A. Dechièvre HET WILDE MEISJE. Rechterlijke orde. Koninklijke Atheneum van Oostende. Rechtbanken. Valsche belofte van huwelijk. Over tijd en kalender. De onderwijzers die het last aan vaard hadden de leerlingen in de badstad te vergezellen en te leiden, waar zij van de overheid het beste onthaal zouden bekomen hebben, die onderwijzers, zeggen wij, moesten er natuurlijk eerst over spreken aan hunnen bestuurder, die., van zijnen kant, ofschoon het ontwerp genegen, er moest kennis van geven aan den heer Burgemeester, wiens goedkeu ring hem niet twijfelachtig scheen. Welnu Welnu de heer Burger meester weigerde vlakaf, verbieden de dat een enkele onderwijzer zich zou verplaatsen om de arme kleine leerlingen te geleiden. En ziedaar hoe onze eerste magis traat zich bekommert om de kinde ren der werklieden, en zorgt voor de ontwikkeling van hun verstand en van hun onderwijs Welke menschenvriend M. Thienpont, Prokureur des Ko- nings bij de rechtbank van eersten aanleg te Yper, is substitut benoemd van den Procureur generaal bij het Hof van Beroep van Gent. M. Schramme, substitut van den Procureur des Konings bij de recht bank van eersten aanleg te Brugge, is benoemd tot Prokureur des Ko nings bij de rechtbank van eersten aanleg te Yper. Ziedaar een derden Brugschen ma gistraat bij onze rechtbank benoemd. Er is bepaald niets meer dan voor de Bruggelingen te Yper. In het arrondissements Commissa riaat is het een Bruggeling die M. Petit vervangen heeft. Zijn er dan geene bekwame advo- katen te Yper, ofwel zijn het onze volksvertegenwoordigers Colaert en Van Merris die geene pijp tabak waard zijn Ten ware het de invloedrijke Co laert zoude zijn die voortgaat met zijne voorkeur te toonen voor Brugge. Na het gas, de magistratuur. Schitterend succes behaald door jonge lieden van Yper en van het arrondissement M. DeBruyne PolydoorvanNieuw- kerke, leerling in het stadspension- naat, gehecht aan het koninklijjk Atheneum vanOstende,komtop eene schitterende wijze zijne studiën te eindigen. Hij heeft buiten den prijs van uit muntendheid, (vergulden eermetaal, belooning verleend door de stad Oostende), den eersten prijs beko men in fransche taal, in duitsche taal, in engelsche taal, in geschiede nis, in aardrijkskunde, in wiskunde, in natuurlijke wetenschappen, in sa menvattingenvan de anti-alcoolische voordrachten, alsook den tweeden prijs in vlaamsche taal en in meet kundige teekenkunde. Diezelfde leerling heeft in de uit- gangs examens van Rhetorika een diploma bekomen, bestatigende dat hij zijne volledige studiën geëindigd heeft in moderne Humaniora, weten schappelijke afdeeling. De jury was samengesteld uit den heer Schepen van het openbaar on derwijs, van twee personen gekozen buiten het middelbaar onderwijs en door den minister van 't inwendige en van openbaar Onderwijs aange steld, van den prefekt der studiën en van al de leeraars gelast met den leergang van rhetorika. Een ander leerling van hetzelfde gesticht, Mijnheer Georges Carpen- tier van Yper, heeft den eersten al- gemeenen prijs bekomen in y der oude Humaniora, grieksche en latijn- sche afdeeling. -Mijnheer Emiel Vuylsteker van Gheluvelt, wiens succes wij in een vorig nummer gemeld hebben, was ook een oud-leerling van hetzelfde gesticht. Wij bieden die jongelingen en leermeesters onze hartelijkste geluk- wenschen aan. Eene jonge dochter van Isenber- ghe, S. H., had verleid geweest door eenen jongeling van Leysele, A. G. Hij had haar stellig het huwelijk be loofd per brieven, maar achter zeke ren tijd verdaagde hij steeds de brui loft en eindelijk brak hij alle zijne betrekkingen. De jonge dochter, dat zoo niet willende verstaan, eischte van haren verleider voor den recht bank van Veurne de som van 5,000 franken schade-intresten en verloos haar proces. Maar het Hof van be roep tot Gent komt, door arrest van den i8n Juli laatst, van den bedrieger A. G. te veroordeelen tot 3,000 fran ken schade-intresten te betalen aan zijne gemiste vrouw en ook tot alle de onkosten van beide gedingen. Goede les voor de bekoorders en de bedriegers. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust. Het Algemeen Nederlandsch Verbond stelt eene beurs vaD 1000 fr. beschik baar als tegemoetkoming aan een vlaamsch student, die tot bekroning van zijn studiën, om zich te bekwamen in de Nederlandsche wetenschappelij ke taal, voor een tijd wil gaan studee- ren aan een van de Hollandsche Hooge- scholen. Wieinlichtingenverlangt wende zich tot het secretariaat van Groep België van het A. N. V., Spiegelstraat, 20, Gent. Medegedeeld itanque ei ISecouvrement. Achat et teute de Fonds publics Ëchanqe de coupons Conversion et Conscription a tons emprunts Beiges et étrangers. tPêiivrance sur tous paps de lettres de crédit, traites et chèques. Avances de fonds. üèpöt de fonds Comptcs-courants de Depóts de fonds avec carnet de cheques. 85, rise sic Ifcnln, 15 V I» 38 E I liaison fonslée en 1873. AVIS IMPORTANT. Verification des tirages de titres remboursables. Les listes qui me sont présentées doivent être dressées par ordre numé- rique. Le bureau est ouvert de 9 d 12 hresmatin. ste uitkomsten, tot welke deze onder zoekingen hebben geleid, kan iedereen zich met weinig moeite eigen maken. Dagelijks is men getuige van zeer eenvoudige verschijnselen, waarvan men zich in het algemeen niet goed rekening kan geven Wien is het, bij voorbeeld niet in het oog gevallen, dat de schaduw, die ons lichaam des mid dags op den grond werpt, met het tijd stip van het jaar dagelijks vermindert of vermeerdert Voor velen is de ware oorzaak van dit verschijnsel een raad sel en nochtans het is door het waar nemen der schaduwlengten, dat men de grenzen van de schijnbare beweging der zon ten noorden en ten zuiden, den weg van dit hemellichaam t-usschen de starren, den duur der jaargetijden en zelfs de lengte vao het zonne]aar leerde kennen en het eerste der starre- kundige werktuigen was de "gnomon» of eenvoudig eene staaf vertikaal op een waterpasvlak geplaatst. Het waar nemen derschaduw van den "gnomon» op de verschillende uren van den dag was het eerste uurwerk, en de veran dering in delengte der middagschaduw diende tot maatderzonsmiddaghoogte. Ik herinner mij, dat ik nog zeer jong zijnde, vermaak schepte in het vervaardigen van hetgeen ik zeer naïef een zonnewijzer noemde. Ik prikte eene naald vertikaal op een stukje wit kar ton, plaatste bet, toestel in het zonne licht, en teekeude van uur tot uur de schaduw van de naald op het papier af. Mijn toestel was mij slechts weinig tijd van dienst, en ik bemerkte weldra, dat de schaduwlijnen niet meer op dezelf de uren invielen. Over het algemeen kon ik mij dit afwijken nogal licht verklaren, vermits de stand der zon betrekkelijk den horizont van dag tot dag verandertmaar ik bemerkte met verwondering, dat zelfs des middags de schaduw der naald zich allengskens van de middaglijn verwijderde en er later weder naar terugkeerde. Daar ik wist, dat des middags de zon altijd in den meridiaan stond, kon ik dit feit niet begrijpen en het was slechts vele jaren later, toen ik grondiger ken nis in starrekunde bezat, dat het raad sel ontsluierd werd. "Wie heeft niet met bewondering aangemerkt, hoe men, zelfs op eenige seconden na, het oogenblik eener zons- of maansverduistering kan bepalen Men beeldt zich meestal in, dat daar voor immer hoogstmoeilijke bereke ningen en zeer grondige kennis in star rekunde en wiskunde worden gevor derd het is eene dwaling. De bewegin gen der hemellichamen zijn zoo goed bekendhun stand aan den hemel is zoo wel in tafels berekend, dat men bij middel vaD regel en kompas zeer ge makkelijk het oogenblik eener verduis tering op eene of twee minuten na kan bepalen en dit is voorzeker het schoonste bewijs van den graad van volmaking, dien de starrekunde be reikt heeft. De sterrekunde, het vak der natuur wetenschappen, dat de gansche schep ping als in een geheel omvat en, uit een klein begin ontstaan, thans tot eenen verbazendengraad van volmaakt heid is gekomen, is nochtans bet ge deelte, welk het minst onder het volk verspreid wordt Die stiefmoederlijke behandeling is moeilijk te begrijpen, want niemand kan betwisten, dat de kennis van den bouw van het heelal, van de krachten, die de hemellichten besturen, van de verschijnselen en be wegingen, diezich aan den hemel open baren, den mensch groote maatschap pelijke diensten heeft bewezeD. Het ware ongegrond te meenen, dat hetaanleeren dezer wetenschap bijzon dere kennis vergt. Stellig vallen de sterrekundige onderzoekingen en bere keningen in het domein van den ge leerde maar de kennis der belangrijk- ELIXIR D'AN VERS stilt maag- en buikpijn. EERSTE DEEL. I. De schim van Satan. De eerste arigskreet gaf mij een voorge voel van de waarheid. Ik had schrikkelijke geschiedenissen over de straidschuimers hcoren vertellen tot dan toe had ik ze van overdrijving beschuldigd het oogenblik was gekomen er geloof aan te hechten, en zonder twijfel ging ikhetzelfdelotondergaan ais mijne gezellen, wanneer een geval mij redde. Terwijl de schipbreukelingen zich verhaastten de touw te vatten die ons naar de kust sleepte, zocht ik in den grond der sloep het kistje van Mev.de Flessigny. Met het kind en dien last beladen, besloot ik den laatsten het vaartuig te verlaten, en wan neer ik verstond welk drama op de kust plaats nad, was de sloep half op het zand gestrand maar de balen vulden ze half, en de moordenaars, met hun afschuwelijk werk bezig, hadden den tijd niet den bodem te on derzoeken. De slagen, de tranen, de snikken volgden elkander op. In de halve duisternis zag ik gewapende armen opheffen, ik hoorde inden nacht vermaledijdingen en woeste kreten. Ik sloot de oogen ik werd duizelig en vreesde mijn verstand te verliezen. Vijftiin reizigers moesten bezweken hebben en mevrouw de Flessigny was zonder twijfel onder het getal. Met groote omzichtigheid verliet ik de sloep, ik kroop op het zand en, een gunstig oogenblik waarnemende, geluk te ik er in het land te bereiken Dolores wasin onmacht gevallen. Zoodra ik mij door de schaduw der rotsen beschermd zag, zette ik het aan 't loopen Ik ging een dorp voorbij dat omtrent eene uur van de ramp verwij derd was een oogenblik was ik geneigd te vertellen wat ik gezien had eene soort van vrees wederhield mij Mijn gedrag kon slecht uitgelegd worden. Ik was bewaarder van een kind en drager van een kistje. Nie mand zou mijne gezegden komen ondersteu nen en getuigen dat ik, als reiziger, mij aan boord der Geduchte bevond. Het ware mij onmogelijk geweest te bewijzen dat Mev. de Flessigny mij hare dochter toevertrouwd had. De wezenlijkheid werd bijna onwaar schijnlijk. En kunt gij gelooven dat de rechters het aldus zouden beoordeeld hebben Ik verwijderde mij altijd voort van de kust en ik behield mij het recht den graaf de Flessigny te berichten over al de gebeur tenissan die de dood zijner vrouw vergezeld hadden. Gij hooptet dus dat de graaf de Fies- signy, in zijne dankbaarheid, uw fortuin op vastere grondvesten zou stichten. Ja, antwoordde Laurens, indien ik naar Is las del Rey terugkeer, zal ik het doel bereiken dat ik sinds zoolang vervolgd heb. Is de graaf de Flessigny rijk V vroeg Avène. Hij weet het einde zijner fortuiD niet, aangezien een doel van hetgeen hij bezit in den bodem zijner koffers ligt, M. de Flessi gny, dank aan zekere aankoopen die hij ge daan heeft met kooplieden die van Indie kwamen, aan ruilingen en aan eene groote beheindigheid, moet peerlen en diamanten bezitten voor verscheidene miljoenen. Ah zeide Avène, die mijmerend was geworden. Na een kort stilzwijgen hernam hij Weet gij welke oorzaak zijne vrouvr naar Frankrijk riep - Eeoe familiezaak. Dit is onbepaald. Mev. de Flessigny vereerde mij met hare bescherming maar niet met haar ver trouwen. En de mulattin Zij lachtte zong, maar praatte nooit. Is u het gedacht niet gekomen te on derzoeken wat het kistje behelsde Neen, antwoordde Laurens met eene soort van onrust. Gij liegt, zegde Paul Avène, gij liegt Men heeft geen koffertje onder de hand dat de bruidschat van een kind inhoudt, wier vader aarts millionnair is, zonder zich af te vragen wat dit koffertje kan inhouden. Ik heb er niet aan gedacht, stotterde Laurens. Gij spraakt daar zooeven van slechte kansen het is wel mogelijk dat gij slechts onverstandig te werk zijt gegaan. De gele genheid is kaal een oude heeft het ge zegd misschien hebt gij ze nooit bij het haar gevat dat zij u aanbood. Wat wilt gij zeggen Dat ik met u den inventaris van het kistje wil opmaken. Neen neen herhaalde Laurens met nadruk het ware verfoeilijk eene doode te verraden Gij hebt haar niet gekend, gijMev. de Flessigny was de schoon heid, de zachtmoedigheid en de bevallig heid Wie spreekt u van verraden Ik wil eene nieuwsgierigheid voldoen, dit is alles. Die nieuwsgierigheid ware reeds eene misdaad. Slechts een misslag. Wat meer is, zegde Laurens, ik zou niet weten hoe dit kistje openen De sleu tel ontbreekt mij en het slot schijnt won derwel gemaakt en zeer kloek. Waarlijk zegde Paul Avène zoo dat gij het kistje niet zoudt kunnnn ope nen Zonder het slot te breken Neen. Waarlijk, gij zijt te dwaas Zoudt gij het kunnen, gij Zonder moeite. En niemand zou het bemerken Gij zelf niet. Spreken wij er niet meer van, zegde Laurens spreken wij er niet meer van Ik heb vele misslagen begaan en ik herken mij het recht niet onder de eerlijke lieden te rekenen, maar ik behoor ook niet tot de klas der schurken ik acht mij zeiven niet, maar ik zou mij grootelijks misachten in dien ik aan uwe inblazing gehoor gaf. Avène barstte in eenen schaterlach uit. Oh oh zegde hij, zooveel zedeleer niet, indien u zulks niet bevalt, spreken wij I er niet meer van Maar onthoud dit voor- ^ii OOfr"-' Q> 5f» o =3 CD Ni (21e VERVOLG.)

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 3