Belangrijk Bericht. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Kort voor elke kiezing komen honderden burgers klagen aan onze vrienden of op het Bureel der liberale Associa tie dat zij niet in geschreven zijn op de kiezerslijsten of dat zij er niet op voorkomen met het getal stemmen waaraan zij recht hebben. De liberale Associatie van het arrondisse ment Yper, waarvan de zetel gevestigd is te Yper, Seminariestraat, verzoekt hare poli tieke vrienden haar de kiesreclamaties ken baar te maken opdat zij bij hoogdringendheid de noodige maatregelen kunnen nemen om er in te verhelpen. Nieuwe kiezerslijsten moeten binnen kort verschijnen en zullen dienen voor de ge- meentekiezingen van 1907. Het is dus de plicht van al de kiezers van nu af de noodige voetstappen te doen om hunne inschrijving te overzien. Onze lezers zijn insgelijks verzocht aan de liberale Associatie de klerikalen kenbaar te maken die ten onrechte ingeschreven zijn op de kiezerslijsten. Wij kunnen niet genoeg onze vrienden van het arrondissement aanmanen eene ernstige kontrool uit te oefenen. Dit werk moet gedaan worden zonder vertoeven. Het bureel der Associatie is open voor de kiesreclamaties van 8 u. tot 9 u. 's morgens en van 5 tot 6 ure 's avonds. Bei Comiteit. Donderdag, 29° An gusli 1907. 5 centiemen. Derdejaar. Nr 42. Werstdnjneèide des Ë*<mderdags> Hoe ons geld verkwist wordt. Zij kennen noch rechl noch wel. Gevangenissen. Teeken des lijds. Waarom Aan de Herbergiers Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fi. S-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixftiudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Bechlerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De gewezen minister Van der Brug gen had prachtige koetsen en paar- üen, en wanneer hij zich in zijn hotel der Wetstraat ging vestigen, bouwde men lustige en sierlijke stallingen voor de ministenëele paarden. De in richting kostte zoo iets van ongeveer 20,000 frank. Ongelukkig lijk werden de paarden, evenals hun meester de slachtoffers der laatste mi nistenëele crisis, en gingen zij al te zamen naar. het kasteel van Wiels- bcke. Nu zijn de ministenëele stallen ledig en is het hotel betrokken door onzen wereldberoemden minister van Kunsten en Wetenschappen, die in 't geheel niet van paarden houdt. Zijne Exellenlie is liefhebber van automo biels. Doch, is het wel mogelijk van een automobiel te bergen in een paarden stal Neen, niet waar Ook is men op <bt oogenbhk volop b zig aan het af breken van den paardenstal die -0,000 ballekcns heeft gekost. Men weet nog niet juist hoeveel de garage van automobiles van den mi- nisler der Kunsten en Wetenschap pen kosten zal. t Maar t komt er ook niet op aan t zijn toch do lastenbetalers die, in hun zak mogen schieten. In 1906, in eene zitting van den Gentschen gemeenteraad, verklaarde de heer Foreman, klerikaal raadslid dat do gemeentebesturen hel recht niet hadden, drukking uil te oefenen op de ouders, voor wat aanging het kiezen eener school voor hunne kin deren. Al de klerikale raadsleden van Gent stemden daarmede in. M. Doscamps, katholieke minister van Onderwijs, neen, van... Weten schappen en Kunsten, antwoordende aan den heer Asou, liberalen volks vertegenwoordiger, zegde in de Ka merzitting de vrijheid van de huia- vader moet geëerbiedigd worden te- gen olficieële inmenging van de ge- meenteraden. En denkt, ge, dat klerikale kleppers, gekozen door omkooperij, logen en laster, hunne handelingen naar die woorden schikken Ge zijt er wel mee. Zij vagen vierkant hunne botten aan ministenëele verklaringen. Om tot de gemeentescholen toege laten te worden, moeten de kinders een briefje vertoonen, door de sche pencolleges afgeleverd Wanneer de ouders nu dit briefje gaan vragen, gebeurt het niet zelden dat de hoe ren hen aanraden hunne kinderen naar klerikale gestichten tc zenden en weigeren de ouders, dan wordt hun gezegd dat aanvaardingsbriefjes maar op een of twee zeer verwijderde tijdstippen van 't jaar gegeven wor den. Dit is in Vlaanderen de gewone truc om kinderen in de onbedui dende kadodderscholen te brengen, en om de gemeentescholen te ontvol ken, waar de gemeenteraad nochtans alles te zeggen heeft, en waar voorzeker de puntjes op de i's moeten slaan. Wetten noch ministeriëele verkla ringen zijn van geenen lel bij dit volk, en beklaagt iemand zich bij de zoogezegde hoogere overheid, 't is al verloren moeite, want, zegt het volk ze'.... al in denzelfden pol Ze zijn toch zoo voor 't onderwijs, de klerikalen Ja, voor 't geestver stompen en t wilskrachtdoodend kle rikaal onderwijs, da', veelal onver draagzame dommerikken, fanatieke lummels, onbeschaamde bolleriks, onnoemlijke schijnheiligaards, gepa tenteerde vuilaards en eerste voor vechters en messentrekkers voor brengt. En zulke kerels maken de negen tienden uit van de katholieke partij of klef.kalen hutsepot Pouah De gevangenissen in België, kosten aan den Staat voor het jaar 1907 de som van 3 millioen 150,200 fr., dat maakt 66,000 fr. meer dan hel vorig jaar: Het onderhoud der gevangenen vraagt 40,000 fr. meet en bedraagt 1,080,000 fr. daarbij betaaltde Staat 190,000 fr. als loon van hun werk, 23,000 fr voor het kleeden en bewa penen der bewakers, 18.000 fr. voor reiskosten der commissieleden, ambte naars en bedienden De gevangenissen geven werk aan een leger van 888 ambtenaars, be dienden, oppassers van alle slach, die te samen 1,481,000 fr. jaarwedden ontvangen, waarin dit jaar 21,000 fr opslag Hel is hier gelijk in alle de offi- cieele inrichtingen, een overvloed van ambtenaars, die alleen meer kos ten dan al de gevangenen van ge heel het land te samen. Ziehier de eindelooze reeks: 4 sekretarissen krij gen te gader 9,000 fr. 29 beRuur ders 135,300 frank en 7 hulpbe stuurders 33,500 fr. 36 katholieke aalmoezeniers 69,200 fr. 33genees- heeren 51,600 fr 3 apothekers 9.000 fr', 23 schoolmeesters 52,300 fr. 5 rekcnplichtigen 18,000 fr. 95 klerken 210,700 fr. 12 hulpklerken 4,500 fr. 4 magazijniers 8.600 fr. 84 nonnen voor hunnen dienst van oppasters trekken ieder van 700 tot 800 fr 5 leekediensters ontvangen ieder l.ooo fr. 18 opperbewakers ontvangen ieder 2,000 tot 2,600 fr. 400 bewakers verdeeld in 3 klassen, ieder 1,400 tol 1,600 fr., dat maakt te gader 609,100 fr. 15 hulpbe wakers aan 1,100 fr. ieder 14 werk- toezieners zijn beiaald met 1,800 tot 2,500 fr 13 boden en barbiers gaan van 125 tot 1,000 fr. een muziek meester speelt voor 600 fr. 61 orge listen, zangers en misdieners van 4o lot 4oo fr. ieder, winnen te gader 9.1 oo fr. 27 prolestantsche en jood- sche aalmoezeniers trekken 7,9oo fr. De bewakers met eene streep op de mouw ontvangen voor dit eereteeken eene jaarlijkscbe belooning van 50 tot 3oo fr., hetwelk dit jaar 39,ooo fr. bedraagt Er is dus nog klinkend goud aan deze eerestreep het is niet enkel klatergoud gelijk bij andere gestreepte mouwen I Daarbij komen nog, onvermidde- bjk eenige staartjes, zooals 5,ooo fr. voor onvoorziene onkosten, 7,ooo fr. voor belooningen, 35,ooo fr. voor allerhande opHag der jaarwedden. Ook nog 3o,2oo fr. vergoeding voor huispacht van bedienden, 18,ooo fr. bureelkoslen, 35,ooo fr. aan de pa- tronagen der vrijgelaten gevangenen. [Jet onderhoud der gevangenissen kost 275,ooo fr., dal is jaarlijksch de zelfde som waarvan nooit geen een centiem overblijft. Sedert verschillige jaren reeds worden ieder jaar 4oo,ooo fr. betaald tot het voortzetten der bouwwerken der nieuwe gevangenis sen van Oudenaarde en Vorst. Men vertelt dat in de nieuwe ge- vangpaleizon soms tehuisliggers ge vonden worden die biltere tranen storten als de ongeluksvolle dag hun ner vrijlating aanbreekt, die jamme ren en weeklagen omdat zij hun ge makkelijk en prinselijk verblijf ge dwongen zijn te verlaten, doch dat zij zich verhaasten hunne blijde in trede in hun geliefd paleis te ver nieuwen. Dal kunnen we vast geloo- ven teeken des tijds 1 Sedert 23 jaren heeft de clericale regeering het overgrootste getal der scholen van Belgie overgeleverd aan den alles overwegenden invloed van de katholieke geestelijkheid. Maar sedert dien ook moest 't getal gevangenhuizen en gestichten voor vagebonden veidubbeld worden. tlel budget van de gendarmerie kloin binst denzelfden lijd van 3 1/3 tot 9 miljoen frank. En ziedaar hoe die huichelaars de ziel van 't kind gered hebben. Ja, waarom vragen wij Algemeen Stemrecht Om het kiesbedrog, door de kleri kale partij gepleegd," te doen ophou den Om eene ongelijkheid te meer tus- schen de verschillige klassen te doen verdwijnen Om aan hel land een bestuur te geven dat de meerderheid van het kiczcrkorps zal vertegenwoordigen Om alzoode rechtvaardige en noo dige hervormingen te zien invoeren die sedert zoolang gevraagd worden door het overgroot gedeelte van het Belgisch volk. Nu de Gemeentekiezing aan de deur tdaat, achten wij het gepast oogenblik gekomen om met de herbergiers van Yper on dör omliggende gemeenten eeus grondig te onderzoeken wat hen hun plicht en eergevoel opleggen te doen met hunne stembriefjes. CALM

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1