Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 28n Maarl 1907. Derdejaar. 'Nr 20. wanorde aan den Abeele. Hel ministerie aan 'l kraken. 't Zit schuw. Weggesmelen geld 5 centiemen. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft.in bij den Uilgever, bixlnudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen Van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklainen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Kamer. DE Men kent de wanordelijkheden die gebeurd zijn aan den Abeele den 15 Maart 11., eersten dag van de ope ning der grens voor het fransche vee. Ziehier in welke woorden onze Volksvertegenwoordiger M. Nolf de zaak aan den Minister van Land bouw heeft bekend gemaakt Rij ministerieel besluit in datum van 23 Februari II is de ingang der koeien en der volle vaarzen, vau fran schen oorsprong, toegelaten geweest laDgs de tolbureelen van Agimont, •Momigtiiés en Abeele, den len en 15n van elke maand. Het gebeurt dat het g. tal beschik bare plaatsen in de quarantaine stallen ontoereikend is In het kantoor van den Abeele, is zij maar van 300 Nu den 15 Maart 11., zijn bij de700 stuks vee aan geboden geweest in gezegd kantoor. Dria honderd zijn aanvaard geweest, de andere hebben moeten gestuurd worden naar de hollandsche grens, naar het kantoor van Salz iele om er de quarantaiue te onder gaan Verscheide ne koeien zijn doo l van uitputting ten gevolge vau het lang verblijf in de wagons die in den Abeele gebleven zijn tot den 16 Maart om te Selzxetb aari te komen den 17, na eene reis van 6 dagen. Men moet zich verwachten aan de- zalfde gebeurtenissen den 1" April aan staande. Ik vraag aan den heer Minister welke maatregelen hij denkt te ne men Zou hij niet kunnen toelaten dat het vee driemaal per maand inkome, in plaats van tweemaal, den 1», 11 en 21 van elke maand Zou men hei ge tal kantooren niet, kunnen veunterde- ren langs welke het inkomen kan plaats hfebben h t is teg-uwoordig maar van drie op de fransche grens, terwijl er twaalf kantooren bestaan op de hollandsche grens. Ik vraag hem eindelijk of het niet zou betamen de belanghebbenden scha deloos te stellen voor de verliezen die zij gedaan hebben door het gebrek van inrichting op den Abeele. Ik zal hem ook vragen ten wiens laste de vervoer kosten naar Selzaete eu terugkomst zullen zijn, een groot getal vee vervoerd Daar Selzaete, bestemd zijnde voor West-Vlaanderen Het ministerieel besluit van 23 Februari dat het inkomen toelaat van het vee van franschen oorsprong, spreekt maar van de volle koeien en vaarzen van vier tanden. Waarop steunt zich deze bepaling Waarom breidt het besluit zich mot uit tot de magere ossen In de zitting van 20 Maart is M Buyl op zijne'beurt tusschen geko men in de volgende termen Antwoordende op eene'wraag ge steld door Al. Nolf en door mij zelf nopens de opening der fransche grens voor het mager vee, heeft de heer Mi nister zich uitgedrukt ais volgt Lang voor de achtbare leden hun- ne vraag hadden gesteld, had ik on- derrichtingen gegeven met het zicht de kantooren te doen openen op het einde der maand Februari. Nu, d6 vraag dagteekende van den 19 Februari, hoe deze verklaring doen overeenkomen met den nadeeligen toe stand voor de invoerders, die gisteren aangeklaagd is geweest door de volks vertegenwoordigers van Yper en die bewijst dat het bestuur op het onver wachts genomen is geweest. Zou M. de minister ons niet kunnen zeggen hoe dat besluit z'ch niet uitbreidt tot de magere ossen die voortkomen van het zelfde land als het toegelaten vee Eindelijk, de heeren Colaert en Van Merris, arcades ambo, spijts al den walg dien zij gevoelen voor de vragen, als redenaars die gewoon zijn het Parlement met hunne wel sprekendheid te vervullen, hebben het gewaagd op hunne beurt zich zeer bedeesd tot den Minister te rich ten en ziehier in welke woorden Ten gevolge van een gebrek aan plaats ui de stallen, heeft een deel van het vee van franschen oorsprong, Vrij - dag 15 Maart in Belgie gebracht langs het grënskautoor van den Abeele, ar rondissement Yper, de quarantaine nu-t kunnen ondergaan, en is naar Sel zaete gezonden geweest, op de holland sche grens. Daaruit sproot, benevens allerlei moeilijkheden eene ware schade, voor de vetleggers en de landbouwers voor wien dat vee bestemd was. Namelijk de beesten die in wagens waren sedert den Maandag, waren onpas>elijk door de-n lang afgelegden weg, verscheidene zelfs waren bezweken eu eene bijge voegde reis van twee dagen kou niets dan nadeelig zijn. Dan deze zending naar Selzaete die zal moeten gevolgd worden door eene verzending naar onze streken, zal niet zijn zonder onkosten te veroorzaken die, gevoegd bij de onkosten van ver plaatsing der dienstboden en van het personueel gelast met het toezicht en met de zorgen aan de beesten te geven, kunnen een hoog cijfer bereiken. Zou do heer Minister, bijgevolg, geene maatregelen kunnen nemen om 111 het toekomende zulke hindernissen te vermijden, bij voorbeeld, met de stallen te vergrooten die heden staan op dun Abeele of met er nieu we stallen bij te bouwen, ofwel nog gelijk het zekere voorgaande jaren gedaan is ge weest, met de beesten toe te laten, die geene plaats kunnen vinden m de stal len, de quarantaine te ondergaan 111 de afgesloten plaatsen die de stallen om ringen M. Nolf heeft de volgende vraag gesteld aan den heer Minister van ^openbare werken Een besteenigden wielrijders weg wordt gevraagd tusschen Komen en Hollebeke op den oever der vaart van de Lei naar de Yperlée. Zou de achtbare minister geen recht kunnen doen aan deze vraag? Wat er nu ook over gezegd worde, zeker is het, dat het kabinet de Smet de Naeyer op zijne laatste beenen loopt. Loochenen helpt niet meer, daar iedereen zoowat uit de biecht begint te klappen en de primus zelf verzekerde dat er wel, voor den oogenblikvan geen aftreden sprake is, doch dat dreigende onweerswolken rijzen aan den horizont. De stemming van den achturigen arbeidsdag in de Limburgsche mijnen, tegen wil en dank der regeering, zal niet de oorzaak, maar wel het voor wendsel zijn van het aftreden des ka- binets. M. de Smet de Naeyer heeft bepaald het vertrouwen van den Koning ver- beu', i omdat hij zich niet hei-ft aange steld als staatsman op de hoogte zijner taak in de koloniale zaak. Koning Leopold II heeft eindelijk, weliswaar wat laat, ondervonden dat men de hoedanigheden en kwaliteiten van M. deSmet deNaeyer als staatsman en kabiuetshoofd te veel overschat hei tl en dat er waarlijk in hem' geene stof zit om er een Rogier of een Frere- Urban uit te knippen. M deSmet de Naeyer heeftde groote politieke fout begaan steeds oogluikend de Congo)ec8che zaken vrijen loop te lateneude gulden spreuk te vergeten le roi règnemais ne gouverne pas. Het is grooteude'èls zijne schuld dat de huidige verwikkelingen op kolo niaal gebied zich voordoen, omdat hij dit niet voorzien heeft en zoowel de nationale vertegenwoordigers als het staatshoofd in een toestand geplaatst heeft die voor een van beiden slecht moet afloopeu. Het zal dus eerst rond 15 April zijn dat de crisis moet uitbreken. En dan Zal eeu ni9tiw kabinet genoeg in vloed bezitten om de Kamer tot in stemming met zijne inzichten te over halen Dan moeten al de groepen er in ver- teg-'ffwoordigd zijn. En wie zal ons zeggen dat een kabinet Beernaert- Woeste-Helleputte mogelijk is in Bel gië, zelfs al nam M. Schollaert de rol op van kabiuetshoofd Er staat maar eene oplossing voor de deur, die is eene ontbinding der Kamers. En zoo men het den Koning wat al te lastig maakt met do koloniaale wet, zal dat dan ook de verwachte uitkomst zijn. De klerikale partij heeft, het koste wat 't wil, dringend eeu reparatienoo- dig. want het zit maar schuw met hare gezondheid. De bo9l hangt niet meer aan elkaar, de mot zit er met kladden in en het is niet langer meer mogelijk nog de gaten en scheuren te verbergen. In die eens zoo streng afgericht en slafebjk ónder worpene partij zij 11 sinds eenige 11 tijd menschen opgestaan, die van oordeel ziju dat strijden voor gods dienst en aartsvaderlij ke zeden eeu heel schoou ding is, maar dat er nog andere zaken zijn die belangstelling verdienen en de democratie of regeering door het volk ook een woordje moet te zeggen hebben. De klerikale werklieden stonden tot hiertoe in het politiek huishouden on zer tegenstrevers waar de bezem staat. Zich de zolen onder de schoenen uit- loopen voor de klerikale propaganda, meêdoen aan klerikale manifestaties, onder het geleide van pastoors en kle rikale kopstukken gedwee ter stem bus trekken, dat alles mochten die brave sukkelaars naar hertelust doen, doch een woordje meêpraten in de be raadslaging over de algemeene partij belangen, eigen vertegenwoordigers tellen inde wetgevende vergaderingen, dat kon er niet door. Die miskenning en vernedering moest natuurlijker wijze tot misnoegdheid leiden en vandaag staat de klerikale partij voor het feit, dat zij aan het de mocratisch gedeelte van haar leger gewichtige toegevingen zal moeten doen, wil zij opeen gegeven oogenblik niet voor eene radikale scheuring staan. Een ander en meer invloedrijk ger deelte van het klerikale kamp is de al leenheerschappij van graaf de Smet de Naeyer ben. Deze toch handelt alsof er Doch Kamer noch Senaat ineer bestond, wil deze hooge vergaderingen met het mes op de keel dwingen op een twee, drie wetsontwerpen te stemmen, waar bij de toekomst van heel het land op het spel staat en dreigt bij het minste ve>ze\ van katholieke zijde met zijn ontslag, hetwelk eene voor onze tegen strevers gevaarlijke crisis zou kunnen uitlokken. Deze en andere redenen tot verdee ling en ontbinding zouden uit de we reld moeten geholpen worden op een congres, waar dan ook een soort van programma zou aaueeDgeknutseld worden. Maar hier komt de kat op de koord. Woeste, de groote baas, die nu jaren gewoon is de katholieke scharen als automaten te doen manoeuvreeren, wil van geen programma, nog veel minder van een congres weten. Hij heeft een heiligen afkeer van al wat aan demo cratie grenst en houdt niet van lieden, die nog eenig besef van onafhankelijk heid en politieke eigene waarde héb ben. Hij keut'uiets dan blinde onderwer pingen erkenning van ziju opperge zag Volgens hem moet het doel der klerikale partij zich bij dit enkel punt bepalen handhaving van de priesterheer schappij Al degenen, die daarmeê geen vrede nemen, zal hij dra doodverven als bel hamels, als kwaadvuurptokers, als ver raders van dè katholieke zaak. Zijn gebod luidt onverbiddelijk stille in de rangen Ook tal van gezaghebbende katho lieke dagbladen, waaronder deMèlro- pole van Autwerpen, verwachten niets gofds van den zoogezegden katholie ken Landdag. Tot bewijs haalt het blad een artikel aan, dezer dagen in dp JIme Siècle n verschenen, en waarin de heer Woeste met ougemeene heftig heid wordt aangevallen enafgebroken. Als men onder boezemvrienden daags voor een verbroederingscongres elkander zulke poUekeus geeft, dan zullen de inrichters van dit congres wijs handelen de kranige medewerking der politie te vragen, want het lijdt geen twijfel of op den Landdag zal het er spannen Zoodanig diep is de verdeeldheid in de rangen der klerikalen gedrongen, dat hec hun niet meer mogelijk is op een congres over programma, taktiek of verdeeling van mandaten te spreken, zonder gevaar to loopen er met blutsen of builen af te komen. Welaan, als er toch moet gecongres- seerd worden, dat de klerikaaltjes dan maar liefst elk politiek onderwerp ter zijde laten en bijvoorbeeld de vraag bespreken of Alcibia les wel zijn hond; den staart of van den staart zijnen hond afgehakt heeft. 5j Maar waarschijnlijk wordt men het onder de gezworen kameraden over dit gewicbtigproblemanog nieteens?.. Een ministerieel besluit keurt de plans goed der onteigeningen, die in talrijke gemeenten gedaan moeten worden voor de inrichting der eerste verdedigingslijn van Antwerpen. Zooals men weet zullen er forten op gericht worden te Brasschaet, 's Gra venwezel, üaleghem, Kossel, Konings- hoyekt, Breendonck, Liezale en Born- hom, en verschansingen op den Smout* ü'V

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1