Zeer belangrijk bericht. Herziening der kiezerslijsten. KIEZERSLIJSTEN Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 27n September 1900. 5 centiemen. Tweedejaar. N' 46. Korts vóór de kiezing van 27 Hei, hebben een aan tal personen zich begeven naar hel Secretariaat der liberale Associatie om te reklameeren tegen hunne niet inschrijving op de kiezerslijsten of de niet toe kenning der bijgevoegde stemmen waaraan zij recht hadden. Vele onder ben hebbenmisgrepen doen kennen ten voordeeie van klerikalen. De liberale Associatie doet een dringenden oproep aan al deze burgers zich wel te willen, zonder vertoe ven, hunne reclamaties indienen naar het gemeente bestuur van hunne verblijfplaats. Om zeker te zijn dat er recht zal gedaan worden aan hunne reclamaties is het noodig dat zij zich door den gemeente secretaris een bewijsschrift doen afleveren, bij hetwelk besta- tigd wordt dat hunne reclamaties gedaan zijn ge weest. De kiezerslijsten worden voorloopend gesloten den !n Juli. Zij moeten dienen namelijk voor de gemeen- tekiezingen van October 1907. Hel is dus van hel grootste belang dat al onze politieke vrienden hunnen plicht doen. De liberale Associatie van Yper welker bureel, Se minariestraat, I, alle weekdagen open is van 8 1/2 tot 10 1/2 uren en van 4 tot 6 ure, en 's Zondags en de feestdagen van 9 lot 11 1/2 ure, gelast zich kosteloos al de stappen te doen om aan hare vrienden recht te doen wedervarenMen zegge het voort. HEKZlEiYlAG Het einde eener Heerschappij. Eendracht maakt Macht. g lijttt?9ttli' ftf.% K)OU(it't'tiftf/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. De aankondigingen van Men schrijft in bij den Uitgever, bixtmidestraat, nr S3, te Yper. gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklarnen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. 4 Mei 190T tot 30 April 1908 Algemeene bemerkingen. De lijsten worden jaarlijks opgemaakt door het College van Burgemeester en Schepe nen, van den ln Jn li tot den 31n Au- gusti. Zij worden van krachte den ln Mei van het volgende jaar. De voorwaarden van ouderdom moe ten vervuld zijn op ln Mei van het jaar dat volgt op hetgene der herziening der lijsten de andere voorwaarden moeten vervuld zijn op ln Juli van het jaar der herziening van de lijsten. De lijsten, voorloopig gesloten den 31 Augusti, zijn, te rekenen van 3" Sep tember, ter beschikking gesteld van het publiek in het gemeente secreta riaat en in het commissariaat van po litie. De reclamatiën met de noodige be wijsstukken moeten gedaan worden vóór den 31 October, voor het Sche pencollege. De beslissende lijsten worden geslo ten den 20 November en ter beschik king van het publiek gesteld te reke nen van 5 December. De reclamatiën voor het Beroepshof moeten neergelegd worden met al de bewijsstukken ten bureele van het arrondi8sements commissariaat, vóór den 31 December. Om kiezer te zijn, Moet men 1) Belg zijn van geboorte of' de groote inburgering bekomen hebben. De kleine inburgering is voldoende voor het kiesrecht der gemeente. 2) Op 1° Mei 1907, 25 jaren oud zijn voor de Kamer30 jaren voor den Se naat, de Provincie en de Gemeente. In dezelfde gemeente 'gehuisvest zijn sedert ten minste een jaar op den da tum van ln Juli 1906, voor de Kamer den Senaat en de Provincieen sedert drie jaren ten minute, op denzelfden datum, voor de Gemeente. Eene bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat en de Provincieaan den kiezer van 33 jaar oudgetrouwd of weduwe naar met wettelijk nakomelingschap, en in 1905 reeds ten minste 3 fr. betaald hebbende aan den Staat voor person- neele belastingen, ten ware hij er van ontslagen ware om reden van zijn be roep. Voor de Gemeente is die bijge voegde stem maar verleend wanneer men aan den Staat betaalden indien men reeds in 4905 ten minste 5 fr. be taald heeft in de gemeenten van 2000 inwoners40 fr. in deze van 2000 tot 40,000 inwoners en 15 fr. in deze van 40,000 inwoners en daarboven. Eeue bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat, de Provincie en de Gemeenteaan di eigenaarsedert ten minste één jaar op 1" Juli 1906, van onroerende goede ren van een kadastraal inkomen van ten minste 48 fr. of aan den bezitter sedert ten minste twee jar en op 1" Juli 1906. van eene rent van 100 fr. ingeschre ven op het' grootboek der openbare schuld of op de algemeene spaar- en lijfrente kas. De kiezer, te gelijk eigenaarvan on roerende goederen en van een rente boekje van 100 fr. heeft maar recht op eene bijgevoegde stem. Voor de Gemeente alleenwanneer het kadastraal inkomen der onroerende goe deren, betaald sedert ten minste een jaar op 1" Juli 1906, ten minste van 450fr., zijn twee bijgevoegde stemmen aan den kiezer toegekend. De kiezer kan de bijgevoegde stem van belastingbetaler Huisvader en van eigenaar vereenigen. Twee bijgevoegde stemmen zijn toegekend aan de dragers van di plomas van de hoogeschool ,der veeartse nijschool, van het middelbaar hooger onderwijs, der militaire school, der school van Geuibloers, van het hooger institut van koophandel te Antwerpen, der provinciale school der mijnen van Henegouwen. De kiezers die volgende bedieningen, beroepen of ambten vervullen of ver vuld hebben, hebben recht aan twee b'ijgevoegdestemmen: ministers, volks vertegenwoordigers, magistraten, con suls, advokaten, notarissen, genees- heeren, apothekers, leeraars, gediplo meerde onder wijzers, die vijf jaren in bediening zijn, officieren van 't leger, bedienaars der eerediensten door den Staat vergeld, enz. De kiezer kan niet meer dan drie stemmen vereenigeu voor de Kamer, den Senaat en de Provincie. Hij kan er vier hebben voor de Gemeente. De katholieke bladen zien met geen gerust hart het oogenblik te gemoet waarop in Limburg en een gedeelte der provincie Antwerpen de rijke ko- ienlagen welke er in de laatste jaren ontdekt zijn, zullen onlgind worden. Voor de klerikale partij is dit voor uitzicht inderdaad niet heel toe lachend. Immers, de mijnontginnin- gen gaan niet alleen het uitzicht van het rustige kalme Limburg en Kem- penland veranderen, maar ook lang zamerhand eene heele omwenteling te weeg brengen in den geest en de overtuiging onzer buitenbevolking. De feiten hebben ons geleerd dat daar waar drukke nijverheid heerschl, waar hamer en getouw instede van spade en ploeg gehanteerd worden, de vrijzinnige gedachten meer en meer veld winnen. Dit komt hierbij dat de arbeider, die het rustelooze en gemeenschappelijke leven van fabrie ken en groote werkhuizen lijdt, zich buiten zijne dagehjksche bezigheden vrijer gevoelt, zich vrijer beweegt, meer besef heeft van zijne onafhanke lijkheid dan de boer die aan zijn land is gehechtalsde slaaf aanzijne boeien. De landman over het algemeen kan zijn eigen wil niet volgen, niet han delen naar eigen ingeving. Veelal aan zich zeiven overgelaten, zelden in betrekking met andere lot- genooten, geslolen builen alle geestes leven, hoort hij alleen het klokje van de kerk, de zedepreken en verma ningen van den pastoor, die zijn min stedaden bespiedt en zijn geweten peilt. De nijverheidswerkman, gemengd in groepen van honderde of duizende ambtsgenoten, aangeworven in syndi- kale vereenigingen, komt in gelegen- heid met zijn gezellen te redetwisten, gedachten te wisselen, gezamentlijke belangen te bespreken. Daar krijgt de wroeter besef dat hij iets meer is dan een werktuig en recht heeft er een eigen meening op na te houden. Onze politieke tegenstrevers weten, zeer wel, dat de uibatting van het nieuwe kolenbekken een gevoeligen slag zal toebrengen aan hunne hate lijke heerschappij in de hun op gees telijk gebied nog toehoorende provin ciën. Dit is zoowaar, dat reeds voor ettelijke dagen het Handelsblad, een echten alarmkreet aanhief en er op wees hoe zelfs in de Kempen, daar waar hooge fabriekschouwen boven de goudgele korenvelden uitstaken, de invloed van de geestelijkheid met het uur vermindert. Op het geducht gevaar der nieuwe kolenmijnen ontginningen dubbend, klaagt onze kantrater En hier ook zullen menschen met zwarte gezichten dooreen wemelen, spoken rond de vuren, spreken eene grove taal menschen die, eer zij des morgend's naar het werk gingen, zelfs den tijd niet hadden vrouw en kinderen te groeten, hen het oudva- derlijke kruis te geven, gelijk dit nu nog in de Vlaamsche gewoonten ligt. Die menschen hebben hunne oude Kempische zeden en gewoonten verleerd bidden kunnen zij niet meer den pastoor groeten zij niet meer. Zij hebben dat afgeleerd van de Walen, van de vreemden, die zich hier kwamen neerslaan, om in die mijnen en fabrieken te werken. En het Handelsblad is bedacht op behoedmiddelen tegen wat het als den val van de klerikale heerschappij in den buiten aanschouwt. De rijke katholieken moeten zich 't grootste deel van de aktien der nieuwe kolen mijnenondernemingen aanschaffen en aldus het hooge woord bemachtigen in de beheerraden. Deze mogen dan geene ingenieurs benoemen dan voor zien van een diploma van het Alma Mater geen porions, beambten, machinisten en mijnwerkers aanvaar den dan door de kerklui aanbevolen. Het blad brak zelfs een lans voor de stichting eener katholieke mijn- bouwschool. Moesten al die wenken gevolgd worden, dan nog zou dit aan den toestand niets veranderen. De kolen- nijverheid zal in de Limburgsche en Antwerpsche heide met eene nieuwe levensbron ook nieuwe denkbeelden aanbrengen. Wellicht zal er de gods dienst der vaderen niets bij verliezen wat dan ook, men weze er van over tuigd, de minste der bekommeringen is van de klerikale gazetten, maar de priesterheerschappij zal er een krak door krijgen welke zal kunnen tellen. Zoo komt aan alles een einde. De lie lit van alle liberaal is van zicli te ahonneei'e n aan De Weergalin UK WEERGALM DER VOOR HET TIJDVAK VAN

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1