Hoogeschool Uitbreiding Aan onze abonnenten. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. 5 centiemen. Derdejaar. JV'S 7-8. Frédéric Mistral. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Cf SC itijtie title ties ffiotiiiertiags. Vires aequirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, biximidestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Üijnsdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-OÖ. Voorstad: Een jaar, Fr. 3-5Ö Men handelt bij overeenkomst. Zondag 13 Januari 1907, om 15 ure. Voordracht van M. G. DWELSIIAU- WERS, professor bij de Faculteit van wijsbegeerte van de vrije Universiteit van Brussel. Onderwerp Maxim Gorki. Zondag 3 Februari 1907, om 15 ure Voordracht van Mejufl'er Nelly LECRENIER Onderwerp Zondag 17 Maart 1907. Voordracht met lichtbeelden, van M. WAXWEILER, Bestuurder van het Maatschappelijk Instituut. Onderwerp Pourquoi Y a-l-il unc question otivriire en Bclgiquc Het jaar 1906 is verdwenen om de jaren die hem voorafgegaan zijn te gaan vervoegen in den kolk van het verledene. Wij kunnen dien leeftocht in den loop des tijds niet laten uitschijnen, zonder aan onze abonnenten en aan al dezen die belang stellen in de Weergalm onze beste wenschen aan te bieden. Dat de gezondheid en het geluk hen ten deele vallen Dat de voor spoed het loon zij hunner pogingen Het jaar dat komt te verloopen zal uitschijnen in de annalen van ons land door den grooten vooruitgang welken de liberale partij gedaan heeft. Het zal eene herinnering daar- stellen der zegepralen door welke het liberalisme in 1906 zijne herwinning van macht kenmerkte en die het uit gangspunt zullen zijn van zijne aan staande opkomst aan het bewind. Openbare zitting van Zaterdag 8 December 1906. (Vervolg) 13 Stadsfinanciën bespreking van hel verslag over het ontwerp van lee ning. De heer BurgemeesterIn eene voor gaande zitting heb ik al de kwestien vertoond die betrek hebben op het ontwerp van leening. Vooraleer de algemeene bespreking aan te vangen over dat ontwerp, dat verslag verdient van mijnent wege eene opmerking. Er ia spraak geweest de Archieven in het Nieuwerk te vesti gen, dat zal niet noodig zijn. Zij zul len mogen in hun tegenwoordig lokaal blij ven men zal er het Moortelkot en het koetshuis der lijkstatie bijvoegen, dtezullenin overeenstemming gebracht worden met.dia noodwendigheden Een ijzeren trap zou van het gelijkvloers naar de zalen der verdieping leiden en de archieven die nog neergelegd zijn in de zaal der XXVII, zouden in deze zalen gehuisvest zijn Maar dat is he den niet te beslissen. Er is ook niet gezegd dat de open bare hof za! benuttigd worden. Er is insgelijks verstaan dat de stemming die gij in deze zitting zult uitbrengen, eene stemming van princiep zal zijn die in niets zal schaden op de later te nemen beslissingen van den Raad, het zij voor het vestigen van het eene of het andere gebouw, hetzij voor de bij zonderheden van zulk of zulk werk. Wij vragen u slechts de financieeie middelen omdat het zeer dringend is de werken te beginnen bijzonderlijk aan cle Halle en aan Sl Maartenskerk. Met langer die monumenten ia hunnen huidigen staat te laten, neemt het Schepencollege eene zedelijke verant woordelijkheid op zich die het niet geerne neemt. De plannen dezer verschillende her» stellingenzijn tentoongesteld in de zaal der beraadslagingen van den Raad en M. Coiaert geeft de bijzonderheden der voornaamste herstellingen te doen aan de Halle en aan S' Maartenskerk Hij poogt, bijzonderlijk te bewijzen dat de herstelling van de Janseniuswijk zich opdringt, want, gelijk ds Raaris- heeren er zich van kunnen overtuigen, volgens de tentoongestelde plans, zal het een waar kunst juweel zijn. Daar geen enkel lid het woord vraagt over de algemeene bespreking, vervolgt de heer Burgemeester de uitleggingen met het zicht der ontworpen herstel lingen. Voor de herstellingen der Halle, zij zijn geschat op 500.000 fr. De stad zou er tusschenkomen voor 200 000 fr. De stad zon voor een zesde tusschen komen in de herstellingen te doen aan S' Maartenskerk, hetzij 115.000 fr. Het Janseniuskwartier dat zou die nen voor Museum, zpu verhuurd wor den voor een langen termijn het deel der stad in de herstelling zou van fr. 40.000 zijn. Het zal een bijzonder mo nument zijn indien het in zijn oor spronkelijker) trant hersteld wordt. MDHuvettere is geenszins vijandig aan de herstellingen te doen aan de Halle en aan S' Maartenskerk Hij is van meening dat er hoogdringendheid is dat die twee monumenten volstrekt moeten in staat hersteld worden, zoo veel te meer dat do stad wettelijk ge dwongen is zulks te doen het acht bare raadslid denkt dat er insgelijks dient verbetering gebracht te worden aan de waterleiding, maar al de ont worpen werken zijn in hetzelfde geval met. Voorde herstelling van het Jau- seniuskwartier begrijptM. D'Huvettere niet waarom de stad moet lusschenko- men ten eerste het is geen gebouw van den eeredienst en dan het is geen stadseigendom. Het ware redelijker te beginnen met de uoodige werken en eene leening te doen naarmate de noodwendigheden. Het geld is tegenwoordig zeer duur en de leeniDg zal gedaan worden in zeer slechte voorwaarden. Aangezien voor het oogenbhk de leening Dist vol strekt noodig is. ware het beter gun stigere omstandigheüen af te wachten. M Coiaert. Onze financieeie toe stand laat ous toe ie voorzien in de uit gaven die zuilen veroorzaakt worden door de leeDing, al moest zij zelfs ge bracht worden tot een millioen Voor wat de herstelling aangaat aan de Halle en aan Sl Maartens kerk, is de toestand zoodanig dat er niemand u; - r de verantwoordelijkheid wil op zich riemen. (Toestemming van M. Fraeys Indien wij geene beslissing nemen voor de schikking van het Jansenius kwartier, is het meer dan waarschijn lijk dat de herstelling niet zon gedaan worden. Welnu, ik ben overtuigd, en mijne denkwijze is gedeeld door M. de Bêthune, M. Buis, enz, dat het Janse niuskwartier, in zijn oorspronkeiijken trant hersteld, een eenig monument zal zijn 111 het gansche land, en dat monument, zou alléén voor de vreem delingen het bezoek onzer stad waard zijn. Het Jansomuskwartier ware veel be- langiijker dan Gruuthuyze te Brugge, die overigens geene herstelling maar eene herbouwing is. Wij zouden niet waard zijn Yperlin- gen te zijn, zegt M. Coiaert, indien wij dat monument lieten in puin vallen. Het ware eene ernstige dwaling en rechtzinnig wij zouden bet beklagen Indien de tegenwoordige interest van het geld tamelijk hoog is, wij zou den kunnen het voordeeligsteoogeublik kiezen voor de stad, aangezien da inte rest veranderlijk is. Het spreekt van zelfs dat wij er maar gebruik zouden van maken naarmate der noodwendigheden, maar het is noodig van nu af de hoeveelheid der leening te beslissen Het is 7 ure 25 in. en op het voorstel van den Heer Voorzitter, beslist de Raad de zitting te verschuiven tot Maandag aanstaande ten 6 ure 's avonds Zitting van Maandag 10 December. De zitting wordt ten 5 ure 25 m. geopend. Aide leden zijn tegenwoordig, be halve M. Lemahieu. Daar deze zitting de verlenging is van deze van Zaterdag 8 December, is er nog geen proces-verbaal. Vervolg der bespreking van het verslag over het ontwerp van leening. De heer Voorzitter denkt dat men de algemeene bespreking mag beschouwen als geëindigd zijnde. Hij zal dus elk voorwerp hernemen Er ziju 200.000 fr. bestemd op de leening voor de herstelling- der Halle. De staat zou er tusschenko- ffifn voor eene gelijke som en het deel derprovincie zouhetoverige uitmaken. De heer Burgemeester geeft lange uit leggingen nopens deze horstellingen. Wij hebban ouder andere bemerkt dat deiugaugvan het Stadhuis zal gemaakt worden langs het Nieuwerk. De plaats waar het arsenaal der pompiers zich bevond zou voor dat gebruik niet meer moeten dienen. Men zou er eene wacht zaal van maken. Men zou de inwendi ge koer schikken en het buiteDgebouw langs den kant der Hoofdkerk zou her steld worden in Renaissance trant. Er volgt uit de uitleggingen gegeven door M. Coiaert dat deze vleugel der Halle in denzelfden trant is gebouwd geweest als het overige van het monu ment. Een brand, in de jaren 1400 dat deel vernield hebbende, is het in brie ken herbouwd geweest Op het verdiep zon men een deel der Blauwe zaal nemen om de bureelen te vergrooten bet verdiep van hot Nieu werk zou geschikt worden voor de ka binetten van den Burgemeester, der schepen en van den Secretaris er zou insgelijks eene zaal ziju voor de Raads leden, de zaal waar tegenwoordig de vergaderingen van den Raad gehouden zijn, zouden behouden en wat over blijft der beschotten van de Blauwe AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Zaal, zon kunnen dienen voor deze zaal de troonzaal zou de zaal der af- dee!ing«n zijn (de ontvangsten in het toekomende zullen gedaan worden in de schoone Schepenzaal.) Daarna zou men de zaal der beraadslagingen heb ben het ware de voortzetting van de zaal der werkrechters de archieven zouden blijven waar zij zijn men zou echter de zaal der archieven vergroo ten met het Moortelkot- -Wat de Halle betreft, men zou her stellen wat van ouderdom vervalthet dak bedreigd zijnde, men zou moeten daarmede beginnen men zou waar schijnlijk de zalen Pauwels en Delbe- ke bevloeren. Eene som van 500.000 fr. is noodzakelijk voor al die werken de stad zou tusschenkomen tot het be loop van 200,000 fr. De Raad brengt met eenparigheid een gunstig advies uit over deze eerste kwestie. Voor S' Maartenskerk is er een volledig bestek de herstellings werken zijn geschat op 654,000 fr. en het aandeel der stad ware van een zes de. Men zal beginnen met het Zuid por taal men zal het herstellen gelijk vroeger, vóór 60 jaren. De twee tegen woordige valsche deuren zullen ver dwijnen. Deze verdwijning zal meer de gewelfkapel doen uitkomen de schoone rosetzal blijven. Een driehoe- kigvenster even als eene nieuwe roset zullen langs den rechterkant vanhet Zuid portaal komen. Da stad zal tusschenkomen voor een weinig meer dan 1/6, 't zij 115,000 fr. ten hoogsten omdat de middelen der kerkfabriek, die moet- tusschenkomen, niet zeer schitterend zijn. M. D Huvettere vraagt of men niet- meer dan deze som zal nemen MCoiaert. Wij zouden niet ver der gaan, ten ware de kerkfabriek gee ne middelen zou hebben. M. de Burgemeester is persoonlijk geen groote voorstander van bet bou wen eener spits omdat de lieden ge woon zijn aan ons panorama en de spits zou er gansch het gezicht van beder ven. De Raad stemt eenpariglijk het deel der stad. De Heer Burgemeester verklaart dat bij gekomen is aan het moeielijkste stuk om verteeren, het is het Janse- iiiuskwartier. M. Coiaert vraagt geenszins zijnen naam te hechten aan de herstelling on zer monumenten. Naar de getuigenis van verscheidene vermaarde oudheid kundigen, zal h >t herstelde Jansenius kwartier en juweel zijn het zal de Gruuthuyse van Brugge verre overtref fen, die eene herbouwing maar geene herstelling is. De kost zal van 120.000 fr. ziju de stad zal tusschenkomen tot beloop van 40.000 fr. Het aandeel van tusschen- komst der stad m de werken is afhan kelijk van da bezetting van dat her steld gebouw door de stad die er het stadsmuseum zou willen vestigen om dat die galerijen toebehooren aan de kerkfabriek van S' Maartens. Vol gens de ontwerpen zal het Noorderge bouw in Renaissancetrant hersteld worden tegenwoordig is het in kruis- boogvormige bouwtrant en den kant van den Noordgevel van dat gebouw zou vier meters vooruitkomen op de plaats van het Gerechtshof. M. Z?'Huvettere. Het is eene brok die moeielijk is om Blikken het schijnt mij dat zij onmogelijk is te slikken. Het is een eigendom die ons niet toebehoort. Het achtbare Raads- Dl WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1