Weldadigheidsfeest BERICHT A. Dechièvre IV HET WILDE MEISJE. Examen» Nog een solo schelem. PROGRAMMA Zondag t4en October, De nijverheidstentoon- stelling van metalen. De voorloopige kiezers lijsten voor de stad Yper liggen ter inzage onzer politieke vrienden in het secretariaat der liberale Associatie, Seminarie straat. Groote plakbrieven die herinneren aan deze die onze vlaamsche kermissen aankondigen en die in groote letters van alle kleuren gedrukt zijn, versie ren thans al de kerken van het arron dissement en geven het programma der feesten, plechtigheden en verma kelijkheden die zullen plaats hebban in de oude hoofdkerk van Yper, van den 7 tot den 14 Juni Volgens dat programma, zullen er alle dagen hooge- en gelezene missen gedaan worden, men zal openbare ge boden doen, men zal plechtige loven zingen en vooral zal men fransche en vlaamsche sermoenen doen Het schijnt dat de gewone preekers der parochiën verdacht zijn geen voldoen de uitwerksel te kunnen uitoefenen en niet bekwaam zijn om de massa's aan te trekken men heeft dus noodzake lijk geoordeeld vreemde preekers van eerste klas te doen naar Yper komen eerwaarde paters der Sociëteit Jesu zullen eene reeks. gala sermoenen komen geven, en de naam van den Eerw P. Schoof S. J. prijkt in groote letters op de plakbrieven die op dit oogenblik de ingangen van al de ker ken van het kiesarrondissement ver sieren. Maar het is niet al. Mgr de bisschop van Brugge heeft begrepen dat hij ook moest strijden, met zijnen persoon betalen en zijn bisschopskleed moest slepen te midden der politieke strijden onzer lokaliteit. De plakbrief kondigt dus aan dat Zijne Genade te Yper zal zijn den 9 Juni, twee dagen vóór de kiezing, dat hij er op bisschoppelijke wijze den kerkdienst zal doen en dat hij zal ge- waardigen een fransch sermoen te doen Dan, altijd twee dagen vóór de kiezing, zal hij eeue groote processie met zijne tegenwoordigheid vereeren, die al de straten der stad zal dourloo- pen. Voor die grrroote processie zijn te Yper bijeengeroepen geheel de geeste lijkheid, al de congregatiën, al de broederschappen, al de vereenigingen (behalve de liberale vereeniging) der stad en van al de parochiën van het arrondissement. Men hoopt aldus verscheidene dui zenden personen te verzamelen en on der hen een groot getal kiezers. Geheel deze massa geloovigen (het is een punt dat moet aangeteekend wor den) zal vergaderen vóór de woning van den volksvertegenwoordiger wiens verwijdering men betracht, omdat hij, volgens het Journal d1 Ypres, de uitdrij ving gevraagd heeft van den -priester uit de schoolhet is te zeggen het krachtigste mid del om het socialisme te doen zegepralen [sic). De plaats dezer algemeene vergade ring, men moet het bekennen, is wel gekozen en de heerlijkste kieschheid heeft dien keus beraamd Al de congregatiën, broederschap pen, euz., enz hebben bevel gekregen hunne vaandels, hunne bannieren, hunne standaarden en hunne vaantjes mede te brengen de geestelijkheid zal al de beelden van heiligen, al de relikwien welke de parochiën bezitten, vertoonen. Kortom dat. belooft een krachtig schouwspel en een der in drukwekkendste stoeten te zijn. Maar zou dat alles den godsdienst verheffen dien men a.zoo onteert door de poli tieke driften der geestelijkheid Ik ging vergeten u te zeggen en het is nog een hoofdpunt dat een volle aflaat door den Paus zelve verleend is, ten minste de plakbrief zegt het, aan al de geloovigen die, na de ge- wenschte voorwaarden vervuld te heb ben, de Bedevaart zullen bijwonen! Dan, dat spreekt van zelfs, zal de paus uit zijn gevang van het Vatikaan ko men, de koning Victor-Emmanuel zal uitiRome gejaagd worden en onze libe rale volksvertegenwoordiger uit de Kamer Dit alles dus voor het beste inde besteder klerikale werelds moge lijk dank aan de Bedevaart En zeggen dat men niet vroeger er aan gedacht heeft om alzoo den Heiligen Vader te verlossen 't Is zeer slecht! Ziedaar, volgens de plakbrieven, wat het kiezerskorps zal zien maar wat het niet zal zien, het is hetgeen zal ge- beureu in 't geniep. Daar zal men eten, men zal heildronken voorstellen aan M Strnye aan den Paus aan Mon seigneur! aan de kleine onderpastoors, die ware razenden zijn. Men zal de voorzitters vereenigen, de bijzitters, de raadsleden, de oppersten en de kos ters van congregatiën, men zal ze druk vermanen, men zal ze africhten, men zal de zwakken aanhitsen, men zal de hoovaardigen verschrikken Ziedaar wat in België gebeurt in de XIX® eeuw, in eene stad waar de Ge meenteraad sedert 1840 samengesteld is uit niet anders dan liberalen die van 1836 tot 1872 niets dan liberalen ge zonden heeft naar den Provincieraad en die vóór 1870 een senator en drie liberale volksvertegenwoordigers had! Maar voor de groote kwalen zijn de groote geneesmiddelen noodig en de Bedevaart moet wonderen verrichten Ah! indien de dagbladen die. korts vóór de kiezingen van 1870 uitriepen dat de invloed der geestelijkheid maar een spook is, van den 7 tot den 14 af gevaardigden hadden te Yper, indien zij er door hunne snelschrijvers het sermoen van Monseigneur en deze der Eerwaarde Paters opnamen, zij zouden moeten bekennen dat zij alsdan eene kolossale dwaasheid uitgeroepen heb ben. M. Michel Daigremont, van Waasten, gewezen leerling der Staatsmiddelbare school van Mee- nen, komt de eerste plaats voor de pro vincie en de achttiende plaats voor gansch Belgie te veroveren, op meer dan 6oo kandidaten, in den wedstrijd uitgeschreven voor de bediening van surnumerair in het beheer der direkte belastingen, douanen en ac cijnzen. Onze warmste gelukwenschingen. Wij vernemen met genoegen dat on ze sympathieke makker, Leon Vander- marliere, over acht dagen een solo schelem gespeeld heeft in het Café des Brasseurs. (Zeven troeven, hooge vierde en zes klavers, waarvan derden van den aas). Wij bieden den gelukkigen winner onze rechtzinnigste gelukwenschen aan. gegeven ten voordeele een er weduwe en twee onbejarige weezen in de zaal der Oud Pompiers. i° Lysistrata, openingstuk door de harmonie der Oud-Pompiers 2° Bewegingen voor het boksen in afdeelingen door de Maatschappij der Onvermoeibaren 3° Par expres blijspel in één bedrijf door de Vlaamsche Ster. 4° La Bohème fantazij door de harmonie der Oud-Pompiers. 5° Dans der hoveniers door de Maatschappij der Onvermoeibaren 6° Adda 't herderinnetje zangspel in één bedrijf door de Vlaamsche Ster. In een verslag uitgegeven over deze tentoonstelling lezen wij in VAvenir de Tournai De rijwielen van M. Lyncens worden niet min bemerkt, omdat zij terzelfde tijde sierlijk en kloek zijn. Wij bewonderen een velo in gepolijst staal voor koersen op den weg en voor koersen op het spoor, die van een merkwaardig gemaaksel zijn. De velo W K. S. Patria opgezet met vork met ressorts, en veerkrachtige zadels die de botsingen en de ergste schokken ver mijdt die velo is zeer gezocht. De velos voor damen, met een nieuw mo del van boogstelling, bieden groote gemakken aan voor het klimmen en het dalen. Al deze voorwerpen die men zoo zeer bewondert voor hunne sierlijkheid ko men uit de groote fabriek van M. Jozef Didier van Yper, waar zij gemkeleerd en geëmailleerd zijn geweest. Wij wenschen den heer Didier geluk over zijn schoon werk. Proeft Petit Beiirre PAREIX Antwerpen SÈunque et. Biecouvrement. Achat ei l ente de S'onds publics Échauqe de coupons €Jonrersion et Conscription a tous emprunts Beiges et étrangers. BAéUcrance sur tous paps de lettres de crédit, traites et cheques. Avances de fonds. Depót de fonds. Comptes-courants de Depóts de fonds avec carnet de cheques. §5 15, raic de ülenlo, 15 ÏPRE§ "I -I liaison fontlée en 1 1873. o> AVIS IMPORTANT. Verification des tirages de titres remboursables. Les listes qui me sont présentées doivent êt,re dressées par ordre numé- rique. Le bureau est ouvert de 9 a i3 heesmatin. EERSTE DEEL. III. "Verlaten. Gedurende dien tijd deed Avène zich door Laurens de verschiltige lotgevallen zijns le vens vertellen. Marianne verschrikte op het hooren der gevaren die haar zoon geloopen had. Verlaat mij niet meer zeide zij verlaat mij nimmer meer. Slechts morgen om naar Mézières te gaan Oh daarin zijn wij overeengekomen en dit is u toegelaten. Toen Avène afscheid van Laurens nam, drukte hij hein beide zijne handen en zeg de Wij zullen bij Janicote het ontbijt ne men ik belast mij met de spijskaart. Het zij zoo antwoordde Laurens. Al zijn wantrouwen was verdwenen en hij achtte zich gelukkig den vriend zijner eerste jeugd wedergevonden te hebben. Van zijn dorp naar Mézières was de af stand niet groot, en Laurens was niet ver plicht vroeg op te staan In het tuintje vond hij Dolorès in haren mantel gewikkeld en brandende van ongeduld om te vertrekken. Marianne nam het kind van Flaviana in hare armen. God beware u, mijn lieve e.igel zei- de zij Ik zal bewaard zijn, wijl ik mijne moeder ga terugvinden. Laurens had opnieuw het kistje in eenen zakdoek geknoopt, en stak het op eenen stok. Dolorès, die zich uitgerust gevoelde, ver klaarde dat zij zou alleen gaan. Zij glimlachte, de lieve kleine, zij liep vooruit, zij verlangde zoo zeer om bij hare moeder terug te zijn. Het veld spreidde zijne pracht ten toon. De bosschen, onder den herfstwind sidde rende, zaaiden hunne goudgele en purpere bladeren op den grond. De schoone blauwe lucht bleef in overeenstemming met de plechtigheid der bosschen. De streek die Laurens doortrok was zeer houtrijk, en dewijl de jongeling langs den buitenkant van een onmeetbaar woud ging, kon hij niet nalaten te denken aan de lotge- va.len der roovers waarvan Janicote hem gesproken had. Gelukkiglijk, dacht hij, vóór den nacht zal ik van dit kistje verlost worden de baanstrooper dooden voor min dan dat. Ontrent den middag ontwaardde hij de herberg vari Janicote, gansch versierd met marentakken met bleekgroen blad. Ongetwijfeld had Avène, volgens zijne belofte, de weduwe bevolen een lekker maal te bereiden een kieken braadde aan 't spit, de meid sloeg vlijtig de eieren in eene sala deschotel met geschilderde bloemen, en een korfje, dat al de vruchten van het jaargetij de bevatte, stond in het midden der tafel. Wanneer hij binnenkwam om eenen oogslag op de toebereidselen van het ontbijt te werpen, wistAvène maaréénebemerking te maken. Wij zullen het ontbijt boven nemen, zegde hij, en gelijk eergisteren zult gij het kind bezig houden. Zoodra hij Laurens op den weg zag aan komen, liep Paul Avène zijnen vriend te gemoet. Alles is gereed, zegde hij ik heb eenen honger van al de duivels, en ik verheug mij om den schoonen morgenstond die op het avondfeest van gistereren volgen zal. Janicote was eene goede vrouw zij nam het kind en sprak er mede in die naïeve taal, die spoedig de onschuldige schepsels verrukt. Op het eerste verdiep redekavelden Lau rens en Paul over de jeugd. De mijne is voorbij, zegde Paul ik ben nog slechts goed genoeg om eenen pach ter te worden en mi] in destreek te vesti gen. Als men alles beproefd heeft, eindigt men met te verstaan dat het geluk zeer na bij is en dat men het miskend heeft. Al k'appen schonk hij zonder onderbre king eenen lekkeren wijn in Laurens' glas en Marianne's zoon dronk zonder te denken dat de dronkenschap kon komen. Allengskens echter veranderde zijne geestgesteltenis de prikkeling van den wijn deed in hem den mensch van daags te voren ontstaan in plaats van zich met Marianne bezig te houden, en het vreedzame leven dat hij voortaan zou genieten, keerde hij op zijne verre afgelegene reizen terug, hij berekende de kansen die de fortuin hem bewaarde, wat Dolorès'vader eerstdaags zou verwezenlijken voor den redder van zijn eenig kind. In plaats van hem op dien weg tegen te houden, stootte Avène hem er noch dieper in, en hernam, met meer stoutmoedigheid, het voorstel-van den eersten avond. Laurens aanhoorde hem eerst met afkeu ring, dan luisterde hij en ein ligde met goed te keureu. De schim van Satan vervulde op nieuw de kamer, en hoe meer de dronkenschap zich van Marianne's zoon meester maakte, hoe meer genoegen hij vond in de denkbeelden van vermaak door zijnen vnendopgeroepen. Hij zelf gaf zijne goede voornemens voor eene zwakheid uit, en besloot met Avène dat de gevoeligheid zijns harten, door zijne wederkomst en door de liefde zijner moeder overrast, zich niet zoodanig van hem kon meester maken om al zijne hoop te verijde len. Op den wijn volgden de sterke dranken, en het verstand van Laurens verdween ge heel en gansch. Hij sprak niet meer dan op eene onbepaal de wijze, als in eenen droom die hem beur telings hersenschimmige denkbeelde vóór oogen bracht, en wanneer hij uit die slape righeid ontwaakte liep de dag reeds spoedig ten einde. Hij schudde het hoofd, alsof hij tegelijkertijd hoopte zijn verstand te ver lichten, en vroeg Wat uur is het Drommels! het uur om te noenmalen antwoordde Avène. Maar Dolorès moest dezen avond te Mézières zijn. Gij kunt er haar morgen uchtend heen leiden. Mijne moeder zal ongerust zijn. Zij zou zich nog veel meer bedroeven u zoo bleek te zien wederkeeren alsof gij uit eene braspartij kwaamt. Laurens beproefde den wil zijns vriends tegen te werken, maar Paul's redeneering had eene ernstige zijde. Wij hebben ons laten overrassen, zeg de hij hoe weinig ondervinding de heilige 4. ■i VAN HET OM 7 URE STIPT. (27e VERVOLG i

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 3