ïeuws. Eene Martelares. Mengelwerk. (2 Schande voor Bel«ie. Burgerwacht. Groot nieuws. Hier en daar. De heer de Trooz, minister van binnen- landsche zaken. Vrij en officieel onder wijs gaan gepaard en mijne partij heeft ze ten allen tijde op gelijken voet voorgestaan. De heer Huysmans. De Crondwet ver plicht u openbaar onderwijs te verstrekken. De heer de Trooz, minister van binnen- landsche zaken. Het onderwijs is vrij zoo spreekt de Grondwet. De heer Huysmans. Gij zult onze mil- lioenen meer dan ooit in het vrij onderwijs steken Ziedaar wat gij de uitbreiding van het onderwijs noemt. Gij hebt het woord openbaar onderwijs» uit de benaming van het nieuw ministerie doen wegvallen. Dat was te veel Het woord openbaar on derwijs ergerde de clericalen. De heer Hymans. 't Is op het bevel van een clericaal blad dat men de uitdrukking heeft afgeschaft. De heer de Trooz, minister van binnen- landsche zaken. Kent gij de opstellers van den nieuwen titel Tot dezen behooren de heeren Solvay en Picard. De heer Janson. Ik merk op dat de heer Picard u altijd verdedigt De heer Hymans. Deze historie zal nog te berde worden gebracht De heer Huysmans. Moet ik de cleri- cale beginselen in zake van openbaar onder wijs herinneren Ziehier wat op een der Congressen te Mechelen werd goedgekeurd Eerste artikel. Het officieel of open baar onderwijs in alle graden moet streng afhankelijk zijn van de goed vastgestelde ontroereikendheid der vrije inrichtingen het mag nooit worden aangenomen als me- dinging en op voorwaarde dat de Staat zijne werking doet ophouden wanneer deze over bodig wordt. Art. 2. De vrijheid van onderwijs be grijpt hoofdzakelijk het'recht om scholen op te richten en te begiftigen, de noodige lokalen te bouwen of te bezitten, de schen kingen, giften en legaten te ontvangen, te aanvaarden en te besturen, die daarvan het bestaan of de ontwikkeling verzekeren, en dit te doen onder een nazicht, dat door de wet kan worden bepaald. Gij wilt dus niets anders dan het open baar onderwijs vernietigen ten voordeele van het klooster onderwijs. De heer de Trooz, minister van binnen- landsche zaken. Sedert ik aan 't minis terie ben, heb ik voortdurend het openbaar onderwijs uitgebreid. De heer Horlait. Gij schiet hun in den rug De heer de Trooz, minister van binnen- landsche zaken. Dat is legende De heer Huysmans. De verklaring spreekt verder van de rechten der Vlaamsche taal. Zeer wel Maar waarom zoo lang ge wacht De verklaring spreekt ook van het vergunningsrecht. Ten slotte verklaart men ons, dat het ministerie van landbouw behouden blijft 1 De heer de Trooz, minister van binnen- landsche zaken. Wilt gij weten waarom wij het zeggen Omdat men het gerucht verspreid had, dat het zou afgeschaft wor den, en wij wilden de landbouwers gerust stellen. De heer Huysmans. Ik heb ergens ge lezen, dat de heer de Trooz een discipel was van 'Machiavel de heer Helleputte, die evenals ik, uit de Kempen is, moet het spel kennen van den gerookten haring die men aan een touwtje hangt en met een staak rondzwiert. Wie den haring pakt, krijgt hem en hij krijgt er nog een flesch bier op den koop toe. In stede van een haring, zwaait men eene portefeuille, en men roept II. Al de gesprekken liepen op de zaak Du rant. Niettegenstaande de feiten die daar waren zegde men, en die tegen de be schuldigde getuigden, bevonden zich lieden dia aarzelden De beschuldigingen wegen, hoe vreeselijk zij ook zijn mogen, bet bestaan van dezen minnaar waarvan Mevr. Durant geen uitleg wil geven het geld waarvan zij weigert hetgebruik te zeggen, maar dat zeker dienen moest om de schandelijke eischen te voldoen van dien man die onbekend was gebleven het rattenkruit gevonden in een gerechter- bjk onderzoek de on'roering der jonge vrouw, hare aarzelingen, hare tegenstrij digheden dit alles dient wel om haar te verdenken maar zal men haar veroordeelen Daar is de vraag. Deze die het licht der wetenschap in deze duisternissen moest brengen, die eenige ware en geduchte rechter, was de dokter Matheus. Zou hij vergift vinden in de organen van Du rant's lijk Ziedaar wat men zich afvroeg. Indien de opzoekingen van den geleerde leidden tot de ontdekking van vergift, geen twijfel dat M .vr. Durant plichtig was. tot de leden der meerderheid Springt springt die ze snapt, heeft ze 1 De heer de Trooz, minister van binnen- londsche zaken. Dat is niet nieuw dat hebt gij in 1'Etoile beige gelezen. De heer Iluysmans. De Regeering legt ook eene verklaring af nopens de koloniale politiek. Dat keur ik goed aldus zullen wij niet langer in het duister tasten. Ik hoop dat gij eene wet zult kunnen opstellen, die schier eenparig gestemd zal worden, zooals de dagorde van 14 December laatst leden. Herleest die dagorde, doordringt u van haar geest. Tracht toch niet op dit gebied te overwinnen door eene partijstemming. Al vorens onze meening te doen kennen, zul len wij wachten tot uw ontwerp overgelegd is. De verklaring sluit met een treurens- waardigen volzin. Hij draagt zijn stempel, want men vindt er de clericale bewoording indéfectiblëment in. Die komt van Veuillot Wie is de onbeschofte, die dien zin geschreven heeft P Die taal is misplaatst in den mond van 's Konings ministers Gij vergeet, mijne heeren, dat de Koning u niet de zending toevertrouwde om te regeeren namens eene partij, doch namens het gansche land gij vergeet dat gij u richt tot het Parlement, tot den Staat en de Kyner. 't is te zeggen tot het land zelve, wemhet uw eerste plicht is te eerbiedigen. Als partij, verwachten de verschillende groepen der liberale linkerzijde niets van u doch ik denk dat het van uwentwege te vens onvoorzichtig en ongepast is wan neer gij ons wetsontwerpen van materialen aard aankondigt waarvoor het zegr wen- schelijk is dat wij, in 's lands hooger be lang, het schier allen een zijn dat gij ons behandelt mee eene verachting die aan on beschoftheid grenst. Voor alle antwoord zullen wij u zeggen dat wij, ondanks uwe uitdagende woorden, niet zullen te kort doen aan de groote ver plichtingen welke wij op ons namen toen wij er in toestemden het Belgische volk in 't Parlement te vertegenwoordigen, en wan neer wetsontwerpen, die buiten en boven de partijtwisten zijn verheven, in bespre king komen, zullen wij die onderzoeken met de loutere bezorgdheid om tot de op lossingen té geraken, door 's lands groot heid, voorspoed en welwaart gevergd. Wat betreft de politiekequaestie stellen wij tegen uw programma, niet dat wat in 'uwe ongewone verklaring ligt maar dat welke deze verklaring verbergen moet, het duidelijk en bepaald programma der liberale groepen van de linkerzijde in Kamer en Senaat, waarvan wij zonder ophouden of aarzelen de verwezenlijking zullen nastreven want wij houden ons overtuigd dat uwe een dracht in de reactie eerlang zal breken door den schok van onze eensgezindheid in vooruitgang en vrijheid. {Levendige goed keuring. Toejuichingen, links). China krijgt leerplicht. Vanwege het departement van onderwijs is bekend gemaakt, dat het lager onderwijs ver plicht zal zijn voor kinderen boven de tien jaar. Da eerste proefnemingen met het nieuwe stelsel zullen worden gedaan in Tsji-li, onder toezicht van Joean-tsi-kai. Elk dorp van meer dan 50 gezinnen krijgt zijne lagere school. Ouders, die Het gerucht verspreidde zich welhaast te X...enin het dorp Rouiarin dat de wets dokter zijn verslag op het parket neergelegd had... Anna toonde den moed eener leeuwin. Die tengere vrouw was voortreffelijk. Kon zij ertoe besluiten het leven te ver laten met zulke oneer, met de schande eener zoo schrikkelijke vlek In één woord wat had zij te vreezen Zou hare onschuld vroeg of laat niet her kend en luidop uitgeroepen worden Had zij geene trouw in het gerecht, die vreeselijke macht, aan welke de waarheid zelden ontsnapt Men zou haar nog eenige dagen houden, het onderzoek moest gedaan worden, dan zouden de deuren der gevangenis wijd open gaan, zij zou haren zoon Gustaaf kunnen omhelzen, welken zij te Romarin gelaten had en met hem in kussen en liefkoozingen al dien tijd kunnen terugwinnen welken zij in de tranen en den angst overgebracht had. Dat was niet twijfelachtig voor haar; men ging haar in vrijheid stellen. Veroor deelt men onschuldigen Welke gekheid Nochtans waren de dagen langzaam en treurig voorbijgegaan, onderbroken door de ondervragingen van M. Timel. Die koude rechter, met scherpen blik, en gespannen lippen, vervulde hare ziel met schrik. Indien hij niet ging gelooven En, inder daad, hij was ongeloovig. Er waren zoovele teekens gevonden ge- hunne kinderen niet laten schoolgaan worden gestraft. Rijke lieden die minsten 10 lagere scholen sticht* n, waar onderwijs zal kunnen worden ge geven aan 500 of meer leerlingen, wor den beloond met een eere-titel. De cursus op deze lagere scholen zal twee jaar duren. België, vooruitgeloopen door China, ziedaar tot welke schande wij gebracht zijn door de zaakwaarnemers der Bel gische bischoppen De luiten'-generaal Baron Greindl, opperbevelhebber van de burger wacht der beide Vlaanderen, verge zeld van zijnen stafoverste, den kolonel Cardon, is Maandag 6 dezer de wacht van Yper komen inspectee- ren. Hij heeft door de Compagnies der twee oproepingen twee verschil- lige bewegingen van den garnizoens dienst doen uitvoeren. Men weet dat de achtbare luite nant-generaal, de bijzondere zending overwegende der burgerwacht, een bijzonder belang stelt aan dat deel van het militair onderricht, gezamen lijk met dat der schietoefeningen. Ofschoon de studie van den gar- nizoendienst tot in deze laatste tij den verwaarloosd was geweest, heeft de luitenant-generaal inspec teur zich gelukkig geacht zijne vol doening te kunnen uitdrukken aan de heeren officieren, voor den goe den wil en de vroolijkheid waarmede de wachten de verschillige bewegin gen uitgevoerd hebben, verklarende dat hij niet min verwachtte van eene burgerwacht die onder de bevelen geplaatst is van den majoor Ligy, wiens bevoegdheid en volkomen toe wijding hij geerne bekent. De inspectie der bestuurlijke partij heeft aanleiding, gegeven aan geluk- wenschen van wege den luitenant- generaal, die zich bepaald heeft bij eenige opmerkingen nopens den ge zondheidsdienst. In het lokaal der wacht hebben de luitenant-generaal en zijn stafoverste nog met veel belang en eene leven dige voldoening de wapenschilden nagezien in de beperkte schietingen bekomen door de wachten en door de kader der onderofficieren en kapo- raals, betreurende dat zoovele schut ters die de schoonste hope geven, zich niet konden volmaken op eene grootere schaal. Wij weten niet of dit jaar de acht bare opperbevelhebber, zijnen plicht willende kwijten en zijne verantwoor delijkheid willende ontlasten, nog bij weest om de beschuldiging te rechtvaardi gen En dan deze onverbiddelijke onder vraging Wie is de onbekende met wien gij ge heime betrekkingen onderhieldt Juist de eenige vraag waarop zij niet kon antwoorden, op dewelke zij een zonderling stilzwijgen behield Zij was bevreesd. Gelukkiglijk, zegde zij in haar eigen, aan Matheus denkende, alles is alzoo niet geëindigd. Ik heb de wetenschap met mij die zal bewijzen dat ik onschuldig ben. Ik kan zijne uitspraak met vertrouwen af wachten. Zekeren dag werd zij vóór M. Timel ge- roppen. De rechter las haan met trage en klare stem het verpletterend verslag voor, door den wetsdocter toegezonden en dat besloot tot de vergiftiging van den pachter Durant. Het gevonden vergift was het ratten kruit Anna verstond niet. M. Timel herbegon de lezing. Dan zpgde hij haar met goedheid, met zachtheid Anna Durant, blijf niet langer looche nen. Wilt gij bekennen Wilt gij alles zeg gen Zij bleef stilzwijgend Hare ooren suis den, haar gezicht was beneveld. Maar eensklaps, sidderend, ontsteld, sprong zij op. Maarhet iseene zinneloosheid die men begaat, het is eene zinneloosheid den eersten magistraat der stad is geweest om op nieuw aan te dringt nopens het stichten van eenen Stand die er zoo noodig is voor het onder richt der Wacht Wij zijn overtuigd dat hij, even als de vorige jaren, een lieflijken glim. lach eneene stellige belofte van den Burgemeester zal bekomen, hebben. I Men zal binnen kort overgaan tot nieuwe proeven voor de voltooiing der werken van de vaart der Lei naar de Yperlée. Het nieuws is offi cieel er is een bevel gegeven ge weest eene uitvoering te wagen der voorstellen gedaan door het bestuur van Bruggen en Wegen, die gelijk men weet de bevestiging beoogen der hellingen aan de loopgraaf van Hollebeke. Het is aan M. de Smet de Naeyer dat wij deze beslissing verschuldigd zijn. De achtbare ge wezen minister, overgaande tot het ruimen van zijn bureel, heeft onder de oude met stof bedekte bundels, dezen opgedolven die betrek had op onze vaart. Hij heeft zich herinnert van zijne beloften die zoo dikwijls vernieuwd zijn geweest en heeft eindelijk begrepen dat het betaamde voldoening te geven aan de Yperlin- gen. Beter laat dan nooit. Wij schrij ven deze tijding met genoegen in. De ontscheping van den gewezen kabinetsoverste zal ten minste tot iets gediend hebben. Dank aan dezen die er toe mede- geholpen hebben. Hopen wij dat ditmaal de proeven op iets zullen uitloopen en dat zij niet zullen gevolgd worden door een tijdperk van waarneming. Hoe is het met de belofte die M. de Burgemeester gedaan heeft van gevolg te geven aan de interpellatie van M. Sobry, die de tusschenkomst vroeg van ons Stadsbestuur bij de intercommunale Maatschappij van den buurtspoorweg van Diksmuide naar Elverdinghe, met het doel de treinen rechtstreeks tot aan Yper te doen komen Zal zij al de andere vervoegen, die de Stadsvader ge daan heeft Dat zou ons geenszins verwonderen M. Sobry zal het ook weldra gewaar worden In den hof, voor de Statie, vesti gen al de vreemdelingen die hier toekomen hunne blikken op de pisse bedden waarmede het grasperk ver sierd is het is een ware ruiker die geen eere doet aan dezen die met zijn onderhoud gelast is. Moet ik u herhalen wat ik u honderdmaal gezegd heb, aangezien gij in de innerlijksta geheimen mijns levens dringt Ik beminde mijnen echtgenoot, mijn gepeins was vol van hemEr ontstond tusschen ons nooit het minste geschil. Ik kan mij maar verde digen met u al deze dingen te herinneren. Het schijnt mij toe alsof er een stalen band ware die mij omvat en mij versmacht. Ik zeg u, ik schreeuw u dat ik onschuldig ben en dat uwe beschuldiging schrikkelijk is. Ik, giftmengster, en dat van mijnen man, van die.i man wiens gansche leven voor mij was, wiens kalme en sterke genegenheid mij een overgrootgeluk gaf, ik giftmengster Komaan, denk eens na,mijnheer d 1 rechter, is zulkdanige verdenking verstandig Het is eene spotternij Indien ik niet zinneloos ware van smart, het schijnt mij toe dat ik argumenten zou vinden die u zouden dwin gen mij te gelooven. Maar ik weet niet waarom, ik kan zelfs niet meer denken. Dat gevang waar ik sedert weken opge- s oen )en, buiten alle gemeenschap, ge- scneiden van mijnen zoon Die ondervragin gen hebben mij geene rust gelaten die af keer die ik inboezem De schrik dien ik heb iet gerecht niet te kunnen inlichten, dit al- ,S'PJ zlRt het weh maakt mij ziek. Ik kan slechts eenen kreet uiten Ik beu onschul dig, onschuldig, verstaat gij bescherm mij Gij 6 .oat 'n die aanduidingen welke gij f 'Tgymerkt hebt eene groote aan maak ik 7 'ng Dat s°hijnt u natuurlijk somtii I- °P Die gevallen zijn I's sc ïrikkeüjkDe bewijzen die mij VERVOLG. J» 4

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2