Stadsnieuws. Benoemingen. belangrijk bericht. Ministeriëele crisis. De Nederlandsche taal verplichtend voor alle mijningenieurs. van Baron de Bethune, Twee jaren nadien. Yper aan de Bruggelingen. Hier en daar. Groote onderscheiding. Maatschappij De Onvermoeibaren akker, Drijhoek, Audaen, Schilde, Massenboven, Tallaert, Boschbeek, Dorpveld, Letterbeid en Puers Wat al geld verloreu gesmeten 1 roept betNieuws van den dag uit en wij zijn bet volkomen met het pastoors- bladje eens. En het doet ons ook goed eens door een klerikaal blad de handel wijze te zien afkeuren van de heeren Colaert en Van Merris, die zich door hunne stemming in de Kamer aan die geldweg8mijterij hebben medeplichtig gemaakt. D De Soir houdt hare vorige bewe ring nopens de oneenigheid tusschen den Koning en het gouvernement staande, en brengt nog enkele staving* feiten aan. Bovendien voegt zij er aan toe dat de Koning te Brussel voor 15 April terugkeeren zal, 't is te zeggen op het oogenblik waarop het amendement Helleputte gestemd zijnde, de crisis zal uitbarsten. Wij deelen deze tijding met het noo- dige voorbehoud mede. De stemming van het amendement der regeering betredende de verplich ting van het Nederlandsch voor de toe komende mijningenieurs, is eene over winning voor al degenen die de gelijk heid der twee landstalen betrachten. De nieuwe tekst van§ 1, artikel 21 bis zou dus luiden als volgt Te re kenen van het vijfde jaar na de afkon diging van deze ■vet, kan niemand in het korps der mijningenieurs opgeno men worden, indien bij den wedstrijd voor de werving ingesteld, hij niet heeft doen blijken, op de wijze van het koninklijk besluit, houdende regeling van dezen wedstrijd, dat hij de Vlaam sche taal kent. Aldus opgesteld, wordt het amen dement aangenomen met 88 stemmen tegen 48. Antwoordden ja De heeren Mechelynck, Meysmans, Nerincx, Nolf, Persoons, Pil, Raem- donck, Renkin, Rens, Rosseeuw, Ru- zette, Segers, Smeets, Standaert, Tack, Termote, M. Terwagne, Thienpont, Tibbaut, Tonnelier, Van Brussel, Van Cauwenbergh, Van Cleemputte, van der Bruggen, Vanderlmyde, Van der Linden, Van de Venne, Vandewalle, Van Langendonck, Van Merris, Van Reeth, Verhaegen, Verheyen, Verstey- len, Visart de Bocarmé, Wauwermaps, Wettinck, Woeste, Anseele, Augus- teyns, Beernaert, Begerem, Bertrand, Biart, Braun, Buyl, Cambier, Cartuy- vels, Claes, Colaert, Colfs, Cooreman, Daens, DeBruyn, Bethunne, De Cocq, De Coster, Degroote, Delbastée, A. Delbeke, J. Delbeke, Ehmblon, Denis, De Sadeleer, Desmaisières, de Smet de Naeyer, de 'lheux de Meylandt, de Trooz, de Winter, D'hauwer, Frank, Francotte, Gielen, Gillès de Pelicby, Gravis, Helleputte, Hellinckx,Hyman&, Lefebvre, Lepage, Le Paige, Levie, Liebaert, MabiUe, Maenhaut en Schollaert. Antwoordden neen De heeren Mansart, Maroille, Mas- son, Melot, Monville, Nenjean, Pepin, Petit, Pirard, Pirmez, Roger, Snoy, G. Terwangne, Van Marck, Allard, Asoa, Berloz, Bcël, Buisset, Caelu- waert, Capelle, Cousot, d'AUemagne, Davignon, Van Limbourg-Stirum, Del- porte,' Descamps, Destrée, Dewandre, Drion. Duquesne. Eéron, Fléchet, Fos- eion, Gendebien, Hambursin, Haimig- nie, Heynen, Horlait, Hoyois, Hubert. Janson, Jourez. Lambillotte, Lemon- nier, Leonard, Lorand en Mali mpré. 1K)( >I> Gouverneur van West-Vlaanderen. Zooaals te verwachten was, is baron de Bethune, gouverneur van West- Vlaanderen, op zijn kasteel van Baen- haut bij Heestert, Zuid-Vlaanderen. Zaterdag nacht te 2 uren overleden. Baron de Bethune was in 1853 te Brugge geboren. Hij was de zoon van den bekenden Jan Bethune, van Mar- kOj stichter der Sint Lucasscholen en broeder van den gewezen Benediktij ner monnik, die het protestantisme om helsd heeft. Zijn oom is Mgr. Bethune van Brugge. Zijn grootvader, helix Bethune, maakte deel van het Natio naal Congres. Hij was een groot hande laar in Vlaamsch lijnwaad Later werd hij burgemeester en Senator van Kor- trijk (als Senator werd hij opgevolgd door zijn zoon Paul Bethune, schepen van Aalst). Leopold I verhief hem in den adelstand en verleende hem den titel van baron. Baron Jan Baptiste de Bethune, ge zegd van Ydewalle, was met eene fransche gravin de Villers gehuwd. Hij was doctor in de rechten te Leuven. In 1878 werd hij lid van den provin cialen raad van West-Vlaanderen voor het kanton Oost-Roosebeke, alwaar hij ook burgemeester werd. De waar heid wil dat hij als burgemeester die gemeente met ijzeren hand bestuurde. Zoo was hij zeer streug voor het slui ten der herbergen. Meei dan eens kwam een protest-kandidaat tegen hem in de gemeenteverkiezingen op. In 1892 werd hij lid der bestendige deputatie en vestigde zich te Brugge. Te Oost-Roosebeke werd hij vervangen door zijn broeder Baron Emmanuel de Bethune, van Marcke. Na het overlijden van Baron Ruzet- te als gouverneur was hij een der kan didaten voor de openstaande plaats, doch de Koning gaf de voorkeur aan graaf Karei vanürsel, die een prachtig kasteel te Oostcamp bezat. Na dezes vroegtijdig overlijden werd baron J. B. de Bethune zijn opvolger. (23 Juli 1903 De overleden gouverneur was een man van talent. Hij was een beslagen oudheid-en geschiedkundige De pen ningkunde had voor hem geene ge heimen. Hij gaf verscheidene histori sche en archeologische werken uit. Daarenboven wist hij wat bestuurlijk recht en landbouwkunde was. In 1903 richtte hij eene groote landbouwten toonstelling te Brugge in. Baron JB. de Bethune was ondanks zijn franschen oorsprongen zijn huwe lijk met eene fransche dame, een der uiterst zeldzame edellieden in Vlaanderen. die Nederlandsch konden spreken en schrijven. Ter wille van die uitzonde ring had de Vlaamsche Academie hem mischien in haren schoot opgenomen. Hij stelde belang in de Vlaamsche let teren, en kunst. Zijne openingsrede in den gouwraad was telkens Neder landsch. Spijtig voor zijn Vtaamschge- zindheid dat hij .reeds ziekelijk zijnde, den opzienbarenden omzendbrief we gens het gebruik van Nederlandsch met de Brusselsche bureaucratie heeft geschreven Het is een vlek op dit an ders schoon Vlaamsch leven. Woensdag 27 Maart, te 10 uren 's morgens, heeft zijne teraardebestelling te Oost-Roosebeke plaats gehad, waar hij vroeger de oude kerk lieeft her bouwd of hersteld. Na twee jaren stilzwijgen waagt het Journal d' Ypres van tijd tot tijd een woordje in antwoord op onze ar tikels over de gaskwestie. Het heeft zich zelfs de moeite ge geven den derden bestuurder der nieuwe fabriek te ondervragen. Wij zeggen den derden de eerste M. Jan Debrouwer heeft maar bestaan om de vergunning te veroveren de tweede was M. Michiel Debrouwer van korstondige gedachtenis, de derde is, naar het schijnt, M. Lan- tonnois. Wenschen wij hem eene langere loopbaan dan deze zijner voorgangers. Deze laatste heeft dus aan den reporter van het Journal gezegd i) Dat het niet naar Thielt maar naar Diksmuide is dat men een der gasketels zal zenden de kuip zal gebruikt worden te Yper de derde dal onveranderd voorbehouden wor den voor de toekomende noodwen- zigheden. Wij hadden dus gelijk te zeggen dat het geen oud ijzer was.;, zooals het een onzer gemeenteraads leden verklaarde. De gansch nieuwe kanalisatie welke M Valckein de Elverdinghestraat gelegd heeft tw jaren vöbr het eindigen van zijn contrakt was zeker ook oud ijzer 2) Dat het de zuiveringstoestellen niet zijn, maar zuiverende stoffen der fabriek Valcke die gebruikt zijn ge weest. Dat de oude kanalisatie veel toezicht vraagt en dat de nieuwe aan M. Lantonnois nooit geplaagd heelt. Nu, de* plagerijen waren voor den voorganger. Ongelukkiglijk, M. de Bestuurder verwittigt ons dat men opnieuw onze straten zal openleggen, zoohaast het schoone seizoen aankomt, om tot ae laatste oude buis uit te halen. Deze tijding zal onze medeburgers maar weinig verheugen. Binst dat het Journal eene goede beweging heeft, zou het zijne onder vraging niet kunnen volledigen en aan den weiwillenden bestuurder nog vragen a) Wanneer de monumentale fa briek zal opgericht worden, bekwaam om 6.000 kubiekmeters gas daags te maken en b) hoe het komt dat de prijs van het gas van 3 centiemen verminderd zijnde, de te betalen re keningen overal hooger zijn dan vroeger En dit alles legt ons overigens nog niet uit waarom de Yperlingen onbe kwaam waren zelf het gas te maken, en waarom Debrouwer alleen in Bel- gie bekwaam was de stad te ver lichten en de winsten der uitbating in zijnen zak te steken. Het woord is, in het geval, bijzon derlijk aan M. Colaert. Brugge de doode, spijts hare zee haven, blijft verkleumd in hare ver stramming. Hare kinders, in plaats van naar de verovering der wereld te loopen door de zeeën heen, sluiten zich op in hun klein Vlaanderen, waar ze zoeken vetbetaalde plaatsen en goed bezoldigde bedieningen te veroveren en zich in de bestuurlijke en politieke kazen te moffelen. Yper gevoeltbijzonderlij k dien tra gen maar taaien inval. Wij bezitten reeds in den Gemeen teraad, in de Hospicen, aan het hoofd der politiek eenen brugschen bankier. Onze plaatselijke geestelijkheid heeft een kind der bisschoppelijke stad voor overste. Onze gasfabriek komt schandelijk en. in het geheim geleverd te worden aan een brugschen financier. In het arrondissementscommissa riaat komt een Bruggeling de plaats van bureeloverste bekleeden, die ten allen tijde door Yperlingen bekleed werd. Binnen kort, verzekert men ons, zal een Bruggeling voor den neus van verschillige onzer stadsgenooten de muziekschool komen besturen. V Inderdaad, M. Wittebroodt, be stuurder onzer muziekschool, den vereischten ouderdom bereikt heb bende, zal de Commissie geroepen worden om in zij he vervanging te voorzien. Verschillige kandidaten bieden zich aan, waaronder verscheidene zeer bekwame Yperlingen. Maar se dert eenige dagen ziet men geheim- zinnigeen brugsche muzikant in onze stad rondzwerven, beschermd door een invloedrijken priester de eene en de andere geven zich veel moeite en hebben reeds de gunsten van hoo- gei hand verworven. Men beraamt in het geheim, men smeedt, en een Bruggeling zal overwinnaar uit den strijd komen, en eens te meer zullen de Yperhngeui vernederd worden. Het is de gewone rol, dat de vreem delingen die o ns beheeren, doen on dergaan aan d e goede kinderen van Yper. De verlenging der lijn Yper-Bece- laere van de Bascuul naar den Veur- ncsch'en steenweg, mag aanschouwd worden als voleind. Wat hare uitbating betreft, alles zal van de stad afhangen die veel ten achteren is met het vullen van het fameuze water, dat aan de wijk eene slechte poets gespeeld heeft door zijne stinkende uitwasemingen. Zoo lang dit werk niet zal voleind zijn, zal het onmogelijk zijn beslissend de nieuwe sporen te vestigen, die men zal moeten leggen voor de reizigers en koopwarentreinen in te richten, komende langs de nieuwe lijn. Wij vinden dat de stad zich niet veel haast voor het maken van de nieuwe laan, waar dit jaar nog zeer schoone huizen zullen gebouwd wor den, zij gaat met eene tot wanhoop brengende traagheid te werk. Met de ploeg werklieden die er daar is, bijna allen aan den ouderdom gekomen om op pensioen gesteld te worden, en de eenige karren geladen met vuilnissen voortkomende van de Meenenpoort, welke men dagelijks in den wal stort, zal er nog veel tijd noodig zijn. Als er een werk is dat vraagt om spoedig voleind te worden, het is wel dat, eerst voor den toegang der trei nen der nieuwe lijn, en dan om deze vuile en slecht verlichte plaats toe gankelijk te maken voor de personen en de rijtuigen, die genoodzaakt zijn langs daar te gaan om tot hunne be stemming te komen. De schepen van openbare werken zou er zich ernstig moeten- mede be zighouden het is meer dan noodig, het is dringend. Men schrijft ons uit Waasten dat de achtbare Senator, M. Ernie! De- lannoy, van de italiaansche Regee ring de groote onderscheiding komt te ontvangen van Commandeur der orde van St Maurits en Lazarus. Wij bieden onzen vriend, den voor- treffelijken Senator van Brabant, onze beste gelukwenschen aan. In het Staatsblad van 26 Maart 11. lezen wij dat onzen medeburger, M. Hendrik Souxdorf, van het 4e linie regiment, staf-adjunct, in proefdienst bij den staf der ie militaire omschrij ving, tweede kapitein benoemd is. M. Godeaux, bataljon-adjudant bij het 3e linie- regiment te Yper, is ingelijks tweede kapitein benoemd. Onze hartelijke gelukwenschen. Paasehen 1907. Deelneming aan de feesten van Oostende Zondag 31 Maart en Maandag in April- De Commissie brengt ter kennis van de leden der Maatschappij dat dezen onder hen die begeeren deel te nemen aan dat uitstapje, zich kunnen doen inschrijven in het lo* kaal Zaal der Oud-Pompiers vöör den Donderdag 28 Maart, op de dagen der repetitie (Woensdag en Zaterdag) Van 8 tot 10 ure 's avonds, alsook alle dagen, bij E. De' groote, Oud Yper Na dien datum zal geene inschrij" ving meer aanveerd worden. Voor de Commissie De Schrijver, De Voorzitter, C. Beesau. J. Didxer* - -afrCgK*

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2