Stadsnieuws. Cortèges déguisés wa?^ het gaS Valcke slecht OSTENDE. GRANDS De sociale wetten onzer klerikale regeering Miiiisterieele crisis. De zoogenaamde crisis. De wel op de werkongevallen. Een portretje van comte de Smet- de Naeyer. kamer van Volksvertegenwoordigers Het heeft gesproken. De Yperlingen bestolen. FÊTES DE PADUES. Le Comité des Fêtes d'Ostende rappelle a Messieurs les Présidents des Sociétés qu'il organise les Di- manche et Lundi de Paques, de Grands Cortèges déguisés avec 60,000 fr. de primes. Le délai d escription est fixé au 15 Mars. Pour tous renseignements s'adres- ser au Secrétaire Général Monsieur Georges Daveluy, 20, Avenue Léo- pold, Ostende. De katholieke regeering haalt niet veel eer te huis van hare sociale wet geving. De werkliedenafgevaartfigden heb ben hare wetten bestempeld met den schimpnaam fagadewetten en alles wel ingezien is het daar een verdien den kaakslag. Wat is er, inderdaad, van die wet ten terecht gekomen Geene enkele wordt nageleefd, zooals het behoort. Kn terwijl de hand gehouden wordt aan de naleving der wet!en in 't voor deel van het hoornvee gestemd, schijnt zicht niemand te bekommeren om de veiligheidswetten omtrent de gezondheid en het leven van 't werk volk. Hoe weinig ernstig de wetten zijn besturdeerd blijkt nogmaals uit de debatten der Kamer over de Zondags- rustwet. Minister Francotte heeft zich bij die bespreking gedragen als eene echte platbroek, geen zierke kracht dadigheid betoonend, zijn eigen om zendbrieven verloochenend en uit vrees zijne portefeuille te verliezen, de ellendigste figuur makend die ooit een raadsheer der kroon op de minis- terieele bank heeft vertoond. De rechterzijde der Kamer had s morgens eene vergadering gehouden om de zaak le bespreken Minister Francotte had er betoond dat zijn ministerieel besluit het ge bruik van extra's opZondag toelatend in magazijnen en winkels overeen stemde met den geest en den tekst der wet op de Zondagrust. 's Namiddags, in openbare zitting, wordt hij bestookt door katholieke vrienden en vooraleer de haan drie maal hebbe gekraaid, verloochent hij wet en tekst en verklaart zich bereid zijn ministerieel besluit bepiald ach ter de bedplank legooien. Men zal bekennen dat er weinig logica in die handelwijze besloten ligt. De Zondagrusterswillen de wet verscherpen in dezen zin dat het voortaan verboden zal zijn winkels en magazijnen open te houden op Zondag voor 8 uren 's morgens en na 12 uren 's middags. De oude wet verbood op Zondag te doen werken ue nieuwe zal verbie den te werken. Wal gaan zc doen Wij slaan voor de van over weken voorziene crisis. De regeering verwierp al de amen dementen ingediend bij de mijnwet. Tegen haren zin zijn er niettemin amendementen gestemd die princi pieel indruischen tegen de stelling van het ministerie, waarin niet alleen de minister Francotte, maar ook het ka- I binetshoofd de Smet de Naever se- troffen wordt. Wat gaan de ministers doen t Aftreden of zich nog wanhopig aan het bewind blijven vastklampen en zonder eenige waardigheid of schaam te kaakslagen blijven ontvangen van hunne eigen vrienden en organen Wij zullen 't met gerust gemoed af wachten. De meeste dagbladen zijn het eens vast te stellen dal T ministerie de Smet de Naeyer zich krampachtig aan het bewind houdt, ondanks al de muilperen welke het zijneeigen vrien den opdoet Ondertusschen gaan deorganen der clericale kliek llelleputte-Verhaegen voort met de Smet de Naeyer Fran cotte en Cie uit te maken vnor verslok- te doclrinairen en Manchesterianen, terwql de ministerieele organen llel leputte-Verhaegen eh tutti quanti voor zwarte socialisten uitschelden. Oh katholieke eendracht De nieuwe wet op de werkongevallen is van kracht geworden sedert 1 Juli 1905. Nog immer verkeeren de meeste onzer werklieden daaromtrent in vol- komene onwetendheid Wij voldoen aan het verzoek van velen ouder hen van die wet nogmaals de voornaamste bepalingen af te kondigen. De belang hebbenden zullen wel doen, dunkt ons, dit nummer zorgvuldig te bewaren. Wij zullen trachten zoo klaar mogelijk te wezen. Kerst en vooral dienen wij te doen opmerken dat de werkman, door de nieuwe wet, geen recht verkrijgt op vergoeding in geval van ziekte. Daar voor moet hij zich als lid laten in- schrijvecin eene ziekènbeurs. Volgens de nieuwe wet kan de werk man enkel schadevergoeding bekomen in geval van kwetsuren, breuken, ont wrichtingen, enz eene onbekwaam heid tot werken veroorzakende van minstens ééne week Alsdan heeft hij recht op 50 0/0 van ziju gemiddeld loon, te rekenen van den dag na het ongeval, benevens de medicale zorgen. Wie is verplicht dit half dagloon, den dokter èn de geneesmiddelen te betalen Artikel 10 der wet legt die ten uitsluitelijken laste van den werk baas. Mag hij daarvoor afhoudingeu doen op het loon zijner werklieden Geenszins. Indien afhoudiDgen wer den gedaan door penen patroon, dan zouden ze enkel kunnen geschieden om de werklieden schadevergoeding te betalen in geval van ziekte. Als een ongeval zich voordoet, dan is de patrooD verplicht binnen de 3 dagen daarvan keunis te geven aan den arbeidsnpzichter en ter greffie van het vredegerecht. Het slachtoffer of zijne rechtverkrijgenden mag die verklaring ook doen. Die verklaring moet geschieden in den vorm voorgeschreven bij konink lijk besluit van 24 December 1904. (Model A). Moest het ongeval den dood van den werkman voor gevolg hebben, dan hebben zijne rechtverkrijgenden (in de meeste gevallen vrouw en kinderen), recht op 30 0/0 van het gemiddeld loon des arbeiders, benevens 75 fr. voor be- gravingskoston. Wij komen op dit alles wel terug. Uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant Men kan bezwaarlijk den heer de Smet de Naeyer een groot Staatsman noemen. Noch zijn redenaarstalent de heer de Smet stottert, mist geestes- vlugheid, is onbeholpen in zijne ge baren noch zijn beleid hij is mi nister van financiën zooals er velen zijn, helaas noch zijn doorzicht hij verkiest zijn horizont te beperken tot den rug van zijne politieke vrien den. geven hem het recht zich voor een Licurgus te houden. Hij imponeert noch door-fijnheid, noch door kracht, zelfs niet door sluwheid en stoutheid' Alleen onverklaarbaar geluk kan de schitterende bekroning vaD eene loop baan, die den Gentscben liberalen ad- vokaat van goeden huize tot eersten klerikalen minister bracht, hem met den grafelijken titel versierde, en hem ais premier de eer van een langen rij uitmuntende sociale wetten zal la ten al wasde nij veraarszoon die hlJ is, meestal weigerig m zijne houding als het er op aankwam die wetten te stem- men - slechts heel veel geluk kan zulken einduitelag verklaren, en iets anders nog, misschien een eigenschap die de goede kaDsen uit muntend kwam dienen eene plooibaarheid, eene in schikkelijkheid, een haast onbe schaamd opportunisme, eene kwasi- onwaardige persoonlijkheid, die zijn viienden toelieten, achter 't masker dat hij was voor hen en zonder dat hun ne eigen deftigheid er aansprakelijk voor kon worden gemaakt, te kenteren en te evoluëeren, te iotrigeereu en te konkelen, zoodat de eerzuchtige heer de Smet de Naeyer niet hun leider mag heeteu, maar alleen hun gewillig woordvoerderin lastige gevallen, waar men niet verkiest zich in te wagen, al leen hun makke vertegenwoordiger, alleen hun strooien man is, hetgeen zijn eenige wijze van arepresentatieve man zijn mag heeten. Zulke weinig waardige eigenschap pen, zulk g-makkelijk en verbazing wekkend keeren naar den wind, die niet pleiten voor 't karakter van graaf de Smet, maar... hem aan 't bewind houden, hij bewees ze weer, gij herin nert het u, tijdens het Kongo debat, waar hij zijn tegenstrevers uitschold voor leugenaars en slechte vaderlan ders... om veertien dagen later, toen zijne vrienden zagen dat alle kans op overwinning verloren was, te komen verklaren, ineens, en toen niemand het verwachtte, dat hij het met die tegen strevers volkomen eens was. Niemand uit zijne partij, waar aandurf noch tans geen gebrek is, zou zulke plotse linge volte face voor eigen rekening hebben willen nemen de heer de Smet, hij, voerde ze uit als een beau geste als een uiterst-logische daad, als de fatale afloop van hetgeen hij al tijd had volgehouden, en... de regee- riDg, d. i. de heer de Smet's minister zetel, was nogmaals gered... In de zitting der Kamer, van 6 Maart 1907, heeft M- Ernest IVolf de vol gende vraag gesteld aan den heer Minister van Spoorwegen t Den 19 December 1906, heeft de Staat de fabriek aangekocht, genoemd Weverij van Ruusselare met het inzicht de statie van Rousselare te ver- grooten. In den prijs van aanbesteding van 205,200 Ir. komt de overneming van het materieel voor 53.213 fr Korts na de aanbesteding heeft men aan den Staat 40,000 tr. en meer geboden voor dat materiaal, maar er is geen gevolg gegeven geweest aan deze vraag, onder voorwendsel dat de Staat niet mocht uit ter hand verkoopen en dat hij misschien zelf de groote stoom- machien zou gebruiken. n Sedert dien, in de niet gebruikte fabriek, zijn talrijke glasruiten uitge slagen geweest, die de sneeuw, de re gen en de vochtigheid laten indringen: hoe weinig deze toestand nog duurt zal dat materiaal van 55,213 fr. niets meer waard zijn. Alles zal verroest zijn, namelijk 198 weefgetouwen. Zou de heer Minister ons niet wil len zeggen of dit materiaal het voor werp zal zijn eener openbare verkoo- pmg In dat geval, denkt hij niet dat de datum diende bepaald te worden zonder langer te vertoeven Wij zullen in ons toekomend num mer het antwoord van den Minister mededeelen. TV w* g1^ waarom men het gas aan Debrouwer gegeven heeft^ waar_ aanW! V6rZet heeft teSen alle aanbod van vergunning was en duur kost, dat men van M Valcke geene verbetering kreeo- en dat zijne fabriekniet meer inzwlnï Ziedaar Maar ongelukkig Journalmoest het nieuwe lastenkohier de bijzonde re voorwaarden niet bevatten van zuiverheid en van drukking heeft beweerd dat men er aan zou moeten verzaken ten voordeele van M. Valcke Het gas kostte duur maar de prijs door M. Valcke aangeboden voor de nieuwe concessie was lager dan de zen van M. Debrouwer Wie belette het bestuur van den toekomenden concessionnaris, al wa re hij M. Valcke, de geheele uitvoe ring der bedingen van het nieuwe kohier te eischen. De fabriek was niet meer in zwang! Ivijk, kijk niet meer in zwangis het bij geval omdat zij niet meer in zwang is dat M. Debrouwer bezig is met al het materiaal er van naar Thielt te vervoeren voor het bouwen zijner niéuwe fabriek Zijn het al de zuiveringstoestelkn niet van M. Valcke, die dienen voor M. Debrouwer sedert de reclamation waarvan wij de tolk geweest zijn De kanalisatie was niets waard Ah bah Maar M. Debrouwer maakt er altijd gebruik van, zij veroorzaakt hem veel min teleurstellingen dan zijne nieuwe kanalisatie Niets be lette overigens ze te vernieuwen waar het noodig was. En de kanalisatie en de fabriek Debrouwer, bij het eindi gen der concessie, zal de stad dezelve kunnen overnemen voor niets Is het niet integendeel aan den prijs van nieuw dat zij die oude kanalisatie en dat oud gebouw zal moeten overne men Dat eene stad geen deelgenoot schap kan aangaan met eenen bij zonderen, met een doel van handel, kan misschieu besproken worden. Maar dat eene stad zich kan verstaan met eenen bij zonderen voor een openbaren dienst, dat schijnt niet betwistbaar en dat wordt meesttijds gedaan. Geene wet verbiedt het. Arm Journal Eiken keer dat het er van spreekt, wat zou het veel beter doen te zwij gen M. Colaert had waarheid gezeid in eene zijner zedige redevoeringen, met aan te kondigen dat een tal ste den het Gascontrakt van Yper tot voorbeeld gingen nemen. Wij bestatigen echter dat zijne navolgers min mild geweest zijn jegens M. De Brouwer, dan onze groote Burgemeester. Ziehier wat wij inderdaad lezen in de Métropole Mechelen De gaskwestie opgelost. De Gemeen teraad heeft de gaskwestie opgelost door de aanbesteding aan de firma De Brouwer van Brugge, der verlichting van de stad. De aangenomen prijzen zijn 13 cen tiemen voor de verlichting en 9 cen- niemen 122 voor de verwarming. Het zijn de laagste prijzen van ganscb België. Van eenen anderen kant, het lastenkohier is zoo eerlijk opgesteld, dat in het toekomende alle moeielijk- heid onmogelijk is. Het contrakt is gesloten geweest voor eenen tijdverloop van 33 jaren met recht van aflossing in 1930 aan de voordeehgste voorwaarden. Yper en het arrondissement beta len de verlichting 15 c. en de ver warming 12 c. Mechelen bekomt wederzijds i3 centiemen en 9 centiemen 122. En zu ks van den zelfden aannemer, die zoo duurbaar is aan het hart van M- Golaert. Ziedaar dus de schitterende uitslag van al die geheime bijeenkomsten. De Yperlingen zijn bestolen De onregelmatige aanbestedingen in België aanUo, f r?I)00ste van het schandaal der aanbeet yan MecheleD, rnon gemeentebestuur de g,;* CA r~— jf r

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2