Het radicale middel. Wal hebben zij gedaan voor hel werkvolk Aan 't zwalken. Klerikale onpartijdigheid Fransche steen en Belgisehe onnoozelheid. Een proefballonnelje Hunne eendracht. 'tEen hang) van'lauderaf Eene bekentenis. Kamer van Volksvertegenwoordigers Hier en daar. Maatschappij De Onvermoeibaren BELANGRIJK BERICHT. Eene nieuwe loting. Keu bezoek van Ypersche Turners. Men kan en moot met een eenvou dig democratisch programma verove ren en medesleepen, zooals het pro gramma dat wij boven uiteengezet hebben. Wij hebben reeds verscheidene ma len het zedelijk verval van ons arm Vlaanderen diep betreurd overal in die verachterde katholieke fanatieke gemeenten, is het moorden, branden, stelen en verkrachten. Lang zwegen de dompersbladen, maar de toestand wordt van dag tot dag erger en er moet daar volstrekt verandering aan komen. In sommige klerikale gazetten krijscht men Is het gerecht van Bel gië'dan waarlijk machteloos geworden tegen de schrikkelijke misdaden, die wij alle dagen in alle hoeken van Vlaanderen te verduren hebben De liberale bladen raadden herhaal de malen, als voorkomend middel te gen de wanbedrijven, EEN BETER ONDERWIJS EN \1EER OPVOEDING VOOR ONZE VOLKSKINDEREN aan. De klerikale bladen zoeken redding in straffen, in onmeedoogend streng straffen en zij schreeuwen als por ters in de middeleeuwen u De galei, het schavot, levensdurende dwangar beid, ziedaar de straf die de rabauwen moest te wachten staan, als zij van bloedige en doodelijke feiten over tuigd, voor de rechters worden ge daagd j> De klerikalen willen ons niet alleen tot in de middeleeuwen achteruitbren gen, ze willen ons doen achteruitkrui pen, tot in de barbaarsche tijden, toen er maar kasteelheeren en lijfeigenen en slaven bestonden, en konden zij ze maar een kop kleiner maken gelijk Boudewijn Hapken. Ziet ge koning Leopold, den beul spelen en oen der wilde boerenvlegels, die zonder eenige reden hun even- mensch met de steek van een liere naar naar het piereland zenden, bij de slippen vatten en hoog en droog aan de galg knoopen, anderen ten exempel, zooals onze voorouders zegden GijVdlericale achteruitkruipers, gij weet dat dit alles boter aan de galg is. Gij domperspartij, gij hebt sedert meer dan twintig jaren de goede ge meentescholen afgeschaft, ïu die plaat sen waar het wetenschappelijk onder wijs zoo dringend noodzakelijk was, tot ontwikkeling der volksklasse gij hebt die goede en verdiensteli j ke onder wijzers en onderwijzeressen wegge jaagd, omdat zij getrouw wilden blij ven aan hunuen eed gij hebt ze ver vangen door onbekwame broerkens en nonnen, en nu het volk verwilderd is, door uwe schuld nu roept gij benauwd om hulp hulp zonder het eenig red middel te willen gebruiken GOEDE SCHOLEN, LEERPLICHT, en MIN DER SCHIJNHEILIGHEID. Ziedaar nog eens, klerikalen, DAT IS UW WERK. Ziehier eenige woorden in do Ka mer ongesproken, door een der voor naamste katholieke volksvertegen woordigers Wat hebben Mijnheer Francolte, katholiek minister can arbeiden Mijnheer Woeste gedaan voor hel werkvolk Niets Niels Deze woorden riep M. Helleputte over eenige dagen m volle Kamer uit!:!! Dat zijn' nagels met 'koppen hé Dat de klerikale vuilbladjes die niet zullen overdrukken hoeft men niet te zeggen. Intusschen gaan die bladen maar gestadig voort met hel werkvolk zand in de oogen te werpen en deonnooze- laars wijs te maken, dat ze onder het huidig klerikaal bestuur in een lui lekkerland leven Zijn het ja of neen volksbedriegers Het regeeriugsscbip is aan 't zwal ken, zonder richting, naar alle winden Het is droevig komiek om waar te nemen hoe de katholieke gazetten den toestand beoordeelen, naar aanleiding der stemmingen van WoeDsdag laatst. De ministers, die 't roer houden, weten niet eens waarheen zij het schip sturen, zegt er een. Een ander beweert dat zij het roer niet meer in handen hebben. Een derde zegt dat 't schip de aan gewezen richting niet kan volgen om dat een deel van de bemanning on willig is. 't Zijn de ouwilligeu die baas spelen, verklaart een vierde. Wij zijn meer dan ooit in den war boel, in den marasme», gelijk Woeste verklaarde. Dat 't ministerie de Smet de Naeyer het meeste schuld heeft aan dezen be roerden toestand is onbetwistbaar. Alleen bekommerd om zich aan 't be wind vast te klampen, ondanks alles, heeft het noch gezag noch waardig heid meer, Den zelfden dag als onze liberale vrienden te üiestde overwinning be haalden op de klerikalen, had te Blan- kenberghe insgelijks eene gedeeltelij ke gemeenteverkiezing plaats. Te Diest, waarde meerderheid li beraal is, wachtte de minister tien maanden na de kiezing om eenen vreemdeling, een burgemeester uit de minderheid op te dringen. En toch bezat de meerderheid eenen man, die door de gansche stad was aangeduid om 't stadsbestuur in handen te ne men En te Blankenberghe benoemd mi nister deTrooz, een klerikalen burge meester tien dagen na de kiezing I De bewerkte steenen. arduin, enz., komende uit de Belgische steengroe ven, worden in Frankrijk niet toege laten zonder hooge rechten te betalen. De Fransche steen mag vrij in Bel- gic komen. flet verschil is geheel en al ten voordeele van de vreemdelingen, ten nadeele van de Belgisehe nijverheid en van de Belgische werklieden. Erger nog. Onze Belgische regeering toont een bijzonder zwak voor den Franschen steen. Zij bevoordeeligl hem, in bijna al de groote ondernemingen, ten na deele van de nationale nijverheid. Voor de reusachtige werken van den Berg van schoone kunsten te Brus sel doet minister de Smet de Naeyer F.anschen steen komen, alhoewel de Belgische beter van hoedanigheid is. Kan men den Belgischen werkman erger in den nek schuppen Onderlusschen gaan de Belgische steengroeven achteruit,, met de vol maakste werktuigen en met de beste middelen van uitbating, zoo dat er in betrokken kapitalen bijna onvrucht baar zijn en nicl kunnen afgelost wor den. 'l ls waarlijk wraakroepend dat de Belgische regeenng hare monumenten met vreemd materiaal laat oprichten, terwijl wi| beter materiaal in ons ei gen land hebben. Het Handelsblad van Antwerpen ver neemt uit Brussel Uit zekere onbescheidenheden blijkt dat er voor de maand Mei eene alge.neei.e mijnwerkersstaking (in Bei- gif) wordt op touw gezet. Het referendum, dat betrekkelijk het achturenwerk in het bekken van Charleroi,, wordt gehouden zou mogen beschouwd worden als het begin van de lang voorafberaamde en zorgvuldig overlegde beweging, om het achturen- werk in al de bekkens bij oi'ddel eener staking te bekomen. Het nieuws door den Patriote verspreid, betrekkelijk het op touw stellen eener-staking der spoorweg werklieden is echt en heeft betrekkmg op dezelfde betrachting s Zou dit geen proefballonnetje zij opgelaten door de vrienden van het kabinet de Smet de Naeyer om invloed uit te oefenen bij de tweede stemming van de wet op de mijnen. De katholieke Courtier de Bruxelles stelt vast dat een groep katholieke volksvertegenwoordigers den val van het ministerie betracht. De Bien public heeft wel te trompet ten dat er niets dan broederlijkheid en eensgezindheid "in 't katholiek kamp bestaat, de vaststelling van de Courtier de Bruxelles is waar. Helleputte, baron Paraplu en tutti qiianti hunkeren naar een mmisterpor- tefoelie. 't Is daarom dat zij zich als volksge zinde christeue democraten aanstellen, en dat zij de katholieke werklieden domestikeeren met zeem aan den baard te strijken. Maar laat ze in hunne hoogmoedige plannen gelukken, zij zullen pluim strijkers en mouwvagere worden gelijs de Renkin's, Carton's en andere weer hanen .van de christeue demociatie Een katholiek blad klaagt er over dat de besprekingen zoowel als de stemmingen in de Kamer onsamenhan gend en tegenstrijdig zijn. 't Kan niet anders, met slechte voor bereide en slecht, onvolledig aaneen geflanste wetten, waarvan do regeering zelve niet goed weet waarheen het te doen is. Het een hangt van het ander af. De liberale partij is deze der poli tieke korpsen, die in de laatste jaren, den meesten vooruitgang heeft gedaan Wie heeft er dat gezegd De cU ri- cale Patrie van BruggeDit staat te lezen in haar nummer vau Maaudag 4 Maart 1907, eerste b'adzijde, vierde kolom. Waar is de tijd dat de clericale ga zetten wilden doen gelooven dat de liberale partij dood en begraven is In de zitting der Kamer, van 6 Maart 1907, heeft M- Ernest I\oIf de vol gende vraag gesteld aan den heer Minister van Spoorwegen Den 19 December 1906, heeft de Staat de fabriek aangekocht, genoemd Weverij van Rousselare met het inzicht de statie van Rousselare te ver- grooten. In den prijs van aanbesteding van 205,200 fr. komt de overneming van het materiëel voor 53,213 fr. Korts na de aanbesteding heeft, men aan den Staat 40.000 f r. en meer geboden voor dat materiaal, maar rr is geen gevolg gegeven geweest aan deze vraag, onder voorwendsel dat de Staat niet mocht uit ter hand verkoopen en dat hij misschien zelf de groote stoom- machien zou gebruiken. n Sedert dien, in de niet gebruikte fabriek, zijn talrijke glasruiten uitge slagen geweest, die de sneeuw, de re gen en de vochtigheid laten indringen hoe weinig deze toestand nog duurt zal dat materiaal van 55,213 fr. niets meer waard zijn. Alles zal verroest zijn, namelijk 198 weefgetouwen. Zou de heer Minister ons niet wil len zeggen of dit materiaal het voor werp zal zijn eener openbare verkoo- ping In dat geval, denkt hij niet dat de datum diende bepaald te worden zonder langer te vertoeven Antwoord van tien minister Er zijn onderrichtingen gegeven om al het materiaal ovër te geven aan wi^01hTbf8tlUlr< dal krachtens de wet op het rekenplichtigbeheer, alléén bevoegd is om de verkoop,ng te do. n pUaÏT* h9etl de aeil.ng De schoone dagen zullen aanko men. Indien al de beloften zich ver- wezentlijken, zal de Stand, waarvan men een gedacht gehad heeft gedu rende de Foore, in den loop der Zo mer gemaakt worden. Proeven zullen door de Regeering gedaan worden aan den Verbranden Molen, met het zicht op de voltooiing der vaart zij zijn beloofd en daar niemand kan twijfelen aan het woord van Graaf de Smet de Naeyer, het kabinetshoofd, zij zullen plaats heb ben de kiezers van Yper en van het arrondissement zullen dezelve mo gen bijwonen. De spoorweg van Yper naar Belle, waarvan er spraak is sedert een vijf tiental jaren, zal een begin van uit voering bekomen. De heer ingenieur zal zich aan het werk stellen en hoopt zijne studiën geëindigd te heb ben binnen twee jaren. Daar er ten minste drie jaren zullen noodig zijn voor de goedkeuring van het ont werp en zooveel voor de onteigenin gen, mogen de belanghebbenden de zoete hoop koesteren de lijn uitge baat te zien in een tiental jaren. Paaschen 1907. Deelneming aan tie feesten van Ooslende Zondag 3i Maart en Maandag April. De Commissie brengt ter kennis van de leden der Maatschappij dat dezen onder hen die begeeren deel te nemen aan dat uitstapje, zich kunnen doen inschrijven in het lo kaal Zaal der Oud-Pompiers vóór den Donderdag 28 Maart, op de dagen der repetitie (Woensdag en Zaterdag) van 8 tot 10 ure 's avonds, alsook alle dagen, bij E. De- groote, Oud Yper Na dien datum zal geene inschrij ving meer aanveerd worden. N.B. Het uur van vertrek zal later aangekondigd worden. De prijs der reiskaart (gaan en keeren) geldig voor 2 dagen, is van fr. 2-20. Voor de Commissie De Schrijver, G. Beesau. De Voorzitter, J. Didier. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER- uALfvl. Volgens eenen brief uitgaande van den heer Gouverneur der provincie West-Vlaanderen, heeft men Woens dag morgen, 13 Maart, moeten over gaan, op het Stadhuis van Yper, tot eene nieuwe loting, en dat voor een enkelen loteling. Ziehier ten ge volge van welke beweegredens op den dag der loting van 6 Februari 11. kwamen twaalf vrijwilligers voor op de lijst der lotelingen zij moesten geen deel nemen aan de trekking. Onder die twaalf vrijwilligers be vond zich Leo Brigoux, die afgekeurt werd eenige dagen vóór de trekking. De bekendmaking van dezen bijzon deren toestand werd slechts naar Yper verzonden na dat de loting had plaats gehad. Men gaf er verslag over aan de hoogere overheid, die eene nieuwe loting bevool. Deze heeft plaats gehad in tegenwoordig heid der heeren Merghelynck, Com missaris Colaert, Burgemeester, gezamenlijk met M. Bekaert, gelast met de militiezaken. Men schrijft ons uit Oostende Ter gelegenheid der Paaschfeestert zal de Maatschappij de Onver-

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2