s| Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 28n Februari 1907. Derdejaar. Nr 16. De leening. Mijnheer Colaert en de waarheid. De Sterfte. Katholieke leveraars. Wegens de kolen. Openbare aanbesteding. Vlaamsche Schouwburg. Twee burgemeesters Eendracht maakt Macht. evschijilt'ilde de» iiotitierdtlf/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, üixinudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Nolaria Ie en Uechlerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten Inireele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Het Journal d'Ypres verwijt ons ons advies niet gegeven te hebben nopens de leening,en het verslag niet kenbaar te maken van onzen burgemeester, waarvan een exemplaar ons overhan digd is geweest. Dat verslag is uitgegeven geweest door het Journal d'Ypres, waarom zou den wij er eene tweede uitgaaf moeten van geven Maar hot Journal deYpres gebaart niet te weten, wanneer het houdt staan dat wij on* gedacht met. gegeven heb ben nopens de leening. Wij verzenden het naar ons nummer van 25 December 11. en aan de vragen die wij dan gesteld hebben welke het tot hiertoe niet, be antwoord h^eft Sedert dien zijn wij steeds op het zelfde onderwerp teruggekomen, maar te vergeefs. Tot hoeveel zal de dienst der leening beloopen Waarmede zal men hem be talen Het Journal d' Ypres heeft niet geerne dat m n hem spreke over do gaskwes- tie. En nochtan« de eene is innig aan de andere gehecht. Indien ons bestuur de kolossale dom heid niet begaan had politieke vrien den geschenk te doen met eene bron van winsten, die de stad zou moeten uitgebaat hebben ten haren voordeele, hetzij rechtstreeks, hetzij in deelne ming (voorstel Valcke) zouden wij daar niet gevonden hebben wat er noo- dig was om te voorzien in den dienst der leening Dat het Journal daarop antwoorde, het zal belangrijker zijn dan ons te spreken over het verslag van M. Co- laert, dat zich bepaalt bij aan te too- nen dat onze monumenten moeten her steld worden, iets waarover iedereen t' akkoord is. Wij hebben herinnerd dat M. Colaert in den Gemeenteraad verzekerd had, zonder te lachen, dat te Yper de sterf te minder was dan overal elders, ter wijl de tabel der sterfte der gemeenten van België, uitgegeven door het Bulle tin de Statislique der stad Brussel, voor Yper en Rouselare de grootste cijfers geeft van het iand, hetzij 23,3 en 26.3 overiijdens perduizend inwoners; voor de brusselsche samenhooping bereikt dat getal maar 14 2 per duizend Het Journal d'Ypres is niet tevreden en beweert dat zonder de geherbergde ouderlingen, de krankzinnigen en de groote kindersteifte, onze stad onder dat opzicht de meest begunstigde zou z'jn vau het land. Ongegronde bevestiging alsof in de andere gemeenten van België er geene geherbergde ouderlingen of krankzin nigen waren Maar M. Colaert is nooit verlegen wanneer M. Terwagne hem in de Ka- merwersveet dat het water der stad van slechte hoedanigheid was(3.000 ko loniën microben per centili ter) loochende M. Colaert. Wanneer meD hem het gebrek van water aanwees in de modderige grach ten der stad, loochende M. Colaert nug; welnu, iu November 11 was een groot gedeelte van deD Boterplas nog droog, bij zooverre dat het gras den tijd had gehad te schieten in de mod der Verleden Zomer werd geheel de wijk der statie welriekend gemaakt door de smetstof van eene niet gevulde gracht waarvan het water was bezoedeld ge weest door de zorgeloosheid van het bestuur van M. Colaert, en, zoodanig dat de protestatien der beschadigde geburen dreigende verhoudingen aan namen.... De winter kwam gelukkig- lijk voorlooptglijk een einde stel len aan die pest. Eindelijk, wanneer men in de Kamer aan M. Colaert verweet een vervallen, slecht ingericht gasthuis behouden te hebben te midden van woningen, loo chende M. Colaert met dezelfde vast heid Moet men het Journal d'Ypres zelf onder zijnen neus leggen, van over een tiental jaren, dat met ons dat ongezond gasthuis veroordeelde, welk verschei dene eeuwen oud is Maar M. Colaert zal altijd looche nen In het midden der leden van het Parlement komt zich een geneeskundi ge groep te vormen, samengesteld uit liberale, katholieke en socialistische geneesheeren. Wij vragen dat die hee- ren zich wel willen gelasten met een parlementair ondei zoek te doen nopens de oorzaken «Ier schrikkelij ke sterfte der klerikale ste den van Yper, Rouselare en Pope- ringhe. Het Journal had onzen franschen kon frater en medestrijder, uitgedaagd, twee of drie katholieke lastenbetalers te noemen, die, ten tijde der liberalen, aan de openbare gestichten leverden. Le Progrèsom te bewijzen hoe wei nig partijdig deze waren, heeft daarop geantwoord, en 13 kooplieden en win keliers, opentiijk gekend als toebehoo- rende aan de klerikale partij, laten kennen. Het weinig rechtzinnig Journal be weert dat er maar vijf of zes te vinden zijn. (En dat het twee dezer personen daarover ondervraagd heeft en zij ge loochend hebben ooit iets geleverd te hebben. Hoe loijaal niet waar Ondanks deze ontkenning van het Journalheeft Le Progrès staande ge houden al wat hij over de leveringen der katholieken aan de openbare ge stichten ten tijde der liberalen (van 1845 tot 1890) heeft geschreven. Om zich van de waarheid te overtui gen hoeft men slechts de rekeningen met de bewijsstukken van dit tijdvak, te raadplegen. Het Journal heeft, in een zijner laat ste nummers gezegd, dat de liberalen moeten bekennen, dat de stad nu de openbare aanbesteding laat doen voor de levering van kolen benoodigd voor Pet Waterkasteel. Zeer wel, maar zulks hebben de libe ralen nooit geloochend maar wat zij bevestigen is, dat onze meesters slechts sedert 1904 tot dezen maatregel hebben besloten, en nog mogen zij daarmee weinig of Diet boffen, vermits zij, om zoo te zeggen, er toe gedwongen zijn geweest door de katholieke kooplieden zelve. Dezo vonden waarschijniik dat Burgemeester Colaert sedert te lange jareu deze leveringen gaf aan denzelf- den politieken vriend, een schreeuwer van het klerikaal Volkshuis. Het Journal zegt ook nog, dat de li beralen de openbare aanbesteding van dit belangrijk artikel van verbruik, zouden willen uitbreiden en toepassen aan al de openbare gestichten van de stad afhangende. Ja zeker, dat valt in onze manier van zien, en hierin zijn wij eens met M. Sobry. 't Is dit achtbaar raadslid dat eerst er van het voorstel heeft gedaan in den gemeenteraad van 13 Mei 1905, zonneklaar bewijzende welke aanzie- uelijke besparing het voor de stad zou wezen. Maar M. Golaert heeft alsdan aan M. Sobry doen opmerken dat er verschil bestaat tusschen kolen en ko len, en dat in zekere gemeentegestich ten in de bibliotheek bij voorbeeld men anthracite brandt, die lan ger duurt dan de gewone steeukoien. Welke ellendige en belachelijke voorwendsels waarmede men de belan gen der stad miskent Uit het gezegde van Mter Golaert moet men gelooven dat elke overste of bestuurder der menigvuldige gemeen tegestichten, desoort van kolen vraagt, volgens gril en wil terwijl in de acht gestichten van de Hospicec een en de zelfde soort verbruikt wordt. Niettegenstaande het liberaal beheer nooit uitsluitende is geweest, zooals ouze tegenwoordige stadhuisbazen het zijn, het Journal is van gevoelen dat het evenwicht, volgens hetzelve, ver broken geduiende 50 jaar, moet her- ateld worden, en dat aizoo de katholie ken nog 35 jaar lang moeten bevoor- deeligd worden Begrijpende, zonder twijfel, al het hatelijke van het stelsel van bevoor deeling en partijdigheid dat onze kle rikale kopstukken sedert 15 jaar uitoe fenen, het Journal verhaast zich te zeggen Intusschentijd, men rekent bij tientallen de liberalen die aan de tegenwoordige katholieke besturen le veren. Welke bittere spotternij Wat denken onze liberale vrienden en lastenbetalers er van En zeggen dat onze klerikale hoofd mannen, toen zij het Stadshuis be klommen, plechtiglijkbeloofden, al de Yperlingen, zonder onderscheid, gelij kelijk te behandelen, 't is te zeggen met rechtveerdigheid en onpartijdig heid. Moet iedereen niet bekennen dat hier, gelijk elders, de klerikalen, op weinige uitzonderingen na, van slech te trouw, leugenaars en volksbedrie gers zijn Het Journal d'Ypres vlecht kronen aan het gemeentebestuur, omdat het zijne toevlucht neemt tot de openbare aanbesteding voor de levering der ko len van het Waterkasteel. Wij hebben altijd het stelsel der openbare aanbesteding verdedigd voor de leveringen aan de stad te doen. Wij zeggen dus dat het gemeente bestuur gelijk heeft gehad er zijne toe vlucht toe te nemen in het geval dat ons bezig houdt. Maar aangezien het Journal d'Ypres er voorstander van is, waarom heeft het dat grondstelsel niet verdedigd wanneer het de vernieuwing der vergun ning van het gas gold, zaak die veel gewichtiger is dan de levering van eenige wagons kolen voor het Water kasteel Waarom is hetzelfde grondstelsel niet toegepast wanneer het leveringen geldt cUe te doen zijn door de ver schillende ambachten Voor de schilders, bijvoorbeeld M. Vandenboogaerde heeft het woord. - Ziehier dat het Journal d'Ypres den Spuwbak (alias het Weekbladin alles navolgt en Le Progrès verwijt geen ver slag uit te geven over de vertooningen der Vlaamsche Ster. Het komt wel het Journal d'Ypres toe, officieel orgaan onzer meesters, zich met deze zaak te bemoeien, die altijd en in alles ons klerikaal be stuur verdedigt, welk hardnekkig weigert de hulpgelden aan onze too- neelmaatschappij toe te staan die zij aan de vreemde genootschappen geeft Het is 't geval te zeggen dat de kiezin gen naderen, maar niemand zal zich laten beetnemen aan die kortstondige sympathie van het Journal. Wat er van zijLe Progrès kan slechts aan het Journal d Ypres het antwoord geven dat wij aan het Week blad gegeven hebben, m woorden die alle tegenspraak onmogelijk maken. Le Progrès en de Weergalm hebben altijd verslagen gegeven van onze vlaamsche vertooningen en dezen die t het tegenovergestelde beweeren, lie- gen wetens en willens Maar sedert wanneer zijn het Week bladen het Journal d'Ypres verzoend Welke is de geheime overeenkomst die onder hen bestaat om zich te ver mengen in eenen zelfden veldtocht van zwartmaking tegen ont Wat zijn de tijden veranderd Onze lezers kennen nu de schoone voorwaarden, bekomen door M. Motte, burgemeester van Robaeis, voor de verlichting der stad. Wij moeten er bijvoegen dat de maatschappij die de vergunning beko men heeft zich insgelijks verbonden heeft aan de inwoners van Ilobaais de elektrieke verlichting te geven. Deze verlichting zal zeker duurder kosten, aangezien de inkoopprijs duurder is. Het is een licht van pracht dat bijna dubbel zal kosten. Maar hier nog wordt de gunstige voorwaarde toege past dat alle uitvinding die den in koopprijs zal verminderen zal moeten aangenomen worden door de Maat schappij en de versparing die er uit zal spruiten uitsluitelijk ten voordeele der abonnenteu zal zijn. Men voorziet dus zekere verminderingen in de toe komst voor de twee wijzen van ver lichting. Onze studie van hetgeen elders ge daan is geweest en dat wij ons als eenen plicht aangerekend hebben aan onze medeburgers kenbaar te maken, moet in het hart der Yperlingen de veront waardiging nog versterken die de zon derlinge handelwijze van den Burge meester heeft doen onstaan. De eenige afgetrokkenheid van dezen is geweest van alle mededinging te verwijderen en met dit doel heeft hij gebruik gemaakt van al de slinksche streeken die men kan uitdenken, zelfs niet terugdeinzende voor geene bevestiging, hoe valsch zij ook zijn mocht.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1