Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 21n llaarl 1907. Derdejaar. I\r 19. Waarom hel Alzijdig Volksonderwijs De mijnwet in de Kamer. Hel programma der liberale partij. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ËËonderdat/s. Vires ac qui rit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-ÜO. Voorstad: Flen jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Onderlinge Bijstand, oud-leerlin- genbonden, pensioengilden vormen eene talrijke massa werklieden uit die zich enkel tot een stoffelijk doel vereenigd hebben doch deze w.el- dadigheidskringen verwaarloozen ge- meenlijk de verstandelijke ontwik keling hunner leden; het meerendeel dezer, ongelukkiglijk, sedert het verlaten der school, hebben voor goed de boeken van kant gelegd en verliezen aldus het genot van het weinige onderwijs dat zij hebben verworven. Wij zijn van meening dat het al lernoodzakelijkst is te Yper, onder titel van Alzijdig Volksonderwijs eenen Bond te stichten alwaar in den beginne, voordrachten zullen gege ven worden met het drijdubbele doel der postschoolsche werken Licha melijke, zedelijke en verstandelijke op voeding. Deze streving is dus zeer uitge breid ten einde er het hooge belang van te doen uitschijnen, weze het ge noegzaam hier eenige onderwerpen voor die voordrachten aan te halen Lichamelijke opvoeding Het men- schelijk lichaam. Gezondheids maatregelen. - De woning. Kin dersterfte. Onderrichtingen aan de moeders. Geneeskundig onder zoek der zuigelingen. Schoolsoep. Gymnastiek. Baden. Verstandelijke opvoeding Lager onderwijs. Volwassen onderwijs. Vakscholen. Wetenschappelijk onderwijs voor het volk. Biblio theek. Zedelijke opvoeding Onderlinge Bijstand voor manneneii vrouwen. Verzekeringskassen tegen ziekte, ouderdom en ongevallen, voor mannen en voor vrouwen. Antialcoolisme. Tooneel. Uitstappen en reizen. Muziek. De vrouwen, worden kosteloos tot de voordrachten toegelaten de man nen betalen 10 centiemen ingang. Na de voordracht wordt eene koste- looze tombola gegeven. In den schoot van het Onderrichts- verbond van België wierd over twee. jaren eene sectie van postschoolsche werken gesticht met het doel alle dergelijke instellingen te bescher men welke in het land zullen tot stand komen. Een congres heeft, te dien einde, in 1905, te Sl Gilles, plaats gehad een tweede congres wordt voor Mei aanstaande aange kondigd. Het bedrag der inteekening voor de leden van het A. V. O. onzer stad is volgens goeddunken kaar ten zullen eerlang door zorgen van het bestuur worden in omloop ge bracht. Stad Yper. Alzijdig Volksonderwijs. Lokaal De Beurs, Cartonstraat. Zoadat 34 Maart ÏOOT, om 3 uren, Voordracht door den heer Doktor -MlELE, van Gent, met lichtprenten. De aankondigingen van Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudeslraat, nr 53, te Yper. ganscii België end buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege naarnde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Onderwerp De strijd tegen de kin dersterfte. Na de voordracht wordt eene kostelooze tombola den werk lieden en vrouwen aangeboden. Onze wetgevers zijn in de Kamers de wet aan 't maken voor de toekomstige mijnwerken in de Kempen. Die mijn wet moet wel een ingewikkeld ding zijn, vermits onze kamerleden daaraan reeds zoo lang bezig ziju en het nog over sommige artikels maar in 't ge heel ui' t e ns kunnen worden. Daar hebt ge bi j voorbeeld het artikel over de regeling van den arbeid in do mij nen. Do socialisten hebben sinds eoui- gc jaren zoo hoog opgciuopeu met aen achturenarbeid 8 uren rust, 8 uren Werk en 8 uren vrijheid. Dat kunnen ze bijna nergens verkrijgen en nu zou den do brflgische klerikalen, zonuer dat de socialisten er nog over in deze mijnwet gerproken hebben, den acht uren arb'nd willen voorstellen. Daar is M. Helleputte mee voor den dag geko men. Die klerikalen zijn toch weik- m vusvrienden hee Maar ziu, daar zit een been 111 dat voorstel. Die acht uren werkens zonden maar vastgesteld worden voor de mijnwerkers die de kolen uitkappen en niet voor de ande re. Daarbij zouden die uren tellen van af den eersten houw tot den laatsteu. Pica, Pic zegt de lieer Flecb'et, en niet ten onrechte voegt de li berale alge vaar digde erbij Hetgeen Helleputte voorstelt gelijkt wel aan de brandkast van Mad. Humbert. Als men die kast opent, vindt men er niets in. Dat is inderdaad zoo zoo'n voorstel is maar boerebedrog, dienstig om aan de Kem penaars te kunnen doen gelooven dat ue klerikalen de ware, de eenige werk mansvrienden zijn. Het ziju niet enkel de kappers die in de mijn hard moeten werken ook de gaarders, de vervoer ders, al de mijnwerkers moeten hard werken en zijn aan dezelfde gevaren blootgesteld. Daarbij de regeling van den achturen arbeid, zooals Helleputte ze verstaat, is zoo breed als ze lang is. Daar is niets bepaald in. Onder voor wendsel van voorafgaande bezigheden, zooals het dalen en klimmen, in en uit de mijn, het geven der lampen, het zoeken der kooladers en meer derge lijks, kan men de werklieden nog wel twee uren langer in de mijn houden en nog veel meer. Daarom stelde de heer Fléchet voor den werktijd negen uren te doen duren en niet langer daarin begrepen de rusttij d onder den ai beidhet dalen in de mijn en het uitkomen tot aan de gewone vereeaigingsplaats. Zoo iets is bepaald, daar kau men niet buiten, onder geen voorwendsel. Doch iets be paalds, daar houden de klerikalen niet van. Wat ze stemmen moet ingewik keld zijn en middelen aan de hand doen om te bedriegen. Het is ten ande ren zoo in alle wetten die zij gemaakt hebben. In al hunne wetten staat de poort wijd open voor het be.drog. Het voorstel Fléchet zullen de kleri kalen dus niet stemmen, en ze zullen ook dat van den heer Helleputte niet stemmen, waut zijne arbeidsregeling is nog te gemakkelijk en de arbeidsuur veel te kort voor de groote meesters. Daarom stelde M. Beernaert voor de dienstregeling aangaande den arbeids tijd aan het Staatsbestuur over te la ten Dat voorstel Doemde de heer Flé chet une farce en had gelijk. Het gou vernement kan nog zijne eigene zaken niet goed in regel bréngen, hoe zou het die van het mijnwerk regelen Tenslotte vond het voorstel Neujean, MaSsoii 'HuysrnaïFs, Mpnville en Boel, om in zake van arbeidregeling 111 de mijuau, nog ui bij'rcding. Dat werd echter afgewez n. En zoo krijgen de klerikalen nog tijd om naar middeltjes te zoeken om iti de stemming der arti kels nog wat van hunne tweezakkige artikels en bijvoegsels te brengen. Ware het met eene liberale meerder heid te doen dan zou de mijnwet wel algauw klaar, eenvoudig en degelijk voortgebracht en gestemd worden terwijl nu de klerikalen er altijd dub belzinnigheden moeten inbrengen. Daarom duurt het zoo laug dat het den heer Bsernaert verveelde en hem deed voorstellen, zooals ik hooger zegde, de regeling van den mijuarbeid aan het gouvernement over te laten. Daarom lachte Vandervelde en zegde Het zal nog lang duren eer de wet ia toe passing zal moeten treden. Tegen dien tijd zijt gij lieden al lang weg. (Men weet dat tiet nog wel acht tot tien jaar kan duren eer de Kempische mijnen in werking komen In 't geheel niet antwoordde mi uister Francotte. Denkt gij dan nog zoo lang aau het bestuur te zijn vroeg Vander Velde. Zekerlijk antwoordde de heer Francotte. Uit die kleine woordenwisseling, waarin onze minister van den arbeid rmft zooveel nadruk bevestigt dat hij öd zijne medeministers nog lang aan het roer zullen blijven, kunnen wij opmaken dat die heeren we) overtuigd moeten zijn van hunne zetelvastheid dat zij in huune valsche kieswetten, hunne schijnheilige arbeidswetten, pensioenwetten en andere de echte mui leien meenen gevonden te hebben om te Brussel voor geen wankelen te moeten vreezen dut zij -mannen zijn die elkander kennen 111 zake van schijnheiligheid en boerenbedrog dat zij nog in staat zullen zijn om aftron- ten voor complimenten te nemen om allo vernederingen aangaande hun slecht bestuur te verduren om iu het land, voor hunne kiezers, als groote mannen te verschijnen en te Brussel voor huune tegenstrevers deelmoedig het hoofd te buigen als deze huu hun ne misslagen verwijten en verder, ge durig maar hunnen eigen wil te doen. Dat is inderdaad eene droevige be- statiging. Maar het z ju kunnen meer bluf' ziju van hunnentwege. Bluften is eene der grootste eigenschappen van onze minis ters. En zoo lang toch laten de Belgen zich door de mannen be Iriegen en on der den hiel houden. Is dan 't geweld van hoogei'hand zoo groot, dat wij allen moe 1 tot verdedi ging onzer rechten en belangen zouden verioren hebben en niet meer kunnen denken en samenwerken om onze ver drukkers van het bewind af te krijgen Wij kunnen niet genoeg de aandacht onzer lezers er op inroepen. Het vat, op korte en beknopte ma nier, de dringendste hervormingen sa men het eischt dan belangrijken politieken en socialen vooruitgang, die do wensch van de openbare meeniDg is. Achteruit met het. verfoeiIijk kleri kaal stelsel, dat, in plaats van het verplichte onderwi js af te kondigen en van het Belgisch volk een verlicht volk te makerffonze openbare scholen ver- nibtigd en verwoest heeft. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Achteruit m«t het hatelijk stelsel van de loting, overal elders gelaakt en veroordeeld en dat ons land totschande strekt. Het uur is gekomen om aan iedereen den plicht zijn land te verde digen op te leggen maar die plicht behelst met de lange en nuttelooze ka zerneering, die de volwassenen aan hunne familie en aan hunne werk zaamheden onttrekt. Onze geburen, do Noord-Nederlan ders, hebben, met de toestemming en de hulp der generaals van dit land, wier bekwaamheid niemand loochenen kan, den dienstplicht tot acht maanden her- bracht en de plaatsvervanging afge schaft. Aan wien zal men het kunnen doen gelooven, dat, wat in Holland mogelijk is, in ons land slecht en ver foeilijk zou zijn. Achteruit met alle voordeelen op kiesgebied. Achteruit met het meervoudig stem recht, bron van ontelbare bedriege rijen en dat eene kunstmatige meer derheid aan de klerikalen geeft. Achteruit met die hatelijke gemeen tewet, die tot vier stemmen aan den zelfden burger geeft, terwijl zij het stemrecht aan den eerlijkste man ont zegt, die niet drie jaar in dezelfde ge meente verblijft. Achteruit met die ongerijmdheid, die voor gemeente-provincie en sena- toriale kiezers den ouderdom van 30 jaar vergt, wanneer anderszijds, na mens de wel, de burger op 25 jaren kiezer van de Kamer is. Achteruit met het meerderheidsatel- sel dat de minderheden zonder man datarissen laat om huune weuschen te doen kenner^, en de meerderheid te be letten van hunne macht misbruik te maken. Het Zuiver Algemeen Stemrecht, aan al de graden, opeen-en twintigjarigen ouderdom, in al de kiezingen, volgens het stipste stelsel van evenredige ver tegenwoordiging, is met de rechtvaar digheid en het recht overeenkomstig. Niets kan nog zijn zegepraal beletten. Tegen het recht bestaat er geen recht. Dat het volk voortdurend zijn recht vrage en al de tegenstanden zullen ver- dwijDen. Wij hebben er vele an lere zien ver gaan en verdwijnen, veel taaier en ge- duchter dan degene die heden nog kunnen bestaan. Is er geen tijd geweest waarop zeer talrijke liberalen zich tegen het ver plichtte onderwijs verzetten Waar is de liberaal, die heden hare volstrekte noodzakelijkheid niet verkondigt Is er geen tijd geweest waarop de overgroote meerderheid der liberalen het ceneitair stelsel onberispelijk von den Welke liberaal zou heden durven voorstellen er op weer te komen Achteruit met de onverschilligheid en de lamlendigheid tegenover de ver betering van het lot der werkende klas. Het is wel een hoofddoel der liberale politiek en meer dan ooit het onder werp van hare pogingen. Het A. S. en E. V. zullen en moeten zijn de werk tuigen der sociale hervormingen, die moeten geschieden ten nutte der bur gers welke geone andere hulp van huu werk hebben. Dat is, iu breede trekken, het parle mentair charter der liberale partij. Aan onze vrienden het uit te leggen het te verklaren, het te verdedigen en overal te gaan om het te doen kennen en toe te j uichen Aan ODze vrienden diegenen bij te brengen, weinig in getal, die nog voor behoudingen hebben. Men sleept de openbare meening niet met voorbehou dingen mede. GALM

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1