Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi In den Gemeenteraad. M. Liebaert. minister van financiën Maar het pensioen kan nooit van 527 fr. zijn, want het is onderworpen aan zekere onuitvoerbare voorwaarden. if. Nolf. Ik zal op deze opwerping komen, inaar laat mij mijne redeneering voortzetten. Het is wederkeerig dat voordeel, alzoo toegestaan, zegt de achtbare verslaggever, dat de Staat, onaangezien wettelijke aftrek kingen eene buitengewone aftrekking zou doen van 2 t h. Is dat een voldoende be weegreden Dat schijnt mij niet toe en ik zal beproeven het te bewijzen door overwe gingen die in het verslag niet verschijnen. Als men zich plaatst op het oogpunt der kleine bezoldigden dezön die min dan 1 fr. daags winnen, hoe zal zich het pensioen re gelen Bij den Staat is het pensioen geregeld door de dienstordo van den 31 Juli nr 3152. Het artikel 70 zegt In alle gevallen waar het pensioen niet tot 180 fr. beloopt is het tot die som gebracht. Wanneer echter dat loon maar van 1 fr. daags is of min, het minimum is vastgesteld op het derde van dat loon. Bij de maatschappij van West-Vlaande ren, integendeel, het reglement der hulpkas in zijn artikel 6 zegt De som toegestaan voor bestendige hulp, zal gelijk zijn aan de helft van het loon van den werkman zonder dat deze hulp kan dalen beneden 50 centie men of 50 centiemen daags overtreff-n. Nemen wij, deze reglementaire teksten toepassende, den toestand van eenen bareel wachtster, die bij do Vlaanderen een loon heeft van 50 centiemen daags en overgaan tot den Staat met haar zelfde loon. M. Debunne De bareel wachtsters van Rousselare naar Meenen trekken maar 50 centiemen daags MNolf. Bij den Staat zal zij als pensioen trekken 0-50 3= 17 per dag op 65 jarigen ouderdom terwijl dat zij bij de Vlaanderen 50 centiemen daags zou ge trokken htbben op denzelfden ouderdom. Nemen wij eenen agent die 1 fr. daags wint. Het pensioen bij den Staat zal van 33 centiemen zijn. Bij de Compagnie zou het van 50 centiemen daags geweest zijn. Deze voorbeelden bewijzen dat, in zekere gevallen, de aftrekking van 2 t h omkee- rende uitslagen voortbrengt. De arbeider trekt een minder pensioen en de aftrekking die men doet van zijn loon is verhoogd van 2 t. h. Dit is duidelijk een onrechtvaardig gevolg dat niet zou kunnen gewettigd worden. De kleine bezoldigden zouden opgeoflerd zijn. M. Liebaertminister van financiën. Het is het geheel der voordeelen van weers kanten te trokken dat men moet aanschou wen, de verbetering is zeker. MStandaerlverslaggever. Maar de barreeiwachtsters die 50 centiemen daags trekken, die geen gewonen dienst doen. M Persoons. Het is haar loon dat buitengewoon is MNolf. Ik vergenoeg mij met de wettelijkheid der aanvullende aftrekking van 2 t. h te bespreken. Ik steun mij om ze te bestrijden met de ab vertrekpunten deop- gaven van het verslag en de schattingen die zich erin bevinden te nemen. M Standaerl, verslaggever, Gij her haalt niet juist wat er zich in het verslag bevindt. M. Liebaert, minister van financien. Inderdaad, de verslaggever is niet tens- gezindmetu, omdat hij de verschiilige voor deelen aanschouwt die aan de werklielen verleend zijn en dat het onder dit oogpunt is dat hij eenige voorbehoudingen doet maar hij aarzelt niet te zeggen dat op vele punten de toestand niet voordeeliger zal zijn. M. Nolf. Gij vergist u. De verslaggever zegt ons Er zijn geen gevoelige voordeelen onder het oogpunt der gevaren, prachteloosheid en ziekte het is in tegengift der verleende voordeelen onder het oogpunt der pensioenen dat de buiten gewone aftrekking zal gedaan worden. M. Slandaert, verslaggever Wilt gij mij eenen uitleg toelaten Ik zeg dat ik over weeg dat de toestand der werklieden in zijn geheel beter zal zijn na de overneming dan in den tegenwoordig'en toestand M. Liebaertminister van financien. En het, is de waarheid. MNolf. Op eene voorwaarde, het is dat er vorhooging van dagloon zij en dat de aftrekkingen niet te groot zijn. Is de bijgevoegde aftrekking van 2 t. h. meer gewettigd als men onder het oogpunt van het pensioen den toestandonderzoektdie Z®1 gemaakt worden voor de Werklieden welke een gemiddeld dagloon van 2 fr. 30 e. daags winnen. Ik denk het niet. Bij den Staat, zegt het verslag, zaMiet gemiddeld pensioen dezer werklieden, veron derstellende dat zij in dienst getreden zijn sedert den ouderdom van 21 jaren, van 533 fr. zijn Bij de Compagnie zou bet van 251 fr. geweest zijn. M. Liebaertminister van financiën. Verschooning, het zou niet van 527 fr. zijn het is onmogelijk het kan 414 fr. niet te I boven gaan MNolf. Het. verschd is dus gevoelig. Wel is waar dat vo'gens de Regeering, de gemiddelde rent bij de Compagnie maar van 411 fr. per jaar zou geweest zijn, de peri- soenkas der Compagnie maar onlangs ge sticht zijnde en al hare uitwerksels maar kunnende inbrengen dan vooi de jongste werklieden. Uw cyfer is dus van 414 fr. M. Liebaert, minister van financiën Nog is het maar voor de werklieden inge komen sedert 1905 M. Nolf. Ik neem uw cyfer. Ik wil het niet bespreken, want zeifs in deze veronderstelling schijnt mij do af-rek king niet gewettigd. Er is inderdaad eene overweging waaraan het verslag niet denkt en die belang heeft het is dat de werkman bij de Compagnie in dienst blijft tot d- n ouderdom van 70 ja ren dat hij er tot dien ouderdom zijn volle dagloon trekt en dat zulks hem niet belet bet pensioen le genieten van af den ouderdom van 65 jaren Volgens het artikel 18 der verordeningen van de onderlinge maatschappij van pensioen en verzekeringen van het bezoldigde person- neel der Compagnie van West-Vlaanderen, als uen gepensionneerd werkman behouden is in den dienst der maatschappij, de ver gunningen die uit hoofde van zijn pensioen komen zij n gestort op een spaarboekj e waar van het bedrag hem teruggegeven wordt den dag dat hij den dienst der maatschappij verlaat, derwijze dat de werkman die den ouderdom van 70 jaren bereikt zijn volle loon zal getrokken hebben.van 65 tot 70 jaren hij trekt op 70 jarigen ouderdom een kapitaal overeenkomende met vijf maal zijn pensioen, hef zij vijf maal 527 fr., of als men het cijfer neemt door de Rogeering vastgesteld, als gemiddeld pensioen, vijf maal 414 fr. het zij in dit laatste geval 2,070 fr of in effene cijfers 2,100 fr. en hij zal daarenboven, te rekenen van 70 jaar, zijn pensioen trekken, het zij 527 fr. of 414 fr volgens men het cijfer van het ver slag of dat der Regeering aanvaardt. M. Liebaert, minis'er van financiën. Dit alles is maar toepasselijk aan de werklie den die in de Compagnie getreden zijn in 1905 Het is eene gansch nieuwe instelling die niet gewerkt heeft. MNolf. Wat, volgt er uit Het is dat indien de werkman het kapitaal dat hij ontvangt aan 70 jarigen ouderdom, wil ver wisselen in lijfrente hij zal zich kunnen eene aanvullende rent maken van ten minste 315 fr. met voor grondslag het laagste kapi taal te nemen, hetzij vijf maal 414 fr. of 2,070 franken. M Liebaert, minister van financiën. Dat alles is theoretisch. MNolf. In het geheel niet. Indien men deze rent voegt bij het pen sioen dat hem toekomt uit hoofde van zijne aanneming tot de pensioenkas der Compa gnie, komt men toteeri veel hooger pensioen dan dit we'k hem zal gegeven worden bij den Staat. Men mag dus besluiten dat onder het oog punt van het pensioen, de toestand merke lijk beter is bij de Compagni) dan bij den Staat en het is dus ten onrechte dat men zich steunt op het pensioen om eene verrechl- vaardigingte vinden aan de aanvullende af trekking waarmede men de dagloonen der werklieden zal belasten. Ik hoop dat men na beter onderzoek er wel aan zal willen verzaken. Ik eindig, Mijnheeren, mij verschoonende zoo lang te zijn geweest Het wetsont werp dat ons bezighoudt duldt zooveel vra gen. raakt zoovele belangen aan dat ik wel aan dit vertoog grootere ophelderingen heb moeten geven dan ik begeerd had. Ik hoop, dat de Kamer het zal begrijpen en er mij geene grief van zal maken. [Zeer wellinks.) STADSNIEUWS. Vooraleer in verlof te gaan, heeft onze Gemeenteraad vergaderd den Zaterdag 4 Oogst, ten 5 ure, om ver schiilige zaken van bestuurlijke orde af te doen. Vooraleer tot de dagorde over te gaan, geeft de heer Secretaris Gor- rissen lezing van het proces-verbaal der laatste zitting, dat zonder aan merkingen aangenomen wordt. Er volgt uit eenen brief waarvan de heer Burgemeester lezing geeft aan den Raad, dat de verlenging der buurtlijn Yper - Nieuwkerke naar Steenwerck (Noord) niet zal kunnen gemaakt worden de schuld ervan moet aan Frankrijk toegeschreven worden die nog zes'emprisen te doen heeft en dat de onteigeningen ver- achterd zijn daarenboven er kan geene spraak meer zijn van te bou wen tot aan de grens aangezien het tolbestunr er zich tegen verzet. De Raadsheer D'Huvettere be geert de redens te kennen voor dewelke het Schepencollege de toela- ting geweigerd heeft 26 werklieden- huizen te bouwen in een grooten bijzonderen hof. Het College heeft geweigerd om dat dit slach gebouwen tegenstrijdig is met de gezondheid en de openbare zedelij kheid en dat er reeds, onder het bestuur van M. Vanheule, besloten was geweest de bouwing van beslo- tene plaatsen niet meer toe te laten. (I> Het College heeft drie inschrijvin gen ontvangen voor het bouwen van eenen muur langs den noordkant van het kerkhof. Deze van Mme Roose- Dael de voordeeligste zijnde, 3,446 fr., heeft de voorkeur gehad. M. Durein is adjudicataris (aanne mer) benoemd voor de levering van kolen aan het Waterkasteel, zijn prijs van fr. 23-50 de duizend kilos de laagste zijnde. De Raad beslist over te gaan tot eene openbare aanbesteding voor de verpachting van twee eilandjes in den Majoorgracht met de verplichting er te doen schapen weiden. Het verdrag gesloten met de Maat schappij Yper-Gheluwe is goedge keurd. De rekening 1906 der betalende lagere school sluit met een overschot van fr. 229-50. Op 55 leerlingen, zegt M. Sobry, betalen er 23 maar de helft. De belangen der stad bena deeld zijnde van 700 fr., denkt M. Sobry dat al de burgers der stad op denzelfden voet van gelijkheid zou den moeten gesteld worden. Op de vraag door M. Bouquet ge daan, antwoordt de heer Burgemees ter dat deze 23 leerlingen allen kin deren zijn van ambtenaren. M. Sobry is van meening geen voordeel aan de ambtenaren te verleenen aangezien zij allen wel betaald zijn dus in dien zij de betaling van 5 fr. te maande te hoog vinden dat zij de kostelooze gemeente- of vrije lagere school kiezen. De rekeningen 1906 der kostelooze lagere scholen sluiten met een over schot van fr. 192-76 en worden goed gekeurd. De Raad brengt een gunstig ad vies uit over het proces-verbaal der jachtverpachting op de eigendommen van wijlen M. Godtschalck. Het bestuur der Godshuizen vraagt om te mogen een gedeelte grond verkoopen van 11 hectaren, 78 aren, gelegen te Zillebeke en geschat op 51,450 fr. Niettegenstaande het te genstrijdig advies van M. D'Huvet tere, denkende dat deze eigendom van waarde zou verminderen, brengt (1) Het bestuur van M. Vanheule, afge keurd door het Journal d'Ypres, had iets goeds in, aangezien M. Colaert zijnen lof bezingt in volle zitting van den Gemeente raad. Het is om te onthouden. (N. d. R.) de Raad, met acht stemmen tegen twee en twee onthoudingen, een gunstig advies uit. Men keurt den prijs goed van het onderhoud per dag in het O. L. V. Gasthuis, die beloopt tot fr. 2-22 daags. De verdeeling van goederen ge legen te Woesten, tusschen de bur gerlijke Godshuizen van Yper en een bijzondere, is goedgekeurd. De verdeeling is genoodzaakt ten gevolgeeener begrenzing van weder- zijdsche eigendommen. De Raad brengt een gunstig ad vies uit over het proces-verbaal der verpachting van onroerende goede ren afhangende van het Weldadig heidsbureel. Deze goederen die vroeger 11,175 fr. opbrachten, brengen nu 11,775 fr. op, het zij eene verhooging van 600 fr. De openbare zitting wordt ten 6 ure 30 m. gesloten. Ziedaar dus onze achtbaren in ver lof tot de maand October aanstaande. Examen. Met vergenoegen vernemen wij dat den heer Rflaurice Moer- man, van Yper,op zijn examen voor de contributien en de directe belas tingen de ie plaats bekomen heeft op 500 mededingers, met 76 punten op 100. Onze hartelijkste gelukwenschen aan M. Maurice Moerman en aan zijn vader M. Henri Moerman, de sympa thieke bestuurder der Harmonie der Oud-Pompiers. Prijsdeeling aan de leerlingen der Middelbare School van den Staat te Yper. De prijsdeeling der Middelbare School van den Staat heeft Maandag 5 dezer plaats gehad. Zij was voor gezeten door M. Colaert, burgemees ter aan zijne zijde zaten MM. Nolf, volksvertegenwoordiger; Bou quet, D'Huvettere, Sobry, gemeente raadsleden M. Justice, vader, oud- leeraar M. Gorrissen, gemeente secretaris, en andere overheden. Na eenige muziekstukken, uitge voerd door de Stadsharmonie, goed vertolkte koorzangen door de leer lingen der school, onder het kundig bestuur van M. Pondevllle, eene merkwaardige redevoering van den Studieprefekt over de Kunst in de school, redevoering die goed gezegd, goed gepeinsd en langdurig toege juicht werd, is er overgegaan ge weest tot de uitdeeling der beloonin gen. Ziehier de algemeene prijzen Voorbereidende afdeeling. jaar. Vandevyver August en Van- eenaeme August. 2e jaar. Dechièvre Raymond. Middelbare graad. 3" jaar. Jacques Gérard. 4* jaar. Dechièvre Amand. Hoogere graad. f jaar. Van Robaeys Raoul. 6'e 'jaar. Roosebeke Daniel. Middelbare afdeeling. studiejaar. Devos Max. 2" studiejaar. Doolaeghe Daniel. J" studiejaar. Vanden Hende Raoul, bijzondere prijs. Gérard August. De leerlingen wier namen volgen hebben hun uitgangsdiploma bekomen (GESTICHT VAN DEN D'. L. DOGNIAUN, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen ('Belgische Staatsspoorwegen, enz) ziju aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang ;n opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol- maakte bewerktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn geslicht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3