Stadsnieuws. Doodsbericht. Een en ander. De Nieuwjaardag le Yper. Buurtspoorweg van Elverdinghe naar Diksmuide. De nieuwe Gendarmerie. Vlaamseh Yooneel. b. r. p. Notariaat. In de male onzer krachten hebben wejgewrochl|om|in ons blad hel goede woord ie verkondigen en mei de me dehulp onzer vrienden de rechtvaar digheid le doen zegepralen. Het verspreiden, het aanbevelen der bladen is een onwaardeerbaar werk van propaganda. Zij die ei be lang bij hebben het volk dom en on wetend ie houden, vinden maar een middel, namelijkde lezing der vrij zinnige bladen te verbieden als slech te lezing. De lezers van die gazelten worden bedreigd met hel en verdoemenis, rampen en ongelukken en uitgeschol den voor slechte menschen. Wij hebbenlieden gekend, die nog nooit een oogslag hadden geworpen op een liberaal blad die beefden van schrik als ze dachten aan al de zedeloosheid, slechtheid, enz enz., welke die bladen volgens hunne mee ning bevatten en die wanneer ze op ons aandringen, onze artikels lazen, verbaasd opkeken en uitriepen Maar dat alles is de waarheid, dat alles is juist Zoo zijn er dorpen waar niemand een vrijzinnig blad zou durven lezen hebben, omdat de pastoor het ver bood thans is daar verandering gekomen en worden er vrijzin nige bladen van hand tot hand voortgegeven, alhoewel de pastoor nog dondert tegen de slechte gazet ten... Die menschen hebben onder vonden dat de klerikalen en ook de geestelijken liegen. Ondervinding, zegt de boer, is de beste school en hij velt over alle kwesties zijn eigen oor deel als hij voldoende is ingelicht. Wij zeggen niet tot de menschen leest geene katholieke gazetten, al zijn ze ellendig opgesteld, al bevatten ze meerendeels lasterlijke artikels we zeggen integendeel wie maar eene klok hoort, hoort maar een klank, leest maar de katholieke bla den, doch leest ook onze bladen, dan alleen zult gijals redelijk menscheene oprechte overtuiging kunnen hebben. AI onze vrienden moeten ons dus helpen om onze bladen te versprei den. De vrijzinnige bladen ontbreken niet De plicht der liberalen is die te verspreiden en te ondersteunen. Die ons opdiewijze helpen in onzen strijd legen de kliek en heel den kle rikalen aanhang, zijn de zaaiers van het goede zaad en zullen met ons hel genot smaken de vruchten te oogsten van onzen arbeid den triomf der vrijzinnige gedachten Dit jaar is het nieuwjaaravond feest min luidruchtig gevierd ge weest dan de andere. Het weder is er zeker wel de oorzaak van. Het was betreurenswaardig en de straten waren modderig. Den Dinsdag be lemmerden de sneeuwhoopen de stra ten en de openbare plaatsen waren onbegaanbaar. De Groote Markt, bij voorbeeld, was in een echt meer ver anderd. In den morgend nochtans heerschte er eene groote levendigheid in de stad de overheidspersonen ontvin gen. Ten 9 ure en half reeds hielden rijtuigen stil voor het huis van den Voorzitter der Rechtbank, waar M. Biebuyck met minzaamheid al de overheden en de samengestelde korp sen onthaalde. M. de Burgemeester ontving t'zij- nent den Gemeenteraad, de beamb ten van het Stadsbestuur, de magis tratuur, enz., enz. 's Namiddags is de regen de be zoeken komen verhinderen en de levendigheid was onbeduidend men zag maar dezen die verplicht waren door dik en dun te loopen. Er zijn geene ongevallen te be treuren. Men klaagt bitterlijk over de ge meenschap der lijn van Elverdinghe naar Diksmuide men zou zeggen dat zij gemaakt is met het inzicht de reizigers te misnoegen en te doen schreeuwen die van Yper vertrekken en die de lijn van Elverdinghe naar Diksmuide moeten nemen om zich naar de eene of de andere plaats te begeven die door deze lijn bediend is. Wanneer er spraak was van dit nieuw spoorwegverkeer, hebben wij gezegd wat er ging gebeuren. Het was ten anderen gemakkelijk te voorzien. Wij hebben beweerd dat van het oogenblik dat eene andere maatschappij dan deze die de lijn van Yper naar Veurne uitbaat, zou geroepen zijn om de nieuwe lijn uit te baten, dat de gemeenschappen zouden gemaakt worden in strijd met het gezond verstand iedereen zal nu moeten bekennen dat wij gelijk hadden. Nu dat het kwaad gedaan is, is er maar één middel om het te verhelpen, het is van een dubbel spoor te maken van Elverdinghe naar Yper. De uit bating met de eenige lijn van Yper naar Veurne zou zeer talrijke hinder nissen en ernstige gevaren aanbie den, gezien het groot getal reizigers- en koopwarentreinen, die bestaan tusschen Yper en Veurne. Indien de tusschenkomst der stad Yper noodig is voor het in tween deelen der lijn, dat zij er in toestem- me, het ware geene slechte zaak wij zouden alzoo eene uitmuntende lijn van Yper naar Oostende krijgen langs Diksmuide, welker uitbating gemakkelijk ware, toen deze van Elverdinghe naar Diksmuide, zooals zij nu bestaat, nooit de kosten zal dekken. Eene lijn die geene steden van een zeker belang voor uiteinde heeft, zal nimmer groote diensten kunnen be wijzen aan het publiek, noch winsten opbrengen, ziedaar waarom wij aan dringen om de dubbele lijn vau El verdinghe naar Yper te bekomen. Men is verwonderd in de stad niet meer te hooren spreken van de nieu we gendarmerie, ofschoon een voor stel in het Stadhuis overhandigd is geweest. Volgens dat voorstel, zou de voor gevel, in Yperschen bouwtrant, uit geven op de Statieplaats. Men moet denken dat het op bevel van onzen Burgemeester waarschijn lijk in de kartons ligt, omdat dit voorstel bestreden is door de Hospi- cen die er aan houden de huidige gendarmerie te behouden en om reden. Het zou ook kunnen zijn dat de Regeering, altijd zoo begeering te behagen aan onze klerikale Volks vertegenwoordigers en Senateurs, het gevraagde crediet weigert. Eene ondervraging nopens, die zaak, in de naaste zitting van den gemeenteraad gedaan, zou met een goed oog door het publiek aanzien worden Wanneer een schoon ontwerp, door de Genie voorgesteld, het dag licht gezien heeft, het schijnt ons dat het de plicht van ons bestuur is het zelve te ondersteunen, welke ook de tegenkanting der belangliebenden zij om de huidige gendarmerie te be houden. Zondag laatst gaf De Vlaamsc\e Ster hare derde vertooning van het winter seizoen. De schouwburg was proppen-s vol en iedereen heeft er zich vermaakt dat de stukken in de buurt vlogen. Ook was het programma alleraanlok- kelijkst. Eerst vertolkte men Den Trein te laat blijspel met zang iu een bedrijf door E. Verscheuren, een stukje, dat wel niet veel om het lijf heeft, maar dat zeer prettige tooneeien behelst. Ook heeft men veel en bartolij k gelachen. Het was daarbij meesterlijk vertolkt. Hebben zich onderscheiden Mej. Z. en J. Devers wederzijds in de rollen van Suzan en Pelronel en de heeren L Van- campo, A. Détiaene. K Deweerdt en G. bottel in de rollen van Tist vapeur CaillouBluschmans en Cornells Allen speelden volkomen good en verwierven daardoor een ongehoorden bijval. De figuratie was onverbeterlijk en de too- ueelschikking opperbest gelukt. Oor- verdoovende toejuicbiDgen waren het aandeel dier verdienstelijke tooneelis- ten. Daarna kwam Verblijden na Lijden, drama in een bedrijf door R. Milecam, oen stukje dat een echt pareltje heeten mag Het is doorweven rnet roerende tooneeien en indrukwekkende toestan den. Daar steekt iets leerrijks in voor ons volk. Het werd op eene ontbetaal bare wijze weergegeven Mej. Z P-e vers, met de rol van Lina, was weerga loos van natuurlijkheid en wist te too nen dat zij de toestanden gevoelde en begreep,, waarin zij optrad. De heeren J. Osaieur, met de rol van PeelersA. Gilon, met die van Walter en G. Pot- tel, met die van Brüininck schetsten hunne personnages met eene meester hand. En hef tienjarig kind, met de rol van Lies jeverre boven die kinderkrachten verheven, was als op de planken te huis. Het was zoo ongedwongen en los als eene echte speelster en 't wist toch zooveel gevoel in zijn spel te doen uit schijnen dat menigeen niet kon nalaten eenen traan weg te pinken. Wat men daar gevoeld, genoten en toegejuicht heeft is uiet met woorden uit te druk ken. Ten slotte kwam Een Huwelijk in de Bloemstraatblijspel met zang in een bedrijf door P. Kints, voor het voet licht. Het is een puike brok onder alle opzichten en toont wat er aan hen, die in da groote steden meenen weeldig te gaan leven, te. wachen staat. Het krioelt van doeltreffende zedelessen en is van het begin tot bet einde eene aaneenschakeling van kluchtige too neeien en boertige zetten. Wat men er gelachen heeft kan geene pen beschrij ven. Hebben uitgemunt Mej Z en J. Devers, met de rollen van Louisa en Krol en de Heeren J. Ossieur, met die van SlameurA. Gilon, met die van Mats, R. Deweerdt, met die van Bels, L. Vancampo, met die van Oscar. Al die per somen werden goed af'geteekend en naar de natuur gemaald. De minde re rollen werden zeer goed weergege ven door de heeren K. Mallet en A. Dehaene. Zij droegen volop bij tot dien ongehoorden bijval. Het orkest speelde eenige lieve mu ziekstukken, die zeer gunstig onthaald werden. Ook werden de heer Tasseel en zijne muzikanten dapper toege juicht. Da heer Allewaert verdient veel lof voor de grimeering. Hij heeft eens te meer getoond dat hij er een handje van heeft om zijne tijpen le schetsen. Het was, om 't kort te maken, eene puike vertooning, die do moedige Sterrelingen tot eere strekt. Men ziet wel dat zij een goeden leermeester hebben en dat zij zijne lessen en wen ken weten te benuttigen. Een gul bravo voor allen Natus. Wij vernemen uit goede bron dat Onze Standaard, het kiesbladje dat zooveel leugens gelogen heeft, zoo vele eerlijke lieden bezwadderd en zoovele menschen gefopt heeft, ein delijk de pijp aan Marten heeft ge geven en terugkruipt in zijnen niet waaruit hij nooit hadde moeten te voorschijn komen. Het schij nt dat de proza der doorluch- tige opstellers van Onzen Standaard niet bekwaam meer was om de boe ren te misleiden, dat, het blad bij ge brek aan lezers moest verkwijnen en eindelijk na vergeefsche pogingen veroordeeld werd om in den verge- telhoek begraven te worden. Mis schien zal het, even als Pierlala, verrijzen bij eene aanstaande kies- worsteling, maar iedereen is nu van zijne waarde zoodanig overtuigd dat het bij velen versmaad zal worden als een vuig en schadelijk lasterpa- pierken, opgesteld door een kortge- broekten onnoozelaar en een even dommen medewerker. De heer Glorie, notaris te Reninghe. is notaris ter standplaats Veurne be noemd, ter vervanging van wijlen den heer Decae. De heer Pieters, candidaat-notaris to Reninghe, is notaris benoemd to Re ninghe, ter vervanging van den heer Glorie. DE OUDE MAJOOR. De oude majoor die voor de maand December nog al tamelijk goed het weder voorspelde laat ons zijne pro fetijen voor Januari vernemen. Ziehier waaraan wij ons mogen ver wachten Van 1 tot 7, overtrokken lucht, schoon, koud 8 tot 12, verwar ming, mist en nevel 13 tot 15, schoon, verkoeling 16 tot 25, dooi, zachte temperatuur en regenbuien 26 tot 31, verkoeling, storm, sneeuw en regeD, gansch den dag door. Dus, voor eene maand als Januari, nog al redelijk goed Voor deBELGISCHE VERZENDERS. Talrijke moeilijkheden hebben zich in de laatste tijden aan de Fransche tolkantoren voorgedaan ter gelegen heid der nieuwe Fransche wet op den invoer van verduurzaamde levensmid delen. Om dit in het vervolg te voorbomen, roept de minister van arbeid, nijver heid en handel de aandacht der verzen- dersfirmas op de voornaamste bepa lingen dezer wet, waaringezegd wordt De verduurzaamde sardienen, groen ten en pruimen uit den vreemde, mo gen in Frankrijk niet ingevoerd worden dan ouder de benaming van hun land van herkomst, voor het. verbruik in entrepot aanvaard, voor transit of in voer tentoon gesteld of voor handels- verbruik behouden worden. De aanwijzing van herkomst moet op elke doos aangeduid zijn door in- stempeling of uitdrijving in zeer zicht bare letters van ten minste 4 millime- ters, te midden van het deksel of den bodem, en op eene plaats waar geen druksel zich bevindt. Doozen vreemde sardienen, die meer dan 1 kilo wegen, worden verboden. IN DE VLAANDEREN. Iu 1906 betalen West- en Oost-Vlaan- deren voor grondbelastingen aan den Staatalleen 6,533,196 fr., d i 1,200,108 fr. te veel, en Henegouwen, Luik en Namen, 10,018,068 fr., d. i. 1,252,250 fr. te kort Daartegenover staat dat deze twse Vlaamscheprovinciesin zake openbare werken, kassijwegen, spoorwegen, pos terijen, veel minder goed bedeeld zijn dan de drie Waalsche provincies. De spoordienst tusschen de twee groote Vlaamsche steden, Genten Antwerpen, is een prehistorische inrichting. Zij hebben maar drie atheneums, tegen twaalf aan den anderen kant, en een onbeduidend getal middelbare schole'n. Met een landbouwbevolking van 765,000 zielen hebben ze geen ge sticht van hooger landbouwonderwijs) maar de Walen met een landbouwbe volking van 438,000 zielen hebben er wel een. Onze loodsdienst, die noodzakelijk heelemaal Vlaamseh is, moet zijn ge vaarlijk werk verrichten met roei- en zeilbootjes. Voor stoombooten, zooals die in alle landen gebruikt worden, heeft het middelbestuur te Brussel geen geld, DE BELGISCHE STAATSSPOOR WEGEN. Op 31 December 1905 bedroeg de to tale lengte van het Belgisch spoorweg net 4047 kilometers. De staat bezat

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2