de Kamer den Senaat en de Provincieen sedert drie jaren ten minste, op denzelfden datum, voor de Gemeente. Eene bijgevoegde stem wordt verleeDd voor de Kamerden Senaat en de Provincieaan den kiezer van 35 jaar oudgetrouwd of weduwe naar met wettelijk nakomelingschap, en in 1905 reeds ten minste 5 fr. betaald hebbende aan den Staat voor person- neele belastingen, ten ware hij er van ontslagen ware omreden van zijn be roep. Voor de Gemeente is die bijge voegde stem maar verleend wanneer men aan den Staat betaalden indien men reeds in 1905 ten minste 5 fr. be taald heeft in de gemeenten van 2000 inwoners10fr. in deze van 2000 tot 10,000 inwoners en 15 fr. in deze van 10,000 inwoners en daarboven. Eene bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat, de Provincie en de Gemeente, aan den eigenaar, sedert ten minste één jaar bp 1" Juli 1906, van onroerende goede ren van een kadastraal inkomen van ten minste 48 fr. of aan den bezitter sedert ten minste twee jaren op 1" Juli 1906. van eene rent van 100 fr. ingeschre ven op het grootboek der openbare schuld of op de algemeene spaar- en lijfrente kas. De kiezer, te gelijk eigenaarvan on roerende goederen en van een rente boekje van 100 fr. beeft maar recht op eene bijgevoegde stem. Voor de Gemeente alleen, wanneer het kadastraal inkomen der onroerende goe deren, betaald sedert ten minste een jaar op 1" Juli 1906, ten minste van 150 fr. zijn twee bijgevoegde stemmen aan den kiezer toegekend. De kiezer kan de bijgevoegde stem van belastingbetaler Huisvader en van eigenaar vereemgen. Twee bijgevoegde stemmen zijn toegekend aan de dragers van di plomas van de hoogeschool,der veeartse nijschooJ, van het middelbaar hooger onderwijs, der militaire school, der school van Gembloers, van het hooger institut van koophandel te Antwerpen, der provinciale school der mijnen van Henegouwen. De kiezers die volgende bedieningen, beroepen of ambten vervullen of ver vuld hebben, hebben recht aan twee bijgevoegdestemmen: ministers, volks vertegenwoordigers, magistraten, cou- öuls, advokaten, notarissen, genees- heeren, apothekers, leeraars, gediplo meerde onderwijzers, die vijf jaren in bediening zijn, officieren van 't leger, bedienaars der eerediensten door den Staat vergeld, enz. De kiezer kan niet meer dan drie stemmen vereenigen voor de Kamer, den Senaat en de Provincie. Hij kan er vier hebben voor de Gemeente. Openbare zitting van Zaterdag 4 Augusti 1906. De openbare zitting wordt ten 5 ure 15 m. geopend. Ziju tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-VoorzitterStruye en VandenboogaerdeSchepenen Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvet- tere, Vandenpeereboom, Bouquet, So- bry, Lemahieu, Raadsleden N. Bou- dry, d.d. Secretaris. Afwezig: MM. Begerem en Iweins. Het proces verbaal der zitting van den 30 Juni 11. geene aanleiding gege ven hebbende tot eenige bemerking, wordt goedgekeurd. 1Water ver deeling spijzing der statie, verdrag. De heer Voorzitter geeft lezing van een verdrag gesloten tusschen de stad en de maatschappij der spoorwegen van West-Vlaanderen, betrekkelijk de noo dige waterspij zing voor de behoeften der statie. Er volgt uit dat verdrag dat de maat schappij van West-Vlaanderengemach- tigd is zich van water te voorzien in den Boterplas. op voorwaarde dat ge zegde maatschappij jaarlijks aan de stad eene som van 3,500 fr. zal betalen. Deze overeenkomst is gemaakt voor eenen termijn van negen jaren die be gonnen is den ln Januari 1906. Er is in dat verdrag bepaald dat de stad gemachtigd is do spijzing te rege len van het geleverd water aan de Sta tie, in geval vanachaarscheid. M. Z>' Huvettere verlangt eenige woor den te zeggen nopens dat voorwerp welk aan de dagorde staat. Er is beloofd geweest, zegt het acht bare Raadslid, tijdens de bespreking der begrooting van 1906, drinkbaar overvloedig en gezond water te geven aan de bewoners van het Hoornwerk. Welnu, tot heden is er niets gedaan geweest. Bij die brandende hitte zijn de bewoners van die wijk verplicht zich te bedienen van het water der vestingen, dat bezoedeld is door de honden die daar kreveeren. M. Colaert. Die er in gesmeten worden na dat zij gekreveerd zijn, wilt gij zeggen. M. D'Huvettere. Ik heb den tijd niet om te onderzoeken wat er van is het ware onmenschelijkaan die bewoo- ners water te weigeren, al ware het maar gedurende een ure daags,dat van Dickebusch vijver komt. Het ware ge makkelijk aangezien de stad water geeft aan de Maatschappij der buurt spoorwegen en de kost ware ten hoog- sten van vijf en twintig fr. voor de aansluiting. MColaert. Dat zou veel meer kos ten. M. D'Huvettere. Deze waterleiding zou toevertrouwd worden aan de wacht van den eenen of den anderen politie agent en niets ware gemakkelijker aangezien er daar een agent is voor het toezicht der automobiels, indien gij wilt, zal ik u het geld verschieten. M. Colaert bedankt den achtbaren heer D'Huvettere voor zijne edelmoe digheid. Dat werk, zegt de heer Voorzitter, zou sedert lang gedaan zijn geweest indien wij de vragen niet vreesden van een groot getal inwoners van andere wij ken. De kwestie van het water is aan de dagorde en wij zouden kunnen recht doen aan deze vraag, het toekomende jaar, en zelfs eene verlenging maken tot aan het kerkhof. Wat meer is, het is jaren en jaren dat de lieden van het Hoornwerk be diend zijn door de wateren van de ves ten. Voor wat aangaat het water dat aan den buurtspoorweg gegeven wordt, gij weet dat er een contrakt is. In alle gevallen zal het College zijn best doen opdat de werken die er te doen zijn het toekomende jaar uitge voerd worden. M. D'Huvettere betwist de goede in zichten niet van M. Colaert, maar met al die beloften blijven de bewoners van het Hoornwerk zonder drinkbaar water. M. Colaert. Men zal de studie aan vangen der kwestie van de wateren, der afdijkiog van Dickebusch vijver, enz., enz. voor al die werken die nood zakelijk zullen gevolgd worden van eene leeningwachten wij eenige maan den en er zal voldoening gegeven wor den. M. Z>'Huvettere vindt niet dat het eene gunst ware voor die wijk ten nadeeie van andere, aangezien er geen een is gelij k de wij k van het Hoornwerk. M. Colaert. Op deD steenweg van Veurne vraagt M. Boeckenooghe er ook. MD'Huvettere. Ik geloof het wel en den Verloren Hoek M. Colaert. Spreken wij niet van den Verloren Hoek, die goede lieden vragen het water niet. M. D'Huvettere. Het Hoornwerk is een geval, terwijl den Veurneschen steenweg geene wijk is. Al de riool wateren storten in de vestingwateren en het is geen reden omdat de bewo- DE WEERGALM DER VOOR HET TIJDVAK VAN

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1