Stadsnieuws. Tib au ceRcle. Twee jaren nadien. Hier en daar. De Yperlingen te Oostende. Maatschappij c Oud-Pompiers Sociélé Royale des Francs Arbalélriers. POPER1NGHE. Een nieuw ontwerp van M. Marquet VOOR 4908. De Paaschfeesten zijn te Oostende schitterend gelukt dank aan het initia tief door M. Marquet genomen. Reeds wordt nochtans gedacht aan het feest van 1908 dat men nog prach tiger en luisterrijker dan het huidige zou willen. M. Marquet heeft op de vergadering van het feestcomiteit aangekondigd dat in 1908 zullen uifgenoodigd worden om naar Oostende te komende Konin gin der Tulpen uit Holland, de Mei- Koningin van Engeland, de Koningin nen van Milaan, enz. alsmede de Parij- zer Koninginnen. Zoo in 1907 met Paschen 80.000 nieuwsgierigen naar Oostende waren gekomen, rekent men op een toeloop van 200.000 tot 300.000 bezoekers aan staande jaar. Wanneer het gold de Ypersche belangen te verdedigen tegen de roofzucht der vreemde n ij veraars Is het Journal stom gebleven Wanneer het gold onze medebur gers te verdedigen die vroegen om voor de Yperlingen het voordeel der uitbating hunner verlichting te be houden Is het Journal stom gebleven. Wanneer de nieuwe fabriek ons verleden winter een geurig gas lever de, schadelij k voor de gezondheid Is het Journalstom gebleven. Wanneer, in tegenstrijd met het contrakt, grachten van honderden meters gegraafd werden, dat onze straten omgekeerd werden, in mod derpoelen veranderd en weder be straat werden, spijts alle gezond verstand Is het Jour nal stom gebleven. Wanneer wij het Journal aanmaan den ons te zeggen waarom M. Co- laert van zijnen vriend Debrouwer geene zoo gunstige voorwaarden be komen heeft voor Yper als door dezen nijveraar aan de Mechelnaars toege staan Is het Journal stom gebleven. Het behaagt hem, twee jaren na dien, te pennetwisten, te haarkloo- wen, op de woorden te spelen. Het onderneemt intervieuws, den be stuurder Nr 3 der nieuwe fabriek onbehendig in zijne belachelijke po lemiek medeslepende, op gevaar hem in eene slechte houding te bren gen bij zijne kalanten. Het neemt zelfs in zijn laatste nummer het voorkomen aan van snoever e» doet opeischingen En dat alles voor de verdediging der belangen van de Yperlingen Oh neen, het is slechts voor de ver dediging der belangen van deHei- lige-Fabriek De walgelijke polemiek van het Journal resumeert zich in twee woor den Zijn slachtoffer, M. Valclce van Yper, met woede aanvallen. Den geldman Debrouwer van Brugge verdedigen. Oh de schoone rol, waardig van het Journal en van zijnen hoofdop steller De toestellen van M. Valcke waren zoo oud en zoo versleten dat de vervaardiging van het gas maar kon gedaan worden dan met het werklieden personneel aan de ern- stigste gevaren bloot te stellen Ziedaar wat het Journal drukt, hetwelk zich beroemt de christelijke liefdadigheid te oefenen Welnu, dat is loutere laster. Iedereen weet dat M. Valcke altijd een vader was voor zijne werklieden, dat hij de voorzichtigheid"zelve was. Nu al de ovens waren van het stelsel der toestellen om spuitwater te be reiden, dat van een algemeen gebruik geworden is in de gasnijverheid. M. Valcke heeft nooit geene onge vallen gehad in zijne fabriek en M. Debrouwer, gedurende het jaar dat hij ze gebruikt heeft, zooals zij was, heeft er nooit meer gehad. Waarom, ten anderen, maakt het Jourtial het zoogezegd openbaar ge vaar maar twee jaren nadien ken baar Het Journal drukt nog Le Progrès eischt eene fabriek bekwaam om 6.000 kubiekmeters per dag te vervaardigen. Opdat de proef onmiddelijk plaats hebbe is het voldoende dat le Progrès er de kosten van betale. Altijd hetzelfde stelsel Komt het aan le Progrès toe offi- cieellijk en ten zijnen koste de nale ving van het lastenkohier na te 2ien Ofwel komt het 't Schepencollege toe Is het le Progrès die eene zeer groote fabriek eischt van 6.000 ku biekmeters, of is het 't lastenkohier Le Progrès, de onbekwaamheid of de blinde gedienstigheid van gezegd College vergoedende, heeft, wel is waar, op zijne kosten, het gebrekkig gas doen ontleden dat aan de Yper lingen gegeven was. Er is bewezen geweest dat het lastenkohier niet nageleefd was. Welke waarborgen hebben wij voor de toekomst, in tegenwoordig heid van dergelij ke gedienstigheden De fabriek van 6.000 kubiekmeters voortbrengst daags De reusachtige fabriek met gas meters, materiaal en gereedschappen op den voet eener j aarlij ksche voort brengst van 2 millioen 200,000 ku biekmeters De monumentale fabriek welke M. Colaert heeft doen weerkaatsen in de oogen deruYperlingen als een perel aan het monumentaal juweel der stad Het Journal meldt ons dat zij zich bevindt op den steenweg van Dicke- busch, waar men onder een afdak kan ontdekken Vier ovens elk 6 distilleerkolven hebbende van 5 meters. Welnu, elke oven, zegt het, kan 2.000 tot 2.200 meters per dag voortbrengen. Het ware dus voldoende 3 ovens in werking te stellen om eene voort- brengst van 6.000 kubiekmeters te bereiken en zelfs te overtreffen in 24 uren. En ziedaar De Yperlingen hebben ongelijk ontgoocheld te zijn, dat zij dus om strijd dat meesterstuk van bouwkun de gaan bewonderen. Het Journal loochent eindelijk dat de te betalen rekeningen hooger zijn dan vroeger. Het onderzoek heeft het tegen overgestelde bewezen, zegt het. Dit overtreft alle permissie De kreet van verontwaardiging was algemeen over eenige maanden, bij zooverre dat een onderzoek zich opgedrongen heeft. De bijeengezamelde klachten zijn duidelijk opgeteekend geweest en de onderzoeker, officieel en tevens be langhebbend persoon, heeft overal het geduld en jde hoop op betere tij den aangepredikt en eiettegenstaan- de dat, besluit het Journal dat de klachten niet gegrond waren Overigens, dat elkeen onzer lezers zijne tegenwoordige rekeningen met de oude vergelijke en dat hij oordee- le Men heeft vele boomen geveld op de boulevards, wij hebben er niets tegen te zeggen nochtans in het belang der wandelaars, aangemoe digd door de eerste schoone dagen der lente om op die schoone wande lingen te verkeeren welke het libe raal bestuur gemaakt heeft, schijnt het ons belachelijk niet onmiddelijk de gevelde boomen te doen wegha len, maar die nalatigheid vanwege onze stadhuisbazen verwondert ons niet, zij is aanhoudend geworden. Het bestuur, bekennende dat onze opmerking over de traagheid waar mede de put gevuld was op de Sta tieplaats, gegrond was, heeft het volstrekt noodig geoordeeld de ploeg arbeiders die tot dat werk gebruikt waren, te versterken inderdaad se dert acht dagen is er één werkman meer die den vijftigjarigen ouderdom bereikt heeft. Indien men voortgaat dat werk met zooveel haast voort te zetten, zal het water gevuld worden in het jaar 2.000. Er schijnen moeilijkheden te be staan tusschen de maatschappij van buurtspoorwegen van Yper-Veurne en deze van Yper-Gheluwe. De verlenging der lijn van de Bas- cuul naar den Veurneschen steenweg voleind zijnde, het is klaar dat de treinen zouden moeten loopen tot aan de statie naar hetgene men ons verzekerd heeft zal dit zoo gauw niet gedaan worden. Wij hebben altijd gezegd en be weerd dat al de lijnen die op de stad uitloopen, zouden moeten uitgebaat wordendoor dezelfde maatschappij. Zulks doende zou men de wrijvingen en de mededingingen vermijden. Met het stelsel van intercommunale dat in zwang is, zijn er niets dan onee- nigheden en vervelingen de corres- pondentiën en de ontvangsten lijden er door en op het einde der rekening 't is het publiek dat er door lijdt. Helaaste Yper is het gezond verstand zelden aangenomen. Wij vernemen dat in de gemeenten Dickebusch, Reninghelst, Westou- tre en Locre eene groote misnoegd heid bestaat tegen onzen sympathie ken en volksgezinden burgemeester, die oorzaak is dat de lijn van Yper naar Belle nog niet bestaat, omdat hij zich altijd aangenaam heeft wil len maken aan zijne geboortestad door het leggen der lijn van Pope- ringhe naarKemmel die zoo onzinnig als niet voortbrengend is. Pas op, M. Colaert Den Zondag 31 Maart, begaven de Onvermoeibaren zich naar Oostende; aan hun hoofd bevond zich hun sympa thieke Voorzitter M. Jozef' üidier, be geleid van het muziek en een groot ge tal Yperlingen Allen namen plaats in de rijtuigen die reeds opgepropt waren met de reizigers komende van Armen- tiers, Waasten, Comen, enz. In de Tij tuigen van acht of tien plaatsen smacht ten twintig ongelukkigen de eene op de anderen gehoopt, en dat ging voort in al de Statiën zoowel dat de uitba- tingsmaatschappij verplicht was te Th >urout den trein te verdubbelen. Bij hunne aankomst te Oostende ont vingen de Yperlingen het beste ont haal. Van de Statie naar hun hotel vergezelde hen eene overgroote menig te en het muziek liet de aangenaamste pas-redoublés hooren. len drie ure had de uitgang van den stoet plaats, in welken onze jonge Onvermoeibaren den besten indruk maakten. Den Zondag avond, na de ontbin ding van den carnavalstoet, keerden de Onvermoe'baren terug naar de Groote Markt en voerden er het ballet der ijl™? nil' dat dea gutsten bijval verwierf. De marktplaats van Oosten de was zwart van het volk en onze me deburgers waren er het voorwerp van een onophoudend gejuich. De juryde goede uitvoering willen de erkennen van dal ballet, heef hun eene premie van 300 fr. verleend. Behalve eene premie van 150 franks als maatschappij samengesteld ziinde uit meer dan veertig ledpn u u twee commissarissen eene m.Pne ^en baald van 100 frankfoor hunne'ver" momming in politieagenten. Wij wenschen M Didier, voorzitter der Onvermoeibaren uit der harten geluk voor zijn initiatief en zijne edelmoedig heid Hij verdient met recht de dank baarheid zijner medeburgers. Eere zij aan hem En terwijl Oostende in volle feest was, Bleef de stad Yper, bestuurd door klenkalen, somber en treurig De magistraten van Oostende, verre van de feesten af te schaffen, zoeken door alle middelen de vreemdelingen in hunne stad te lokken met dagen van vermakelijkheden te stichten. Deze vermakelijkhedenleiden er de menigte naartoe en doen den handel leven. Yper en Oostende, welk verschil Hier de droefheid, de ellende, daar het vermaak en den rijkdom Gelukkige Oostendenaars Programma van het Concert gevolgd van Redoutedat zal plaats hebben op Zondag 14 April aanstaande, om 7 1/2 ure 's avonds, in het lokaal der Semi nariestraat, met de medewerking van M. A. Louvois, kluchtzanger. le DEEL. 1 Le Consentmarche militaire. H. Moerman. 2 Princes se d'Auberge scène du carnaval. Blockx. 3 Les Galantesmorceau caractéristique. F. Mertens. 4 Manonfantaisie. Maasenet. 2« DEEL. 1 M. A. Louvoischanteur de genre dans son répertoire. a. Ouverture du Frei- schiitz. Weber. B. Solitude. Stojowski. c. Adagio. Mozart. d. Chanson de 1'Ukrai ne. Noskowski. poui Violons, Flüte, Hautbois, Harmo nium et Piano. 3 MA. Louvois dans son répertoire. 3e DEEL. R E D O U TE. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat het Concert, hierboven aangekon digd, tot een later datum uitgesteld is. Lundi 8 Avril C/07. Haut total: Vermeulen Remi. Bas total Willems Pli. Wat is er toch gebeurd in de Pot- testraat den Maandag van Paschen Men heeft er den onderkommissaris zien naar toe loopen, in den morgend. Men spreekt van een tabakdiefte die er zou gepleegd geweest zijn. Het gerecht zal ons waarschijnlijk daarover in 't korte inlichten. Een schrikkelijk drama der zinneloosheid. Prades. Een schrikkelijk drama gebeurde te Corneilla-de-Confiet, eene gemeente nabij Prades. De adj. ter mairie, Rafaël Soter, 61 jaar oud, leef de in geschil met het beheer der tabak regie, meende zich vervolgd en dreigde zelfmoord te plegen. Gister nu, terwijl hij rustig stond te praten met zijne vrouw, de 55 jarige Godefroy, greep hij een keukenmes en stak ze in den buik. De arme vrouw kon nog vluchten, loengeburen toesnelden, stak M. So- ler zich in de borst met het mes, waar na hij in waanzin de keuken ontvlucht te, naar het dak liep en in de diepte sprong. Zijn schedel werd gebroken. Erg automobiel-ongeval te Namen De twee gebroeders Thibaut van Na men, waren in auto naar de Citadel g0" reden te Namen wanneer half weg het stuurrad brak en de auto tegen oenen boom liep. De heer Henri Thibaut werd uit het rijtuig geslingerd en bleef levenloos ten grondo liggen. De auto waarin zich steeds advocaat Andre

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2