Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. BERICHT. Renkin. De Gouverneurs van West-Vlaanderen. Donderdag, 6n Juni 1907. 5 centiemen. Derde jaar. ]\r 50. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: VOOR DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, biximidestraat, n' 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad'. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Liberale Jonge Wacht. Het bestuur beeft besloten deel te nemen aan de Betooging van Selzaete van j?en Juni aanstaande. De leden die begeeren aan die reis mede te doen kunnen zich in het lo kaal inschrijven tot Donderdag 6en Juni. Vertrek uit Yper 5.04. Aankomst Gent 7.33. Vertrek uit Gent ('t zij per schip) te 9.20. Aankomst Selzaete te 10.50. Ofwel vertrek uit Gent (Zuid) per trein te 8.19. Aankomst te Selzaete om 9.01 Voor de terugkomst schikken de vertrek uren der booten niet en deze moet per trein geschieden. Vertrek uit Selzaete te 17.52. Aankomst Gent te 18.36. Vertrek uit Gent te 19.17. Aankomst Yper te 21.38 De prijs per kaart gaan en keeren Gent 3e klas bedraagt 4.80 De prijs per kaart Gent-Selzaete met de boot 0.65 De prijs per kaart Selzaete-Gent met den trein 0.90 De inschrijvende leden worden verzocht zich op Donderdag 6e Juni, om 81/2 ure 's avonds, naar het lo kaal te begeven. Indien het getal deelnemers tot 20 beloopt, zullen kaartjes aan verminderde prijs gege ven worden. GROOT FEEST TE NIEUWKERKE op Zondag' 16 Juni 1907. Het publiek wordt kenbaar ge maakt dat een bijzonderen tram zal vertrekken den Zondag 16 Juni, rond 2,40 ure, van Yper, om aan te komen te 3,20 ure te Nieuwkerke, met terugkeer van Nieuwkerke naar Yper 's avonds ten 8,45 ure, ter ge legenheid van het GROOT CON CERT in deze gemeente gegeven door het beroemd muziek der Phil- harmonie van Poperinghe. Er wordt eene vermindering van 50 ten honderd toegestaan met dezen tram op de gewonen prijs van Yper naar Nieuwkerke. De reis kost dus 70 centiemen voor gaan en kee ren. Een avondmaal zal worden opge diend in het Hotel du Cerfte Nieuwkerke, bij d'heer Benoit Aios tri, voor den prijs van 2 fr. 50 c., 's avonds om 7 ure. Degenen die begeeren deel te ma ken van het uitstapje naar Nieuw kerke, zijn verzocht zich te laten inschrijven op het Bureel der Libe rale Associatie van Yper, alwaar de Bediende gelast is de inschrijvingen te ontvangen, hetzij voor de reis al leen met den bijzonderen tram, prijs 70 centiemen, hetzij voor de reis en den souper te samen, prijs 3 fr. 20, ten laatste tegen Donderdag 13 Jun* aanstaande. De Vervaldag. In 1902 nastond er in 't land eene groote beweging tegen het meervou dig stemrecht, alsook tegen de schreeu wende onrechtvaardige wijze waarop de evenredige vertegenwoordiging voor de samenstelling der gemeentebesturen wordt toegepast. Ongelukkiglijk, door hunne wanor delijke ophitsingen en straatbetoogin- gen deden de socialistische heethoofden de beweging mislukken. Op den hoop toe gaven zij aan het klerikaal ministe rie, een voorwendsel om alle toegeving te weigeren. De wetgevende Kamers zei ministerde Trooz mogen zich het mes op de keel niet laten zetten en kun nen geene hervormingen toestaan welke onder bedreiging worden afgeëischt. Dezelfde minister verklaarde dat er ze ker meer harmonie in onze kieswetten diendegebracht te worden en dat er bij zouderlijk wel iets te wijzigen en te verbeteren was aan de wetgeving be trekkelijk de gemeente en provincie- kiezingen, maar de regeering zou op dit terrein alleen toegeving kunnen doen waDneer het land rustig en kalm is. Wij zijn Juni 1907, zoodat er sedert dezeverklaring die eene belofte in hield vier jaren verloopen zijn, vier jaren waarop het land zich rustig en kalm heeft gehouden, vier jaren waar op da liberale en socialistische par tijen voor de gemente- en provinciekie zing rechtvaardigheidengelijkheid zijn bojven eischen, zonder dat de socia listische werkersparttij nog eenige re den gaf aan de ministers om haar van ordeloosheid te beschuldigen. Wel in tegendeel Sedertdien hebben de meest gezaghebbende leiders d» r socialisti sche partij herhaaldelijk en in plechti ge omstandigheden verklaard dat zij er met aan denken de rust en orde te storen of revolutie te maken en dat zij geleidelijk, langs geoorloofde wegen, de politieke gelijkheid en rechtvaar digheid in onze kieswetten zullen blij ven najagen. Zoo verstaan wij, libera len, ook de politiek Tegenover deze betamelijke en or delievende houding van de oppositie partijen zou eene verstandige regeering zelve het initiatief genomen hebben om, ten minste voor wat de gemeente en de provinciekiezingen betreft, de schan dalige misbruiken van het meervoudig stemrecht en de onregelmatige en on billijke toepassing van de E. Vte doen eindigen en meer rechtvaardigheid en gelijkbeidslievende wijzigingen in de wetgeving te brengen. De verklaring door de regeering in 1902 gedaan, mochten te dien opzichte aanzien wordeD, als eene verbintenis. Edoch, de regèering verkiest, uit lou ter partijbelang, zich aan hare verbin tenissen te onttrekken. Zij willen blij ven leven en in 't grootste getal der gemeenten van 't land hare vrienden aan het bewind houden door het be drog, door de onrechtvaardigheid, door tusschen de verschillige catego- nëu van kiezers eene tergende onge lijkheid in stand te houden. Maar wij zeggen aan de regeering en aan de katholieke partij dat het kiezerskorps niet genegen is deze struis vogelpolitiek nog langer te dulden. In een tijd van woeling hebt gij beloften gedaan welkegij zoudt vervullen in een tijd van orde en kalmte. De vervaldag nadert, keeren katholieken, en vermits gij uit eigen beweging geene voldoe ning wilt schenken, zal men u den wissel aanbieden waarop gij eene zede lijke verbintenis hebt aangegaan. Ziedaar de beteekeDis van de wets voorstellen welke oaslangs, namens de liberale linkerzijde werden neergelegd door M. M. Mechelynck, Feron, Rans, Tertnoti?, Van Damme, en Persoons tot wijziging der wet van 11 April 1905 betrekkelijk de gemeeente kiezers, en door de heeren Mechelynck, Neujean, Hyman8, Rens, Termote en Persoons, betrekkelijk de toepassing der E. V. op de gemeentekiezingen. Ook het wetsvoorstel, betrekkelijk de provinciekiezingen is neergelegd. Wat zal de regeering nu doen Een die het hard zou kunnen te ver antwoorden hebben als minister, dat is de heer Renkin. Hij heeft nog al wat op zijn kerfstok voor wat zijn politiek verleden betreft. Ten eerste zijn kazakkeeren. Vroe ger was hij een zuiver christen-demo craat, strijdend aan de zijde van pas toor Daens. Later ging hij over tot de gedomestikeerde democraten om zoo stillökens aan over te gaan tot de kle rikale aristocratie. In de Kamer wilde hij zich nochtans een air van onafhankelijkheid geven. Zoo heeft hij over het financieel be heer van het voorgaude ministerie als ook over het beheer der ijzerenwegen nog al bijtende beknibbelingen uitge bracht, welke men hem wel zou kun nen heririneren, nu dat hij aan 't be wind is. Piet Daens, de broeder van den pas toor, zou den nieuwen minister ook nog al nauw aan de schenen kunen zet ten, met eenige artikels op te halen, welke Renkin met zijn naam heeft on derteekend in La Justice sociale ten tij le dat hij nog zuiver christen-democraat was. Het Recht orgaan van M. Planc- quaert, zond hem bij zijne benoeming als minister het volgende komplimen- tje 4 Een ministeriëele vlag om een ka- zakkeerder gewikkeld, dat is mooi, zeer mooi Wij herinneren ons M. Renkin te Aalst ontmoet te hebben aan de zijde van priester Daens, deelnemende aan de betooging voor algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging. Het heugt ons zelfs dat hij ter wille van zijn toenmalige democratische princie pen muilperen kreeg van konservatieve stokslagers. En thans een konservatief minister Wij groeten u niet, heer Renkin om dat wij verzekerd zijn dat gij onder den hiel zult liggen. Gij zult dansen gelijk de oude ultramoDtaan fluiten zal. Hij zal u de les spellen en gij ge zult kruipen. Hier volgt de opgaaf der gouver neursvan West-Vlaanderensedert 1830. Den 12 October 1830, kondigen de pro vinciale kommissarissen MM. de Meu- lenaere. Herwyn en Jullien hunne be noeming af door het voorloopig Be wind, ten einde het ambt van gouver neur van West-Vlaanderen waar te nemen. Den 31 December 1830, kondigt M. de Meulenaera zijne benoeming af als gouverneur. Den 7 Mei 1819 kondigt M Baron de Vrière zijne ambtelijke intrede af als gouverneur onzer provincie. Een kon, beai- van 26 November 1857 gelast M Vrambout met het inte rim van dit ambt. Den 25 December 1857 wordt M. Vrambout bepaaldelijk benoemd. M. Vrambout stierf den 30 Juli 1877, en een kon. besl. van 7 September 1877 verving hem duor ridder Leo Ru- zette. In 1878 werd deze laatste van zijn ambt ontheven, en een kon. besl. van 7 oogst 1878 benoemt M. Th. Hey- vaert, procureur des Konings te Brus sel. Werden sedert opvolgentlijk be noemd 16 Maaart 1883, M. Willem de Brouwer, gewezen substituut van den Procureur des Konings, gewezen provinciaal raadslid. 19 Juni 1884, ridder Ruzette. 7 Februari 1901, graaf d'Ursel, ge volmachtigd minister. 3 Juli 1903, baron de Bethune, lid der Bestendige afvaardiging. 10 April 1907, baron Ruzette, lid der Kamer van volksvertegenwoordigers. Wij lezen in hel verslag aangaan de het ontwerp van wel betreffende den afkoop van de vergunningen tol het heffen van vrachtprijzenaan de Maatschappij der Spoorwegen van West-Vlaanderen verleend Vraag. Waar de Toelichting spreekt van de uit te voeren werken op de lijnen van West-Vlaanderen, vermeldt zij het aanleggen van een dubbelspoor tus schen Brugge en Kortrijk en het ver beteren van de internationale betrek kingen tusschen E'rankrijk en de kust. Welke andere werken zijn er voor zien, namelijk voor het verbeteren van het verkeer tusschen West-Vlaanderen en het centrum van het land Is er sprake van het leggen van een dubbel spoor tusschen Yper en Kortrijk Antwoord. De Regeering heeft geen plan be paald voor de werken die moeten uit gevoerd worden op de over te nemen lijnen dit zal zij niet kunnen doen zoolang die lijnen in haar bezit niet zijn. Evenwel is het leggen van een dub bel spoor tusschen Brugge en Kortrijk onontbeerlijk bevonden reeds sedert verscheidene jaren, met het oog op de veiligheid van het verkeer op die lijn. Dat werk zal eerst en vooral moeten uitgevoerd worden het zal ongetwij feld voor gevolg hebben, dat de inrich ting van sommige statiën zal moeten gewijzigd worden. Thans is er geen sprake van een dubbel spoor op de lijn van Yper naar Kortrijk. Vraag. Sommige bedienden der Maatschap pij van Vlaanderen hadden, vóór 1875, eene som tot zekerheidstelling gestort, toen sommige lijnen in bedrijf waren genomen door de Bassins houillers die som ging verloren bij het failliet- verklaren dier maatschappij in 1875.Be hoort het niet, bed telde sommen terug te betalen, zooals dit werd gedaan door den Staat aan de bedienden in dienst op de lijnen der Bassins houillers welke door den Staat werden overge nomen Antwoord. De bedienden die het slachtoffer wa ren van het failliet der Maatschappij der 4 Bassins houillers t en, tengevol ge van de overneming, rechtstreeks overgingen uit den dienst dier maat schappij naar dien van den Staat, kun nen hoegenaamd niet gelijk gesteld worden mot de bedienden die intus- schentijd dertig jaar dienst telden bij de Société anonytne de la Flandré occidentale n GALM

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1