De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, lfn April 19Ö7. 5 centiemen. Derde jaar. Nr 22. Gemeenteraad van Yper. De spaarpot van M. de Smet. De Nieuwe Gouverneur Eendracht maakt Macht. erschijnende des Sïonderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. &-50 Men handelt bij overeenkomst. Openbare zitting van den Zaterdag 30 Maart 1907. De openbare zitting wordt ten 5 u. 20 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester - Voorzitter Struye, Schepen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vandenpeereboom, Bou quet, Sobry, Iweins en Lemahieu, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. De heerschepen van openbare wer ken kan de zitting niet bijwonen, Me vrouw Vandenboogaerde ernstig ziek zijnde. M. Fraeys heeft zich dt'en veront schuldigen. Het proces verbaal der zitting van 2 Maart II. geene aanleiding ge geven hebbende tot eenige opmer king, wordt goedgekeurd. Vooraleer over te gaan t<>t de dag orde, staat de heer Voorzitter recht en spreekt, voor de heeren Raadsleden, het publiek, samengesteld uit M. Jules Antony, zoon en de drie verslaggevers, die rechtstaande luisteren, de lofrede uit van den heer Barurt de Bethune, gouverneur der provincie. De heer Colaort schetst de voortref felijke hoedanigln den af van den over ledene, als bestuurder en als geleerde hij herinnert den vasten steun welken M de Bethune verleend had aan de stad Yper voor de vei wez»rilij king der ontworpen groote werken en stelt voor. namens de stad de gevoelens van deelneming te sturen aan Mevrouw de Barones de Bethune. Deze woorden, met eene bewogen stem uitgesproken, verwerven de alge- meene goedkeuring. M DHJuveltere'interpelleert het Col lege en vraagt of het voornemens is al het goutgewas en de boompjes af te schaften die zich rond de hoofdkerk van S' Maarteus beviDden en haie toe gangen ganscb te ontbloten het pu bliek is er door ontroerd en het achtba re Raadslid begeert verzekerd te zijn over dat punt. De heer Voorzitter - Het College is geenszins voornemens tot deze afschaf fing over te gaan. Indien het massieven heeft, doen verdwijnen, het is omdat zij weinig uitzicht hadden Wat de boompjes betreft, zij zullen vernieuwd worden door nieuwe beplantingen, met het eeuig doel de hovingen die zich rondS' Maarten» kerk bevinden, te verbeteren en te verfraaien M. D'Huvettere verklaart zich vol daan. 1. Stadsharmonie rekening 1906. OntvuDgsteD fr. 5,540-58 Uitgaven 5,067-03 Over-chot fr. 473 55 Aangenomen. 2. Pompierskorps rekening 1906. Ontvangsten fr. 5,213-14 Uitgaven 4.973 28 Overschot fr. 239 86 Aangenomen. 3. Hulpkas der Pompiersrekening 1906. Ontvangsten fr. 693-93 Uitgaven 420 00 Overschot fr. 273-93- Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudeslraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscb België en t buitenland evenals de Notariaie en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendetijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. Aangenomen. 4. Nijverheidsschool: rekening 1906. Ontvangsten fr. 10,690 00 Uitgaven 10,364-27 Overschot fr. 325-73 Aangenomen. 5. Muziekschoolrekening 1906. Ontvangsten fr. 7,700-00 Uitgaven 7,266-53 Overschot fr 433 47 Aangenomen. 6Burgerwachtrekening 1906 Ontvangsten fr. 1,656 78 Uitgaven 1,656-78 Overschot fr 0 00 Aangenomen. 7. Kerkfabriek van Sl Maarten rekening 1906. Ontvangsten fr. 11,376-50 Uitgaven 15,544 22 Tekort fr. 4,167-72 Na eene lezing gegeven te hebben van eene verklarende aanteekening over de oorzaak van dat tekort, brengt de Raad met eenparigheid, min de ont houding van M. Sobry, een gunstig advies uit. 8 Stadseigendommen vraag van aankoop van gron l langs den west kant der straal naar de Kaai Verzonden naar de afdeelingen. 9. Stadseigendommen vraag van aankoop van grond langs den west kant van den weg naar Ihckebwcli bij de Statie. Verzonden naar eene naaste zitting. 10. Burgerlijke godshuizen ver- schillige boomverkoopingen. De opbrengsten dezer verschillige verkoopingen, zijn van aFr. 4,880-00 in plaats van 5,890 00 fr. (verscheidene loten niet toegewezen zijnde). b) Fr. 8 710-00. c) Fr. 9,411 00. d) Fr 4,960 00. e) Fr. 5,720 00. Na het overzicht derstukkenbrengt de Raad een gunstig advies uit. M. Sobry vraagt dat het College voetstappen aanwende bij de nationale Maatschappij der buurtspoorwegen opdat deze Maatschappij toelate dat de treinen der lijn van Diksmuide die te genwoordig te Elverdinghe stilhouden, voortkomen tot Yper. M. Colaort Alhoewel wij geen deel hebben aan de vorming van het kapitaal dezer lijn, wij zullen de noo- dige voetstappen aanwenden om M. Sobry voldoening te geven. De openbare zitting wordt ten 5 ure 50m. geheven. Spoorwegramp in Hongarije. De sneltrein is te Varin op een goe derentrein gebotst. De rijtuigen dei- passagiers werden verbrijzeld. Men betreurt 3 dooden en 23 gewonden. Voortcehens der ontbinding van de Doema. 8'---Petersburg. De stad is vol troe pen, dragonders en kozakken, zooals dit gebeurde ter gelegenheid der ont- bindiug der eerste Doema Brand te San Francisco. tl dooden. San Francisco. Een brand verniel de een huis, bewoond door Italianen 17 hunner bezweken en 18 werden ge wond. De oorlog in Midden-Amerika. New-York. Na een hevig bom bardement van Amopola, versterkte plaats van generaal Boilli, stonden de Nicaraguanen toe in een wapenstil stand. Twee Amerikausche pantser schepen slaan den loop der-gebeurte nissen gade. Zij verslinden elkaar.. Warschau. - Twee veiligheidsagen ten ontmoetten in de Moscowastraat twee andere detectieven Zeniet her kennend, gaven zij hen 't bevel de handen hoog te steken, om te worden onderzocht Zij weigerden. Toen scho ten de eersten op hen en kwetsten ze erg. Eene zwangere vrouw, welke voorbijging, werd gedood. Geheimzinnige aanhouding nabij het Loo Rotterdam Een vreemdeling, welke zich deed opmerken door zijne verdachte handelwijze, werd aange houden in de omstreken van het kas teel Het Loo. Hij bood bevigen weer stand en poogde de vlucht te nemen. Men denkt dat het een in den geest ge krenkte is. Hij werd in vrijheid gesteld, op voor waarde de streek te verlaten. Thaw is niet zinneloos'. New-York. De commissie van alië- nistea verklaarde dat Thaw, welke den bouwkundige White, een slemper van de ergste soort neerschoot, thans ge zond van geest is. Ontploffing in eene mijn drie gekwetsten. Castelnaudary. Op een kasteel na bij Oastelnaudary waren drie arbeiders een put aan 't graven en hadden daar bij eene mijn aangelegd. Plots ont plofte deze een werkman werd ge wond door een stuk rots twee zijn erg verbrand geworden aan gelaat en handen De uitmoorders in Rusland. Moscou Priester Gregory Potreff, gekozen-ter Doema als lid van de par tij der kadetten, verklaart documenten te bezitten, waaruit blijkt dat het Verbond van het Russische volk (aan hangers der goevernementeele partij) den aanstaanden pelgrimstocht der Russische geloovigen te Jerusalem tot voorwendsel zal nemen van een kruis tocht tegen Joden en intellectueelen, heel het Rijk door. Het sein tot de uitmoording zal worden gegeven door het drukken van een kruis in het blad RouskoieSwan- va Is er een nieuw groot hompiot in I zicht Parijs. Het blad La Patrie meldt het gerucht volgens hetwelk de goevernementeele bladen dra zouden spreken van een nieuw groot komplot, en dat men van de zaak der papieren Montagnini zou gebruik maken om ze kere hooggeplaatste politieke persona ges en anti-goevernementeele bladen in 't verderf te storten. De inlichtingen van La Patrie worden nogal eens gelogenstraft. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Sneeuw en 'koude in Spanje. Hendaye. Sinds Zaterdag valt in het Noorden van Spanje de sneeuw. Over de vallei der Ebra heerbcht vin nige koude. Oogst en jonge groenten lijden erg. Op de zeekust van Zuid-Frankrijk woedt een geweldige storm. Bedreigingen van aanslagen te Hamburg. Hamburg. Men meldt dat er in de haven en op de schepen een oproep werd uitgedeeld, oproep onderteekend door het uitvoerend comiteit met drie kruisjes en de Duitsche werklieden aanzettend zoo spoedig mogelijk de kazernen bouten gereed gemaakt voor de Engelsche werkers, te verlaten. Men dreigt deze booten te doen sprin- gen. Uiteen klerikaal Belgisch tijdschrift knippen wij dat onze zuinige bestuur ders op 19 jaren meer dan 138 miljoen franken hebben bespaard. Dan zal men zeggen, dan moet de Staatskas goed voorzien zijn Gij zijt er wel mee, van al die spaarpennin gen blijft er niets over, die zijn gaan vliegen, en in derzelver plaats is een te kort van meer dan 3000 miljoen franken. t Is onbegiijpelijk, maar toch 't is zoo. Alle jaren overschot h bben, daar bij nog 260 miljoen 's jaars meer te verteren en jaarlijks miljoenen schuld moeten maken, dat gaat over zijn hout. De Smet de Naeyer heeft jaarlijks miljoenen en miljoenen over, en van eenen anderen kant heeft hij reeds 3 miljard en 230 miljoen fr. schuld bijgevolg mogen wij ons eerstdaags verwachten aan eenen regen van schuldbriefjes maar 't zal de Smet met zijn die zijn laatste meubel zal verkoopen om als eerlijk man door de wereid te komen, hel zullen delasten- betalerszijn diehunne duurgewonnen centen zullen mogen afdoppen. En dan bluft men met de jaar!«jk- sche bonis der klerikale regeering, terwijl het meer dan lijd wordt een ander ministerie aan ons groot huis houden testellen, willen wij niet re gelrecht naar de bankroet gaan. van West-VIaanderen. Van bevriende zijde vernemen ka tholieke bladen dat het ambt van com missaris des Konings in de pr-ovincie West Vlaanderen door de vegeering werd aangeboden aan M. Ruzette, Ka merlid van Brugge. De heeren De Smet de Naeyer en Woeste trachten zich derwijze te ont maken vaneen discipel van M. Helle- putte die net den oud-katholieken nog zou kunnen kwaad maken. De opvolger van M. Ruzette in de Kamer, is M.^de Maere d'Aertrijke, eeuonbeduidend kasteelheer, die reeds zeer gevleid zal zijn dat hij met open armen door^M. Woeste wordt ontvan gen.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1