Stadsnieuws. De einduitslag der verkiezingen. Twee Burgemeesters. liet Carnaval te Yper. Uit Langemarck. Sociélé Boyale des Francs Arbalélriers. Een bloedig drama. 't Is waar dat M. Renkin zijn trant veranderd heeft sedert hij in de be houdsgezinde partij gegaan is, alleen iijk orn ze volksgezind te maken, zooals hij mij dikwijls gezeid heeft. Ik zie niet waarin iVI. Renkin en zijn inaat Carton de behoudsgezinde partij \olksgezind gemaakt hebben. Wat mij aangaat, mijne overtuiging is versterkt met de jaren niettegen staande al de vervolgingen en nederla gen, dat er om het geloovige volk te redden een christene volkspartij moet zijn, vrij, op haar zei ven bestaande en afgezonderd van de katholieke be houdsgezinde partij. Als dit eene misdaad is in de oogen der behoudsgezinde katholieken, zal God die rechtveerdig en goed is ze mij vergeven. Dat is zeker niet het werk van iemand die op het punt is zijn kar te keeren. De Kioziiigen in üuitschland. De einduitslag van de verkiezing is dat de Rijksdag zal bestaan uit 105 le den van het centrum, 59 konservatie- ven, 55 nationaal-liberalen, 43 sociaal demokraten, 28 van de vrijzinnige volkspartij. 31 vrije konservatieven, 20 Polen, 15 leden van de ekonoraische vereeniging, 11 van de vrijzinnige ver- eeniging, 10 wilden, 8 leden van den bund der Landwirte, 7 van de Zuid- duitsche volkspartij. 7 Elzassers, 6 le den van de Reformpartij (anti semie ten), 1 Welf, 1 Deen. Hierbij zij opgemerkt dat de Liberalen (vooruitstrevende en nationaal-liberalen 691,768 st. w. het Centrum 308,089 -■ de socialisten 248,197 de konservatieven 236,114 de anti-joden 204,266 de Polen 105,990 en de Welfen, enz. 39,933 verl. Onze lezers weten dat, dank aan den grooten oproep tot de mededin ging, de meier van Robaais het geluk gehad heeft de inschrijvingen der heeren Desclée, van eene engelsche compagnie en der fransche groep van de heeren Giros en Loucheur, aan de beraadslagingen van zijnen gemeenteraad te kunnen onderwer pen. De voorstellen dezer laatsten zijn zooveel voordeeliger dan de andere dat hunne aanneming zeker is. Wij geven hier in 't kort de groote trekken van dat ontwerp Gaz aan 15 c. aan de bijzonderen, 12 c. voor verlichting en verwarming en voor de openbare verlichting 1 c. per bek en per uur. Het zijn de prij zen van gewonen grondslag. Maar ziehier eene reeks voordee- len verleend aan de stad en aan de verbruikers i°) Op het einde- der vergunning, de gansche fabriek met al het mate riaal en de kanaliseering, ten minste al wat het voorwerp uitmaakte der oorspronkelijke inrichting, zal den eigendom worden der stad, zonder dat deze iets hoegenaamd te betalen hebbe als prijs van overname. De inrichtingen die later gedaan zijn, in den loop der uitbating, zullen maar betaald worden als niet afgeloste saldo. Het is een geschenk van verschei dene millioenen die aan de stad ge daan wordt. Te Yper zal de stad de overneming der fabriek moeten betalen aan den prijs van nieuw. Het is de stad die aan de gasmaatschappij het geschenk doet van hare fabriek en van hare inrichtingen. 20) Indien men in het toekomende manieren van werken had die toela ten het gas beterkoop te maken, zal de concessionnariser gebruik moeten van maken en de winst op den in koopprijs zal toekomen aan de ver bruikers alleen door eene evenredige vermindering van den prijs per ku- biekmeter. Niets dergelijks te Yper. Wij zijn voor 30 jaren gekluisterd aan onze 15 c. den kubiekmeter. Van nu tot dan, zal men klaarblijkelijk, wel midde len gevonden hebben om den inkoop prijs te verminderen, maar het zal de fabrikant alleen zijn die er voordeel zal uit trekken. Het is alzoo dat M. De Brouwer, die gedurende een langen tijd gas ge maakt heeft aan halven prijs, met het niet te zuiveren, alleen voordeel getrokken heeft uit zij ne goede vondst. De rekeningen der Yperlingen zijn van geen centiem verminderd ge weest. 3°) Te Robaais zal het jaarlijksch bedrag der ontvangsten van het gas vermenigvuldigd worden door 0.33, het jaarlijksch bedrag der elektrieke ontvangsten door 0.15 en indien de som der twee producten 500.000 fr. overtreft, zal het overige voor de 3/4 verdeeld worden onder de verbrui kers. Dit komt bijna hier op uit boven de 7 winsten zullen deze voor de 3/4 toebehooren aan de verbruikers. Eene evenredige som zal afgetrokken worden van hunne eerste rekeningen van het volgende dienstjaar. De Yperlingen zullen nooit weder gaven zien. 40) Boven de gift van blijde aan komst tot de aanneming der vergun ning (klein geschenk beloopende tot 350.000 fr.) zal de stad jaarlijks eene som van 400.000 fr. ontvangen, wij zeggen vier honderd duizend franks. Dit is iets anders dan de 0.50 cen tiemen per inwoner, waarvan de bur gemeester van Yper zoo goed de mildheid kondoen gelden. Ditmaakt te Robaais eene teruggaaf van 3 fr. per inwoner, de winsten der maat schappij beloopen toch boven de acht ten honderd, al het overige der winst zal voor de helft in de stadskas ko men. En wat zegt ge er nu van, Yper lingen kleeft men geschoren Welke hoogte zal de dankbare stad moeten aanwijzen aan het monu ment dat zij zal oprichten voor den burgemeester en zijnen schranderen en klaarzienden gemeenteraad om op eene waardige wijze hare blijdschap te betuigen zoo welgeplunderd te zijn geweest u, ja of neen, schoon De inwoners van Robaais' zijn fier op hunne Motte e'n Wattine, de zaak der verlichting hunner stad met eene meesterlijke hand en in klaren dage geleid hebben. Wij zijn min fier, wij, op onze Colaert en Van den Boogaerde die de Yperlingen verne derd en beschadigd hebben, met eene groote zaak van algemeen be lang te veranderen in eene zaak van politiek en van baatzucht. Maar onze zoo juiste overdenkin gen, zullen den mond niet snoeren onzer leeuwen, die, als zegeteeken, gedurig hunne leening van 850,000 fr. doen glinsteren. Waarlijk, om te ontleenen moet men met geen buitengewoon ver stand begaafd zijn, maar het ware verstandiger geweest in de winsten van het Gas de middelen te vinden om het spel der leening te dekken. Het was mogelijk met de bereke ning Valcke (deelneming), onze meesters hebben er niet van ge wilddat zij er de verantwoorde lijkheid van dragen. Niettegenstaande het slechte we der, is het Carnaval zeer levendig en vermakelijk geweest in onze stad. Den Zondag xo Februari, van 2 ure namiddag reeds, was de stad in rep en roer. Dank aan het edelmoedig initiatief van den heer Josef Didier, voorzitter der turners,maatschappij de Onvervioeibaren Deze heer was op het gedacht ge komen eenen gemaskerden of liever vermomden stoet in te richten. 1 lij had eenen oproep gedaan tot al de voorzitters der verschillende maat schappijen van Yper, om hunne me dewerking te vragen ten einde iets grootsch te verrichten. Deze oproep werd niet beantwoord en slechts ee- nige maatschappijen waren vertegen woordigd. Ziende dat zijn voorstel geen algemeenen bijval bekwam, besloot M. Didier op eigen hand te werken. Geholpen door de commissie der Onvervioeibarenrichtte hij eenen stoet in waarin historische groepen uit alle tijdvakken voorkwamen Deze stoet werd voorafgegaan door eene eerewacht te paard, den Trommelmeester en de Tamboers der wacht van 't palejs der Tuilerijen, in de XVT eeuw. De lastige Broeders Harmonie van den Hyppodroom van Chicago. Deze groep was merkwaardig door de verscheidenheid harer kleeding en zij voerde de schoonste en vroolijkste pas-redoublés uit die men wenschen kon. Dan kwam de vlucht van Raisouli en zijn gevolg, op vlucht voor de troepen der Maghzen. Al de leden dezer groep, in Araben verkleed, boden een zeer indrukwekkend uit zicht. De vluchtende prins van Ma rokko, in palankijn of draagstoel, werd gedragen door zijne waehten. De kleeding was zeer net en de ver momming onberispelijk. Dan volg den Eene groep Jockeys der koninklijke stallen, allen geleersd en gespoord. De pikzwarte clowns en de sneeuw witte pierrots. Eene afdeeling matrozen der kei zerlijke Japoneesche Marine. De reis van de Belgica naar de Zuidpool, eene groep samengesteld uit leden der Vlaaviscke Ster, die hunne reis verlustigden door het zin gen van allerhande kooren en liede ren. Eindelijk kwamen de trompetters en tamboers van het keurregiment der musketiers, de aankomst aankon digende van den weledelen mark graaf d'Artagnan, die op een prach- tigen praalwagen gezeten, te midden van zijnen staf en zijne boezemvrien den Athos, Porthos en Aramis, zij ne intrede doet in de stad. Deze held was de beschermer der koningin van Frankrijk, echtgenoote van Lodewijk XIII, hij was de aarts vijand van den kardinaal-minister de Richelieu, welke niettegenstaande hunne vijandelijkheden, hem hoogst vereerde om den moed welken hij getoond had in het beleg van La Ro- chelle. Aldus samengesteld, zette de stoet zich in beweging en doortrok de bijzonderste straten der stad. Rond 3 ure kwam hij op de Groote Markt, waar de Turners, in herders en her derinnen verkleed, den dans der ho veniers uitvoerden. Eene ontelbare menigte vergezelde de cavalcade en verdrong zich op de plaats waar de hoveniersdans moest uitgevoerd worden. Dan zette de stoet zijnen weg voort door de stad, tot groote vreugde van het publiek dat nog wa ter en modder trotseerde om die schoone groepen te bewonderen. Den Dinsdag was het lokaal der Onvervioeibaren (zaal der Oud-Pom piers) in een prachtigen engelschen hof herschapen, rijkelijk opgesmukt en toegankelijk gesteld voor het pu bliek van 2 tot 5 ure 's namiddags. s Avonds om 9 ure had het groot bal plaats, een bal dat wij zeker in vele jaren niet te zien kregen. Prach tige kostumen waren er bij de vleet, en men zou zich in eene der rijkste zalen van een paleis gewaand heb ben. Musketiers hielden de wacht aan de deur der balzaal en boden de schoone danseressen eenen bloem tuil aan. Het orkest, verborgen in een prieel van groen en bloemen, speelde de vroolijkste en de schoonste dan arias, terwijl de bonte koppels door! een wemelden, dansten en sprongen~ walsten en draaiden en zich ye maakten dat het een echt pleizier was. Jammer dat zulke schoone feeste ingericht met het doel deneeringdoe' ners van Yper eenig profijt te&oUn~ nen, niet ondersteund worden doo' het Stadsbestuur. Elders zou zulk feest mildelijk on dersteund geweest zijn, Yper maar te Den Maandag was er min leven digheid 7 maar den Dinsdag, spijts het slechte weder, waren er vele maskers en het bal door de Onver, moeibaren ingericht, heeft eene on telbare menigte uitgelokt. Wij kunnen M. Didier, voorzitter der Maatschappij de Onver vloeibaren die het initiatief genomen had dit schoon dansfeest in te richten, niet genoeg geluk wenschen. Eere aan hem en aan de besturen de Commissie,die zoowel de zaken verricht hebben. AAN DEN HAAK. De volgende bekentenis zullen wij aan den haak hangen, om ze er op tijd en stond terug af te hah n en ze onder de oogen van de kiezers te brengen. Wij treilen ze aan in het clericaal propagandablad De, Landbouw, staande onder de booge bescherming van 't bisdom. Ziehier dus wat wij lezen in De Land bouw u Zooals in een leger, waar de ver schil lende regimenten elkander des te beter ondersteunen, omdat zij met bij zondere wapens den vijand aanvallen, zoo ook, dank aan de gezamenlijke werking der Katholieke Vereemgin- gen, het Verbond der Katholieke Kringen, den Belgischen Volksbond, de Boerenbonden en Landbouwersbou- den, zal de katholieke partij in ons land meester blij ven. Dit is zoo klaar als pompwater en hier hebben wij de ongekunstelde be kentenis dat de prioster dien wij uit onzen zak moeten betalen de Boe renbonden en Landbouwersbonden niet gesticht hebben voor 't welzijn van den landbouwof van de boeren, MAAR ENKEL EN ALLEEN OM DE CLERI- OALE PARTIJ IN ONS LAND MEES TER TE DOEN BLIJVEN. Men gelieve hierbij aam te merken dat de Boerenden en Landbouwersbon den uit de openbare kassen dat is UIT ONZE ZAK vette subsidiëu weten te bekomen. Uit het bovenstaaude blij kt ten over vloede dat de belastingen, drukkend op de Belgische burgers, boeren, neringdoenden en werklieden, gebe zigd worden ten einde de alleenheer- sching der clericale partij, aangevoerd doorda politieke geestelijkheid, staan de te houden. De zware dwingelandij doet zich in Belgie onderhouden door hare eigen slachtoffers Lundi 18 Févricr 1907 Tir offert par le Gouverneur. Haut total Hamendt A. Bas total Vandaele A. Moyen total Dupont V. Madrid, 18 Februari. Een vreeselijk drama is afgespeeld te Iruela, Id de Spaansche provincie Jaen. Daar een diefstal gepleegd was wer den een korporaal eu een soldaat der burgerwacht gezonden naar de hoeve van zekeren Samiaro, den vermoede- lijken dader, om er eene huiszoeking te doen. Daar de hoeve zeer eenzaam ligt moesten de beide soldaten erden nacht doorbrengen. Zij sluimerden aan den haard, l°ea de pachter en zijne vrouw midden m den nacht gedruisloos het vertrek lfQ" *-

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2