Stadsnieuws. lil! II Getuigen. Politieke dieven. De open ba re aan besteding Nichtje's Gas. Wat te Yper srebeurde 1872. De vlaamsche werklieden, die ge durende de zomermaanden naar Frankrijk gaan werken, om er hoo- gere dagloonen te verdienen, begin nen hier terug te keeren. Wij kunnen niet genoeg de buiten lieden aansporen hun te ondervragen over den toestand van den godsdienst in Frankrijk Dat zij hun vragen of het waar is dat alle kerken zijn gesloten dat de priesters geene godsdienstige oefe ningen meer mogen houden dat in één woord de vrijheid van godsdienst voor de roomsche katholieken niet meer bestaat en met de voeten wordt getreedt, zooals onze vlaamsche pries ters en al de clericale bladen het be weerd hebben gedurenden den laat- sten kiesstrijd. Deze vlaamsche werklieden, die ooggetuigen zijn geweest van hetgene in Frankrijk gebeurt, zullen alle noo- dige inlichtingen kunnen geven en uil hunne onpartijdige antwoorden zal het zonneklaar blijken, dat pries ters en clericale bladen leugens op leugens hebben opgestapeld over den strijd die aangegaan is tusschendeRe- publtek en de Kerk, en dien zij heb ben bestempeld met het beruchte woord Combisme Wij lezen in de Volhseeuw van Priester Daens Niets dat stouter is, schaamteloozer en vratiger dan politieke dieven. Het is nu zonneklaar bewezen, door de officieële cijfers der laatste kiezingen, dat de bewaarders hun 12 kamerzetels meerder heid te danken hebben aan onze bedrieg lijke kieswet, aan de valsche toepassing der evenredige vertegenwoordiging. Dat is zonneklaar, door officieële cijfers bewezen, en niemand kan zulks met rede betwisten. In West-Vlaanderen alleen tellen de christene democraten ongeveer 20 duizend stemmen, en zij bekomen niets. In 't vlaamsche land tellen zij meer dan 60 duizend stemmen, en zij bekomen eenen en kelen kamerzetel En voor 't. zelfde ge tal stemmen krijgen de bewr-arders 5 ka merzetels 1 Die onweerlegbare cijfers kunnen niet ge noeg aangehaald worden, om aan 't land te toonen hoe valsch en bedriegelijk onze tegenwoordige kieswet is. Gij zult wellicht denken de katholieke bewaarders gaan met hunnen gestolen buit te vrede zijn, ze gaan zich koes houden en stillekens zwijgen. Integendeelze maken een la wijd van d'andere wereld, en zij tieren en huilen dat ze nog meer kamerzetels moeten hebben. Te Hasselt roept de vette Cartuyvels uit, dat ze den zetel van den liberaal Peten moe ten hebben zij moeten alles hebben in Limburg, niets voor de oppositie Die slok- ops zijn nooit verzadigd. Te S'-Nikolaas moetCombist Persoons weg het is immers onverdragelijk dat het katholiek Land van Waas eenen man van de oppositie naar de Kamers zende. Alles voor de zoogezegde katholieke bewaarders, al de vette postjes, al de plaatsen van rech ter, districtcommissaris, alles voor hen al leen. Ga eens zien in 't Land van Waas, hoe alles verdeeld wordt onder eenige rijke fa- miliën van katholieke bewaarders alles voor den grooten pot. Ja, te Dendermonde schreeuwen de be waarders, dat de liberale volksvertegenwoor diger Van Damme in de Kamer een onuit wisbare schandvlek is, dat hij er uit moet, en niettegenstaande de tien duizend stem men der oppositie al de kamerzetels moe ten toebehooren aan de dieven en mannen van de konkelfoes. Te Aalst moet de kristen democraat ver dwijnen. Men weet dat er niet één volksvertegen woordiger is die meer doet voor ons volk, voor landbouwers, burgers on boeren men weet en men ziet dat zijn werkdadigheid en toewijding geene palen kentdat doet niets hij moet de Kamer uit, en vervangen wor den door een jong rijk advokaatje, die de 4000 franken van Volksvertegenwoordiger zal opstrijken, zonder dat de katholieke be waardersgazetten daar het minste bezwaar zullen in vinden. Alles, ja alles voor de rijke katholieke bewaarders en alles is hun goed om de victorie te behalen, alle oneerlijke midde len, alle schurkerij alle vervalsching van kiezerslijsten al die schurke rijen zijn deugden in de katholieke bewaar derspartij. Ja maar met November zal hun een ande re dans geleerd worden de oppositie zal hun rekenschap vragen van al de dieverijen en valschheden. waarmee zij meerderheid blijven in de Kamer, alhoewel zij minderheid zijn in het land De katholieke bewaarderspartij moet wel weten dat haar lot ligt in den wil der oppo sitie en op den dag dat de oppositie het dievenkraatn zal willen omver smijten, zal het gedaan wezen en voor altoos gedaan met de heerschappij der bende Woeste en Schollaert. Dat is klaar gelijk den dag die schijnt, en uit alie kanten des lands komen er gunstige berichren die aankondigen dat de val der be waarderspartij nakend is. let land is beu van al die onrechtvaardigheden, van al dat konkelfoes het land vraagt een rechtvaar dig en volksgezind bestuur dat de rechten en de vrijheid van elkeen zal eerbiedigen. Nu is ons bestuur een kozijntjes winkel alles voor de mannen van dezelfde partij, en men weet dat de slokor>s onverzadelijk zijn. Dat zal en moet eindigen voor 't heil van ons vaderland en zelfs in 't belang van den godsdienst die tegenwoordig wordt uitgebuit door alle slag van pharizeërs en tartuffen. Priester Daens. (itruchlmakende erfdeelzaak. De 3 millioen fr. van den pastoor van Coxyde. De Bisschop Waffelaert van Brugge voor het gerecht. Onze lezers zullen zich herinneren dat pastoor Lootens van Coxyde een Bruggeling van ge boorte, gansch zijn vermogen nagelaten heeft aan den bisschop van Brugge en aan de kerkfabriek van Coxyde door het volgende tes tament Dit is mijn testament. Ik bezet aan de kerkfabriek van S'-Pieter te Coxyde al mijne onroerende goederen op voorwaarde dat 100 missen per jaar te acht uren ten eeuwigen dage zullen plaats hebben. Al mij- ne andere roerende goederen bezet ik aan Mgr. den bisschop van Brugge, Gustaaf Waf- felaert. Op Zaterdag 6 October zal vóór de rechtbank van Veurne het proces beginnen ingespannen door de wettelijke erfgenamen tegen Mgr. Waffelaert. Het proces wordt ingespannen door 7 erfge namen Octavie Lootens, bestedelinge in het godshuis te Selzaete, volle nicht van wijlen Gesar Lootens, pastoor van Coxyde Alexan dria Gautier, weduwe van August-Joseph Lootens, uit eigen naam en in hare hoedanig heid van voogdes van haren minderjarigen zoon, Aimé Lootens Alice Lootens Marte- Clotiide Lootens Josephine Lootens, Clara Lootens, van Berchem-bij-Antwerpeu, recht hebbenden van August Lootens, hun vader, echtgenoot van Alexaudnna Gautier Eugenie Van Keirsbilck, weduwe van Edward Munste- man. volle nicht langs moederlijke zijde van Cesar Lootens De eischers zijn vertegenwoordigd door Mr Joye, te Veurne. In hun verzoek tot nietigverklaring van het voornoemd testament of lot ongeldigheidver klaring van den bisschop als erfgenaam, doen de eischers het volgende gelden. Onmiddellijk na het overlijden heeft de bis schop, Zii'H DEKENSCHAP GEVEND VAN DE ONGELDIGHEID DER NALATENSCHAP IN ZIJN VOORDEEL handlangers, waaronder notaris Donck, naar Veurne gezonden, bij de wettelijke erfgenamen, om door dezen, die zeer onwetend waren in zake recht en werkelijken toestand, oorkonden te kennen, zij er in toe stemden, door volmachten aan derden, dat de legaten zouden verdeeld worden. Deze akten, die aan de goede trouw der on derteekenaars zijn verrast geworden, ZIJN NIETIG EN VAN NIETIG UITWERKSEL, wegens hoofdzakelijke vergissing en bedrog (dolus). De afgestorvene was niet bij zijn verstand eu werd de zotte pastoor geheeten. De bisschop is maar een tusschengesteld persoon, want de pastoor zou een zoo aanzien lijk legaat ten nadeele van de arme familie des overledenen niet gegeven hebben aan den reeds rijken bisschop. Deze zou het ook niet aanvaard hebben. Het legaat is, in werkelijk heid, gedaan geworden ten voordeele van vrome werken, onzekere en onbekwame per sonen. óooals men weet, staat een fortuin van 3 millioen op het spel. Bisschop Waffelaert is opgeëischt geworden onmiddellijk te doen kennen welke roerende waaiden iiij opgestreken heeft onder voorwend sel dat hij algemeen erfgenaam was. Dit geruchtmakend proces zal in hetgansche land een groote opschudding verwekken en eens te meer bewijzen wat al rijkdommen door het bisdom worden geërfd De klachten worden van langsom talrijker nopens de begunstiging die op het Stadhuis heerscht in zake van openbare werken. Deze of gene leve raar is bevoordeeligd volgens dat hij meer of min in geur van heiligheid is bij onze meesters. Wat men eischt, het is de hoedanigheid niet der koop waar, de goede koop van den arbeid, het is de politieke onderwerping der partij aan het bewind. Het geldt nieuwe onverwachte gasten te maken op den rug der lastenbetalers, en dat beheer, zoo schadelijk voor onze stadsfinanciën, is meer dan ooit de regel geworden sedert wij M. Van- denboogaerde als Schepen hebben. Er is nochtans een zeer eenvoudig en allerrechtvaardigst middel om dien toestand te verhelpen. Het is de openbare aanbesteding. Waarom er zijne toevlucht niet toe nemen M. Colaert zal er niet van willen, 't is begrepen. Men weet hoe hij ge handeld heeft in de gaskwestie. Maar zou er onder onze 15 raads leden geen een man zijn die bekom merd genoeg is met de belangen der stad om het voor te stellen Men werkt aan het bouwen van het paleis van den heer Bestuurder van het gas, dien kleinen Brugschen pacha welken M. Colaert alleen be kwaam gevonden heeft om de 25,000 fr. jaarwedde boven de winsten en bijhoorigheden te trekken, welke ge hecht zijn aan de uitbating van het gas. De brieken die bestemd zijn om het gebouw te maken, dat een gemeente gebouw moet worden, komen regel recht van Vlamertinghe Door een zonderling samentreffen, is de leveraar de broeder van een onzer goede gemeenteraadsleden, die even als de raadsheer Vander- ghote, boekhouder inhetgasgesticht, de raadsheer Fiers, bestuurder der werken De Brouwer de raadsheer neef Fraeys en onze groote Colaert, met geestdrift de vreemde vergun ning gestemd hebben. In één woord, het is maar billijk het hemelsch manna te zien vallen op onze raads leden, oorzaak van het Brugsche werk, zoo vernederend voor de Yper- lingen. Waarlijk de liefde voor de vreemde geboortestad blijft heer- schen in de wonderbare gaskwestie. De Burgemeester van Yper zou wel doen de les van bestuurlijke rechtschapenheid te overwegen wel- 1 ke de kleine gemeente van S' Juliaan 1 bij Yper komt te geven men maakt I er op dit oogenblik eene melkerij en het lastenkohier dringt de brieken 1 der localiteit op De moderne beschaving heeft nog haar licht niet verspreid over de be stuurders van Sl Juliaan. in De kanunnik B. GILSON, gewe zen pastoor-deken van Bouillon, heeft door zijn testament van 20 October 1868 en zijn naschrift van 18 Juli 1876, in bewaring gegeven bij den heer notaris Eloin te Namen, zijnen vriend, den heer Omaars Char- lier, leeraar bij het koninklijk Athe neum van Namen, gelast na zijne dood de brieven, handschriften, bro- churen en drukwerken uit te geven welke hij verzameld had. Die nagela ten werken van den kanunnik B. Gil- son bevatten op de bladz. 268 der vol. II eene briefwisseling van Yper. Men zou zich daags vöör de kiezing van 1906 wanen zelfde handelwijze zelfde bewijzen. De oude liberal wier sympathien het Journal '(gy pres somtijds tracht te bekomen ren waarlijk niet beter behang dan deze van het huidige geslacht Men schrijft one uit Yper 3 1 1872: UDi Gij zult wellicht nieuwsgierig zr eenige bijzonderheden te verneo/11 over hetgene hier gebeurt. Wat gQ schiedt is bijna ongelooflijk. De kiezing van 11 Juni ia door d geestelijkheid, die dezelve bestuurt* uitaluitehjk op het godsdienstig gebied' geplaatst. De wereldlijke katholieken, behalv eenige knorrige en wraakgierige ove^ loopera, hadden beslist het Statu quo tè behouden en geen kandidaat te steilen tegen den liberalen volksvertegenwoor diger maar zij hadden gerekend zonder de geestelijkheid en deze heeft verklaard dat men hevig zou strijden' pogingen, aanmerkingen, niets koi baten, het wereldlijk element is ver. plicht geweest te gehooizamen en zicj' te onderwerpen. Maar indien er een haas noodig l8 om hazepastij te maken, is er een kan- didaat noodig, en daar was de knooo De nieuwe kandidatuur aan de in. vloedrijkste leden der klerikale partij aangeboden, werd door hen gewei- gerd niemand stemde er in toe zich te stellen tegen M. A. Vandenpeere- boom, den oud-Burgemeester van Yper, gewezen Minister van binnen- iandsche zaken, die sedmt 30 jaren zulke groote diensten bewezen heeft aan de stad en aan het arrondissement Wat gedaan Bij gebrek aan eenen haas nam men een konijn en met bef geweten van dat katholiek konijn ge weld aan te doen, dwong men M. Strijj zich op rang te stellen, dan drong men hem op aan de bewarende Vereeni- ging M. Struye heeft geen voorgaande, noch politiek, noch bestuurlijk hij is zeer ijverig lid van Sl Vincentiua, genootschap.. eu bet is al, maar die toekomende volksvertegenwoordiger is een man van den Bien vublic van Gent, wel te verstaan de Syllabus is de eenige maatschappelijke en politie ke oorkonde die hij erkent, 't is een der werktuigen waarvan M. J.-B Ma- lou over tien jaren zoo schaamteloos sprak, in een vermaard mandement. De geestelijkheid heeft begrepen dat, om zulken kandidaat te doorgaan tegen eenen liberalen en rif volksgezinden volks vertegen woorè ger, de eerlijke en wettelijke midck len maar geheele bijhoorige zaken konden zijn dat men uit de arsena len der kerk de geestelijke wapen moest nemen van den goeden ouden tijd, en men riep uit dat niet stemmen voor M. Struye een der ernstigste 1 wetenszaken was. De Ypersche moniteur van het dom, het Journal d'Ypres komt leerstelling vierkant zonder Bchaamtf ex cathedrauit te roepen. Men loef er «Is het nauwkeurig dat het weten iets te zien heeft in het uitoeft- nen van het kiesrecht?... De mensf is verantwoordelijk voor de daden hij verricht, zoo wel in het politik leven als in het bijzonder leven De toekomende gekozenen zuil'1 verantwoordelijk zijn voor de ste men die zij zullen uitbrengen in vergaderingen waar zij gaan zetelen, de kiezers zijn verantwoordelijk voot de stemmen die zij geven zullen in1 aanstaande kiezingen, de stemmend kiezers maken alleen de stemmen gekozenen mogelijk. En het is hier dat de gewetenszaak11'* in al hare ernstigheid aanbiedt. Een katholieke kiezer die stemt'001 een ongodsdienstigen mensch 0f! voor eenen liberaal) wanneer hij 'f stemmen voor eenen katholiek, gaat eene geloof.'sverzaking Ziedaar hoe de vlaamsche geestelij heid de scheiding verstaat der ten, de vrijheid der eerediensten der denkwijzen in de XIXe eeuw Gelijk men gevreesd heeft dut sp'J de predicatiën en de uitgaven d0r f? de pers, de godsdienstige leering H genoeg zoude gekend zijn 8' politieke kiezers, heeft men f kieslist verzind zonder voorgaan*'6 Men heeft inderdaad eene Bedevaart ingericht, die zal sam6 .e, fen met de kiesperiode en die voo bis- de» keud doel heeft de verlossing ?oö[ Paus die zucht in de waar doel den kandidaat dom te doen gelukken. kerkers van eo' 'het b13' c Sto

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2