Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. DAGKLAPPER. Donderdag, 20n Juni 1907. 5 centiemen. Derdejaar. Nr 52. Frankrijk en de klerikalen Oneerlijke concurrentie. Klerikale onpartijdigheid Teeken des lijds, Dood van priester Daens. Wetenswaardigheden. Eendracht maakt Macht. i ersc/tijnetlffe t/t'S £Jontfert/af/S. Vires aequirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Sommige klerikale gazetten houden zich tegenwoordig met niets anders meer bezig dan met de Iransche zaken. Men weet dat er in 't Zuiden van F.ankrijk eene groote beweging ont staat onder de wijnboeren die door de oneerlijke concurrentie welkezij te lij den hebben van wege zekere hande laars die den stiel bederven met den wijn te vervalschen. De zuivere en natuurlijke wijn wordt niet meer verkocht en de boeren zijn blijde hem te .kunnen kwijt geraken aan den spotprijs van 8 trauk den hec toliter De wijnboeren aldus in hun bestaan bedreigd, eisctien lotsverbetering en roepen de hulp in van het gouverne ment. Zij vragen namelijk dat de rt>- geeriug rechten legge op da suiker eu dat is voor het oogenblik niet mogelijk aangezien de t'ransche regeering door een wederlandsch verdrag gebonden is. Geef ons den tijd, zegt de fransche regeering den toestand grondig te on derzoeken, en naar middelen uit te zien, om verbeteringen te betrachten het vraagstuk is te belangrijk om te kunnen dadelijk opgelost worden. De wijuboeren luisteren niet Aange hitst door de klerikalen, die de ge beurtenissen op den rug der regeering willen schuiven, en die nooil ten ach ter blijven als er kwestie is van aan 't gouvernement moeilijkheden te berok kenen, komen de boeren op tegen 's landswettenen weigeren belastingen te betalen en maken revolutie. Moesten de liberalen en socialisten in Relgie alzoo te werk gaan zou het hier zoo lange niet duren. Er werden oumiddelijk eenige regi menten soldaten Legen de woelmakers opgezonden op dewelke men zou schie ten gelijk in de musschen. Wij hebben nog het geval gehad over eenige jaren "te Leuven ter gele genheid van eene bbtooging voor 't al gemeen stemrecht. Een twintigtal werklieden werden doodgeschoten door de garde civiek Die bloedige gebeurtenissen zijn nog in iedereen's geheugen. In Frauknjk heeft de regeering wat meer geduld ziju do geesten daar soms wat opgewonden door ruziesto kers, maant men de soldaten en de officieren tot koelbloedigheid eu kalm te om geen nutteloos en maar al te dik- wijls onschuldig bloed te vergieten In Frankrijk mag de regeering als toonbeeld van verdraagzaamheid aan gesteld worden. Zie wat de geestelijkheid nogmaals doet zij neemt de revolutionnairen onder hare bescherming en staat hare kerken af welke in herbergen en drank huizen worden herschapen om ter be schikking gesteld te worden der woel makers. Zooverre is het daar gekomen met die zonderlinge verdedigers van God en Vaderland. Sommige klerikale bladen zeggen dat wij bekennen dat het officieel on derwijs moet onderdoen voor het ka tholiek onderwijs, en dat het katholiek onderwijs beter is dan het officieel. Zulks hebben wij nooit gezegd, omdat wij genoegzaam overtuigd zijn én van de deugdelijkheid der officiëele scho len én van de nietigheid der katholieke gestichten. Wij zegden alleen dat de verminde ring van toelagen aan de openbare Men schrijft in bij den Uitgever, Dixmudestraatnr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dil blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. school, den val dezer school zon voor gevolg hebben, niet omdat haar ou derwijs slechter is, maar omdat wij weten dat de klerikalen nimmer ge wetensvolle mededingers kunnen we zen omdat zij op die plaatsen, waar zij invloed bezitten, alle middelen zul len in it werk stellen om leerlingen uit de officiëele scholen te trekken ten voordeele van hunne iustellingen. Voeg daarbij de dwangmiddelen welke heden nog - gepleegd worden door klerikale besturen om de open bare scholen te ontvolken, de bedrei gingen der ploegdeserteurs om de ou ders te dwingen hunne kinderen uit de officiëele scholen te trekken, de mede werking der regeering, die volgens de verklaring van eene naburige mogend heid haar eigen onderwijs in den grond boort, en men zal licht begrijpen dat de officiëele school onmogelijk de on eerlijke concurrentie zal kunnen trot- seeren, welke met het geld van ieder een, tegen haar bestaan gevoerd wordt. Ten andere, de schoolstrijd van 1879 is nog te zeer in veler geheugen om het minste te twijfelen aan de waarheid van ons gezegde. Was het 't gebrekkelijk onderwijs dat volgens u moest verdwijnen Waren het de dompersscholen die achteruit moesten voor de goede on derwijsgestichten Wel neen, het waren juist de beste scholeD, die door de klerikalen werden in den grond geboord. 't Is geenszins uit liefde voor het on derwijs dat de klerikalen scholen op richten, eu den onderstand gelijkelijk willen doen verdeelen, 't is uit loutere liefde voor het geld dat hun God is. Reeds stoeffen de klerikalen op hun ne zoogezegde onpartijdigheid als men de onfeilbare Kranten van die mannen leest, zou men gelooven dat de partij der vieze verdraagzaamheid zich in de benoeming van ambtenaars slechts bekommert om het goed be stuur en allea partijgeest ter zijde schuift. Als wij met ontegensprekelijke be wijzen tooneu dat dit gezaag der kle rikale pers enkel bluf is, en ais wij de groote partijdigheid aan het licht brengen, die sinds bijna eene vierde eeuw in alle bestuurlijke benoemingen heerscht., dap protesteeren onze tegen strevers met geweld en schreeuwen dat wij lasteraars zijn. Nochtans houden wij staan dat nim mer, onder welkdanig bestuur ook, de klerikale alleenheerschappij zich onbewimpelder heeft geuit dan onder de regeering, die wij sinds 1884 tor- schen. In alle besturen ziet men minder naar de bekwaamheid der te benoemen kandidaten dan naar hunne bevoegd heid zelt8 gaat men verder, want wanneer twee klerikale postulanten voor eene plaats staan, kiest men geenszins van die twee de meest be voegde voor de bediening, maar wel dengene die de beste bewijzen geeft van overdreven klerikalismus Voor het oogenblik zullen wij ons bezighouden met de benoeming der notarissen. In ons land waren er einde Decem ber 1906 1103 notarissen, tusschen welke wij tellen 293 liberalen, 35 twijfelachtigen eu ÏT5 klerika len. Op dit getal waren er 313 titula rissen, die benoemd werden voor 1884, en 200 die eenen bloedverwant moes ten opvolgen. 590 benoemingen werden door de klerikale regeering gedaan sedert 1884, en op dit getal zijn er 43 liberalen, 18 twijfelachtigen eu 539 klerikalen -bevjoemd. Dus tusschen de titularissen die vóór 1884 werden aangesteld en degenen die hunne bloedverwanten opvolgden te samen 513, waren er 250 liberalen (dus bijna de helft), 17 twijfelachtigen en 346 klerikalen. De huidige regeering heeft dus op 23 jaren tijd 529 klerikale en 43 libe rale notarissen genoemd, of gemiddeld op 1 jaar 33 katholieken en 3 liberalen. Sedert 23 jaren heeft de clericale re geering het overgrootste getal der scholen van Belgie overgeleverd aan den alles overwegenden invloed van de katholieke geestelijkheid. Maar sedert dien ook moest 't getal gevangonhuizeu en gestichten voor vagebonden verdubbeld worden. Het budget van de gendarmerie klom binst deuzelfden tijd van 3 'Ij 2 tot 9 millioen frank. En ziedaar hoe die huichelaars de ziel van 't kind gered hebben Priester Daens is Vrijdag namiddag om 5 ure, in zijne woning van Chipka, te Aalst, zijne geboortestad, overleden iu den ouderdom van 68 jaar. Hij deed zijne studies in het collegie van Aalst. Verscheidene jaren behoorde hij tot het gezelschap Jesu. Twaalf jaren lang was hij leeraar van rhetorika in et n der bisschoppelijke collegies van het bisdom Gent. Priester Daens gaf ver scheidene werken uit onder ander Geluk des Hemels en Leven van den H. Antonius Inmiddels deed hij mede aan politiek en was de rechter hand zijns broeders Pieter Daens, bij 't opstellen van de twee weekbladen 't Land van Aalst tm De Werkman. Wanneer de christen democratie ont look, koos bij beslist stand en gedwars boomd door de oude vasthoudisten van Aalst eu elders wierp bij zich hals over kop in den politieken strijd. Met De Backer, smid Lambrecht, De Pelsmaeker van Denderleeuw, ver klaarden de democraten den oorlog aan de Woestepartij eu stelden bij de vernieuwing der Kamers in 1894 hun ne kandidatuur te Aalst. De liberalen streden toen niet en brachten hunne stem op de demo craten uit Zoo gebeurde het dat de lijst Daens-De Backer bij de eerste stemming tegen de lijst Woeste-Van Wambeke 23,498 stemmen tegen 25 493 stemmen behaalde. In de ballo teering werden priester Daens en Woeste gekozen. De intrede van A. Daens in de Kamer was eene gebeurte nis in oflze politieke geschiedenis. Zonder ereen doorslaande rol te heb ben vervuld, maakte priester Daens figuur in 't parlement Hij telde er niets dan vrienden, behalve op de ban ken der Woestisten. - Hem niet door d9 gewone middelen tot zwijgen kunnende brengen namen de clericalen hunne toevlucht tot de groote middelen, den broodroof en de vervolging der familie Daens. Wat de familie Daens voor hare overtuiging heeft geleden, zal nooit eene pen kunnen beschrijven zedelijk en stoffelijk hebben de Woestisten die lieden gemarteld, gepijnigd, 't bloed afgetapt. Aalst verlatend, bood zich priester Daens te Brussel aan en werd nogmaals gekozen Bij de laatste verkiezingen viel hij door da mand en de ziekte die hem sinds lang ondermijnde, nam in hevig heid toe. Afgemat, geknakt naar ziel en li chaam, met den voet in 't graf, de eeuwigheid voor de oogen, zwoer hij zijne politieke overtuiging af, onder- wierpzich als priester aan den bisschop van Gent en werd terug opgenomen in den schoot der Keik. De dood is langs daar voorbijgegaan priester Daens is niet meer. De eeuwige rust weze hem zacht in den moeder schoot der aarde. Ons Land. Zijne Bevolking. België heeft eene oppervlakte van 2,945.503 hectare, 813 centiaren. Het getal inwoners, dat op 31 Decem ber 1900, datum der laatste tienjarige volksoptelling, 6,663,548 beliep was op 31 December 1905, geklommen tot 7,160.448 eene vermeerdering dus, van 466,999 in vijf jaar. De dichtste bevolking wordt bestatigd in de arron dissementen Brussel, Charleroi, Luik, Autwerpen en Gent eu de minst be volkte arrondissementen zijn Neuf- chateau, Bastogne. Marche, Maeseyck, Dinant, Philipville en Virtou. Brabant, alleen, telt 1,415,090 inwo ners en achteraan komt Luxemburg met 229,143 zielen. Brussel eu de voorsteden tellen ruim 750,000 inwoners. Ziehier de cijfers Brussel, 199,695 Anderlecht, 58 654 Etterbeek, 26,501 Elsene, 71,748 Jette, 13,246 Koekelberg, 11,905 Laken, 32,418 Molenbeek, 65,659; S4 Gilles, 61.157; Sint-Joost- ten Noode, 33,814; Schaarbeek, 73,395; Ukkel, 22,765 Watermael- Boschvoor de, 8,111. Antwerpen staat altijd vooraan met 304,032 zielen Gent heeft er 163,079 en Luik, 172,039. Zoetenaye komt aan 't staartje met 26 staatsburgers. Ret getal geboorten overtreft jaar lijks dit der sterfgevallen van 60 per honderd. Van 1880 tot 1890 was het 46 p.h van 1890 tot, 1900, was het 51 p.h. Dit aangroeien heeft niet voor oorzaak de vermeerdering van het getal geboor ten, maar de vermeerdering der sterf gevallen. Jaarlijks zijn er in het land 191,700 geboorten volgens de evenre digheid van 105 knechtjes tegen 100 meisj es. Het getal sterfgevallen beloopt ieder jaar ongeveer tof 119,500, 't zij 16 89 per 1000 inwoners, volgens de evenre digheid van 25 p h. meer van het man nelijk dan van het vrouwelijk geslacht. Het getal huwelijken is omtrent jaarlijks 56.750; dit der echtscheidin gen 930 het getal kinderen die wettig gemaakt worden, beloopt 8400. En nu, kent gij iets meer van uw land «nurse**!** Met priester Daens verdwijnt een man die inde Vlaamsche drukpers een groo te rol gespeeld heeft. Een twintigtal jaren 'geleden, inder daad, kon de man in 't Vlaamsche land, grooten invloed uitoefenen dank aan de bladen Land van Aalst en Werkman die bij gezamenlij k met zijnen broeder opstelde. In een groot gedeelte van Oost- Vlaanderen, Antwerpen en Brabant, crjtri

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1