Stadsnieuws. DAGKLAPPEll. liet vertrek van M. de Smet de Aaeyer en de vaart van de Leie naar d'Yperlée. Inspectie. Een kwaadwillige daad. WO ES TEA. De werkstakingen in West-Vlaanderen. Heeft, men er reeds aan gedacht dat het kliekje de Smet de Naeyer-De Trooz met zoo onbesuisd en brutaal de mijnwet in te trekken derwijze niet alleen een kaakslag aan de Kamer van volksvertegenwoordigers maar ook aan den Senaat toebrengend, ook prins Albrecht, lid der Hooge Kamer, in de hoogste mate, heeft geërgerd. Het was, inderdaad, geweten dat prins Albrecht zich voorstelde het woord te voeren, tijdens de behande ling der mijnwet door de hooge Kamer en hiertoe eene grondige studie der zaak had ondernomen. Vele ingenieurs waren door hem geraadpleegd gewor den en hij had alles wat in den vreero de over mijnwetten versohenen is, in den oorspronkelijken tekst gelezen. Ue prins moet, evenwel, overtuigd zijn dat de mijnwet eerlang toch aan de beraadslaging van den Senaat zal onderworpen worden, daar hij voort gaat zich over de zaak te documentee ren. De oude Majoordie ons nog tamelijk juist het weder voor de maand April voorspelde, komt uit te pakken met zijne profetijen voor Mei. Ziehier waaraan we ons mogen ver wachten in de lieve Meimaand Van ln tot 10n, zeer droefgeestig we der, afwisseling van regen en zonne- schiju, alhoewel zachte temperatuur van 11 tot 16, schielijke ommekeer in de weergesteltenis, warm, zonnig we der, groote hitte, gevolgd van langdu riger] regen. Van 17 tot 24, opklaring, vast, goed weder van 25 tot 29, regen, storm, donder en bliksem den 30 en 31 Mei, mooi Mei valt dus tusschen het middelma tige, alhoewel de majoor prachtig we der voorspelt voor de Sinksendagen. Het merk in de Engelsche mijnen. De commissie die in Engeland werd aan gesteld om de kwestie van den acht- urigen arbeidsdag te onderzoeken, geeft eene statiestiek op van den arbeid in de Engelsche mijnen Daaruit blijkt dat voor de 581,000 werklieden in de schacht, de arbeids dag 9 uren 3 minuten daags bedraagt. Er dient bijgezegd dat, naar Engelsche gewoonte, nergens den Zaterdagnamid dag wordt gearbeid. De intrekking van ]t Koninklijk besluit betreffende de mijnwet, staat nog steeds aan de orde van den dag. Ook daar wil men eene oplossing voor de crisis vinden, doch heeft men er aan gedacht welke kaakslag die zou zijn voor onzen ex-primus de Smet en de andere ministers die 't Konink lijk besluit van intrekking der mijn wet onderteekenden Het ware voor hen eene politieke ter d od veroordeeling. En ziedaar dat M. de Smet de Naeyer geen minister meer is en ontrukt wordt aan voorbatige dank baarheid van gansch ons arrondisse ment Mochten de nijverheid en handel van Yper de kiesche bezorgdheid die onzen gewezen eersten minister voor hen had; op hunne juiste waarde schatten. Dank aan zijne olmenboomen zul len zij ten minste weten waar te wachten. Onze wandelwegen. Nu dat het schoone weder terug gekomen is, verhaasten wij ons eene wandeling te doen op de Boulevards, die gekend zijn als de schoonste van het land. Inderdaad, het geheel is er prach tig en afwisselend de boomen van alle soorten tooien zich op dit oogen- blik met hunne bladeren van jeugdig groen en de vogelen, gelukkig eene Aveldoende zon te zien, vermaken ons door hun zoetluidend gezang. De werklieden der stad arbeiden daar en herstellen de grasperken welke verwoest zijn door de kinderen die meer op 'de straat loopen dan naar de school gaan de opvoeding der kinderen, helaas laat veel te wenschen zij zijn onbeleefd en lastig. Is het 't uikwerksel van het klerikaal beheer Volgens de raadgevingen, door eenen leeraar der boomkweekerij- school van Gent gegeven, zijn eenige zwakke boomen gevelden vervangen geweest door eenige nog onbekende soorten op onze wallen. Zij volledigen de reeds zoo schoone en zoo afwisse lende verzameling. Indien de stad eenige verbeterin gen gedaan heeft, zij heeft de dwaas heid begaan Rhododendrons te plan ten in zeer slecht gekozene plaatsen. Het is eene plant die moeilijk weer staat aan trekwinden en die bijzon dere zorgen eischt. Wij zijn zeker dat de leeraar van Gent geenszins de tegenwoordige ligging aangewezen heeft, zij is on zinnig degene die ze daar heeft doen planten moet weinig kennis hebben van bloemen wij nemen aan dat een schepen van openbare wer ken geene universeele kennissen kan hebben, maar dat hij ten minste het gezond verstand hebbe zich niet te bemoeien met dingen die hij niet kent. En aangezien de stad de opoffering doet Rhododendrons te planten op de vesten en in den hof der Statie, yöör het huis van den heer Stadsinge nieur, waarom heeft zij de balletjes- plant niet gekozen, die geheel den Zomer bloemen geeft de stadskas is bloiend genoeg om die weelde toe te laten komt zij niet de grasperken van denzelfden hof te versieren met rabarbeplanten schoon gedacht Is het om concurrentie te doen aan de drogisten en aan de apothekers In dertien jaren tijd steeg het getal leden van 412 tot 2638. bet zakeDcijfer rees van 110,776.03 tot 988,377.96, de zuivere winst klom van 5690.33 tot 129,385.68. Zegt, burgers, moeten wij er nog wat bijvoegen of zeggen die cijfers door hun eigen reeds genoeg De samen werkende maatschappij van Oostende alleen doet voor een millioen zaken nemen wij aan dat deze van Brugge, Nriuwpoort, Roosselaere en Yper te sameD hetzelfde handelscijfer zullen bereiken. Dat ware twee millioenen onttrokken aan de kleinhandelaars van Westvlaanderen, in afwachting dat de somme vermeerdere door de stichting van nieuwe Coöperatieven inde andere steden Rekent een gemiddeld jaar- lijkscli handelscijfer van vijf duizend frank voor een gewoon nermgdoener en gij zult moeten bestatigen dat door de coöperatieven van Staatsbedienden in die vijf steden alleen vier honderd neringdoeners hunnen handel moeten zien heelemaal te niet helpen. Voegdaarbij desamenwerkingen van Socialisten, Antisocialisten, Volksbon den, Delbaizen, Tietzen, enz., gij zult tot het besluitmoeten komen dat reeds duizenden neringdoeners in de laatste jaren in onze provintie alleen, in hun bestaan zijn gekrenkt geweest en in de eerstvolgende jaren zullen bezwijken, indien er geene verandering in dien ongelukkigen toestand kan teweeg ge bracht worden. Hoog tijd is het geworden dat overal mannen oprijzen die hand aan het werk slaan, die alle middels van ver dediging in 't werk stellen, die hunne vakgenooten bijeenscharenom dealop- slorpendo nieuwe inrichtingen zoo goed mogelijk te bevechten. Nu dat de vijand is binnengedrongen, wie be gint er op nieuw de stichting van Vrije Burgersbonden te Oostende, te Rousse- laere en te Yper Over weinige weken, zestig fabrie kanten van Kortrijk, llonae en omlig gende trokken naar de Kamers te Brus sel om aan de volksvertegenwoordigers van beide Vlaanderen den erbarmen- lijken toestand hunDer weverijen me de te deelen. Indien een verbond van burgers van voormelde steden tot stand mocht ko men, wij trokken ook in afvaardiging naar Brussel om daar gezamenlijk bij de volksvertegenwoordigers van bei de partijen van ons Westvlaanderen onzen toestand te faten kennen en dringend hervormingen te eischen. Het bestuur van deu Vrijen Burgers- bond, Keizerlijken Arend, Schouw- burgplaat8teBrugge, verwacht nieuws uit Oostende, Nieuwpoort, Rousselaere en Yper, hoe meer hoe liever hoe rapper, hoe beter Uit Nifeuwpoort. Vraag aan den toekomendeHeer Minister van IJzermegen. De overste en een werkman van de statie van Fervyse zijn loden van de Coöperatief van Nieuwpoort. Drie maal te week wordt de tele- gramdrager van Fervyse per trein naar Nieuwpoort gpzonden om in de Coöpe ratief het brood en andere waren af te halen voor rekening van dien overste en van dien werkman. Hij reist binst zijne werkuren en zonder reiskaart Heeft hij daar wel recht toe Nogeeii Staaltje uit Brugge. Over eenige weken werden door de Douanen een zeker getal pijpen aange slagen (480 a 500) om er de waarde van te weinig opgegeven te hebben Hoe veel pijpenhandelaars van Brugge heb ben bericht ontvangen dat deze pij pan gingen verkocht worden Misschien geen enkele?Toch voorzeker eene Ja, de Samenwerkende maatschappij der Staatsbedienden werd op de hoogte gesteld van dien hazard die te doen was, en kocht ze maar spoedig aan Hoeveel tijd denkt gij, Neringdoe ners, dat er van noode is geweest om die 500 pij pen aan den man te brengen. Misschien 14 dagen, doch zulks is niet te verwonderen als men de bewijzen heeft dat een enkele bediende van Steenbrugge er zich op roemde in acht dagen meer dan 30 stuks aan den man gebracht te hebben. Men hoeft niet veel zulke hulpen te hebben om den winkel te doen draaien. En het bestuur der Coöperatief houd dan staande dat er onder zijne leden GEENE misbruiken gepleegd worden. Men ziet het hoe benauwd zij ervan zijn. Fijpen en tabakhandelaars, wat zegt gij daarvan De Ypersche handel en nijverheid zijn in verslagenheid. M. de Smet de Naeyer was, inder daad, een man van woord, (i) Ieder een herinnert zich de hoogmoedige wijze op dewelke hij dezen toesnauw de die zijne rechtzinnigheid durfden in twijfel trekken wanneer hij plech tig beloofde, korts vöör de laatste wetgevende kiezingen, zonder ver toeven de voltooiïngswerken der vaart te beginnen. Dezen winter werden zijné onbe kende lasteraars beschaamd bij het schouwspel der bedrijvigheid die van het Paddegat tot Comen, langs de vaart heerschte. Was het begin van 't einde Helaas driemaal helaas Men vergenoegde zich met olmen- boomen te planten (i) Verzoek aan de heeren letterzetters geen EN bij dat woord te voegen. i De heer luitenant-generaal Del- mée, bevelhebber der ie militaire om schrijving van Gent, heeft Donder dag der verledene week het batail- jon van het 3e linie, in garnizoen te Yper, geinspecteerd. Men weet dat dit bataillon ons in 't korte verlaat om zich naar 't kamp te begeven. Woensdag 24 April 11. tusschen 12 en 1 ure 's noens, hebbèn kwaad- W1 *nSangdeur van den hof van M. L... gelegen bij de zwem kom, in brand gesteken. Alois Uaeys, werkman bij M. Vandoorne, die daar voorbijging, bemerkte de vlammen en beproefde den brand uit te dooven. Ongelukkiglijk het vuur zette zijne verwoestingen voort en dank aan de tusschenkomst van den heer Camiel Yanhoet en zijne vrouw, gelukte men er in zich van het vuur meester te maken. Men weet niet aan welke beweeg reden die kwaadwillige daad toe te schrijven. Wij komen te vernemen dat de ge meenteraad van Woesten, ten gevol ge der uitspraak van het Beroepshof van Gent, welke wij laatstmaal ver haald hebben, M. Allaeys afgesteld heeft van zijn ambt van gemeente secretaris. Men zal zich herinneren dat gezeg de Allaeys veroordeeld is geweest uit hoofde van misbruik van vertrou wen en van vervalsching in geschrif ten tot eene gevangzitting van vijf maanden en 100 franks boete. De JONGE LIBERALE WACHT van Sl Josse ten Noode, welke onder de werkzaamste des land's mag geteld worden, zal 23 Juni aanstaande het nieuw vaandel inhuldigen, haar door de Liberalen Bond geschonken. Ter dezer gelegenheid geeft zij eene reeks feesten welke al onze wakkere Liberale Maatschappijen in Brussel zal aantrekken. Zonder twijfel zullen zij zich gelukkig achten nieuwe moed te scheppen in hun vriendschappelijk samenzijn. De Gezelschappen zijn verzocht hunne toetreding in te zenden, 46 Grensstraat, S' Josse ten Noode. Te Kortrijk schijnt de toestand te verbeteren. In de fabriek van M. Oa- mii 1 De Kien, hebben 500 werklieden op de 600 het werk hernomen aan de oude voorwaarden. De werkstakers der fabriek van M. Camiel Dsstoop doorkruisen kalm de straten van Kortrijk of wandelen in het park der Esplanade. Te Wervick hebben de werklieden der fabrieken Gratry, waarvan de bu- ree lente Kortrijk zijn gevestigd, sedert eenigen tijd den arbeid gestaakt en eischen verhooging van loon en willen betaald worden gelijk het werkvolk der fabriek van Halluin, door denzelf den nijveraar-geèxploiteerd, die zich thans in Amerika bevindt. Geene vol doening bekomend, hebben de werk lieden vau Halluin zich bij hunne ka meraden van Wervick aangesloten en ondersteunen hen. Te Meulebeke zijn de wevers van MM. Boone en Frovost sedert drie we ken in werkstaking, Ook zij eischen verhooging van loon. Siicewslonocn in Luxemburg Groote sckade aan de vruchlboomen Vrijdag en Zaterdagmogen hebben sneeuwstormen in Luxemburg gewoed, over heel de Ardennen, en in min dan tweo uren zagen de velden wit. In den namiddag, Zaterdag, kon men vaststel len welke groote verwoestingen de koude had aangericht. Ie Aarlen lag de sneeuw 15 a 20 centimeters dik. De fruitoogst is erg beschadigd. Op honderden boomen werden de takken gebroken en deze, die in bloei stonden zijn gedeeltelijk verloren voor den oogst van dit jaar. Telegraafpalen werden door den storm vernield. Gok over 't land van Philippeville, meldt men, sneeuwde 't aldaar bijna heel den dag. Een tweede winter keert terug en overal wordt er geklaagd over de kou de. En daar is nog geen boternis in de lucht. EiTcnisrechlcii vau zeven millioen en half. Onlangs overleed te Louden lord Al- lendah, welke een fortuin nalaat van80 millioen 825.000 frank Twintig jaar is het geleden dat zulk een nalatenschap werd aangestipt inderdaad, in 1887 stiert baron Herman Stern, 88 millioen nalatend. De nalatenschap van lord AUendah zal aan de schatkist 7.500 000 frank rechten bezorgen.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2