Stadsnieuws, Kerstboom. iiiiiii 5 mmmwMMw De zaak Allaeys, berigHt. Théatre d'Yfires. IE PETIT DUC 1 HiKllim Rechterlijke kronijk. Slechte lijden. lid betwist er het nut niet van noch den esthetiscnen kant. maar hij denkt dat de stad misschien zal geroepen woiden om onrechtstreeks het deel der kerkfa briek te betalen, die maar weinig mid delen heeft. Wij zullen onze tusschen- komst stemmen en wij zullen geen meester zijn. Het herstelde klooster zal niets aan de stad opbrengen. M. Colaert. - Het is verstaan dat de tusschenkomst der stad ja en neen zal beslissen over deze herstelling, of schoon zeer wenschelijk. Heden be spreken wij maar het princiep van tus schenkomst. Wat meer is, gij zult ge roepen worden om de bedingen en voorwaarden te onder zoeken der pacht met te stad tusschen te komen, vooral eer beslissend deze tusschenkomst toe te staan. Het is onnoodig dit debat langer te doen duren. Wat men er van zegge en wat men er van denke, hek herstelde Janseniuskwartier zal een eenige mo nument uitmaken en ik ben overtuigd dat niemand hef op hem zou durven nemen dit monument in puin te heb ben laten vallen. MD'Huvettere brengt eene ontken nende stem uit MBouquet onthoudt zich. De andere leden Btemmen het deel van tusschenkomst. De stad zal tusschenkomen voor eene som van 50.000 fr. in de herstelling der S' Pieterskerk, liet vleescli- liuis, en het torentje der Ou de S'Jausabdij. Het Sl Jans torentje zal van bij moe ten onderzocht worden, het schijnt dat het niet herstelbaar is. steenen. De oude calchiedesteenen zou den herkapt worden en men zou ze gebruiken voor de Groote Markt. MColaert ondersteunt het voorstel van den schepen van openbare wer ken Hij denkt dat de tint der oude calchiedesteenen beter zou overeenko men met de kleur der Halle. M. Sobry. Als gij alzoo voortgaat zullen twee millioenen niet voldoende zijn en wij loopen gevaar de stad te ruiueeren Hij is van meeniDg rioolen te bouwen in de straten die er niet van voorzien zijn. MFraeys doet het vaste voorstel tot 200 000 fr te gaan. Dit voorstel wordt in stemmen ge legd en eenpariglijk aangenomen. De bestekken voor het bouwen eener schietbaan zijn gedaan geweest, de uitgaven worden geschat op 30.000 fr. Het aandeel der atad zal van 20 000 fr. zijn. Eenpariglijk aangenomen. Voor wat de openbare werken aan gaat, stelt M. Fraeys voor de zaak uit te stellen tot Zaterdag aanstaande. Vooraleer uit een te scheiden stemt de Raad met eenparigheid het crediet van 100 000 fr. gevraagd door M. Van- deuboogaerde, voor riolen en bestra ting err beslist te vergaderen Zaterdag 15 December om 6 ure 's avonds om eene vaste beslissing te nemen De openbare zitting wordt ten 8 ure 20 m geheven. Vervolg en einde in het naaste num mer. Oost-Vlaanderen komt vooraan met 645 beesten. Volgen de provinciën Henegouw, 300 Weet-Vlaanderen, 286; Brabant, 264; Luxemburg 181 Luik, 138 Antwerpen 38 en Namen, 5 J.l. Dinsdag om 2 1/2 ure, in het huis der Oucl-Pompiers. had er een lief en aandoenlijk feestje plaats. De Liberale Jonge Wacht bood den kin deren harer leden een prachtigen Kerstboom aan. Heel de ruime zaal was proppensvol en vooraan eenheele zwerm lieve kinderen op hun best uitgedoscht, die hunkerden naar den aanvang van het feest. De kerstboom was voorafgegaan van een lief pro gramma, waarvan nagenoeg al de nummers door kleine knapen uitge voerd werden. Het feest ving aan met een ope- mngstuk dat veel bijval had. De Onvermoeibaren in hunne oefe ningen leverden ons een staalke van wat zij vermogen op het gebied van turnkunst. Het was oprecht wel en men juichte dapper toe ook. Het phonographe concert was 't hooren- waard en heeft wel doen lachen. Dieven in huis, tooneelstuk door J. Wytinck, werd zeer goed vertolkt en zeggen wij het maar ronduit, zij wa ren allen op hun gemak en gaven hunne rollen heel goed weer. Ook heeft men herhaaldelijk die kranige snaken dapper toegejuicht. Maar de Kerstboom was wel 't geene waar al die kinderen het meest naar haakten. Ook welk eene uit barsting van vreugde, wanneer men dien prachtigen boom te voorschijn» bracht. Hoe straalden die lieve ge zichtjes van genoegen en van last En wanneer het uitdeelen van al die mooie dingen aanvang nam, gedaan door zoo bereidwillige Dames en Juffers o dan was het geluk van die kinderen onbeschrijflijk. En de ouders dan Die waren niet de minst gelukkigen. In een woord, het was een schoon feest, dat door de aanwezigen niet gauw zal vergeten zijn en dat onder alle betrek opperbest gelukt heeten mag. Hartelijk dank aan de lieftallige- Dames, die het feest opluisterden door het op haar nemen der uitdee- ling van al dat schoons. Dank ook aan hen allen, die medewerkten tot het welgelukken van dat feest en een geel bravo voor de Liberale Jonge Wacht, die er een handje van heeft om harer leden iets aangenaam, iets puiks op te dischen. Sedert 2 «Januari, is het kan toor der directe belastingen en accijeasen overgebracht Oude üoutmarktstraat, N 7. C'est le Lundi 7 Janvier prochain, que la troupe du théatre de ïournai, donnera sa 4me représentation compo- sée de Opérette de A. Lecocq. Avec le Petit Due, la troupe du théa tre de Ïournai verra encore s'aöermir le succes qu'elle a obteuu lors de la représentation de Mignon. La location est ouverte, dès a pré sent, chez M Degroote, place Vanden- peereboom E@n goed liberaal afsosi- aeert ziels aan DE WEER- - GALM. Ontvanger van het Weldadig, heids Bureel van Woesten en ge wezen tijdelijke gemeente ont vanger, vèèr de boetstraffelijke rechtbank van Yper. Deze zaak is opgeroepen geweest vóór de boetstraffelijke rechtbank dezer stad, den 28 November 11. M. Biebuyck zat voor en had voor bijzitters de heeren Veys en Lim- bourg. Het openbaar ministerie was ver tegenwoordigd door M. Schramme, Procureur des konings. Mter Begerem was aan de bank der verdediging. M. Van Daele, onderzoeksrechter, is de eerste geroepen om te getui gen. Allaeys, zegt die achtbare magistraat, was ontvanger van het Weldadigheids bu reel en secretaris van Woesten sedert tal van jaren. M. Mahieu was gemeente ontvanger van Oostvleteren en ook gemeente ontvanger van Woesten. Het was Allaeys die, om zoo te zeggen al de ontvangsten voor Woesten, al de betalingen deed, gelijk hij ze insge lijks deed voor het Bureel van Weldadigheid. Den 19 November 1905, ben ik geroepen geweest te Woesten om er een onderzoek te doen in gezelschap van twee deskundigen. De uitslag heeft getoond dat de rekening boeken verwaarloosd waren. Ik heb, onder andere, twee bladen gevonden die alle soor ten van geschriften bevatten dagteekenen- de van verschillige tijdstippen. Ik heb be- statigd, even als de deskundigen dat, vol gens die bladen gevonden bij Allaeys, er onmogelijkheid was de juiste comptabiliteit te kennen. Bij middel dezer bladen is er vastgesteld geweest dat er feiten zijn ten laste van Al laeys, als ontvanger van het Weldadigheids bureel en als tijdelijken gemeente ontvan ger gedurende den tijd van twee jaren. De ontvanger Fraipont is geroepen ge weest om de rekeningen te onderzoeken hij heeft bestatigd dat er verscheidene on regelmatigheden bestonden. Er waren on regelmatigheden onder betrek van het dub bel beheer van Allaeys. De opzoekingen hebben getoond dat ver scheidene aanteekeningen gedaan waren op denzelfden datum om ze te doen overeen stemmen. Dat, van deneenen kant, Allaeys verscheidene posten ingeschreven had en dat, van den anderen kant, hij het overige verzuimd had. Ten gevolge dezer verzuime- nis was de gemeente Woesten gedurig ver plicht toelagen te verleenen aan het Welda digheids bureel. Het onderzoek heeft insgelijks bewezen dat, zekeren dag, er maar 200 fr. in de kas waren, wanneer er eene som van 4.000 fr. zijn moest, volgens de bestatiging der des kundigen. Er was ook vervalsching in ge schriften. Allaeys heeft bekend somtijds stukken vergeten en verloren te hebben. Hij heeft een te kort herkend. Allaeys heeft eene borgsom van 5.OOO fr. gestort om dat te kort aan te vullen. Ik heb hem al de feiten voor oogen gelegd die zich voorgedaan hadden in de rekenin gen ten gevolge zijner nalatigheid. Op interpellatie van den heer Voorzitter, vragende of na de dood van Mahieu de som men regelmatig ingeschreven waren, ant woordt de heer onderzoeksrechter dat, na de dood van M. Mahieu, M. Fraipont besta tigd heeft dat verscheidene sommen ontvan gen door Allaeys niet ingeschreven waren geweest. Het is de beurt van M. Fraipont, gemeente ontvanger van Yper, des kundige boekhouder der Rechtbank en der gemeente Woesten. M. Fraifont verklaart dat hij, geroepen geweest zijnde om de comptabiliteit na te zien van Allaeys, als ontvanger van het Bureel van Weldadigheid, hij achterhoudin gen ontdekt heeft, door Allaeys bedreven. Ik had in de papieren van Mahieu een ontvangstbewijs gevonden van Allaeys waardoor hij bekende 800 fr. ontvangen te Voor wat de verbetering1 der waterverdêéling aangaat, is het kortbondig verslag klaar, zegt M. Co laert. Wij steunen ons op de gegevens van den heer ingenieur Froidure. Met de bedijking der vijvers van Dickebusch en van Zillebeke te maken tot aan het merkcijfer 28°, zou men eene dubbele hoeveelheid water heb ben. Met de vijvers af te zonderen, zou het water niet meer in gemeenschap zijn, de amoniak bevattende stoften zouden verdwijnen en het water zou beter worden. De vijver van Zillebeke zou aan de stad verbonden worden deze werken zouden een dagelijksch debiet geven van 2 000 knbiekmeters, hetzij 125 liters per inwoner in eenen dag. De klaringskommen dienden ver anderd te worden en de aanbrengst- buisen, zou verdiept worden. Deze werken zullen kunnen aan vangen met de aanstaande lente, te be ginnen met den vijver van Ziilebeke. De kost voor de verbeteringswerken onzer waterverdeeling zou beloopen tot 130,000 fr. deze voor de werken te verrichten aan de klaringskommen zal van 30.000 fr. zijn. M. D' Buvettere. Gij zegt dat men de toekomende lente zal beginnen en dat men de twee vijvers gaat verbinden Het water van den Zillebekvij ver is be zoedeld door het kerkhof. M. Colaert. Daarover heeft men zijne bevrediging. M. Sobry zou willen het cijfer van 130 000 fr. op 100.000 fr. zién breDgen, ten einde het merkcijfer te verhoogeD tot 28.50". De pressie van het water zal straf genoeg zijn om gedurende eenige maanden de medehulp van het water kasteel af te schaften. Met alzoo te han delen zal men jaarlijks eene zeer merkweerdige besparing doen aange zien de dienst van het waterkasteel jaar uit jaar in 12.500 fr. kost. De heer Voorzitter is niet vijandig aan deze verhooging. M. Fraeys. Ik denk dat de som van 130 000 fr. ongenoegzaam zal zijn in dat slach van werk zijn er altijd on voorziene kosten wij hebben nog geen bestek. In die voorwaarden stelt het achtbare raadslid voor het crediet voor de verbetering der waterverdeeling te brengen op 2 )0 000 fr. Waarom de lee ning niet brengen op een millioen Met alzoo te handelen zon men de noo- dige credieten ter zijner beschikking hebben voor de herstelling onzer stra ten en voor andere toevallige werken. Het ware begrepen dat men maar zou leenen naarmate de noodwendigheden. M. Vandenboogaerde. Het spreek woord z^gt dat de eetlust komt al eten als schepen der openbare werken, vraag ik u om in de leening een crediet van 200.000 fr. te schrijven voor het wederplaveien onzer straten. De Elverdingbe8traat zou geheel we der geplaveid worden met langwerpige Leest eene klerikale gazet, luistert naar een sermoen, een mandement van den Bisschop, eene bulie van den Paus, 't is altijd dezelfde weeklacht Woorden van bitterheid, woorden van angst. En waarover Over de slechte lijden Over de slechte menschCn Over de slechte zeden i Als men zoo een uur geluisterd of gelezen heeft, sluiten die schrijvers of redenaars met den kreet Bidt. broeders, bidt '1 En zij zien niet eens dat zij zouden moeten zeggen tegen zich zeiven, te gen de hooiden der katholieken, tegen do bisschoppen, tegen de pastoors, tegen de paters, tegen de nonnen, tegen de klerikale ministers, ambte naars, rechters, professors, enz Gi| zijt meester sedert vijf en twintig jaar I En de tijden zijn slechtWaarom hebt ge ze niet verbeterd Gij zji meester sedert vijf en twintig jaar De mcnschen zijn slecht I Waarom hebt gij ze.niet beschaafd Gij zijl meester sedert vijf en twintig jaar En de zeden zijn slecht! Waarom hebt gij ze niet gereinigd Maar zij vragen het nietzij dur ven hunne eigene gruwel- en misda den niet bekijken I Zij huilen gelijk honden in den nacht, omdat zij vreezen voorde roe de van het eeuwig recht Want den Godsdienst hebben zij verlaagd tot eene geldzaak Want den mensch hebben zij ver nederd Lol slaaf Want de zeden hebben zij bedor ven I Zij mocslcn in den tempel Gods Vrede, Broederlijkheid en Liefde pre diken. Zij zijn verdoold in hengstenkeu- ringen, geiten-en boerenbonden zij zijn kooplieden geworden, bankiers, woekeraars. Allesaüesl behalve dienaar Gods. Het D parlement van den landbouw komt te doen overgaan tot een officieel uittreksel, waaruit volgt dat, op den datum van ln December er in België 1168 beesten aangedaan waren van de muilplaag. Het is het rundergeslacht dat tegenwoordig het meest beproefd is 1.162 beesten, dan het geiteuge- slacht, slechts 6 beesten.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2