Belangrijk bericht Hoogeschool Uitbreiding Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, I0n Januari 1907. centiemen. Derde jaar. Nr 9. Het Comiteii der LI BERALE ASSOCIATIE waarschuwt ai de kiezers die van de KATHOLIEKE ASSOCIATIE kennisge ving zouden ontvangen aangaande de verminde ring hunner stemmen of hunne doorschrapping uit de kiezerslijsten, dat het zich kosteloos gelast hun ne kiesrechten te verdedi gen. M axim Gorki. Frédérie Mistral. Gemeenteraad van Yper. Zaaien en Oogsten. Eendracht maakt Macht. 8 er schijnende des Donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Zondag 13 Januari 1907, om 15 ure. Voordracht van M. G. DWELSHAU- WERS, professor bij de Faculteit van wijsbegeerte van de vrije Universiteit van Brussel. Onderwerp Zondag 3 Februari 1907, om 15 ure. Voordracht van Mqjuffer Nelly LEGRENIER. Onderwerp Zondag 17 Maart 1907. Voordracht met lichtbeelden, van M. WAXWEILER, Bestuurder van het Maatschappelijk Instituut. Onderwerp Pourquoi y a-t-ii une question ouvricrc en Bclgique Openbare zitting van Zaterdag 15 December 1906. (Vervolgeneinde) De zitting wordt ten 6 ure 15 in. geopend. Al de leden zijn tegenwoordig, be halve M. Begerem,oosteld en M. D'Hu- vettere die zscfa heeft doen verontschul digen de vergadering der afdeelingen en deze zitting niet te kunnen bijwo nen. Het publiek is vertegenwoordigd door een twintigtal personen, waaron der zich drie dames bevinden. (1) Er is geen proces-verbaal, aangezien het nog de voortzetting is der zittiDg van 8 December 11. Er is aan M. Bouquet ter kennis ge- Men schrijft in bij den Uilgever, Uixflnudestraatj nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 'l buitenland evenals de Notariaie en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. (1) tVI. de burgemeester was verrukt over de tegenwoordigheid dezer dames. Dat verstaat zich overigens. Het schijnt dat in zijne hoedanigheid van vurige feminist, M; Uolaert dat feit zonder voorgaande in de Ypersche annalen, zal ken baar maken bij zijne naaste intrede in de Ka mers. Het is een beslissend argument om het kies recht der vrouwen te bekomen. fN. d. tt het bracht, geweest dat de deur van Stadhuis, onder het A'ieumerk ge lui de een geheelen nacht opengebleven is het is hetzelfde geweest met eene deur onder de Donkerpoort. Opdat die nalatigheid zich niet meer zou voor doen, vraagt het achtbare raadslid dat het College er de bemerking van make aan drzen wien het aangaat. M. Colaert. Men moet zorgen dat de deuren gesloten zijn. Wij zullen de zaak kenbaar maken aan de openbare werken en er zal recht gedaau worden aan de vraag van M. Bouquet. Herneming der bespreking over het verslag van liet ontwerp van leening. Mde burgemeester. De ontwerpen van de gestemde buitengewone werken beloopen tegenwoordig tot 725,000 fr 200.000 fr. voor de Haile 115.000 fr. voor de kerk van S4 Maarten 40.000 fr. voor het Jansenmskwarlier 200,000 fr. voor de verbetering der waterlei ding 50 000 fr. voor de kerk van S4 Jacobs, het Vleeschhuis en het torentje der oude abdij van S' Jan 20.000 fr. voor den Stand. Er blijft ons nog over de zaak te bespreken van liet bouwen van een Arsenaal voor de Pompiers, voor een koetshuis voor de rijtuigen der tijkstatie, voor eene feestzaal, enz. Het is klaar dat men moet rekening houden van de openbare denkwijze en zij drukt zich somtijds uit door het or gaan der dagbladen. Er is ook spraak geweest van de belastingen te verhoo- gen men zal niet meer betalen dan vroeger, aangezien wij geene centiem vragen. Yper is eene der gemeenten dia de minste aangeslagen is van het gan- sche land. Dat sprint, overigens, uit de tabel bij dit verslag gevoegd. Wat er van zij, een plaatselijk blad heeft er ontworpen vestiging gehekeld, zeggen de dat het beter ware den openbaren hof te behouden, omdat het een histo rieken hof is en dat het eertijds de hof was van bet bisdom. Na die bemerkin gen onderzocht te hebben, doen wij u heden een ander voorstel. Dat voorstel is mij volstrekt eigen, want ik heb nog den tijd niet gehad er over te handelen met mijne collega's van het College. Ons inzicht is den openbaren hof te behouden, maar wij zouden eene strook grond willen langs den kant der Diks- mmdestraat die uitgeeft op de Nieuwe Boutmarkstraat en op de S4 Maarten straat, van 14 meters, op eene diepte van eiken kant van omtrent 25 meters. Wij zouden ons in het midden eenen grond voorbehouden van 20 tot 25 m. om op het gelijkvloers een arsenaal voor de pompiers en een koetshuis voor de lijkwagens voorbehouden en op het verdiep zalen voor de militie, den ou derlingen bijstand, enz. Wij schatten dat die gebouwen aan de stad omtrent 30.000 fr. zouden kos ten. Degronden die wij zouden verkoo- pen zouden de helft opbrengen, op die wijze zou de uitgave maar 15.000 fr. zijn. Met alzoo te handelen zouden wij geene feestzaal hebben. Indien wij het in redelijke voorwaarden konden doen, wij zouden de huidige tooueelzaal koo- pen alsook den blok die den schouw burg omringt om hem vrij te maken en desnoods zouden wij onteigenen. Volgens onze berekening indien de tooueelzaal geheel vol is, kan men er van 5 tot 600 personen in plaatsen. Met twee gaanderijen te maken zou men er 800 personen kunnen herbergen en uien zou kunnen voldoening geven aan de openbare denkwijze. Wat meer is, de huidige schouwburg heeft een zeker kenmerk en met hein te herstellen zou men er een monu ment kunnen maken van eene zekere waarde. Die onteigeningen en die werken zouden volgens schatting 85,000 fr. kosten, met de 15 000 fr. voor het arse naal iler pompiers zou dat komen op 100 000 fr. in plaats van 200 000 fr. Wij zouden alzoo komen tot de som van 825 00 fr. En met het crediet voor de wederbestratingen deriolen van 25.000 fr. te verhoogen, zou de leening beloo pen tot 850.000 fr. De bespreking is dus open op het nieuwe voorstel dat ik u kom te doen, voor het arsenaal, het koetshuis der lijkstatie, enz. alsook voor den schouw burg. MFraeys is verrukt te vernemen dat de heer burgemeester verzaakt heeft aan zijn ontwerp den openbaren hof te gebruiken voor zekere werken. Hij wenscht er hem geluk over omdat zijn nieuw ontwerp eeue winst van fr. lÖO.OOO uitmaakt voor de stad. Hij begeert dat bet ontwerp ten spoe digste mogelijk onderzocht worde om het in vast voorstel te veranderen er de onteigening en de afbraak bijvoe gende van Parnassusdie een uitsprin gend gedeelte is op eene schoone open bare plaats, zegt het achtbare raadslid hij zou er waarlijk gelukkig om zijn. Op die wijze zou het kwartier geheel ontlast zijn en als er dient een hoege naamd crediet voorgesteld te worden, het cijfer van een milüoen te behouden. MFraeys vraagt insgelijks een cre diet te voorzien van 25 000 fr, voor het bouwen vaneen muur op 't kerkhof. De eeredionst der dooden is te Yper zeer ver gedreven. Die muur zou kunnen dienen om eene vergunning met eene plaat. Dat slach van gebouw bftBtaat in andere steden. Om te eindigen doet hij het nadruk kelijk voorstel een crediet van 10.000 fr. m te schrijven om den beiaard (Ka- riiion) te verbeteren en in orde te bren-' gen. MSobry. M. Colaert vraagt het cijfer der leening te brengen op 850.000 fr. en M. Fraeys zou tot een millioen gaan Voor wat mij aangaat, ik ben van meening het te verminderen of schoon de ontworpene werken behou dende. De stad heeft voor 52 300 fr. titels der Belgische rent die maar 3% opbrengen daar er voor 100 fr. maar 93 fr. te bekomen is. Met cis titels der Belgische rent te verhandelen zou de stad eene schoone winst doen. In die voorwaarden stel ik u voor de leening te verminderen en ze op 800 000 fr. te brengen De heer BurgemeesterHet gedacht de berk en het klooster op eene vol strekte wijze vrij te maken, is mij se dert lange jaren duurbaar, maar ik ben niet van zin zulks onmiddelijk te doen. Het ware verkieselijk te beginnen met de ontworpen werken. Met alzoo te handelen zal de openbare denkwijze voldaan zijn. Indien ik er bij 2 of 3 jaren nog ben, zal ik zelf de zaak voor stellen. M Fraeys spreekt van het kerkhof zijn gedacht is loföaar en verdient aan gemoedigd te worden, maar zulks is voor het oogenblik niet noodig. Men zou het kerkhof met een muur kunnen omringen langs den kant van den Zon- nebeekschen steenweg. Dat werk zal kunnen gedaan worden zonder tot de leening zijne toevlucht te moeten nemen. Ik zal voorstellen een crediet in te schrijven op de begrooting van 1907, ten dien einde. Het gedacht ver- gu nningen te maken langs de muur, is overheerlijk, liet zat een te doene proef ziju. Ik raad a aan niet verder te gaan voor het oogenblik. M.-Fraeys heeft van het karillon ge sproken. Het ware verkieselijk dat de stad er met tnaschenkome. Het ware beter zijne toevlucht te nemen tot eene openbare inschrijving, ten ware een edelmoedige begiftiger begeerde hetop zijne kosten te doen. Hebben wij nog eenigen tijd geduld en schrijven wi) geen crediet in voor de verbetering van het karillon. Ik behond dus het voorgesteld cijfer van 850.000 fr. Wat het voorstel van M. Sobry aangaat, het ware niet voor zichtig voor het oogenblik titels der Belgische rent te verkoopen, want men zou er kunnen noodig hebben om de gedane werken te batalen voor de be slissende goedkeuring der leening. In dien er een overschot is op de leening, wij zuilen het altijd kunnen gebruiken voor de werken van wederbestrating en riolen. M. Bouquet is niet voldaan te verne men dat men verzaakt aan het bouwen eener feestzaal. Het College moet ons begiftigen met eene feestzaal in over eenkomst der stad Yper. Zij wordt ver- rechtvaardigd voor het leger en voor nog vele andere gevallen. Het achtbare raadslid kan de voorstellen niet goed keuren aangaande den schouwburg hij vreest dat op die wijze er nooit geene feestzaal zal zijn, bij gevolg is het voorstel van den heer Burgemeester eene verzanding naar het jaar blok. M. Colaert. M. Bouquet bedriegt zich. Het werk zal gestemd worden en er is bedongen dat het werk niet mag bestemd worden voor een ander doel. MBouquet. Wat M. de Voorzitter er van zegge, ik heb mijne bevredi gingen niet en ik zal mij onthouden in de stemming. Hat cijfer van 100.000 fr. voor het bouwen van een arsenaal, een koets huis voor de lijkstatie, de militie en de mutualiteiten zalen. Da schikking van den schouwburg wordt met eenparig heid geste in 1. behalve de onthouding van M. Bouquet, De Raad komt terug op de stemming van Maandag en het cijfer vaD 100.000 fr. voor wederbestrating en riolen wordt gebracht, op 125.000 fr. De som van 850.000 fr. te vragen aan de ieenmg, zonder eene centiem belas ting, en de toelating gevende aan het College in de beste voorwaarden moge lijk te handelen, wordt met eenparig heid gestemd. De openbare zitting wordt tan 7 ure geheven. Met vasten voet stapt de Zaaier over den versch omgewerkten akker, met volle handen greep hij als op maat het graan uit den schoot en strooide het met forsigen zwaai rond zich. Daar zal het zaad ontkiemen, weel derig zal het opgroeien en dan zal de zaaier zich ineen rijken oogst verheu gen. Gelijk de landman de zaaier is van het graan, zoo moeten al degenen die met ons medestreven naarde ontwik keling van ons volk de zaaiers zijn der gedachten. Het zaad, dat zijn de Nieuwsbladen, die we moeten ver spreiden, die moeten de denkbeelden van vrijheid en waarheid in de massa doen ontkiemen en ontwikkelen, die moeten ons volk ontrukken aan den noodlottigen invloed van leugen en schqnheiligheid, waaraan de klerika le partq het tracht te onderwerpen. DE WEERGALM reu-

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1