Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 1fn October 1906. Tweede jaar. IVr 48. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. B e VSChijnetllle ile» SM O it (ft'rtfttf/SVires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, üixinudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kecbterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Openbare zitting van Zaterdag 29 September 1906. De openbare zitting wordt ten 5 u. 7 m. geopertd. Zijn tegenwoordig de heeren Oo- laert, Burgemeester Voorzitter;Strnye «n Vandenboogaerde Schepenen Fiers, Vanderghote, D'fluvettere, Bou quet, Sobry, Iweins, Lemabieu, Raads leden M. Gorrissen, Secretaris. Afwezig: de heeren Begerem, Fraeys en Vandenpeereboom. Het proces verbaal der zitting van 4 Augusti 11. geene aanleiding gege ven hebbende tut eenige bemerking, wordt goedgekeurd. Vooraleer de dagorde te beginnen, geeft de heer Voorzitter lezing van den toestand der stadskas op 5 Septem ber 11. Daar de heer Secretaris de goedheid gehad heeft ons dat stuk mede te dee- len, drukken wij het in zijn geheel over Overschot der gemeente-rekening van het dienstjaar 1904 fr. 92,175-67 De ontvangsten gedaan tot den 5 September beloopen, te weten Op het dienstjaar 1905 fr. 417,244-37 Op het dienstjaar 1906 fr. 217,749-32 Tofaal der ontvangsten fr. 727,169-36 De uitgaven gedaan tot den 5 Sep tember beloopen, te weten Op het dienstjaar 1905 fr. 399,386 03 Op het dienstjrar 1906 fr. 264,319-46 Op het dienstjaar 1907 fr. 5,821 74 Totaal der uitgaven fr. 669,527-23 Overschot gelijkvormig met het kas boek fr. 57,642-13, waarvan de ont vanger rekening geeft als volgt Voorloopig depot op de spaarkas fr. 40,000-00 Voorloopige mandaten te regelen fr. 12,691-00 Geld in kas fr. 4,951-13 Totaal overeenkomstig met het dagboek fr. 57,642-13 Den tegenwoordigen staat echt en waar verklaard. Yper. den 5 September 1906. (Geteekend) Fraipont. De Regeering de nieuwe rechttrek king der Doorgangstraat niet goedge keurd hebbende, er dient, zegt de heer Voorzitterterug te komen op de oude rechttrekking, ten ware die wijk cene aanzienlijke straat wierd, deze t»ak zal later moeten onderzocht wor den. Goedkeuring 1Sladseigendommenproces-ver baal der verkooping van noten. De Raad, na de uitleggingen van het College, keurt het proces-verbaal goed der verkooping van noten, voort komende van de boomen die groeien op de openbare wandelingen. Deze verkooping heeft de som van 935 fr. 10 opgebracht, met de 5 °/0. Er 1(i eene lichte verhooging op de op brengst der verkooping van noten in 1905. 2. Stadseigendommen veranderin gen aan het lastenkohier op de ver kooping van gronden. Na de uitleggingen van M. Colaert oo de opmerkingen van MIVHuvettere, keurt de Raad deze veranderingen goed. Voortaan zullen de koopers der stadsgronden een depot ïu klinkende munt doen in plaats van eene waar borg in openbare fondsen neer te leg gen. Het is van den eenen kant om de koopers te verplichteu te bouwen in den voorgeschreven tijd, dat die ver anderingen gedaan worden van den anderen kant zullen zij aan het College de plagerijen versparen welke eene verwezenlijking van openbare fundson kan voortbrengen, wanneer die waar borgfondsen de eigendom der stad worden. 3. Stadseig endommen verkooping van gronden. Het College heeft vier vragen gehad. De eerste bestaat in eenen grond van 6 meters van voren op de straat op 17 meters diepte. Die grond is gelegen op den hoek der Capronstraat, gaande van de Nieuwestraat naar de Water kasteelstraat. De tweede vraag heeft betrek op eenen grond gelegen al den Oostkant van den Poperingschen steenweg, van 14 v. .m. 50 op 15. De derde vraag bestaat in eenen grond van 6 m. v. op 25, palende aan den voorgaanden en de vierde vraag voor eenen grond van 8 m. v. op 25, insgelijks aanhoudende aan den voor gaanden Deze verkoopingen zullen gedaan worden aan den prijs van 15 franks den v. m. Op die manier zullen al de groDden,zich bevmdendeaan den west kant van den eigendom Veys tot de ontworpene verlenging der Fiersstraat gedaan worden. De Raad bemachtigt het College tot deze verkoopingen over te gaan. 4. Stadsfinanciën neerlegging der rekening van 1905. De heer Voorzitter legt op het bureel de rekening neder van 1905. Er wordt beslist Zaterdag te vergaderen in af- deelingen om die rekening te overzien. Indien de neerlegging laat gedaan wordt, zegt de heer Voorzitter, moet die vertraging toegeschreven worden aan den Staat en aan de Provincie. Het overschot op het gewone is van fr. 46,109-11 en op het buitengewone is het van fr. 64,024 62. 5 Gezondheid dienst der wegne ming van vuilnissencrediet voor het 4° kwartaal 1906. De kleine werkstaking van wege de vuilnisraper8 der stad, heeft den brand hunner mesthoopen voor oorzaak ge had. M. Colaert, in zijne hoedanigheid van Voorzitter der Gezondheidscom missie, had bunnen mesthoop doen in brand steken o&dat hij eene ware pest veroorzaakte en dat hij het verblijf was der vliegen en der ratten. Het is op de reclamatiën der geburen dat de heer Burgemeester zich ter plaats bege ven heeft en bevolen heeft er het vuur aan te steken. Een lid. Wat heeft men gedaan met de oude kasserollen Men lacht). M. Colaert. De oude kasserollen zijn neergelegd geweest rechtover de Statie. Ik heb de vnilnisrapers doen vergaderen en ik heb hen eene schade loosstelling beloofd voor het verlies van hunnen mesthoop Het schijnt dat de vuilnisrapers kwalijk verstaan had den en zij hebben hun ontslag gegeven. Na de gegeven uitleggingen en hen belovende hunne jaarwedde van 90 centiemen op 2 fr. daags te brengen hebben zij hun ontslag ingetrokken. Er is overeengekomen geweest dat de vuilnisrapers den geheelen dag zou den gebezigd worden en dat. men de twee werklieden, bij de vuilnisrapers gevoegd, zou wegnemen om ze aan de stad weder te geven. Kortom, het College vraagt een cre diet van 600 fr. om den dienst te ver zekeren tot den 1° Januari aanstaande en wij zullen zien wat de nieuwe dienst zal voortbrengen. Na eene opmerking van M. Bouquet stemt de Raad het gevraagde crediet. Aangezien er vele sprake is geweest van de gracht der statie, neemt M. Co laert de gelegenheid waar om den Raad nopens die kwestie te spreken. Iedereen herinnert zich dat het wa ter van die gracht een zeer slechten reuk verspreidde, in het begin der maand Augusti Men beproefde dit wa ter te ontsmetten bij middel van twee wagons kalk Dit middel heeft geen on- middelijk uitwerksel opgeleverd. Men nam zijne toevlucht tot de wetenschap van den heer doctor Teirlinck die, in een merkwaardig verslag (de heer Bur gemeester heeft ongelukkiglijk dat verslag in zijn huis gelaten), besloot tot do ontsmetting der gracht. Maar men vond dat dit eene bovenmatige uitgaaf zou geweest zijn. Men stelde het gebruik van chloor voor intus- schen was de stank bijna geheel ver dwenen. Eindelijk is eene bacteriolo- gieke ontleding gedaan geweest door eenen scheikundige van Gent. Na dit water onderzocht te hebben bood het geen gevaar aan en is gestort geweest in de riool der Maloulaan. Tegenwoor dig is het water in het geheel niet meer besmeten de moetelijkheden be staan dus niet meer. Bi] het eindigen zegt M. Colaert, dat terwijl anderen hat bestuur hekelden, dit alles id het werk stelde om die zwa righeid te doen verdwijnen. Het einde wettigt de middels. De achtbare Bur gemeester zal niet langer aandringen opdat punt, want iedereen weet dat de kritiek gemakkelijk en de kunst moeielijk is. (1) 6 Middelbare schoolbegrooting 1907. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 31,987-50 De uitgaven tot deze van fr 31,687-50 Overschot fr. 300 00 M Sobry is verwonderd dat eene som van 1,950 franks voorkomt in de uit- (1) Indien men het ongelukkig gedacht niet had gehad de vuilnissen in de gracht der sta tie te werpen, zou het water niet besmet ge weest zijn. Alle slach van uitgaven voortsprui tende uit die onmetelijke dwaasheid, zooals het verslag van M. Teirlinck en de ontleding van den Gentschen scheikendige waren volko men nutteloos. De kritiek is gemakkelijk zegt M. Colaert Ah om genoegen te doeu aan den sympathie ken en volksgezinden (!?j burgemeester moest men op al de daken uitroepen dat de reuk die van deze besmetting voortkwam naar keulensch water of Chery Blos rook op eene ure afstand en dat de dader dezer kostelijke onvoorzichtig heid eene eer aanbrengende onderscheiding verdiende. Allo dan heer Buigemeester, zijn wij wat ernstiger Wij weien van over ouds dat al onze klachten maar dienen om de openbare denkwijze te mis leiden. Wat gij haddet moeten zeggen aan den Baad, het is dat de dader, oorzaak van al het kwaad, zijne vergissing betreurde, eerst voor de openbare gezondheid en dan voor de stads financiën. Maar, even als het verslag, gij hebt het ver geten, en om reden. (N. d. R.j AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. gaven voor de jaarwedde van eenen onderwijzer die Regent benoemd is te Spa. M. de Burgemeester doet den achtba ren Raadsheer opmerken dat die on derwijzer noodzakelijk is moeten ver vangen worden. Goedgekeurd. 7. Bureel van Weldadigheid ver deeling van zijn aandeel in het koste loos onderwijs in 1905-1906. Na de uitleggingen gegeven door den heer Voorzitter, brengt de Raad een gunstig advies uit. 8. Bureel van Weldadigheidver pachting van jacht. De Raad brengt insgelijks een gun stig advies uit over de verpachting der jacht gehouden den 17 Juli 11. De oude prijs was van 1281 fr. De Dieuwe prijs is van 839 fr. 9. Burgerlijke Godshuizen ver pachting der jacht. Er volgt uit eene beslissing van dat bestuur dat het M. Janson is die pach ter verklaard is der jacht op de eigen dommen der Godshuizen van eenen in houd van 101 hectaren 9 aren 51 centia ren. Gunstig advies. 10. Burgerlijke Godshuizen ver kooping van land te Si Jan. Deze verkooping heeft de som van 524 fr. opgebracht. Gunstig advies. 11Kerkfabrieken begrooting 1907 kerk van Sl Nikolaus. De ontvangsten en uitgaven beloo pen tot de som van fr. 6,902-28. Gunstig advies. M. Bouquet klaagt over den slechten toestand van het voorland langs den noordkant der kalsijde van de Meenen- poort naar de Bascul. Het achtbare raadslid begeert eene spoedige herstel ling. M. Colaert. Gelijk de Staat de herstelling van dat voorland niet wil ten zijnen laste nemen, zal de stad zich er zelf' mede gelasten. M. Sobry is verwonderd dat er niets gedaan wordt aan het voorland van den Vlamertingschen steenweg, vóór de huizen Hynderick, spijts het crediet van 1500 fr. dat voor dat doel is ge stemd geweest. Deze zaak zal in het kort onderzocht worden. MLemahieu klaagt over de verlich ting van den buiten. Hij vraagt lan- teerns aan den Wegwijzer, aan Cato- tjes en aan den Smishoek. M. den Burgemeester belooft ar in 't kort in te voorzien. Aangezien de ca- naliseering van het gas zal gedaan worden tot aan den Smishoek. tot aan de Catotjes en zelfs tot aan de Potijze. M. Lemahieu vraagt het leggen eener houten brug over eene beek van den Ztllebeek vijver. M. Vandenboogaerde belooft deze zaak te onderzoeken. M. Sobry begeert den kost te weten der te maken dij ken langs den vijver van Dickebusch. M. de Burgemeester antwoordt dat deze zaak ter stadie is. Zij zal gereed zijn wanneer de Raad de verschillige werken zal onderzoeken die te doen zijn, en vooc de welke het College eena BE WEERMIN

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1