Zeer belangrijk 'bericht). Herziening der kiezerslijsten. KIEZERSLIJSTEN Volksgezind weekblad der Vrijzinnigé Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 50n Augustus 1906. 5 centiemen. Tweedejaar. Nr. 42 er schijnende des Sïonderdays. Korts vóór de kieziog van 27 llei, hebben een aan tal personen zich begeven naar het Secretariaat der liberale Associatie om te reklameeren tegen hunne niet inschrijving op de kiezerslijsten of de niet toe kenning der bijgevoegde stemmen waaraan zij recht hadden. Vele onder hen hebben....... misgrepen doen kennen ten voordeele van klerikalen. De liberale Associatie doet een dringenden oproep aan al deze burgers zich wel te willen, zonder vertoe ven, hunne reclamaties indienen naar het gemeente bestuur van hunne verblijfplaats. Om zeker te zijn dat er recht zal gedaan worden aan hunne reclamaties is het noodig dat zij zich door den gemeente secretaris een bewijsschrift doen afleveren, bij hetwelk besta- tigd wordt dat hunne reclamaties gedaan zijn ge- De kiezerslijsten worden voorloopend gesloten den ln Juli. Zij moeten dienen namelijk voor de ge meen- tekiezingen van October 1907. Oei is dus van het grootste belang dat al onze politieke vrienden hunnen plicht doen. De liberale Associatie van Yper welker bureel, 8e- minariestraat, 1, alle weekdagen open is van 8 1/2 tot 10 1/2 uren en van 4 tot 6 ure, en 's Zondags en de feestdagen, van 9 tot I I 1/2 ure, gelast zich kosteloos al de stappen te doen om aan hare vrienden recht te doen wedervaren. Men zegge het voort HERZIENING Een priester over het Coinbisme. H! M n Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. Men^Aiifijft in bij den Uitgever, DixtnudeStraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansHiBeigië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. 1 Mei 190T tot 30 April 190S Algemeene bemerkingen. De lijsten worden jaarlijks opgemaakt door het College van Burgemeester en Schepe nen, van den 1" Juli tot den 31n Au- gusti. Zij worden van krachte den Mei van het volgende jaar. Da voorwaarden van ouderdom moe ten vervuld zijn op ln Mei van het jaar dat volgt op hetgene der herziening der lijsten de andere voorwaarden moeten vervuld zijn op ln Juli van het jaar der herziening van de lijsten. De lijsten voorloopig gesloten den 31 Augusti, zijn, te rekenen van 3" Sep tember, ter beschikking gesteld van bet publiek in het gemeente secreta riaat en in het commissariaat van po litie. De reclamatiën met de noodige be wijsstukken moeten gedaan worden vóór den 31 October, voor het Sche pencollege. De beslissende lijsten worden geslo ten den 20 November en ter beschik king van het publiek gesteld te reke nen van 5 December. De reclamatiën voor het Beroepshof moeten neergelegd worden met al de bewijsstukken ten bureele van het arrondissements commissariaat, vóór den 31 December. Om kiezex* te zijn, Moet men 1) Belg zijn van geboorte of de groole inburgering bekomen hebben. De kleine inburgering is voldoende voor het kiesrecht: der gemeente. 2) Op ln Mei 1907, 25 jaren ond zijn voor de Kamer30 jaren voor den Se naat, de Provincie en de Gemeente. Indezelfde gemeente gehuisvest zijn sedert ten minste een jaar op den da tum van ln Juli 1906, voor de Kamer den Senaat en de Provincieen sedert drie jaren ten minste, op denzelfden datum, voor de Gemeente. Eene bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat en de Provincieaan den kiezer van 35 jaar oud, getrouwd of weduwe naar met wettelijk nakomelingschap, en in 1905 reeds ten minste 5 fr. betaald hebbende aan den Staat voor person- neele belastingen, ten ware hij er van on($lagen ware omreden van zijn be roep. Voor de Gemeente is die bijge voegde stem maar verleend wanneer men aan den Slaat betaalden indien men reeds in 1905 ten minstö 5 fr. be taald heeft in de gemeenten van 2000 inwoners, 10 fr. in deze van 2000 tot 10,000 inwoners en 15 fr. in deze van 10,000 inwoners en daarboven. Eene bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat, de Provincie, en de Gemeente, aan WÊ '~'eigemar "mierl ten min ste "één jaar op 1" Juli 1906, van ouroerende goede ren van een kadastraal inkomen van ten minste 48 fr. of aan den bezitter sedert ten minste twee jaren op ln Juli 1906, van eene rent van 100 fr. ingeschre ven op het grootboek der openbare schuld of op de algemeen6 spaar- en lijfrente kas. De kiezer, te gelijk eigenaar, van on roerende goederen en van een rente boekje van 100 fr. beeft maar recht op eene bijgevoegde stem. Voor de Gemeente alleenwanneer het kadastraal inkomen der onroerende goe deren, betaald sedert ten minste een jaar op 1" Juli 1906, ten minste van 150fr., zijn twee bijgevoegde stemmen aa,n den kiezer toegekend. De kiezer kan de bijgevoegde stem van belastingbetaler huisvader en van eigenaar vereenigen. Twee bijgevoegde stemmen zijn toegekend aan de dragers van di plomas van de hoogeschool,der veeartse nijschool, van het middelbaar hooger onderwijs, der militaire school, der school van Gembloers, van het hooger ïnstitut van koophandel te Antwerpen, der provinciale school der mijnen van Henegouwen. vuld hebben, hebben recht aan twee bijgevoegde stemmenministers, volks vertegenwoordigers, magistraten, con suls, advokaten, notarissen, genees- beeren, apothekers, leeraars, gediplo meerde onderwijzers, die vijf jaren in bediening zijn, officieren van 't leger, bedienaars der eerediensten door den Staat- vergeld, enz. De kiezer kan niet meer dan drie stemmen vereenigen voor de Kamer, den Senaat en de Provincie. Hij kan er vier hebben voor de Gemeente. Wij meenen dit artikel van pries ter Fonteyne in zijn geheel te moeten overdrukken uit zijn maandblad De Nieuwe Tijd. Men weet dal het spook van het Combisme gedurende den laatsten verkiezingstrijd in onze Vlaamsche gewesten de katholieke regeeringsparuj gered heeft. Nooit beeft eene politieke partij tot zulke schaamtelooze leugens haar toevlucht genomen. Er behoort moed toe van wege een man als priester Fonteyne om dezen veldtocht van onze katho lieke regeerders zoo kranig te brand merken. Wij lezen in De Nieuwe Tijd Gij zult geene getuigenis der valsclilieid geven. Dat is eeD Gebod van God, 't werd ons altijd gepreekt als de Leering van Christus, en het staat zoo diep in de herten der rnenschen geschreven, dat een eerlijk man gruwt en walgt van leugen en laster. Daarom schrijven wij op bet voor hoofd van De Nieuwe Tijd De Waar heid is ons wapen, de Rechtveerdigheid ons doel en wij mogen zeggen,' met de hand op het geweten, dat onze pen nooit gelogen heeft, en dat wij ze liever zouden verbrijzelen, dan ooit de waar heid ontrouw te worden. De Waarheid, eeuwige leus van al wat eerlijk is, zou dan ook het eeuwige strijd- en slagwoord moeten zijn van de Katholiekendie beweren zij, en zij alleen, de verdedigers te zijn van den Godsdienst, de Ridders van het Chris tendom, en de mannén van de Waar heid. Dat heb ik jaren lang gedacht, nooit kunnende vermoeden dat het anders zijn kon. Maar ik hoorde en ik zag en ik ondervond, hoe langer hoe meer, voor mij eene teleurstelling, dat er in België in geene enkele partij, hoe laag zij mocht vervallen heeten, de Waar heid zoo vergeten wordt, zoo verkracht wordt, zoo veracht wordt, als wel in de Katholieke Bewaarderspartij Als wij dat schrijven vrij en onaf hankelijk, uit bloedigen haat tegen al dat leugen is en laster, anders niet, dan hooren wij de zoogezegde Katholieke gazetten knarsetanden, en gelijk de oude Phariseers, ze gebaren hunne kleederen te scheuren, nit heilige, schijnheilige verontweerdiging Wat maakt het ons Wij kennen noch vriend noch vijand, en zeggen de waarheid zooals ze is, al moest het on zen dood kosten. Onze Katholieke Bewaarders zijn de laagste waarheidsverkrachters die ik ooit gekend heb 't is pijnlijk om be kennen, droevig om schrij ven, maar ik zeg het openlijk, want nooit heb ik het beter ondervonden, nooit zoowel met eigen oogen gezien, met eigen ooren gehoord, dan in deze laatste dagen. Ik ""a'Jou, upJat luuü oiudeüjk ons verslaafd buitenvolk, de oogen zou opendoen, en de Volksbedriegers leeren kennen. Men weet dat er in Frankrijk, in de ze laatste jaren, hervormingen aan 't worden zijn en ontstaan, op het gebied der rechterlijke betrekkingen tusschen Kerk en Staat. Door de eeuwen heen, is de Geestelijkheid daar altijd de groote macht geweest van 't Land, en mocht over 't Volk heerschen naar goeddunken. Maar die tijden zijn voor bij. 't Volk wil vrij worden, eri de we reldlijke macht beweert onafhankelijk tezijuop tijdelijk gebied. Van daar sedert jaren, strijd en wederstrijd tus schen beide machten, en die onrustige toestanden die eerst zullen moeten op klaren, en geoordeeld worden, eer de vrede zal mogelijk zijn. En daarbij er was eene bijzondere omstandigheid die de verwarring nog meer is komen vernetelen. De Geeste lijkheid heeft daar ook, ongelukkig lijk, hare hemelsche zaken, te vermen- geld, vereenzelvigd, met de stoffelijke ikzuchtige belangen, van de verouder de, versletene Bewaarderspartijen, en daarmeê, tegen bare eigene zaak, tege- nigheid en vijandschap verwekt, bij al de vooruitstrevende, democratische Volksscharen, die de macht zijn van den tijd, en daarmeê ook van de slagen heeft megedeeld in de staatlijke on maatschappelijke vechtpartijen. De jaarwedden en toelagen aan de vijandig geworden Geestelijheid wer den afgeschaft zekere Kloosterorden, die het geweldigst waren tegen Staat en Volk, zijn opgeschorst in andere, om dergelij ke redens, werd het Volkson derwijs onttrokken in één woord, men sloeg, waar men geslagen werd! Zoo ging het in Frankrijk, zooals het ging of gaan zal, in alle landen en bij alle Volkeren. Daar moet er veel gebeurd zijn, dat wij nooit zouden goedkeuren, en als Christenen altijd zouden bestrijden, maar zoo hebben de katholieken in Frankrijk gehandeld in 't verleden als ze meester waren, en zoo handelen nu hunne tegenstrevers. In één woord, de wereldlijke macht wil kost wat kost in Frankrijk, onaf hankelijk zijn tegenover deGeestelijk- heid, en waar zag men ooit eenö DER VOOR HET TIJDVAK VAN

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1