J Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 4n Juli 1907. 5 centiemen. Derde jaar. Nr 54. Gemeenteraad van Yper. De Geineentekiezingen. f Eendracht maakt Macht. 'i er schijnende des SMonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Ken jaar, Fr. 3-00. Voor stad Ken jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Openbare zitting van den Zaterdag '22 Juni 1907. De openbare zitting wordt ten 5 u. 25 m. geopend. Zijn tegenwoordig de hoeren Co laert, Burgemeester-Voorzitter; Struye enVandenboogaerde,Schepenen; Fiers, Fraeys, Vanderghote, D'Hu vettere Van- denpeereboom, Bouquet, Sobry, Le mahieu, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. Afwezig M. Iweins. Het proces verbaal der zitting van 18 Mei, wordt goedgekeurd. De heer Voorzitter deelt aan de verga dering den brief mede van den heer Baron Ruzette, Gouverneur der provin cie, de uitnoodiging aanvaardende wel ke het Stadsbestuur hem gedaan heeft De heer Gouverneur zal zijn eerste officieel bezoek te Yper doen, den tweeden Zondag van Tuindag. Te dien einde zal het College de noo- dige schikkingen nem9n, in overeen komst met de Commissie der feesten. De heer Voorzitter vraagt om twee voorwerpen bij hoogdringendheid op de dagorde te brengen. 1° Het bouwen van eenen muur op het kerkhof langs den noordkant. Vol gens het bestek zal eene som van 4,000 fr. noodig zijn voor de uitvoering van dat werk. De hoogdringendheid wordt gestemd. 2° Eene vraag van crediet van 800 Ir. voor het inrichten van eeneu geiten prijskamp, die deu eenen of den ande ren dag van Tuindag zal plaats heb ben. Het College laat die keus over aan de overeenkomst der Commissie. De hoogdringendheid wordt insge lijks gestemd. M D'Huvetten vraagt om nog een honderdtal franks er bij te voegen voor e. nen prijskamp van konynen. Die s uiten van prijskampen zijn zeer ge volgd door het klein volk. [Gelach.) M Colaert. M. D'Huvettere drukt de hoop uit eenen prijskamp van ko nynen te zien inrichten. Dit zal aan de Commissie der feesten voorgesteld word. li. Nieuw gelach IGemeente verordening ivijzi- gmg der schikkingen aangaande foo- •ren en markten De heer Voorzitter. - Er dienen eenige veranderingen gebracht te worden aan de verordening van 1873, betrekkelijk de uitstallingen, het plaatsen van kra men en barakken opdefuore en markt dagen. De pacht die bestondmet.de firma Croigny en Cie is vervallen. De kramen in zeer slechten staat zijnde, zijn ver kocht geweest. De kermiskooplie- den zullen dtzelvezelf moeten plaatsen gelijk iedereen doet. Het College stelt voor het art. 14 af te schaffen, dat de kramen belaste met eene taks van 6 fr. per loopende meter voor den ganschen duur der foore en het te vervangen door het volgende artikel. Er zal een recht ontvangen worden vanO 25 c. per vierkanten meter voor de aantrekkelijkheden eu van 2 fr. per loopenden meter voor de kramen waar artikelen van koophandel verkocht worden, insgelijks voor deD ganschen duur der foore.... n Na eene bespreking die meer dan «ene uur geduurd heeft, over het punt Men schrijfi in bij den Uilgever, üixinudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van ganseli .België en 'l buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk -verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. te weten welke de taks zal zijn die men zal moeten stellen, stelt de Raad zich t' akkoord dezen taks op 3 fr. den loo penden meter te stellen, op eene diepte maxima van 3 meters voor gansch den duur der foore. Deze paragraaf beoogt het art. der verordening van 1873, in verband met de tentoonstelling en den verkoop van porceiein, aardewerk, kristaal, pastei en suikergebak, fruit, enz enz. Het art. 11, laatste paragraaf die den duurder foore regelt, dient insgelijks veranderd te worden. De duur der Kattefeest zegt de heer Voorzitteris van veertien dagen deze van Tuindagvan den eersten Zondag van Augusti tot den 15 derzelfd6 m land. Voor wat de Kattefeest betreft, de foore van Gent is acht dagen vervroegd dat doet ons vele schade. Na eene der onverstaanbaarste be sprekingen neemt de Raad den volgen den opstel aan De Kattefeest zal vijftien dagen duren, te rekenen van den eersten Za terdag die volgt op asschen Woensdag tot den derden Zondag van den vasten er in begrepen. De Tuindag zal beginnen den eersten Zondag van Augusti om den 15 derzelfde maand te eindigen, n Het geheele wordt gestemd. 2 Burgerlijke Godshuizenver- kooping van een perceel bosch. De Raad brengt een gunstig advies uit over de beraadslaging van de Gom-, missie der Godshuizen, aan M. Landas een perceel bosch afstaande voor de som van fr. 1,485,95 2. Burgerlijke Godhuizen proces verbaal van verkooping van sparren De verkooping van sparren, gehou den den 6 Maart 11. heeft de som van 5,940 fr. opgebracht. De Raad brengt een gunstig advies uit. 4. Stadseigendommen afbreking van het torentje der oude Abdij van S' Janvraag van crediet. De Commissie der monumenten, bij brievegerichtaan den heer Gouverneur der Povincie, is zinnens de twee boven ste verdiepen van dat torentje af te breken en de materialen te behouden. Deze afbreking is toegelaten. Het College vraagt een crediet van 400 fr. om het onderste gedeelto te dek ken en vooral om de ongevallen te ver mijden (1). Aangenomen. 5. Stadseigendommen herstelling der daken van de Gemeenteschoolin de SJanstraat, vraag van crediet. De heer Voorzitter. Het College vraagt een crediet van 1,700 fr. voor de herstelling der daken van de ge meenteschool voor meisjes. Het werk dringend zijnde heeft men het dus niet (1) Het Stadsbestuur heeft eene zonder linge manier om de belangen zijner lastge vers te beschouwen. In plaats van het artistiek erfdeel onzer ttad ongeschonden te bewaren en zelfs het te doen gelden door verstandige herstellingen het breekt de monumenten af en doet de overb'ijfselen verdwijnen der plaatselijke geschiedenis. Welnu die curiositeiten maken eene der bijzonderste bronnen uit van win sten voor de inwoners met elk jaar een groot getal vreemdelingen en toeristen in onze stad aan te lokken, die zonder dat hier niet zouden verblijven. (N. d. R.) kinnen voorzien. Er valt dus Diet te aarzelen, maar de gebouwen te bewa re# voor grootere schade. Het crediet wordt met eenparigheid gestemd. 6. Gemeente feest. De Raad keurt het programma goed van Tuiudag, zooals het vastgesteld is geweest door de Commissie der feesten, er den prijskamp voor geiten bijvoe gende. Onafhankelijk van het crediet van 4000 fr. gestemd voor het bestendig Festival, keurt de Raad het crediet goed van 10.000 fr. gevraagd voor de Tuindagfeesten. M. Bouquet. - De kost der Tuindag- feesten zal niet van 10.000 fr. maar slechts van fr. 9 625 zijn. M. Fraeys. Met er de kost van den prijskamp der geiten bij te voegen zult gij ruimschoots geuoeg hebben. M. Colaert. - Ik doe het niet geerne, ik doe het uit dwang. Met alles samen te tellen, zegt M. ColaertzulleD wij tot eene som van 17 000 fr. komen voor een jaar feeste lijkheden. De heer Voorzitterdie de beurs houdt ziet de groote uitgaven met geen goed oog. (1) Het concert der grenadiers alleen zal 1.000 fr. kosten. M. Bouquet. Dat brengt veel volk mede. Gij moet u herinneren dat het concert van het muziek der guides veel volk aangetrokken heeft. M. Colaert. Ik heb gezien dat er een ontwerp is de Halle te verlichten. - Een plaatselijk weekblad beeft ge sproken van de verlichting met gas van den voorgevel der Halle. M. Fraeys. Het geldt slechts eene enkele rij lichten. M. Colaert. Met het gas zou ik mij er tegen stellen uit al mijne krachten. M. Lemahieuondervraagt het College nopens de feiten die onlangs gebeurd zijn in het slachthuis. Hij vraagt of het waar is dat het College het stempelen der geslachte kalveren toelaat in de herbergen. In dien het zoo is hekelt hij deze toestem ming. Men heeft het gerucht rond ge strooid dat dit stempelen gedaan was met het doel den bestuurder van het slachthuis te bevoordeeligen. Hel achtbare lidisopinlichtingen geweest, die geruchten zijn geenszins gegrond. M. Lemahieu heeft een bezoek aan het slachthuis gebracht, hij heeft met eigen oog bestatigd dat de orde en net heid er beter heerschen dan in andere steden. "Verkenslachters eenen put gevraagd hebbende om de lijken erin te leggen, vindt het achtbare lid deze uitgave nutteloos. Om te eindigen vraagt M Lemahieu de stipte toepassing van het reglement en verzoekt het Schepencollege dat in het toekomende die feiten niet meer voorvallen. De heer Voorzitter. Het Schepencol lege heeft geenszins het stempelen der (1) Allo! Journal d'Ypres, het is het oogenblik te protesteeren tegen die groote uitgaven Tijdens het liberaal Bestuur hekeldet gij onbedachtzaam het minste crediet gestemd voor de feesten. -- Het was de openbare stadsgelden verkwisten, z >gdet gij. Nu dat uwe meesters lil één jam* 17,000 fr. verteeren voor de openbare feesten, zult gij logiek genoeg zijn om ze te vermanen een einde te stellen aan die ver kwisting der openbare gelden (N. d. R.) geslachte kalveren toegelaten in de herbergen der omstreken van het Slachthuis. Integendeel het was al tijd verboden de geslachte kalveren te gaan stempelen in de herbergen. Dat bevel is zoowel gegeven geweest aan M. Gryspeerdt in den tijd, als aan den huidigen bestuurder. Het is mogelijk dat kalveren van andere gemeenten aangeboden zijn ge weest om te stempelen in het Slacht huis wanneer het gesloten was en dat zulks in eene herberg gedaan is geweest maar die gevallen hebben zich een keer voogedaan op honderd. Wat er van zij, het College zal zor gen in het toekomende gelijk in het verleden, dat al de artikels van het re glement stipt toegepast worden en het zal maatregelen nemen opdat de ge vallen, aangehaald door M. Lemahieu, zich niet meer vernieuwen. Voor het overige is het College ge lukkig te vernemen door M. Lemahieu dat de dienst van het Slachthuis goed gaat(l). M. Lemahieu verklaart zich voldaan. M. Sobry begeert dat de verslagen en documenten der stad,namelijk dat van 1905 ter inzage van het publiek gesteld worden. Het gebeurt dikwijls dat personen deze verslagen noodig hebben om er inlichtingen uit te putten. M. Colaert. Dat van 1905 is niet ingekomen. Het College zal trachten het achtbare Raadslid te voldoen voor zooveel het mogelijk is. M. Sobry. Er is vastgesteld in het gascontrakt dat er jaarlijks zal over gegaan worden tot het schilderen der lanteerns. Een laag is mserdau noodig. M. Colaert. Bevelen zijn daarvoor gegeven geweest. M. Lemahieu herinnert aan het Col lege de plaatsing der lanteerns op den steenweg van Zonnebeke het is 3 of 4 maanden geleden dat hij over deze zaak gesproken heeft in eene zitting van den Gemeenteraad. M. Vandenboogaerde belooft dat dit werk in 't kort zal uitgevoerd worden. M Sobry. Wanneer zal de Klaver straat besteenigd worden MColaert Men zal de toekomende week de hand aan het werk slaan. De openbare zittiDg wordt ten 7 ure 15 m geheven. Langzamerhand beginnen de ge- raeentekiezingeu wederom te naderen. Alsof zulks van oudergeschikt belang ware, blijven de gemoederen dikwijls nog al lang rustig en wordt er bitter weinig nagedacht over deze verkiezin gen. Slechts alswanneer de groote kop pen beginnen uit hunne schelp te krui pen om te laten drinken, stemmen uit te koopen, te bedriegen en te dwingen, begint er gisting onder het volk te ko men Nochtans veel hangt er van af van de gemeente.kiezingen, veel hangt er van af voor de gemeenten, een goed bestuur te bezitten, en hedendaags be staan op vele gemeenten talrijke onre- (1) Niet zoo goed als dat, M. de Burge meester, aangezien sedert zes maanden misbruiken aangeklaagd zijn geweest waar aan geen gevolg gegeven werd. En het geld dat de dienst van het Slacht huis verloren heeft door het stempelen van jonge kalveren in de herbergen, zal de stad de spons er over vagen (N d. R. ll WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1