Stadsnieuws. De partij der huichelaars De liefde van 11. Cola'11 de kinderen des volks- ners van het Hoornwerk sedert eeuwen zich van dat water bedienen dat dit stelsel moet blijven voortduren. Te Poperinghe hadden zij ook het gas niet men lacht MColaert komt terug op zijne vroe gere overwegingen en belooft voldoe ning te geven aan het achtbare lid. MD"Hnvettere. Oh ik weet het. Uw goede wilis te wel gekend, [algemeen gelach.) M. Colaert. Het College zal de zaak bestudeeren. M. D" Huvettere. Het is onze plicht vooral drinkbaar water te geven aan onze ingezetenen. Op de wijk van het Hoornwerk is er eene leiding. Waarom het niet beproeven M. Colaert. Wij zullen trachten voldoening te geven. Laat ons ten min ste eenigen instel, eenige rust geduren de de vacantie M. Sobry vraagt of de werken van kanaliseering op de Kruisstraat geëin digd zijn. M. Vandenboogaerde. Voor het oogenblik spijzen de bewoners der Kruisstraat zich aan de pomp die er ge zet is geweest M. Colaert. Men zal moeten maat regelen nemen opdat die kanaliseering spoedig geëiidigd zij M. Vandenboogaerde. Van de toeko mende week zal men tot dat werk overgaan. De Raad keurt eindelijk het verdrag met eenparigheid goed, dat gesloten is geweest tusschen de stad en de Maat schappij der spoorwegen van West- Vlaanderen 2. Bureel van Weldadigheid pro ces verbaal van verpachting van goe deren. De Raad brengt een gunstig advies uit over het proces verbaal der ver pachting van goederen gehouden den 19 Juni 1906 door het Bureel van wel dadigheid. 3. Kerkfabriekenbudjel 1907 van Sl Jacobs kerk. Na de uitleggingen gegeven door den heer Voorzitter, brengt de Raad een gunstig advies uit over het budjet dezer fabriek. Be heer Voorzitter bestatigt dat het tekort maar van fr. 1450-14 meer is. en hij hoopt dat binnen twee of drie jaren dat tekort geheel zal verdwenen zijn 4. Kerkfabrieken budjet 1907 van S' Maartenskerk Tot nu toe, zegt MColaertheeft de kerkfabriek de noodige som (4 000 fr.) niet gevonden om het tekort te dekken. Dames der parochie doen het noodige opdat het zou kunnen verdwijnen. Gunstig advies 5. Burgerwacht budjet 1907. Dat budjet beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van 1,700 fr. M2?'Huvettere vindt eene verleening van 150 fr. op het budjet voor eene schijf schieting. M Colaert. 't is eene verminderde schieting die plaats heeft in de middel bare school. M. D'Huvettere. En het ontwerp der groote schietbaan M. Colaert. Wanneer wi] de lee ning zullen doen voor de herstelling der Halle, der kerk van S' Maertens, van het Museum, van de afdijking van Dickebusch, van de stedelijke bestra ting, zullen de werken der schietbaan in die leening begrepen worden. Goedgekeurd. 6 Muziekschool verlichting der lokalen. De heer Voorzitter. De onkosten voor de kanaliseering van het gas, de buizen, de armen, enz., enz, zullen be- loopen tot de som van fr. 432 25. M. Vandenboogaerde vraagt den uitstel van dat voorwerp dat op de dagorde verschijnt omdat er geene kennis van gegeven is geweest in het College. De heer Schepen van openbare wer ken verlangt eerst die kwestie te bestu- deeren. M Fraeys, voorzitter der muziek school, poogt die uitgave te wettigen. De verlichting met petrol is kostelij ker dan het gas en biedt een waar ge vaar aan. De uitvoering van dat werk zal eene besparing zijn en moet gedaan worden gedurende het schoolverlof op dat er geene onderbreking meer zij in de leergangen. Hij vraagt dat de kwes tie op de dagorde behouden blijve. M Vandenboogaerde. Ik maak deel van het College en als zulkdanig wensch ik te onderzoeken of deze uit gave gewettigd is. M. Colaert. Het is eene kwestie die niet van gisteren dagteekent. M. Fraeys. Dat is aan het College kenbaar gemaakt geweest. MVandenboogaerde. In het geheel ni6t Ik weet er niets van (1) M. Colaert denkt dat er sprake van geweest is. M. Vandenboogaerde Zijtgij zeker dat deze uitgave gewettigd is M. Fraeys. - Het is dringend dat die plaatsing gedaan worde. M. Colaert. Het is eene bagatel. (2) M. Vandenboogaerde ....die verdient onderzocht te worden. M. Fraeys. Dat is onderzocht ge weest. M. Bouquet. Er zijn leergangen die op den dag gegeven worden. M. Fraeys. Ten volle maar er zijn meer 's avonds. MColaert. Het gas zal zoo duur niet kosten als de petrol. M. Sobry. Wat zal de kost er van zijn M. Fraeys. Alles brandt niet ge lijktijdig, terwijl dat de petrol ver- schillig is. M. Vandenboogaerde. Het geldt hier den prijs niet, het geldt te weten of die plaatsing noodig is. M. Fraeys. Het is zeer noodig. M. Vandenboogaerde Het is hetzelf de met de Academie. De meubels zijn gemaakt in pichepin. Het is ver kwisting, M Colaert. Onder esthetisch oog punt is dat beter. M. Vandenboogaerde. Dat kost duurder en is zoo kloek niet. M. Colaert. Gij moet het beter kennen. M. Vandenboogaerde. Het is onze plicht de zaken te onderzoeken in het belang der ingezetenen. M. Colaert. Er is hier geen sprake van de Academie, er is spraak van de muziekschool. M. Vandenboogaerde. In de Acade mie heb ik bestatigt dat de bekken open waren. M. Colaert. Dat gaat het Schepen college niet aan. Dat gaat de gasfa briek niet aan. 't Is de schuld van den portier. M. D'Huvettere vraagt of het gas door den portier verbruikt door de stad moet betaald worden M. Colaert Natuurlijk 't is het zelfde voor al de portiers. MSobry. Aangezien de leergan gen der muziekschool maar in de maand October hernomen worden, zou men kunnen alle vrijheid geven aan den heer Schepen van openbare werken om de zaak te onderzoeken. Er zal waar schijnlijk eene vergadering van den Raad piaats hebben in de maand Sep tember, in die vergadering zouden wij kunnen het gevraagde credietstemmen en men zal den noodigen tijd hebben om de werken uit te voeren. Het achtbare Raadslid vraagt of al de gemeentelijke gestichten, zament- (1)Gelukkiglijk ddt M. Vandenboogaerde zich bij den neus niet laat leiden en dat hij haar op zijne tanden heeft om zich te verdedigen En de heer Schepen Struye, in plaats van zijnen collega te ondersteunen, zat te ronken l'N. der R.j Zoo Zoo Dat werk is dringenden SüO fr. is eene bagatel, omdat het in dit geval kwestie is vin nichtje's gas Maar de vraag van den achtbaren Raadsheer D'Huvettere, die anders belangrijk is en die bijzonde ren aard van hoogdringendheid aanbiedt, zoo veel te meer dat het eene zaak van openbare gezondheid is die op het spel is, wordt tot het toekomende jaar uitgesteld, misschien voor 't jaar blok En dat werk zou nochtans geen 100 fr. kos ten. Dat is eene ware bagatel Ali De gezondheid der bewoners van het Hoornwerk bekommert onzen Burgemeester niet. Het is te onthouden Zou M. Colaert het minste kunnen weigeren aan den Raadsheer Fraeys, voorzitter der ka tholieke vereentging, die alles m hel werk ge steld heeft om de kandidatuur te ondersteunen van onzen sympatliieken en volksminnenden Burgemeester van Poperinghe.... pardon, van Yper, tijdens de laatste wetgevende kiezingen. De openbare denkwijze zal uwe houding streng beoordeelen, M. de Burgemeester. Al uwe listen zullen niemand meer bedrie gen. (N. d. RJ lijk het Slachthuis, weldra bij middel van het gas zullen verlicht worden. M. Colaert. De kwestie der verlich ting met gas van al de gemeenteges tichten ligt ter studie. M. D' Huvetlere, met een doel van be vrediging, vraagt dat de Raad het cre diet van 500 fr. stemme en dat bij alle vrijheid geve aan den heer Schepen van openbare werken om de zaak te onderzoeken. M. Vandenboogaerde. Het doel mij ner opmerking was te onderzoaken ot wij bet gas niet konden leggen met min kosten. - Indien het College niet meer mag onderzoeken, versta ik er niets meer van. Eindelijk stemt de Raad in den be paalden zin van M D'Huvettere. 7. Middelbare School rekening 1905. Na de uitleggingen gegeven door den heer Voorzitter, keurt de Raad de re kening goed. 8. Stadseigendommen pacht der Kasselrij. Na de onderhandelingen aangegaan door de stad met de Commissie der maatschappij Be Concorde, is men tot den volgenden uitslag gekomen De pacht, in plaats van 1,600 fr. zal van 2 100 fr. zijn, 't zij eene vermeer dering van 500 fr. Bij brieve van 12 Juli 1906, gestuurd door den achtbaren Voorzitter, M. Bossaert, aanvaardt de Commissie de pacht te vernieuwen voor negen jaren, aan de voorwaarden van 2,100 fr. 's jaars, mits eenige werken te verrichten aan de Kasselrij, zooals de vernieuwing der eetzaal, het witten van den koer, enz enz. Met die niewe pacht te sluiten, heeft de stad het inzicht gehad het hotel der Kasselrij te behouden, omdat het een behoorlij k gasthof is om de vreemdelin gen te ontvangen. Na de opmerkingeu van M. Fraeys de meeste kosten te vermijden geeft de Raad zijne goedkeuring aan deze ver pachting. 9. Gezondheid vraag van een bij zonder crediet. De heer Voorzitter. Er dient een bijzonder crediet gestemd te worden, ten einde de noodige maatregelen te nemen opdat het water gelegen op de Maloulaan, geene oorzaak van besmet ting zij, zooveel te meer dat de open bare denkwijze er zoo veel door ontroerd is geweest als ik zelf. Na de gezondheidscommissie aan hoord te hebben zou er eene aanzien lij ke som van 7 tot 8.000 fr. noodig zij n om de werken van gezondmaking te verrichten. M. Vandenboogaerde. Onmogelijk met die som. MColaert denkt dat het zou kunnen gedaan worden. De gezondheidscom missie heeft de kalk voorgeschreven en het solferzuur zout afgeraden. Wij zullen dus voor dat gebruik 20 000 kilog. kalk bezigen en wij vra gen u een crediet van 2000 fr. M. Vandtnboogaerde. Dat crediet zal onvoldoende zijn. Dat werk kost dage lijks 150 fr. M. Colaert. In mijn hoedanigheid van Voorzitter der gezondheidscom missie, vraag ik een crediet van 2.000 fr. De Raad stemt eenpariglijk het ge vraagde crediet en de openbare zitting wordt ten 6 ure 1/4 geheven. Het gerucht liep in de stad dat de heer Burgemeester, in de zitting van 4 Augusti 11., uitleggingen ging geven nopens de kwestie der ontvangsten op de botermarkt en dat hij het zich als eenen plicht zou aangerekend hebben de woorden van blaam in te trekken welke hij ïu volle zitting uitgesproken had. Maar M. Colaert heeft over deze zaak gezwegen als een visch Wat moet men er uit besluiten (N. d. R.) De klerikalen pochen gedurig op hunne liefde voor den godsdienst en de zeden volgens hen zijn er geene menschen die meer op naastenliefde barmhartigheid, zedelijkheid, enz' mogen roemen. De lezer die zulks hoort, zou de ken dal deze gezegden de zuivel waarheid zijn, maar als men de ha delingen der zoogezegde ka'holieb' eens goed nagaat, dan moet men b kennen, dat dit alles maar huichel rij is, dat zij zelfs geen schijn van deze schoonehoedanigheden bezitten De God waarvan de katholieken gewagen, is een onding, ofwel 2n kennen hem niet. Want, indien waar is wat in de kerken wordt ver zonnen dat zijde katholieken alleen den waren godsdienst belijden. (U zij alleen de ware volgelingen van dèn Heer zijn, dan is die God de onver draagzaamheid in persoon, en dan ware het beter dat hij nooit op (je wereld ware geweest oin dezelve tnet zijn voorbeeld vooraf te gaan. De katholieken weten best dal, er zulke God, gelijk zij hem afschilderen niet bestaat de priesters zijn over.' tuigd dat een God, die almachtig W]J is, niet wil gediend zijn met dè zon. derltnge handelwijze van kerels, die deonnoozelen uitbuiten en verdruk ken, die in den naam van God durven zeggen voor wie men moet kiezen die in den naam van God de gazetten aanduiden welke niet mogen gelezen maar moeten verbrand worden, die in den naam van God, weezen onterven en andersdenkenden broodrooven. Dat God deze schijnheiligheid niet openbaar maakt, is geenszins een be wijs dat hij niet beslaat, maar wel dat hij te hoog is verheven om zich te bemoeien met het gezaag zijner die- naars. Zij, de kalkolieken noemen Chris, tus de stichter hunner Kerk Maar dat is Christus eenen kaakslag toebren gen want elk woord dat Christus heeft uitgesproken, elke regel dien hij voorgehouden heeft, wordt door de katholieken verdraaid, verwrongen en gelogenstraft. De beste katho lieken zijn zijdie het meest aan kloosters en kerken geven.... En Chris tus leerde ons door zijn voorbeeld dat de armoede hem lief was. Zij spreken van barmhartigheid. Maar in alles wat zij verrichten, ei- schen zij geld en moeten vet betaald worden. Naastenliefde kennen zij met, wuil als naasten beminnen zij enkelblil geloovigen, kruipers en geldwolvei overdragersen dwingelanden. En wa ren er geene blindgeloovigen, dan zoi men inzien dat de afgeschilderde Goi eene onmogelijkheid is. Zonder dt zwakken waren de priesters weldr; den invloed kwijt, dien zij heden ge nieten, waren er geene geldwolven dan zou Christus leer m hare zuiver: waarheid nog doorstralen. Het zijn wolven m schapenvacbtei diein 't publiek met den naam vanfo thol tekscherm enmaar d te i n 'tgeheit zich soms schandelijk vergrijpen ei dan menige lessen zouden mogen onl- vangen van de godloochende libe ralen Men weet dat het in den wensch"5 van den wetgever dat de kinder8' der lagere Scholen zekere uitstap, doen met het oog op hun onderri' Antwoordende aan die verlangd had het Comiteit van den Schoolpa ning beslist eene som van 25°^r' stellen ter beschikking van twee0'! derwijzers om gedurende het sC verlof, de drie eersten van elke k naar Oostende te leiden. Het tevens eene belooning en een on' richt zijn voor de eenen een m" van naijver en prikkeling voor anderen. jg Het Comiteit hoopte dat de voering van dat ontwerp moeilijkheden zou ontmoeten- 1 het had zonder den zoogezegd^ der der stad gerekend. VOOR

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2