Stadsnieuws. BERICHT Arm Vlaanderen Eene stem uit het graf. Een voorloopig geïmpro viseerde bediende der Stadsbibliotheek. Buurt lijn van Yper naar Diksmuide. Gasontploffing Het feest der Onvermoeibaren. De voorloopige kiezers- lijsten voor de stad Ype1' liggen ter inzage onze' politieke vrienden in het secretariaat der libera'6 Associatie, Seminaria straat. leening zal voorstellen. Wat meer is deze zaak zal weldra op de dagorde verschijnen Niemand het woord meer vragende wordt de openbare zitting ten 6 ure geheven. De schoolstrijd woedt op den buiten erger, nijdiger en venijniger dan ooit. niet meer voor de schoone ziel van het kind, maar om aan subsidiën, aan schijven te geraken het goud stuk is de groote God, franken dat zijn heiligen, centjes dat zijn engels uit den hemel. Liegen en bedriegen, lasteren, bedreigen, broodrooven, ar men en weduwen verdrukken, dat is al christelijk, al katholiek, al goed, als het maar helpen kan om de kin- ders over te leveren in de klauwen van paters en nonnen van alle kleur en geur. Verledene week Dinsdag rond 8 ure's morgens op een onzer buiten dorpen stond eene vrouw zichtbaar smertelijk aangedaan aan de deur der gemeenteschool nevens haar stond haar elfjarig zoontje bitter te snikken. Het moest eene pijnlijke boodschap zijn, die zij gingen afleggen 1 En in derdaad, inlichtingen genomen heb bende, vernamen wij dat moeder en zoon gingen afscheid nemen van den onderwijzer, dien zij sedert lange jaren kennen en beminnen en die hun volle vertrouwen geniet, en dat de zoon tegen heug en meug, zou op school gaan bij de Broertjes, die die... och, mijn God, erbarming 1 De zeer hoogweerdige heer Pastor was bij den eigenaai op het kasteel gegaan, en de kasteelheer had aan de moeder de boodschap laten doen. dat zij haren jongen uit de gemeente school moest trekken en hem naar de Broeders zenden dat haar pacht toe komend jaar uit is. en als het noodig was dat Mijnheer haar zelf zou gaan spreken 1 Kerels, die niet achteruitgaan eene weduwe met broodroof te dreigen om haar heur kind te ontstelen en hel naar eene Broerkenschool te slepen, die noemt men lafhertige schurken bij alle beschaa'de volkeren. Arm Vlaanderen, wanneer schudt gij dwingelandij en slavernij van uwe schouders, wanneer komt de verlos sing Wanneer schijnt het glazende licht der rede Wijlen Jan Van Bijswijck was een der eerste slachtoffers der klerikale wraaklust die bij besluit van 30 Sep tember 1884 afgesteld werd van zijn ambt van leeraar bij de afgeschafte jongensnormaalschool van Antwer pen, en alsdan aan minister Jacobs, den volgenden hartroerenden brief schreef Antwerpen, 30 October 1884. Den heer V. Jacobs, minister van het inwendige en van het schoolwezen te Brussel. Heer Minister, Ik heb de eer u de ontvangst te mel den uwer aanschrijving van den 30sta der vorige maand waardoor mij mijne bediening als leeraar bij de Normaal afdeeling voor onderwijzers te Ant werpen opgezegd wordt. Toen ik dit factum ontving, waren wij in gezelligen buiselijken kring bijeen. Ik opende en las vluchtig. Ik heb de eer... ontslagen van uwe bediening...bedank voorde diensten. hoogachting. En onder aan een handteeken in au- tographie. Het zou te afmattend zijn, inder daad, indien gij alle dergelijke stuk ken, die uit uwe bureelen komen, eigenhandig teekenen moest. Een geautographieerd handteeken, dat heet in het fransch, zoo ik mij niet vergis, grifie of klauwe zou dit het zinnebeeld zijn van uw ministerschap Och, heer minister, er zijn bij ons noch tranen, noch tandengeknars ge weest. Ik ben advokaat, ik heb eene broodwinning Maar bij de ontvangst van uwen brief bekroop mij een diep medelijden, voor hen die dat niet zeg gen kunnen. Ik verbeelde hem mij, dien brief binnenvallende bij eenen bescheiden onderwijzer, er losbarstende als eene bom, zijn gezin met tranen overstel pende, wanhoop en lijden aanbrengen de. Want de droeve werkelijkheid lag daar open gespreid voor mijn oog. Ik hield tusschen de vingers een dier on geluksboden, die gij over theel het land heen zendt Niets maakt zoo'n die pen indruk. 'tis dus waar, zei mijn vrouw, wat de dagbladen schrijven. Natuurlijk En zij die geen ander bestaan hebben Moeten maar zoeken. En als ze niet vinden Dan is het de ellende. Maar dat is verschrikkelijk Af schuwelijk Heelemaal. Terwijl had het kind, tusschen ons beiden ingezeten, schippekenveeren gemaakt van uwen brief. Het begreep niet. Trouwens het is een der gelukki gen. Het zal zijne moeder niet zien weenen, zijn vader niet zien knarsetan den door uw schuld. Ik hield er aan 11 te zeggen, heer Mi nister, welk onthaal uwen brief ten ontzent te beurt viel. Indien allen, over wie uw klauw zich heenstrekt, u even vrijpostig schrijven, zult gij een aardig dossier hebben om mee te brengen naar uwe advokaten studie, als gij daar zult te- rugkeeren om uit te rusten van de ver moeienissen des bewinds En zoo het u eenmaal onder de hand valt in later dagen, wanneer gij, afgemat van poli tiek en jaren, in uwe geweten als mensch, de daden van uw minister schap zult gedenken, dan zult gij het verbranden, het dossier, opdat uwe kinderen het na u niet terugvinden. Maar ik vergis mij, dit dossier zal niet bijeengebracht worden. De ande ren zullen u niet durven schrijven. Zij hebben vrouw en kinderen, om hun nent wil moeten zij zich vastklampen aan hun wachtgeld en stilzwijgend de met gal en edik doorweekte spons uit zuigen die gij hun nog voor eenigen tijd toesteekt. En op dit stilzwijgen, rekent gij Door eene zonderlinge tegenstelling, maar die u eigen is, paait gij uw gewe ten, met den nood zeiven die gij sticht. Mijn gevoel echter is verschillend en ik maak er gebruik van. Ik maak dezen brief openbaar waar in gij lezen kunt, welke gevoelens mij te wetent bezielen. Mijne gevoelens, het ware weinig. Maar ik durf bevestigen, dat alle stiefmoedige harten er in deelen. Aanvaard er nogmaals, Heer Mini ster, de trouwe uitdrukking van Jan Van Rijswijck. De bevoegde overheid heeft den portier der Bibliotheek verheven tot het ambt van bibliothecaris in ver vanging van M. Liégeois, die in va- cantie vertrokken is. Wij zijn van gedacht dat de vernedering die zij dezen heeft doen ondergaan onver schoonbaar is, aangezien wij aan den nieuwen titularis de noodige be kwaamheid niet toekennen om eere te doen aan zijne bevordering. In plaats van eenen last te leggen op den portier die zijn ambtsbevoegd heid overtreft, zou de bevoegde over heid beter gedaan hebben met heel eenvoudig de Bibliotheek te sluiten de liefhebbers van lezen zouden zich niet nutteloos verplaatst heb ben en hadden zich niet moeten wen den tot eenen bediende die niet in staat was hen in te lichten. Men zal ons ook toelaten het feit afkeurend te beoordeelen M. Lié- geois in vacantie te laten vertrekken op een tijdstip dat, ten gevolge der hervatting der klassen en van de herneming der rechtszittingen, zijne tegenwoordigheid vooral noodzake lijk was in de Bibliotheek. Het is wenschelijk voor eene stad, bediend te zijn door buurtlijnen be- hoorende aan dezelfde Maatschappij of Compagnie. Het is zeer zelden twee maat schappijen te zien overeenkomen, dikwijls doen zij malkander den oor log aan en met hunne uurtabellen lijden de reizigers. Indien wij op deze zaak terugko men is het niet om onze stadhuisman nen tot betere gevoelens te doen terugkeeren, maar wel met de hoop de Koophandelskring uit zijne onver schilligheid en uit zijne gevoelloos heid te zien treden. Wij roepen dus zijne aandacht op het uuraanwijzer, zoo onvoordeelig- lijk geregeld der lijn van Elverdin- ghe naar Diksmuide. Inderdaad, wanneer men van Yper vertrekt ten 7 ure 47 m. 's morgens, komen de reizigers ten 10 ure 10 m. te Diksmuide, zij missen den trein van Nieupoort van 9 ure 43 m. en het is zeer waarschijnlijk dat zij de zen van Veurne zullen missen, te re kenen van den in October. Om van Yper naar Diksmuide te gaan met die correspondentie ge bruiken de reizigers zooveel tijd met den tram als met den spoorweg. Wij vestigen de aandacht van wie het toekomt, dat de seinen bij het naderen der brug nog niet geplaatst zijn. Daarenboven de brug bevindt zich in eenen erbarmelijken toestand en de tanden der engrenage, dienende om de brug te draaien, zijn gebro ken. Zal men wachten tot dat er een ongeluk gebeure om den aannemer te verplichten zich te schikken naar hot lastenkohier. Vrijdag morgend rond 7 1/2 ure luidde de brandklok en tien minuten later, eene eeuw wanneer het vuur zijne verwoestingen doet, bevond zich het pompierskorps op de Van- denpeereboomplaats, ontvouwde zij ne toestellen vóór het prachtig huis van M. Louis Vandoorne, waar eene schrikkelijke gasontploffing gevolgd van brand kwam uit te barsten. Eene schrikkelijke kolom van vuur en rook kwam uit eene kamer van het eerste verdiep. De brand ging eene ramspoedige uitbreiding nemen zonder de hulp der pompiers en van een talrijk pu bliek die ter plaats der ramp toege sneld waren. Na een half uur pogingen werd het vuur beperkt, maar de verliezen echter veroorzaakt door het vuur en het water zijn aanzienlijk en zelfs ten deele onherstelbaar, de paneelwer ken Louis XV van verscheidene ka mers van die oude heerlijke woning waren geheel vernield. De brand heeft zijnen oorsprong gevonden in eene gasontploffing en een zeker oogenblik heeft men ge vreesd voor ongevallen van perso nen, des te meer dat men bij de eer ste opschudding van het verdiep een jongeling zag wegdragen die half verstikt was. Het is in de kamer dat die jonge ling betrok, vriend der familie, dat de ontploffing gebeurde. Zich onpasselijk gevoelende, deed de jongman een geneesheer roepen zoohaast deze toekwam bestatigde hij een sterken gasreuk, de genees heer besloot aan een begin van ver stikking bij den zieke, maar onge lukkiglijk, om de ontsnapping te zoeken, werd een solferstek aanste ken en aanstonds deed zich eene schrikkelijke ontploffing voor, die den brand veroorzaakte, maar die gelukkiglijk geen leed veroorzaakte aan de aanwezige pejrsonen. Men is echter verschrikt als m denkt aan de ramp die men zou kif0 nen te betreuren hebben gehad zj1' wel door de verstikking als door T ontploffing. Bemerkt tusschen de aanzienlijk personen die bij den brand tegenG woordig waren buiten hetgeen dat overblijft van het korps officieren der pompiers, den heer Burgemeester Colaert, den heer Majoor Ligy, (jen Raadsheer Sobry, den bediende van het gas Raadslid Vanderghote, de politiecommissaris, den bevelhebber der gendarmerie, enz., enz. Men weet nog niet hoe de ontsnap ping zich heeft kunnen voordoen daar de compteur gesloten was ge bleven. De schade is bedekt door de ver zekering. Zondag 11. had het eerste winter feest plaats gegeven door de maat schappij Onver vloeibaren, onder het voorzitterschap van M. J. Didier. Het openingstuk voor harmonie werd met veel geluk uitgevoerd on der het bestuur van den heer Tasseel. Dan had men de bewegingen voor het boksen, voor de jonge afdeeling, die uitgevoerd werden met een won derbare juistheid. Mej. Zulma Devers, lid der Vlaam- sche Ster, vergastte het publiek met eene schoone romance en verwierf veel bijval. Zij werd teruggeroepen, toegejuicht en nogmaals teruggeroe pen. Maar wat het eerste de«l op eene merkwaardige wijze kwam sluiten was het gebarenspel op touw gezet door den heer Fl. Mailliard, en dat ons deed denken aan een tooneeltje van Robert en Bertrand. Men vraagt bedienden, was de titel van het spel, en die bedienden waren gauwdieven, die na de kas geruimd te hebben veel spel opleverden aan politie en gendarmen, die gekomen waren om ze gevangen te nemen. Dit gebaren spel werd meesterlijk uitgevoerd en de heer Fl. Mailliard haalde eere van zijn werk. Het tweede deel was niet min ver makelijk en merkwaardig dan het eerste. Men oordeele er over Een schermspel door de heeren Marx en Brusselmans. Eene schoone romance, gezongen door den heer A. Maes. En het ballet der hoveniers, het zelfde dat zal uitgevoerd worden in het weldadigheidsfeest. Eindelijk kwam een prachtig dans feest, vol levendigheid en vroolijk- heid het zoo aantrekkelijk feest der Onvermoeibaren sluiten dat eere doet aan de inrichtingscommissie en aan den heer Voorzitter der Maatschap pij. Wij sturen hun onze hartelijkste gelukwenschen voor het inrichten en voor het uitvoeren van dat aange name feest. De geneesheer DE ROO, heefi de eer het publiek kenbaar te maken, dat te beginnen met OKTOBER toekomende, hij zij&e raadplegingen zal geven in zij" nieuw huis, Statieplaats, Hoek der Nlaloulaan. ==0^?-,

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2