Hoogeschool Uitbreiding Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 14n Maart 1907. 5 centiemen. Derdejaar. Nr 18. Waarom hel Alzijdig Volksonderwijs Alzijdig Volksonderwijs. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. l et*schijnende des Bbonderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar-, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, üixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Nolariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Voordracht die zal gegeven worden door M. Emile WAXWEILER, be stuurder van het Instituut van Sociolo gie te Brussel, Zondag 17 Maarl 1907, om 15 ure. Onderlinge Bijstand, oud-leerlin genbonden, pensioengilden vormen eene talrijke massa werklieden uit die zich enkel tot een stoffelijk doel vereenigd hebben doch deze wel dadigheidskringen verwaarloozen ge- meenlijk de «verstandelijke ontwik keling hunner ledenhet meerendeel dezer weldadigheidskringen, onge lukkiglijk, sedert het verlaten der school, hebben voor goed de boeken van kant gelegd en verliezen aldus het genot van het weinige onderwijs dat zij hebben verworven. Wij zijn van meening dat het al lernoodzakelijkst is te Vper, onder titel van Alzijdig Volksonderwijs, eenen Bond te stichten alwaar in den beginne, voordrachten zullen gege ven worden met het drijdubbele doel der postschoolsche werken Licha melijke, zedelijke en verstandelijke op voeding. Deze streving is dus zeer uitge breid ten einde er het hooge belang van te doen uitschijnen, weze het ge noegzaam hier eenige onderwerpen voor die voordrachten aan te halen Lichamelijke opvoeding Het men- schelijk lichaam. - Gezondheids maatregelen. De woning. Kin dersterfte. Onderrichtingen aan de moeders. Geneeskundig onder zoek der zuigelingen. Schoolsoep. Gymnastiek. Baden. Verstandelijke opvoeding Lager onderwijs. Volwassen onderwijs. Vakscholen. Wetenschappelijk onderwijs voor het volk. Biblio theek. Zedelijke opvoeding Onderlinge Bijstand voor mannen en vrouwen. Verzekeringskassen tegen ziekte, ouderdom en ongevallen, voor mannen en voor vrouwen. Antialcoolisme. Tooneel. Uitstappen en reizen. Muziek. De vrouwen worden kosteloos tot de voordrachten toegelaten de man nen betalen io centiemen ingang Na de voordracht wordt eene koste looze tombola gegeven. In den schoot van het Onderrichts verbond van België wierd over twee jaren eene sectie van postschoolsche "werken gesticht met het doel alle dergelijke instellingen te bescher men welke in het land zullen tot stand komen. Een congres heeft, te dien einde, in 1905, te Sl Gilles plaats gehad een tweede congres wordt voor Mei aanstaande aange kondigd. Het bedrag der inteekening voor de leden van het A. V. O. onzer stad is volgens goeddunken kaar ten zullen eerlang door zorgen van het bestuur worden in omloop ge bracht. Stad Yper. Lokaal De Beurs, Cartonstraat. Zondag 2Y Maart 1907, om 3 uren, Voordracht door den heer Doktor MIELE, van Gent, met lichtprenten. Onderwerp De strijd tegen de kindersterfte. Na de voordracht wordt eene kostelooze tombola den werk lieden en vrouwen aangeboden. Openbare zitting van den Zaterdag 2 Maarl 1907. De openbare zitting wordt ten 5 u. 20 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Oo- laert, Burgemeester-Voorzitter Van- denboogaerde.Schepen Fraeys, Fiers, Vanderghote, Vanden peereboom, Bou quet, Sobry, Iweius en Lemuhieu, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. De heeren Strnye en D'Huvettere hebben zich doen verontschuldigen. Het proces verbaal der zitting van 12 Januari 11. geene aanleiding ge geven hebbende tot eenige opmer king, wordt goedgekeurd. 1Reglementen en verordeningen doorgang van lotelingen. Gelijk elk jaar heeft de heer Burge meestér een besluit genomen voor den doorgang van lotelingen. Het is 't gebruik, wanneer de Bur gemeester een besluit neemt, dat het goedgekeurd zij >n de eerste zitting van den Raad. Deze besluiten, gelijk men zich er van heeft kunnen overtuigen, zegt do heer Voorzitter, hebben de beste uit slagen gehad. De Raad bekrachtigt dat besluit mot eenparigheid. 2. Wu ter ver deeling aanbesteding levering van kolen. Er is overgegaan geweest tot eene nieuwe aanbesteding M. Durein heeft ingeschreven voor 23 fr. 50 do duizend kilos en M. Du- mont voor 21 fr. 24 De inschrijving van M. Dumont de laagste zijnde, is deze laatste voorloo- piglijk aannemer verklaard. Het is verstaan dat de aannemer voor eiken wagon de plaats van her komst zal moeten aanwijzen. De Raad keurt eenpariglijk het pro ces-verbaal dezer aanbesteding goed. 3. Stadseigendommen verkoopmg van boomen, proces-verbaal van aan besteding. De Raad keurt het proces-verbaal goed der boomvenditie, gehouden door den deurwaarder Dechièvre. Deze venditie heeft de som van fr 4,018-19 c. opgebracht. 4. Kerkfabrieken proces-verbaal van aanbesteding van herstellings werken der S' Pieterskerk. Er volgt uit eene beraadslaging der commissie van kerkmeesters der Sl Pieterskerk dat zich twee inschrijvers aangeboden hebben. M. Campers, aannemer te Brugge en Vrouw Wed. Roose eu Zoon, aanne mers te Yper. De inschrijving van M. Campers be loopt tot fr. 24,829 47. Deze van Vrouw Wed. Roose en zoon tot 24,872-00. De heeren kerkmeesters hebben aan nemer verklaard, M. Campers, aanne mer te Brugge. De Raad brengt een gunstig advies uit op deze beraadslaging, behoudens goedkeuring door dehoogere overheid 5 Stadseigendommen verdrag voor het gebruik der buitenwandeling lijn Yper- G hel u-we. Den 8 December 1906, is er een ver drag gemaakt geweest tusschen de stad en de nationale maatschappij van buurtspoorwegen, voor het gebruik der buitenwandelmg, der liju Yper- Ghelowe. Geene opmerkingen gedaan geweest zijude uit dien hoofde, keurt de Raad eenpariglijk dat verdrag goed 6. Stadseigendommen verkooping van grond in de Kanonstraat. Het proces-verbaal van commodo en incommodo geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige reclamatie, keurt de Raad deze verkooping goed. 7. Slachthuis: verschillende kosten, aanvullend crediet voor 1906. De Raad stemt een aanvullend cre diet van 200 fr. op het dienstjaar 1906, voor kosten van verlichtingen verwar ming in het slachthuis. 8. Pompiers onderhoud van het materiaal, aanvullend crediet voor 1906. Het crediet verleend in 1906 voor het onderhoud van het materiaal van het pompierskorps is overtrofien geweest van 142-15 fr. ten gevolge van eene verbetering gebracht aan het stelsel van samenvoegen der darmen De Raad stemt dat aanvullend crediet. 9. Feesten: vragen van onderstand- gelden a) Sport hippique, b) Yper- Hoekje. In hare vergadering, over eenige da gen gehouden, heeft de Sport hippique beslist paardenloopwedstrijden te ge ven met de welwillende tupschenkomst der Rijschool. Deze loopstrijden zullen plaats heb ben den 23 Juni aanstaande. Te dien einde vraagt zij aan het Stadsbestuur een jaarbjksch onderstandgeld van 1500 Ir., de medewerking van het Pompierskorps en deze der Stadshar- monie, mits eene bestelling aan het publiek van 1500 kaarten. De Raad stemt deze vraag zonder opmerkingen. (1) De Maatschappij Yper-Hoekje vraagt een onderstandgeld om op eene waar dige wijze den honderdsten verjaar dag barer stichting te vieren de Maatschappij Yper Hoekje heeft zich vergist: het is honderd en tien jaren dat die Ghildo ingericht is geweest. De heer Voorzitter stelt voor deze vraag te verzenden naar de Commissie der feesten, voor onderzoek. (1) Er is niets a:in te zeggen, M. Bouquet heeft op zijne kiieuk> Is gehad, want deze maal heeft hij geen tegenstand gedaan aan het ver gunnen van dien onderstand ten ware hij zou gedacht hebben aan de vernieuwing van zijn mandaat eu dan is liet wachtwoord te zwijgen uit vrees zekere kiezers te misnoegen. (N. d.R.) 10. Bewaarscholen rekeningen 1906. Die rekeningen worden goedgekeurd met een overschot van fr. 338-23, 11School van huishoudkunde rekening 1906. De Raad keurt insgelijks deze reke- ning goed, sluitende met een overschot van fr. 179-10. MBouquet vraagt herstellingen aan do bestrating der Maagdenstraat alsook voor verscheidene andere straatjes. De heer .Voorzitter antwoordt dat de dienst der werken kennis genomen heeft van de herstellingen die in deze verschillige straten te doen zijn, en dat deze herstellingen binnen kort zullen gedaan worden. Hij neemt de gelegenheid waar om te verklaren dat de bestrating der Klaverstraat binnen kort zal gedaan worden bij openbare aanbesteding. M. Sobry herinnert de overeenkomst gedaan tusschen den Staat en de stad voor het maken van een nieuwen weg lan^s de spoorlijn Yper-Rousselare naar den Zillebeek-vijver, ten gevolge der besloten afschaffing van den tegen- woordigen weggaande van het Hoorn werk door de meerschen naar den vijver. Het achtbare Raadslid is verwon derd dat er tot nu toe nog geen gevolg gegeven is-geweest aan deze overeen komst. M. Colaert. De bestuurder der Weldadigheidsschool heeft beloofd bin nen kort een ontwerp te zenden. Wat er van zij, de heer Burgemeester zal altijd do afschaffing van den bestaan- den weg betreuren, en menige Yper- lingen zullen van zijn gedacht zijn. M. Sobry begeert te weten wanneer de Staat de hand aan het werk zal slaan om door eene bestrating deu macadam der Maloulaan te vervangeu. Deze belofte is sedert lang gedaan ge weest. Mde Voorzitter. Er is spraak ge weest de kasseisteenen te benuttigen van den steenweg van Waasten en de zelve te herkappen. De Staat heeft ins gelijks het inzicht de de Stuersstraat weder te bestraten en de oude kassei steenon te gebruiken voor de Malou laan. Niettemin het beloofde werk zal binnen kort gedaan worden. MLemahieu, hoopt dat het dubbel spoor van den tram Gheluwe-Yper zal behouden worden aan de Baskuul. Het is een groot voordeel voor de landbou wers van beetenen voor de veekooplie den dat spoor te mogen gebruiken voor het laden hunner koopwaren en van hun vee. M. Colnert belooft voldoening te ge ven aan M. Lemahieu, zooveel te meer dat met dit spoor te behouden de beesteu niet zullen verplicht zijn door de stad te gaan. (1) Niemand het woord meer vragende, is de openbare zitting geheven ten 6 u. (1) MM. Sobry, Bouquet en Lemahieu Gij zijt te gematigd geweest m uwe vragen. Gij weet nochtans dat in de maand October aan staande er mandaten zullen te vernieuwen zijn en dat ter deze gelegenheid de vader der stad zeer mild moet zijn in beloften Móet men niet alle middelen beproeven om het kiezerskorps te flikflooien. En iedereen weet dat onze eerste magis traat meester gepasseerd is in de kunst van de kiezers te bedotten. (N d. R

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1