Stadsnieuws. Geen man, geen eenl, geen kanon meer Een nieuwe Schoolopziener. Leening van 850,000 fr. Een openbaar gevaar. Een te volgen voorbeeld. Groot nieuws. Vlaamsch Tooneel. bende jezuiet, te Leuven verblijvend, de oom is van de twee prefekten. Dat is thans voldoende om vooruit Ie komen. Onder dezen kreet kwamen de kleri kale leugenaarsin 1884 aan 't bewind. En dat zij hun woord... gehouden heb ben, blijkt eens te meer uit hetgene volgt Iu 't kamp van Baverloo wordt eene nieuwe kazerne gebouwd die 260,000 frank zal kosten. De kazerne van Herckenrode te Hasselt wordt vergroot en dit werk kost 110,000 fr. Delaatsteaanbesteding der kazerne der rijkswacht te Elsene komt te staan op 120,000 fr. Voor een nieuw krijgshospitaal te Doornik vindt men 168,000 fr. gereed liggen en Moutier-sur-Sambre krijgt eene nieuwe gendarmerie van 82,000 frank. Leve de partij der... valsche belof ten Eerlang zal door minister de Trooz een schoolopziener voor 't onderwijs der moderne talen in de Athenea van België benoemd worden. Verscheidene^ namen van voorname leeraars worden vooruitgezet, mitsga ders ook enkelen van klerikale school vossen zonder bekwaamheid en ver dienste. 't Is natuurlijk in dit bijzonder soort dat M. de Trooz zijnen man uitkippen zal. De stad zal eene nieuwe leening aangaan van 850,000 fr. de zaak is besloten. Het is sedert lang dat wij vuuüciu ïicuucn udi net KOStDaar beheer der klerikalen zou uitloopen op eene nieuwe leening, deze die aangegaan is geweest bij hunne aan komst aan het bewind spoedig opge slorpt geweest zijnde, het zij eene verhooging van belastingen. Weldra zullen wij het eene en het andere hebben. De nieuwe leening zal dienen om de kwestie der waters op te lossen. Werken zullen ondernomen worden aan Dickebuschvijver met het doel den omvang ervan te vermeerderen met de oevers te verhoogen, uitgave die geschat is op 150,000 fr. Het overige der leening zal be steed worden aan de herstelling der Halle en der hoofdkerk. De ontwor- pene werken zijn geschat voor de Halle op een half milloen voor de hoofdkerk op 600,000 fr., maar de Staat en de Provincie komen er tus- schen in die uitgaven. Eindelijk, altijd met behulp der leening, zal het bestuur ons begifti gen met eenen schouwburg en zal het gevolg geven aan zijn zot ge dacht onzen openbaren hof op te of feren. In hetzelfde gebouw zullen verschillige gemeentediensten geves tigd worden, lijkstatie, politie, enz... Het klooster der Arme Claren zal in staat gesteld en veranderd worden in museum het huidige museum zal de gemeenteharmonie herbergen. Eindelijk, om voldoening te geven aan de liefhebbers van schieten, zul len wij eindelijk eenen Standhebben; door het feit zelve zal M. Colaert een einde stellen aan de comedie die hij gedurende jaren gespeeld heeft en die bestond in elk jaar een crediet in de stadsbegrooting te schrijven van 30,000 fr. die nooit verteerd wa ren. Het is volledig Het gas dat wij verbruiken is zelfs niet gezuiverd Het bevat eene groote hoeveelheid gezwavelde \a- terstof of zwavelzuur. Ziedaar wat nu dien schrikkelijlen stank van rotte eieren uitlegt, diede minste gasontsnappingen vergesl- len, en die onaangename reuk lie onze vertrekken vervult welke dtor het gas verlicht zyn. Het is ons een strengen plichtde bijzondere aandacht te roepen op lat ernstig punt der bevoegde ovene den, en, daar wij geen betrouven ïjiogen hebben in onze stadsovene- den, wij klagen dat openbaar geviar onzen medeburgers aan. De «gezwavelde waterstof», of stinkend gas is een geweldig -ver gift. Het is doodelijk indien de at- mospheer van een bewoond vertek er inhoudt, al ware het maar ?en kubiekmeter op 250 kubiekmefers lucht De gasontsnappingen zijn lus bijzonder gevaarlijk geworden. Tet is oneindig waarschijnlijk dat het begin van verstikking welke de gan- sche stad zich nog herinnert, veroor zaakt werd door de tegenwoorcig heid van deze gezwavelde watersiof Het bestaan van dat gevreesd ver gift in ons verlichtingsgas, komt voort dat dit niet gezuiverd is. Het is eene zware onvergeeflijke fout, en de gasmaatschappij laadt zich daar door eene schrikkelijke verantwoor delijkheid op den hals. Maar het gevaar bestaat niet al leen wanneer er eene gasontsnap- ping is, het bestaat altijd, niemand ontsnapt er aan. Bij kleine dosis blijft het zwavelzuur nog zeer on schadelijk maar zijne verwoestingen zijn min treffend. Zijne uitwerksels verklaren zich door hoofdpijn, nei gingen tot braken, krampen, duize lingen, enz. Wij zijn allen blootge steld. Inderdaad, de vergisting aan den bek die brandt doet nooit de ge zwavelde waterstof geheel verdwij nen en er verspreidt zich altijd eene zekere hoeveelheid in de kamer. Dit kunnen wij bestatigen aan den reuk onzer medeburgers het is geen reuk meer van gas dien wij gewaar worden, het is een walgelijke reuk vanvciuiLing. in aiwacnnng crus dat een nieuw ongeluk, onherstel baar ditmaal, de stad in de versla genheid komt dompelen, is het zeker dat wij allen, meer of min, zonder het te weten, slachtoffers zijn van eene langzame vergiftiging. Op den duur zal de openbare gezondheid er door aangetast worden. Dit is voor be spreking niet vatbaar. Het zwavel waterstofzuur biedt nog andere hindernissen aan. Ont- bindings iets een krachtige herlei der en, ten dien titel maakt men er een groot gebruik van in de chemi sche nijverheden. In de vertrekken maakt het spoedig de olieverfschil derijen bruin met er het loodwit van te ontbinden wordt de schildering zwart. Het is juist dat wonder welk de aanwezigheid van de gezwavelde waterstof in ons verlichtingsgas ver baden heeft. Op de plaats der ont snapping was het plafond potloot- zwart geworden. En nochtans dat zou niet moeten zijn Dat zou niet moeten zijn, ten eer ste omdat het niemand toegelaten is zijnen naaste te vergiftigen, op straf van schade en intresten en lijf straffelijke vervolgingen. Dan, om dat het lastenkohier der vergunning van de openbare verlichting het uit drukkelijk verbiedt in het art. 16. DatM. Colaert eenen scheikundi ge of eenen gasfabrikant gelast de wijze van het gasmaken in de fabriek te gaan nazien, hij zal terstond inge licht zijn. De plicht des Burgemeesters is dus gansch afgeteekend. En wij weten dat M. Colaert in zitting van den Gemeenteraad op dramatische wijze aan het publiek verzekerd heeft dat het lastenkohier door hem streng zou toegepast worden. Loutere co medie Het gas is niet gezuiverd, de con trole wordt niet gedaan, wat aangaat het toepassen van het lastenkohier, M. Colaert zal er zich wel van wach ten. Moeten zijne vrienden, in wiens voordeel Yper verraden is geweest, niet veel geld winnen Aangezien de zuivering van het gas duur kost, wel 2 centiemen den kubiekmeter, men zuivert het niet Te slechter voor de Yperlingen Aan 2,000 kubiekmeters per dag, dat maakt 14,600 fr... winst 'sjaars, bijna de jaarwedde van den bestuur der Daarenboven, niet gezui verde gas bevuilt de bekken en de netten en vreet de looden buizen weg nieuwe bron van winsten. En om toch een behoorlijk licht te geven, vergoedt men sedert eenigen tijd de onzuiverheid van het gas door deze vreeselijke drukking dis, in zekere straten waar de buizen niet verstopt of ongetwijfeld vol zijn, het water (1) de bekken doet knetteren en eene groote vermeerdering van verbruik veroorzaakt: nog winst, altijd winst. Ah noch M. Valcke, noch de ingenieur der Groep Yperlingen wa ren bekwaam te worstelen met den bedriegelijken gunsteling dien M. Colaert ons aankondigde. Nu dat wij hem aan het werk zien, is het wel de sterkste gasfabrikant van Europa! Jammer dat hij zijnen tijd in den vreemde doorbrengt. Het is waar dat hij Vanderghote heeft Maar wat kent Vanderghote van het gas Kent hij de eigenschappen van de waterstofzuur Weet hij alleenlijk dat dit bestaat? Neen, niet waar Dit alles gebeurt alzoo, geheel eenvoudig in familie in den stillen vrede dezer schoone godvruchtige gewetens Het gas zuiveren, het lastenkohier naleven, maar dat zou te duur kosten Dat zou de dividen den der aandeelhouders en de jaar wedden der bedienden verminderen. En daar onze invloedrijkste gemeen teraadsleden allen of aandeelhouders of bedienden zijn van het gas, bedient men zich van het lasteukohier om.... er op te zitten met eene schoone een parigheid, M. Colaert in het midden. men lacht er mede. Wat is nochtans de plicht der stadsoverheid De voorziene boe ten toepassen, controle houden over de fabrikeering, en, aangezien de niet zuivering van het gas eene over treding van het lastenkohier en een groot openbaar gevaar' is, er een einde aan stellen en ten voordeele der stad schade en intresten te eischen en de wedergaaf dezer ongeoorloof de winst. Dit alles is eenvoudig. Wat zullen onze gemeenteraads leden doen Niets. Maar dan wat blijft er de Yperlin gen te doen over Er andere nemen. De klachten worden van langsom talrijker nopens de ongedwongen heid waarmede onze Brugsche gas- fabrikanten ons behandelen spijts de bepalingen van het lastenkohier dat hunne vergunning regelt. Het is om zich af te vragen of deze maar voor geschreven zijn geweest om alle me dedingers te verwijderen en alzoo de zekere aanvaarding der vrienden van M. Colaert te begunstigen. Het fs insgelijks om zich af te vragen wat er in het geheim gesmeed is geweest opdat onze meesters alzoo veroor deeld zijn tot de werkeloosheid in tegenwoordigheid van onmiskenbare misbruiken van allen aard. Zijn zij danémet handen en voeten gebonden en hebben zij de noodige onafhanke lijkheid niet meer om te protesteeren tegen de vrijpostige handelwijze der Bruggelingen, die sedert dat zij zich hier gevestigd hebben hen zichtbaar over 't hoofd zien. Wij hebben reeds eene geheele reeks inbreuken op het lastenkohier aangehaald, heden klagen wij er an- (1) Bij voorbeeld de Diksmuide-en de Rijselstraat, waar de klachten algemeen zijn. dere aan het gas dat zij ons leveren is verrot, gevaarlijk en de verlichting ontbreekt. s Wij hebben vóór ons het verslag gedaan aan den Gemeenteraad van Leuven, betrekkelijk de uitbating in regie der openbare en bijzondere verlichting dezer stad. Het verschil is groot met hetgeen hier gebeurt. Te Leuven zorgt het liberaal Stadsbestuur voor de belan gen zijner lastgevers te Yper kruipt het Stadsbestuur, M. Colaert aan 't hoofd, vóór den concessionna- ris die zijne zaken maakt en spot met de reclamaties van het publiek. M. Valcke is wel gewroken jam mer dat deze wraak op den rug valt van al de verbruikers en dat deze die toegestemd hebben aan het verraad der belangen van de stad Yper niet alleen de slachtoffers zijn. Bij besluit der Bestendige Deputa tie, gedagteekend van 5 October 1906, is de Maatschappij van het gas en de Electriciteit, die haren zetel heeft te Brugge, bemachtigd eene fabriek op te richten, op den steenweg van Dickebusch. Wij besluiten uit die verbazende inlichting dat het soort barak Bar- num, sedert een jaar uitgepakt in eenen meersch van het Koophandels kwartier, maar eene voorloopige in stelling is en dat men binnen kort de reusachtige fabriek (6000 km.) met monumentalen voorgevel, Yperschen bouwtrant, welke M. Colaert aange kondigd heeft, zal zien oprijzen. Te beter Wat ons verwondert, het is dat het een jaar is dat de invloedrijke De Brouwer eene fabriek uitbaat die niet toegelaten is. Het is bepaald, onder alle opzich ten^ de sterkste gasfabrikant der wereld (heeft Colaert gezegd). De wakkere tooueelkring De Vlaam- scke Ster opzer stad opende j l. Zoudag het tooneelseizoen met eene der mooi ste vertooningen, die wij ooit hebben bijgewoond. Ook was de schouwburg letterlijk geperst vol en allen hebben er zich vermaakt en genoten dat het een plezier om zien was. Eerst werd De Ware Schuldigen opge voerd, eene komedie in vijf bedrijven door Lod. Lievevrouw Ooopman. Het is een stuk van eerste gehalte, vol van dieproerende tooneeleu, uit het wer kelijk leven gegrepen en die een on- uitwischbaren indruk op den toeschou wer teweeg brengen. Het krioelt van treffende zedelessen en toont ten volle waarin de opvoeding bij ons, vooral wat de vrouw betreft, mank gaat en hoe sommige ouders, uit ikzucht, de oorzaak zijn van het ongeluk hunner kinderen. Hot is een moesterwerk, waarin al de personen goed afgetee kend en naat de natuur geschetst zijn. Daar n zien wij een toonbeeld van de zelfopoffering door de onderliefde ver wekt bij menseden an gemeene af komst en ook hoe verre de zelfzucht bij andere zoogpzegde lieden van den deftigen stand gaan kan. Daarin vertolkten de dames if Devers en Hebbelynck wederzijds de rollen van Alma,, jonge vrouw, Fieneoude moe der, op eene ouberisp-lijke wijze. Jle beer JOssieur, iu de rol van Nandt, oude vader, heeft bij allen de welver diende bewondering gewekt Hij was onovertrefbaar van natuurlijkheid en begreep ten volle de toe-taudeu, waar in hij voorkwam. Hij is een volleerde speler geworden. De' heer A GiloniQ de rol van Tony, jonge kunstschilder, was eenvoudig subliem en heeft dan ook zijne lastige rol vertolkt op eene wijze, zooals vakmannen alleen dat kunnen. De beer K. Deweerdl, in de rol van Doornaertwas, als naar gewoonte, volkomen in zijn vak. (1) Met zijnen lot te maken, zullen wij noch tijd, noc inkt verspillenhij is sinds lang ge'560': en hooggeschat en blijft altijd eve^ jong en talentvol. De heer L. Vancaw po, in de rol van professor, speelde op eene uitmuntende wijze en was op hoogte zijner taak. (1) Jammer dat hij n.et meer rolvast was- (N. d. R-) Wat do Ypoiling-cn ca van denken,

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2