Stadsnieuws. pour Cycles et Motocycles organisées par le Rapid-Club Eene Martelares. Grandes Courses In de Balie. Mengelwerk. (6 De gasontploffing. Gedwongen onteigening. Nieuwkerke. Het Baden. Cou rses d'Ypres. Ville (FYpres. COURSES INTERNATIONALES was 7 Werkmanneken, langen tijd, t eenigste geestesvoedsel van de bevol king. 's Zondags werd het na de missen, aan de kerkdeur verkocht en, in een 'aangenamen trant opgesteld, vond het veel lezers. Sinds de opkomst der nieuwsbladen aan een cent en de verspreiding der drukpers, was de sterre van 't week- bladje zeer getaand Er zijn nochtans lieden, niets van de toestanden afwetend, die zich inbeel den dat onder dit oogpunt geene ver andering in de Vlaamsche pers is ge komen. Hel jagersgild begint zich reeds te be kommeren om de opening der jacht en de vraag wordt gesteld of er dit jaar veel wild zal zijn. Het ministerie van Landbouw ver zekert dat het wild uiterst talrijk is er zijn vooral veel hazen. Pluimgedierte zou er minder kunnen zijn, doch zoo het weder zich bepaald goed zet, hoopt men dat 't jonge broei- sel aan de verwachtingen zal beant woorden. Naar gezegd wordt zou eene smetziekte uitgebroken zijn onder 't groot wild. Prinses Elisabeth, hare zonen en onze taal. Onze toekomende Koningin leert ijverig onze taal en legt er zich ook zeer op toe. Zij heeft de Berlitzme- thode verkoren om haar des te beter te spreken. Haar leeraar is een Poperin- ghenaar, M. Van de Vyvere, die zich gewetensvol van zijne taak kwijt en gelukkiger dan Hendrik Conscience met Leopold I. De prinses leert ook het West- Vlaamsch dialect spreken om zich voor al met de vissQhersbevolking, waarin het vorstelijkpaarzooveelbelangstelt, te kunnen onderhouden. Dit zal de West-Vlamingen genoegen doen. Ook de kleine prinsen leeren Vlaamsch aan met M. Van de Vyvere en beginnen het ook te spreken. Wat zijn de tijden van Conscience en Rogier veranderd Eene laatste bijzonderheid. Door M. Buyl is het dat het vorstelijk paar den heer Van de Vyvere als leeraar verko ren heeft. Drie jaren geleden, vierde de Balie Van Yper het vijftigjarig ambtelijk jubelfeest van Meester Bossaert. Dit jaar was het. de beurt van Meester Vanheule, ingeschreven den 10 Juni 1857' De Balie begeerde vuriglijk insge lijks dit jubelfeest te vieren, en te dien einde, begaf de Kamer der Pleitbezorgers, samengesteld uit de heeren Bossaert, Colaert, Laheyne VI. Hij was bleek geworden als een lijk en zijne verwilderde oogen verslonden dere gels. Deze zaak Cartier had eene zonderlinge overeenkomst met deze van den pachter Durant. Een timmerman van Saint-Germain, de heer Cartier, was bijna schielijk ge-torven. De teekens, gedurende de ziekte bemerkt, gaven aanleiding tot vermoedens. Men vreesde eene vergiftiging. De lijkschouwing nam de vermoedens niet weg. Men moest de scheikundige ontleding doen der organen. De scheikundige geneesheer daartoe aange steld ontdekte rattenkruit. Zijn verslag scheen verdacht. Een tegenonderzoek werd door de verdediging gevraagd, en dokter Tardieu werd aangewezen. Het verslag van den vermaarden genees heer, zeer nauwkeurig, verzekerde dat geen spoor van rattenkruit of van een welk- danig vergift bestond in de organen van het lijk van Cartier. Matheus stond op en deed eenige stappen in de kamer Het is eene zinsbegoocheling, zeide hij. Hij baadde zijn yoorhoofd, zijne oogen en Sobry, om namens dit korps hare gelukwenschen bieden aan den eer- biedwaardigen jubilaris en hem zeg gen hoe gelukkig zij ne ambtsbroeders zouden zijn te mogen in een innerlijk feest hem hunne gevoelens van hoogachting uitdrukken, aan hem die, gedurende eene halve eeuw, door zijn karakter en zijne talenten grootelij ks hun gemeen beroep ver eerd heeft. Meester Vanheule, zeer bewogen over dezen stap, heeft gemeend, om reden van zijnen hoogen ouderdom, het aanbod eener breedvoeriger be tooging te moeten afwijzen, uit den grond zijns harten en in bewogen woorden, zijne ambtsbroeders be dankende over hunne inzichten ten zijnen opzichte. Wenschen wij, op onze beurt, M. Vanheule geluk en wenschen wij ook dat hij, gedurende nog lange jaren, ingeschreven blij ve op de tabel der advokaten. Het gas De Brouwer toont zich zeer ondankbaar, het valt bij voor keur zijnen warmsten verdediger aan die zich verplicht vindt 500 fran ken schadevergoeding te vragen. De toekomst bespaart nog vele verrassingen. Zien wij niet dagelijks jongens, die geen begrip noch beoefening van het ambacht hebben, de buizen plaatsen bij de abonnenten van het Kluite gas dat gas van den arme, dat meer dan 20 centiemen den kubiek- meter kost, wanneer de rijke maar 15 centiemen betaalt In de gewezen gasfabriek zijn de distilleerovens, die nog maar on- langs gemaakt zijn, overgeleverd aan het houweel der afbrekers, dit binst dat oude werklieden der fabriek overgaan tot het uit elkander nemen der toestellen van vervaardiging, zuivering en verschillige maehienen. Het is hetgeen men gemeenlijk noemt geld met hamers breken De ruime gebouwen zullen het zelfde lot ondergaan door den wil en de hardnekkigheid van eenige groote mutsen der financie met de medeplichtigheid onzer meesters. Het is hartverscheurend Het Concert der Philharmonic van Pöperinghe. Zondag 11. was het volop feest te Nieuwkerke. De Philharmonie van Poperinghe kwam er een groot con cert geven. en zijne slapen met eenen natten doek, dan, zich opnieuw neerzettende, herbegon hij te lezen. Ditmaal was hij wel zeker zich niet te bedriegen. Hij had al zijne koelbloedigheid herkregen Ehwel, wat hij las, was verschrikkelijk. Deze bewerking, waar de deskundige, door Tardieu vervangen, eene zoo schrikkelijke vergissing begaan had, was de zijne. Er was geen twijfel Het rattenkruid dat hij gevonden had, kwam niet voort van het lichaam van Durant, maar van de onzuivere stoffen, waarvan hij zich bediend had om de ontle ding te doen. Het was dus eene onschuldige welke de beul op de wipplank der guillotine ging werpen In dit alles was er slechts één moorde naar. Die moordenaar was hij, Matheus. Hij stormde naar zijn babineten doorliep de nota's zijner ontleding. Eene hevige siddering had hem aange grepen koude zweetdruppels bevochtigden zijn voorhoofd. Hij slaakte kreten als een zinnelooze. Ach mijn God Ach God Ach God Al schreeuwende liep hij naar beneden, sprong in den hof en begon te loopen gelijk een krankzinnige. Hij struikelde en viel in de sneeuw. Hij stond op, en altijd verschrikt loopend,, het Bij het aankomen van den tram, werd de Philharmonie begroet door eene vurige Brabangonne uitgevoerd door de Fanfaren van Nieuwkerke. Een stoet vormt zich, en onder het spelen van vroolijke pas-redoublés be- o-eeft men zich ai door de straten, gansch bevlagd, naar de Markt, al waar de Philharmonie wordt ontvan gen in het Hotel de la Régence», terwijl de Fanfaren van Nieuwkerke eene serenade geven. Na de ontvangst, altijd onder het spelen van vroolijke marchen, door loopt de stoet nog eenige straten en gekomen voor het huis van den heer burgemeester Titeca, geeft de Phil harmonie eene serenade, dikwijls door het daverend handgeklap on derbroken daarna wordt de stoet ontbonden. Om 5 ure had, op de Markt, het concert plaats onder de leiding van den talentvollen heer muziekmeester Van Elslande. De zeven stukken van het programma werden op meester lijke wijze uitgevoerd en dikwijls on derbroken door de warme toejuichin gen van het volk, langs alle kanten toegestroomd. De grootste bijval, was zeker wel de Solo voor F luit, uitgevoerd door M. A. Oreel, solo die menigmaal onderbroken werd door het geestdriftig gejuich van het volk en op het einde werd hij nog herroepen. Kortom, het concert der Philharmonie van Popermghe heeft een ongehoorden bijval bekomen. Na het concert, klimt de heer burge meester Titeca op de kiosk, om, in naam van de bevolking van Nieuw kerke, den bestiiurder en de muzi kanten te bedanken en te gelukwen schen. Tot slot heeft de Philharmonie nog eene Brabangonne uitgevoerd, en het is onder den besten indruk dat de talrijke menigte zich allengskens verwijderde. Na een avondmaal opgediend in het Hotel du Cerfwerd de Phil harmonie in triomf naar de statie ge voerd, en het is onder de kreten van Leve de Philharmonie van Pope ringhe dat men zich gescheiden heeft. De warme dagen komen aan en een bad is zeer frisch. Baden is goed en gezond als het ge daan wordt met de noodige zorgen. Maar baden ol zwemmen is ook zeer gevaarlijk als het gedaan wordt zooals het maar al te veel gebeurt, en voorze ker zullen wij weer van talrijke doode lijke ongelukken hooren. In 't water gaan kort na het eten is altijd levensgevaarlijk. En hoe dikwijls gebeurt het niet dat men recht van de middagtafel naar het water loopt en er in springt hekken zoekende, verblind door de vree?, verdoolend in de paden, te midden welke hij draaide en keerde en zich niet meer ver kende. En hij herhaalde ademloos - Ach mijn God mijn God On schuldig, zij is onschuldig. Op de kerk sloeg het vijf ure, hef karil- lon verdoofd door de sneeuw, was als eene klacht. Zal ik vroeg genoeg aankomen Hij zonk en slibberde, struikelde tegen al de wortelen eindelijk bevond hij zich voor de deur. Hij stootte ze met geweld en liep naar X. Toen hij de voorstad verliet, vergiste hij zich van straat en werd verplicht op zijne stappen terug te keeren. Hij zag niet meer, de sneeuw verblindde hem. Hij waggelde gelijk eenen dronkaard. Van tijd tot tijd stak hij de armen voor uit, teekens doende en schreeuwende. De plaats waar de strafuitvoering moest plaats hebben, was langs den anderen kant der stad, eene plaats met boomen omringd. Hij zei al loopende - Medelijden Medelijden De nacht was klaar, de stad altijd kalm. Het kwartuur sloeg. Lieden gingen voorbij, uit de huizen ko mende, langs de straten snellende. Matheus hoorde hen zeggen - Het zal gedaan zijn als wij zullen toe- 't Gebeurt dikwijls in zulke gevallen dat de bader onmiddelijk zinkt. Wat is er gebeurd De maag is vol voedsel en de spijs vertering brengt warmte voort. Men springt in 't koude water de koude doet de spijsvertering ophouden en de bader krijgt, zooals men zegt de kramp. In werkelijkheid is het een bloedopdrang de bader zinkt en is verdronken. Velen meenen dat het krijgen der kramp een toeval is. Volstrekt niet het is bijna onver mijdelijk dat men ze krijge, als de spijsvertering in werking is. Dus niet gaan zwemmen of niet in liet water gaan kort na het eten. Beter is het dit te doen vóór men aan tafel gaat en altijd, natuurlijk, als men niet bezweet is. lHmanclie 33 Juia 190T, a 2 heures de l'après midi avcc Ie bicnvcillanl concours de loul Ie personnel de l'Écolc d'Equitation 3300 l'r. die prix. Diinanclie 7 .luiliet 1907 GRANDES avec l'intervention de la ville, et sous les auspices de la LIGUE VÉL0C1PÉDIQUE BELGE IOOO fr. tie prix. Plaine d'Amour 2 b. trés précises. PROGRAMME s Courses Internationales de Cycles. Sur piste (800 mètres). 7 Grande Internationale de Vitesse. Séries (1 tour de piste 800 mètres) et finale 2 tours. lr prix 100 fr. et une médaille en vermeil aux armoiries de la ville. 2® prix 50 fr. 3e prix "25 fr. II Grande Internationale de Vitesse pour DAMES. (3 tours d6 piste 2,400 mètres). lr prix 40 fr. et une médaille en ver meil. 2e prix 30 fr. 3e prix 20 fr. 4® prix 10 fr. III Grande Internationale de Fond avec Enlraineurs (15 tours 12,000 mètres). lr prix 100 fr. et une médaille en vermeil. 2e prix 75 fr. 3® prix 50 fr. komen. Hij was zinneloos. Hij schreeuwde van razernij De lieden begonnen te lachen zonder hem te kennen. Een oogenblik bleef hij staan. Zijn adem sijste in zijne keel. De dorst brandde hem. Hij nam een handvol sneew en zoog ze gretig op. Hij vreesde zich nog eens vergist te heb ben en orienteerde zich. Neen, het was de weg. Hij kwam aan. Ginder, achter eenen blok huizen in af breking, verschenen de geraamten der boo men. De lieden waren verdwenen, sneller loo pende dan hij. Hij was alleen. Nu verhief zich een geruisch men zou gezegd hebben de wind die door een bosch ruischte. Het was de menigte. Hij naderde, nog eenige stappen. De ge ruchten werden duidelijker. Geschreeuw, geroep, verwarde stemmen. Hij liep voor bij den hoek der gevangenis, hij bevond zich op de opene plaats. Op het gerucht had eene diepe stilte ge volgd, die vol afschuwelijkheid was. Mannen, vrouwen, keerden den rug naar Matheus, de blikken naar den kant der plaats gericht, bij de gevangenis. De dokter sprong op met eene soort van razernij te midden dezer dichte menigte, de lieden uiteen drij vende, dezelve wegstootende. Een-gemurmel rees op Het is de dokter Matheus, zegde men. Hij is zinneloos VERVOLG.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2