Stadsnieuws. De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 27n Juni 1907. Derde jaar. NT 35. De gemeenlekiezingen. De wijucrisis in Frankrijk DAGKLAPPER. De gebeurtenissen in Rusland. Wedrennen Hippische wedstrijden. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor oen buiten: Hen jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Muiterij aan boord van den Victor Hugo. Parijs. Het gerucht verspreidde zich te Lorient, aanlandingshaven van het pantserschip Victor Hugo, dat eene muiterij was ontstaan aan boord van dit schip, eenige dagen geleden naar Amerika vertrokken. De muiters zou den luitenant Navel, commandant van den kruiser, over boord hebben ge worpen. In Nederlandsch-Indië. Den Haag. Een officieel telegram uit Nederlandsch Indië meldt dat ka pitein ühristoff'el op 17 Juni hot schuil oord van den prins priester Sengaman- garadjaoverviel. De prins werd gedood met twee zonen en vier partijgangers. Acht maanden in de sneeuw. Hem. Donderdag, voor de eerste maal sinds October, daalde de bewaker van het Observatorium, op den top van den Soentis, in Oostelijk Zwitserland, naar beneden in het dorpken Appen- zell. Hij bracht dus acht maanden door in de sneeuw en men kan zich geen denkbeeld vormen van de sneeuwstor men die hij daarboven bijwoonde, tij dens dien langen winter. De vredesconferentie van 's Hage. Den Haag. Koningin Wilhelmina en prins Hendrik zullen Maandag 1 Juli in het Loo eeno gardenpartij aan bieden aan de afgevaardigden bij de Vredesconferencie. Zoo 't weder niet mocht meêvallen, zal de ontvangst plaats hebben in 't paleis van 's Hage. In de eerste dagen van Juli zal door de Koningin een groot galafeestmaal aan de afgevaar digden worden aangeboden. De hoogere overheid houdt zich nu al bezig met de gemeentekieziogen der maand October aanstaande. De gouver neurs van de verschillende provincies zullen de gemeentebesturen verzoeken te laten weten hoeveel kiesbulletijns zij noodig hebben. Het is belangwek kend to weten dat dit getal het totaal stemmen, waarover de kiezers beschi- ken, moet vertegenwoordigen, ver meerderd met 20 p. h. als al die stem men onder de 1,000 blijvon en van 10 p h. in tegenovergestelde geval. Voor de kiezing van de plaatsvervangende gemeenteraadsleden is de vermeerde ring slechts 10 p. h. De hoogere over heid heeft besloten dat, als er gemeen teraadsleden behoorende tot de de reeks van 1912, moeten vervangen worden in de aanstaande kiezingen, men rood kleurige bulletijn8 zal moeten gebrui ken, terwijl de bulletijns voor deraads- leden uittredend in 1908, wit zullen zijn. De gouverneurs zullen insgelijks moe ten weten hoevele kiesbureelen er in elke gemeente zullen zijn, zoowel voor de kiezing van de gewone raadsleden als voor deze van de plaatsvervangers. De gemeenteverkiezingen zullen op Zondag 20 October geschieden. In 1903, bij de jongste gedeeltelijke vernieuwing der raden, moesten 12,648 raadsleden worden gekozen. Er ston den niet minder dan 21,015 kandidaten op rang. Men ziet dat er in België nog al lief hebbers van politieke mandaten te vin den zijn. Men schrijft in tij den Uitgever, bixrmidestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men'wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Het katholiek blad iLa Libre Parolen berekent dat de geestelij keu in Frank rijk, den een door den ander, een liter wijn per dag drinken, wat maakt voor 100,000 pastoors, paters en nonnen, per jaar 36 millioenen en half liters. Van den anderen kant zegt het katholiek blad tengevolge der schei ding van Kerk en Staat, hebben de pastoors de middelen niet meer zooveel wijn te drinken als vroeger, wat maakt, met het minder verbruik voortkomen de van de verdrijving der 100,000 kloosterlingen, dat er in Frankrijk 102 millioen liters 'sjaars minder wijn gedronken wordt. La Libre Paroleroept daarop miserie. Maar het godvruchtig blad verliest uit het oog dat die 102 mil- lioen liters wijn betaald werden uit den zak van burgers en neeringdoeners die zich nu de leus der baatzuchtige priesters zullen kunnen toeëigenen en zeggen Wij hebben liever onzen wijn zei ven te drinken. Het kempisch kolenbekkenMen is thans voor goed bezig aan 't boren der schachten voor de nieuwe koolputten. In de nabijheid der statie van Hout- baelen op 't grondgebied der gemeente Zolder, is de schacht reeds ver gevor derd. Te Goursel zal men eerlang het boren van vier putten aanvangen. De vergunning Goursel Beeringen zal eene der eerste worden uitgebaat, zegt men. De twee vergunningen van 't kant, Mechelenaande Maas zijn versmolten te Asch wordt ook druk gearbeid. De vergunningshouders van Op- Glabbeek. Luikenaars zooals men weet, trach ten eene groote hoeveelheid grond aan te koopen, doch do eigenaars stellen hooge prijzen, verklarend dat de vroe ger verkochte gronden veel te goed koop zijn van de hand gegaan. Zoo de Luiksche Walen willen grond hebben, zullen zo mogen leggen. Da vraag wordt echter gesteld hoe men, eens de schachten geboord, aan 't noodige werkvolk zal geraken. Men berekent dat thans omstreeks 10,000 Vlaamsche werklieden in deputten van 't Walenland gaan arbeiden en men hoopt dat die zullen aan den arbeid gaan in de Kempen. Doch voor iedere vergunning heeft men 2 a 3000 man nen noodig. Waar zal men ze halen Thans heelt men reeds moeite om werkvolk voor den landbouw te vin den. De Engelsche ruziemakersNaar het blad The Times mededeelt zou in... Kaapcolonie eene beweging zijn ont staan tegen de Engelsche gruwelen j. Ons verwonderd dit niet al te veel. Inderdaad, sedert zoowat achttien maand zijn de Engelschen bezig de Zoulous en andere naturellen van Na- tal te dresseeren dat het een aard heeft om hen te dwingen de drukkende las ten te betalen. 't Zijn de Engelschen van 't moeder land zeiven die in beroering komen bij 't vernemen van de gruweldaden die tegen de kleurlingen worden gepleegd, want de Djekken van de Kaap vonden die handelwijze allernatuurlijkst en verhieven zelfs de stem tegen do tus- schenkomst van de Engelsche regee- ring. Maar die zelfde Rooiueks uit Zuid- Afrika, opgezweept door M. Morel van Liverpool, permitteeren zich te protes teeren tegen de behandeling der kleur lingen in Gongo iets dat ze maar weten door den laster van M. Morrel en Gie. Dit moet niemand verbazen. Inder daad, zoo morgen de Britsche ruzie makers eenige afgezauten stuurden naar Lapland om op hunne manier de geschiedenis der beschaving in Afri ka te vertellen, zou het wel kunnen dat de Laplanders ook zouden protes teeren tegen de Gongoleesche gruwelen zonder eigenlijk te weten waar Gongo ergens ligt of hoe er de Gongolandeis uitzien. De Engelsche veldtocht, strekkend om de bewoners van den ardkloot mee warigheid in te spreken voor de Gon goleesche rakkers, gelijkt niet slecht op de vertelselkens van de katholieken over de kleine Giiineoskens die op straat tot voeder aan de varkens wor den toegeworpen, met dit verschil dat de clericale schooiers er maar op uit zijn centen los te maken en dat de Brit sche leugenaars den Gongo doodgaarne in hunne macht zouden krijgen om er dan een Engelscli luilekkerland van te maken in den aard van Indie, Natal en andere aardsche paradijzen voor 't ge kleurd ras. Aanhoudingen De politie ging over tot talrijke huis zoekingen en aanhoudigen, onder de spoorwegbeambten. Afgevaaardigden aller spoorbanen kwamen toe om de kwestie der werkstaking te bespre ken 120hunner werden aangehouden. Aanhoudingen en aanslagen Het gerucht wordt verspreid dat ver scheidene soldaten, welke revolution- naire denkbeelden hadden uitgedrukt, in het kamp van Krasnoie-Selo werden aangehouden. Tevens seint men uit Toela dat al daar aan de statie een gendarm door een meisje is gepoign3rdeerd gewor den. Te Poltawa werden talrijke spoor wegbeambten, verdacht toe te hooren tot den Bond der spoorwegen, doorge zonden. Ter dood veroordeeld. Eene lijfwacht aangerand. Uit Kiefl' seint men dat vijf soldaten, beschuldigd de opstokers te zijn van de laatste muiterij, door den krijgs raad ter dood werden verwezen. Te Iirasnoiarsk, in Siberië, vielen als soldaten verkleede kerels eene lijf wacht aan om de gevangenen te ver lossen, doodden den postoverste, luite nant Brachmer en kwetsten een sol daat. Drie aanranders werden aange houden en een gedood. De beteugeling in Polen. De bandieten. Door ministerieel besluit werd, te Moscou, de turnvereeniging der Pool- sche Sokols ontbonden. De statie van Micdadvreiz werd door bandieten aangerand. Be kas werd ge plunderd. Een persoon is gedood ge worden. In uitvoering der bevelen van het midden gouvernement, begon men met eene nieuwe onderdrukking der Polen. De bureeleu hunner dagbladen werden gesloten hunne boekhandels zijn doorzocht geworden, en op vaderland- sche zangen en gravuren beslag gelegd. De bevolking is zeer opgewonden. Het Comiteit der feesten van Yper had Zondag een dag der belangrijk ste wedrennen ingericht. De spijker van het feest is het pro gramma geweest der oefeningen uit gevoerd door de Rijschool, met recht beroemd als eene der heerlij kste van het vaste land. De majoor Hagemans, die het hooge en kiesche ambt bekleedt van bevelhebber der school, had eene belangrijke afleiding weten in te voeren, onder de schoolkoersen van dravers. Nevens de verkeerde spron gen, van den polo en van den strijd voor het paard waarvan onze renba nen het programma zouden benijden, had hij voor den hippischen wed strijd de laureaten van Brussel-Oos- tende 1907 en van den Haag 1906 weten te vereenigen. Wanneer men in alle sport-centers vrüchteloos beproeft de overwinna ren der hippische prijskampen te ver eenigen, heeft hij ons niet alleen de luitenanten Picard, de Trannoy en de Hennin kunnen toonen, wier faam reeds de grenzen overschreden heeft door hunne zegepralen te Brussel- Oostende en den Haag, maar ook tot nu toe onbekende namen, zooals de luitenant Dhanis, die nevens den voortreffelijken ruiter Picard, den snelsten weg afgelegd heeft, maar dat zijne onervarenheid der wedstrij den ongelukkiglijk maar den 7" ge plaatst heeft, ofschoon een weer spannig paard berijdende dat wij overigens later onder de overwinna ren zullen mogen plaatsen, indien hij voortgaat het te sturen met de krachtdadigheid waarvan hij Zondag bewijzen gegeven heeft. Noemen wij ook den jongen luite nant Meeus die zich den 8n heeft kun nen klasseeren te midden der keur bende van springers en die, wij twij felen er niet aan, de stappen zal volgen van zijnen vader den kom- mandant Meeus der militaire school van Brussel. Ziehier de uitslagen ie Picard. 2-3 de Trannoy. 4 de Hennin. 5 de Trannoy. 6 de Houst. 7 Dhanis. 8 Meeus. Er waren 27 mededingers. Wij bieden den heer majoor Hage mans, bevelhebber der Rijschool en zijn personeel onze warmste geluk- wenschen aan. In den naam der Ypersche bevol king en van dezen der talrijke vreem delingen die in onze stad toegesneld zijn om den paardenloopstrijd en den hippischen wedstrijd bij te wonen, bedanken wij hen rechtzinnig voor hunne kostbare medewerking" -*=«3Wc; EN

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1