Belangrijk Bericht. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Kort voor elke kiezing komen honderden burgers klagen aan onze vrienden of op het Bureel der liberale Associatie dat zij niet in geschreven zijn op de kiezerslijsten of dat zij er niet op voorkomen met het getal stemmen waaraan zij recht hebben. De liberale Associatie van het arrondisse ment Yper, waarvan de zetel gevestigd is te Yper, Seminariestraat, verzoekt hare poli tieke vrienden haar de kiesreclamaties ken baar te maken opdat zij bij hoogdringendheid de noodige maatregelen kunnen nemen om er in te verhelpen. Nieuwe kiezerslijsten moeten binnen kort verschijnen en zullen dienen voor de ge- meentekiezingen van 1907. Het is dus de plicht van al de kiezers van nu af de noodige voetstappen te doen om hunne inschrijving te overzien. Onze lezers zijn insgelijks verzocht aan de liberale Associatie de klerikalen kenbaar te maken die ten onrechte ingeschreven zijn op de kiezerslijsten. Wij kunnen niet genoeg onze vrienden van het arrondissement aanmanen eene ernstige kontrool uit te oefenen. Dit werk moet gedaan worden zonder vertoeven. Het bureel der Associatie is open voor de kiesreclamaties van 8 u. tot 9 u. 's morgens en van 5 tot 6 ure s avonds. Het €omiteit. bei^ïgHt. Donderdag, ln Augusli 1907. Derde jaar. Nr 58 De Kamer. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ëïonderdfifjs. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor STAD Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Lmmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van AANKONDIGINGEN gansch België en 't buitenland evenals de Nolariale en Kechterlijke aankondigingen mogen Aankondigingen 15 c den drukregel, gezonden worden ten bureele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzocht alle -hoege- Reklamen 25 c. naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Ter gelegenheid van TUINDAG, zal De WEER GALM aanstaande Woens dag, 7 Oogst, niet verschij nen. Hieronder geven wij volgens de Annalen, de redevoering in de kamer uitgesproken door M. Nolf, ten pro- poosleder algemeene bespreking van het wetsontwerp over de overneming der spoorwegen van YVest-Vlaan- deren. M Nolf. Het ontwerp dat aan ons oordeel overgelaten is, is een nieuwe stap tot de eenmaking van het net onzer spoorwegen indehanden van den Staat. De voordeelen dezer eenmaking door iedereen erkend zijnde door de aanhan gers gelijk door de tegenstrevers van de uitbating der spoorwegen door den Staat, kan men onder dat betrek reke nen dat het ontwerp eene eenparige goedkeuring zal bekomen. Iedereen zal ingeliiks t' accoord zijn om te bekennen dat het ontwerp inge geven wordt door een gedacht van bil - hjkheid, aangezien zijne aanneming voor gevolg zal hebben onasp bevolkin gen op cenen voet van gelijkheid te stellen met het overige van het land. Blijft te weten of voor do verwezen lijking dezer voordeelen men behoor de te wachten tot dat de vergunde con cessies vervallen waren of indien het beter ware rechtuit te handelen. Er zougeene aarzeling overdat punt kunnen bestaan dan iu het eenig geval dat de gevraagde prijs buitensporig ware. Welnu, als men het verslag der toe lichtingen, het verslag der midden af- deeling en de bilans der maatschappij onderzoekt, mets laat toe te zeggen dat de prijs der overneming blijkbaar overdreven zij. De afstand is gedaan mits drie voor waarden 1° Eene jaarlijksche aflossing gedu rende den middelbaren duur die blijft te loopen der vergunningen (43 jaren 26) en gelijk aan het zuiver inkomen van het jaar 1905 (het laatste zijner uitbating) plus eene premie van 5 t. h 2° De betaling van den prijs van het uitbatings-materiaal en der bezorging van voorraad 3° De volledige overneming van het net, het is te zeggen het fransche ge west inbegrepen. Ik stel mij voor zeer snel de redenen te geven voor dewelke ik voornemens ben deze voorwaarden te aanvaarden. Ik geloof niet dat men dient zich stil te houden bij de 38 voorwaarde die de volledige overneming van het net op dringt,°er medebegrepen het fransche gedeelte, 't zij 147 kilometers zich uit strekkende van belgische grens tot Hazebrouck. Het is een logiek en natuurlijk ge volg der overneming. Ik bepaal mij dus met detweeeerste voorwaarden te onderzoeken. Wat de eerste betreft Ik geloof dat er niets te zeggen valt, noch voor hetgeen de vaststelling be treft van den middelmatigen duur der verschillige vergunningen noch wat de premie betreft, verleend ter wille der overwaarde van de ontvangsten, noch eindelijk wat de kapitaalvorming be treft aan 3 t. h. De Jatum van het verval der ver gunningen is vastgesteld geweest op 31 November 1945, en het is maar voor de oudste dat dezen datum zou kunnen betwist zijn. Maar gelijk het de acht bare heer Standaert zeer wel uitlegt in zijn verslag, ware alle bespreking te dien opzichte nu te laat en niet aan- neemlijk. Wij mogen dus het quotient 43,26 als juist aanzien. M. Liebaerlminister van financien. Te laat, niet aanneemlijk en ik voeg er bij ongegrond. Ik zal h&t bewijzen als men mij er den tijd toelaat. M. Denis. Ik verwachtte juist de uitleggingen der Regeering over dit punt, want er is zekerlijk eene belang rijke tegenstrijdigheid tusschen het lastenkohier van 1845 en de wet van 16 Augusti 1887. M. Nolf. De achtbare hber Stan daert verklaart zich ten dien opzichte in zijn verslag en ik vereenig mij bij zijne manier van zien. Wat de premie aangaat, verleend ter wille der overwaarde in de ontvangs ten, zij is redelijk en men kan niets dan zich gelukwenschen te dien op zichte van de matigheid der eischen van de compagnie. In vele lastenkohieren is de voorzie ne premie hooger dau deze in de zaak toegestaan zij verandert van 5 tot 20 t. h. Flindelijk de kapitaalvorming aan 3 t. h is overeenkomstig aan vroegere gevallen die de goedkeuring van het parlement bekomen hebben. Maar wat treft in hetoDderzoek van de eerste der voorwaarden van de overneming, is dat deze gedaan wordt met slechts de bilan van het enkele jaar 1905 als basis te nemen. De berekening van den prijs van af- kooping der vergunningen vanijzerwe- gen wordt algemeenlij kgedaan met den gemiddelden ontvangst der vijf beste jaren als basis te nemen onder het laatste zevenjarig tijdperk. Waarom heeft men inbreukgemaakt op dezen regel Omdat de kompa- gnie het gewild heeft en dat de Staat, bij gebrek van beding van afkooping in de vergunningen van overneming geen middel had om een tegenoverge- stelden wil op te dringen. Niets wijst aan dat men het moet betreuren het jaar 1905 schijnt geen uilzonderingmakend jaar geweest te zijn. M. Denis. Het is een uitzondering makend jaar. M. Nolf. Ik geloof niet dat onder opzicht der zuivere ontvangsten meD het als dusdanig mag aanzien. M. Liebaeit, minister van financiën. Het jaar 1906 heeft bewezen dat het jaar 1905 geen uitzonderingmakend jaar was geweest. MNolf. De Regeering heeft de zuivere ontvangsten doen kennen, ge daan door de kompagnie gedurende deze tien laatste jaren. De gegeven cijfers getuigen van eene gestadige opklimmende reeks. In 1896 beliepen zij tot 1,486,626 franks, in 1905 tot 1,992,905 fr. en vol gens de balans welke de kompagnie opgemaakt heeft voor 1906, voor het geval dat de overneming geen plaats zou gehad hebben beioopen zij tot 2,061,412 fr. Welnu, men weet dat sedert den ln Januari 1906 de kompa gnie uitbaat voor de rekening en onder het toezicht van den Staat. Er volgt uit eene tabel bij het ver slag gevoegd (bladz. 40) dat de bruto ontvangsten van jaar tot jaar vermeer deren. In 1906 hebben zij beioopen tot 4,504,847 fr. 97 c. van 150,000 fr. het cijfer overtreffende in 1905 ontvangen. Het onderzoek der balans en voor deze tien laatste jaren van 1896 tot 1906 schijnt van een anderen kant aan te wijzen dat de kosten van uitba ting in 1905 regelmatig geweest ziju. Zij zijn, wel is waar, een veertigtal duizend fr. lager dan de cijfers aange geven door de balansen van 1903 en 1904, maar zij zijn veel hooger dan de vorige jaren. Het schijnt niet dat men te veel be lang moet hechten aan het verschil dat ik kom aan te wijzen, das te meer dat het cijfer der uitgaven van uitbating voor 1905 door den Staat hersteld is geweest in den loop der onderhande lingen, zooals gezegd is in het verslag, b'adz. 15. Het jaar 1905 is dus als basis geno men geweest. Wel is waar dat het cijfer der zuive re ontvangsten getuigen door de ba lans waar dit jaar van 1,952,964 fr. is, terwijl dat dit welk voor basis gediend heeft tot het .vaststellen der jaarlijk- sche aflossing van 2,071,200 fr. is. Het is eene bemerking dat ik gedaan heb in de af leeliogen zij is vertolkt geweest in eene vraag aan de Regeering gedaan door de midden afdeelmg. Ik houd er aan te verklaren dat onder de voorbehoudingen ophesteld in het ver slag, ik mij vergenoeg met het ant woord dat gedaan is geweest en zie hier waarom Er volgt uit de gegeven uitleggingen dat het de ontvangsten zijn vervoer (reizigers, reisgoed, koopwaren, enz.) die gediend hebben tot basis aan de berekeningen Deze ontvangsten voor 1905 hebben beioopen tot 4.354,011 franks. Wanneer men er de kosten van uit bating van hetzelfde jaar van aftrekt bekomt men het cijfer der zuivere ont vangsten opgegeven in de balans het zij 1,952,964 fr. Wanneer het gold de jaariijksche aflossing der overneming te regelen, heeft de kompagnie gevonden dat er andere vervoer- ontvangsten waren die in rekening moesten gebracht worden. De kompagnie heeft doen gelden dat zij beneficiante ontvangsten had, die voortkwamen van den doorgang op de lijnen van de treinen van den Staat, van de overdracht en van deontvangst der telegrammen, enz. Ditzijn ontvangstendie hunnen borg niet hebben in uitgaven, die mogen aanzien worden als zuivere inkomsten en men begrijpt dat de kompagnie geëischt heeft dat zij in rekening ge bracht worden. Uit dien hoofde is er bij het cijfer der ontvangsten eene som van 88,848 fr. 61 c. gevoegd geweest. Er is niets op te zeggen. Voor de uitgaven, heeft de kompa gnie, zich plaatsende onder oogpunt van den Staat, gezegd dat de Staat geene reeks van bestuuruitgaven zou af te dragen hebben die rustten op de kompagnie dat er diende uit dieu

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1