Stadsnieuws. De wereld rond. Eene Martelares. Mengelwerk. O4 Zooals Ie P-operinghe.... "t Hier en daar. Tooneelfesiival. Dat zij zich eerst en vooral de vraag stallen ot' zij moeten stemmen voor de vrijzinnige kandidaten? Eu zij zullen antworden Ja Moeten zij voor de klerikalen stem men Neer.duizendmaal neen En ziehier waarom Voor de klerikalerystemmen, is de mannen in dè hand werken, die de herbergiers aanzien als eeue melkkoe, welke zij tot het bloed toe trachten af te tappen. Voor de klerikalen stemmen, is de mannen toejuichen, die de herbergiers aanzien als wangedrochten, die niet rap genoeg kunnen worden verdelgd. Voor de klerikalen stemmen, is ge lijk geven aan deze die de wet op de openbare dronkenschap stemden en de herbergiers verplichten die hatelijke wet in hunne herberg te hangen op gevaar van boete. Is gelijk geven aan deze die het scbandig vergunnmgs recht invoerden en jaarlijks hoDderde millioenen uit de herbergiers hunne zakken kloppen in vorm van patenten en lasten op den genever. Voor wat het vergunningsrecht be treft, werden van wege de liberalen alle pogingen in 't werk gesteld om dat hatelijk recht te doen afschaften. Eu wat hebben zij van wege de kle rikalen voor antwoord gekregen VEERTIG MILLIOEN nieuwe be lastingen op den genever Integendeel, de klerikalen zijn bezig met eene wet gereed te maken om het vergunningsrecht algemeen te maken, het op al de herborgen, zoowel oude als nieuwe, toe te passen. Als kwaadaardig worden de herber giers door de klerikale partij behan deld. Al die plagerijen werden door die partij reeds uitgedacht om de her bergiers den duivel aan te doen. Overal waar de klerikalen baas zijn, worden de herbergi°rs behandeld als 't schuim der bevolking dat nietgeuoeg door wetten in bedwang kan worden gehouden. Ze moeten kapot De herbergiers worden uitgekleed tot op het hemd, en de klerikalen zoeken hun van het bed op stroo te brengen. En ze zouden voor zulke mannen moeten stemmen Foei Nooit Nooit En indien er nog herbergiers gevon- den worden die voor die komedianten zouden stemmen, hewel, zij hoeven er dan maar later de gevolgen van te blijven dragen. j Maar wij zijn overtuigd dat zij zoo ounoozel niet zullen zijn van voor de klerikalen te stemmen en zich voor wat pinten te laten ómkoopen. Met October zullen zij integendeel als een man stemmen voor de vrijzin nige kandidaten, de vrienden en verde- I digers der herbergiers. DUITSGHLAND De keizer van Duitschland en de ko- XI. De magistraten deden eene nauwkeurige huiszoeking, overal de teekens zoekende die hen op het spoor kon brengen van het ver gift. Wat overbleef van de geneesmiddelen werd door Matheus weggenomen, in af wachting dat zijne ontleding zou toonen of zij, ja dan neen, versterkende zelfstandig heden bevatten. Jozef had eene waskaars ontsteken die zij van plaats tot p'aats verzetten; het twij felachtig licht verlichtte dat droevig tooneel der ernstige mannen in de volbrenging van hunnen lastigen plicht, de minste voorwer pen dezer kamer. Eensklaps werd eene deur zachtjes ge opend, eene vrouw trad binnen, bleef een oogenblik staan met opengespalkte oogen, half open lippen, alsof zij getroffen ware dooreen afschuwelijk visioen, en viel dan stijf met een verworgden kreet Ik heb gemeend mijnen man te zien Zij was bleek als eene doode. Eene beving bewoog hare lidmaten. Zij poogde op te staan, kon niet, en bezwijmde in de armen van Jozef die haar op eenen zetel uitstrekte. Gij hebt haar verschrikt, zeide hij barsch, /ij is ziekelijk en zenuwachtig Gij zoudt beter gedaan, hebben haar van uwe tegenwoordigheid te verwittigen ning van Engeland zijn samengekomen op het kasteel van "NV ïlhelmshoeche Op dit kasteel verbleef keizei' Napo leon lil eenigen tijd binst den oorlog van 1870, na den slag van Sedan. OOSTENRIJK. Ook de keizer van Oostenrijk en ko ning Edward hebben eene bijeenkomst geba.l te Ishl. Beide geruchtmakende conferenties zullen wel betrek hebben met Marok ko. FRANSOH SOCIALISTENCONGRES. Te Nancy vergaderden verleden week de Fransche socialisten. Uit de besluiten is gebleken dat de anarchisten iangzann rhand meester worden in het huishouden. Hervé, de antivaderlander, werd in het beheer der partij gekozen. De vergadering dierf geen partij kie zen voor of tegen de opstand, in geval het vaderland floor den vijand zon aan gevallen worden. De volgelingen vau Hervé willen het vaderland niet verdedigen. Lieve lui KONING EDWARD EN GLEMENGEAU Woensdag zijn nu ook deze twee Staatsmannen bijeengekomen te Ma- rienbad in Buhcmeu. Daar zal menig woord over Marokko gelost zijn. MAROKKO Groote gevechten werden geleverd tusschen Franschen en Marokkanen, rond Oasa Blanca. Frankrijk heeft daar een kostelijk en gevaarlijk avontuur aan de hand. Dat tochtje kost nu reeds meer dan een MILLIOEN daags ALGEMEEN SOCIALISTEN- CONGRES TE STUTTGART. Bebel, Vollmar, Yandervelde, Toel- stra, Jaurès, Guesdes, Hervé zijn daar aan 't kijven dagen aan een stuk. alles om te weten hoe een socialist het best zijn land zou verraden in geval van oorlog Proper werk DE V R E D E S 0 O N F ERE N TIE. 't Is iu den Haag R I P. Den 14 Oogst ten 6 1/2 ure 's mor gens, ruimde men nog in de Statie straat de reizigers die naar de Statie gingen stopten hunnen neus. Wij hebben zien ruimen, op het middaguur, op de Kaai en in de Pennestraat. Matheus diende haar zorgen toe. Wan neer zij de oogen opende, zeide /ij Wie zijn die mannen en waarom ko men zij deze kamer ontheiligen Zij verkende ze dan bij de herinnering van den schrik die hare scherpzinnigheid verbrijzeld had, stamelde zij met eene hart roerende edelmoedigheid Vergeeft mij Jozef legde haar de tegenwoordigheid der magistraten uit op dat uur. Mijn man vergiftigd zeide zij, het is eene zinneloosheid. Zij zakte ineen opbaren bidstoel en ween de. De procureur verloor haar uit het oog nieteen zonderlinge glimlach hadden hoek zijner lippen geplooid. Het gerechtelijk onderzoek werd voort gezet. In de kamer van Mevr. Durant vonden zij een pakje rattenkruit. Da magistraten bezagen malkander, het hoofd schuddende. Op den weg van 't dorp vroeg de keizer lijke procureur aan Matheus wat hij p-isde van deze ontdekking en van de teekens door den geneesheer Sevigny bemerkt. Matheus antwoordde niet seffens Hij nam eenen tijd, dan de merkwaardi ge woorden uit zijn geheugen aanhalende welke Cormenin in 1844 in de Academie had uitgesproken Er is eene misdaad die zich in de duisternis verschuilt, zegde hij, die in de Tot hiertoe is de zomer niet warm geweest en nochtans van verschil ïge kanten der stad beklaagt men zich over den stank die voortkomt van de bedorvene wateren der grachten, het is 't geval aan de Diksmuidepoort, op de Maloulaan en langs te Kasteel gracht, waar de modder reeds bloot ligt, Maar het schijnt dat deze geuren M. Colaert niet vervelen...., die van Poperinghe is Na het smerige Poperinghe, het smerige Yper. Ten propooste der prijsdeeling aan de leerlingen der knechtjes stads school bericht men ons De leerling E. B, den in uitgeroe pen zijnde der hoogste klas met de 9/10 der punten, verwachtte men zich hem de eere medaillie te zien geven. Waarom heeft men het niet ge daan Car. R. Wij hebben opnieuw de pest op de Maloulaan, wij zijn dat geschenk ver schuldigd aan de ongerijmdheid on zer bestuurders, die het storten der vuilnissen gedoogen in het water dat men bezig is te vullen en dat moet verdwijnen. Om dien put te vullen moet men er een verpestenden put van maken Is de les van verleden jaar vergeten die aan de stadskas eene gevoelige la- ting gegeven heeft Onmiddelijke maatregelen zijn te nemen om dien staat van zaken, nadeelig voor de openbare gezondheid, te doen op houden. Wij hebben in het Journal d'Ypres gelezen dat de vertakking van den tramway van Yper naar West-Nieuw- kerke niet zal verlengd worden tot Steenvoorde, ter oorzaak der moeie- lijkheden veroorzaakt door den fran schen toldienst, die altijd koppig is. Bestaan dezelfde redens voor de lijn van Yper naar Belle, waarvan sedert ten minste twintig jaren spra ke is en die altijd in den staat van ontwerp blijft. Ziedaar eene lijn die onze handelsbetrekkingen met de grens merkelijk zou vermeerderen zou onze burgemeester geene oorzaak zijn van de verachtering die aan het leggen gebracht wordt, hij die aan de belanghebbende gemeenten de vertakking wil opdringen van Pope ringhe naar Kemmel, waaraan deze gemeenten vijandig zijn De stad Belle heeft altijd uitmun- tende betrekkingen gehad met de huishoudens sluipt, die de samenleving ver schrikt, die schijnt door de arglistigheden van haar gebruik en de spitsvondigheid harer uitwerksels de toestellen en de ontle dingen der weterisch >p uit te dagen, die het geweten der gezwoornen verbluft door den twijfel, en die zich van jaar tot jaar verme nigvuldigt meteen verschrikkeii'jken voort gang die misdaad is de vergiftiging, en het vergift is het rattenkruit XII. 's Anderendaags, 's morgens vroeg, deed Matheus, bijgestaan door den rechter, den procureur en door M. Peligrin, den rechter, het lijk van Durant ontgraven. Men bad de ruikers en kronen, welke de liefde der weduwe op het graf gebracht had, op het gras onder eenen treurwilg gewor pen. n Werklieden der hoeve en boeren woon den dit droevig werk bij. Zij waren er ge roepen door den procureur om de eenzel vigheid van den aflijvige te bestatigen. Lenige der oudsten onder de lieden van Komaryn, weenden. Matheus, zeer bekommerd, zeer ernstig, dacht dat hij een' voornaam man was op wien aids aandacht der dorpelingen was geves- Met een zakboekje in de hand, doolde hij rond den put, al de bijzonderheden der ont- giaving aanteekenende. Geene bijzonderheid, hoe klem het was ontsnapte hem. stad Yper wanneer zij haar kon aangenaam zijn, nam zij onmidde- lijk de gelegenheid waar het is alZOo dat wanneer er hier een festival was Belle noot naliet haar muziek te zen den, een der goede van het noor derdepartement dit bewijs van sympathie verdiende wedervergeld te zijn, het is hetgeen onze magistra ten begrepen hebben de medewer king van onsstadsmuziek vast beloofd hebbende aan het festival van Belle onze muzikanten zullen s' morgens vertrekkende Zondag toekomende zuilenten 12 1/2 ure noenmalen en rekenen te spelen rond 6 ure om 's middernachts terug te zijn. Wij wenschen hun eenen dag van veel vermaak bij onze buren van het noorderdepartement. Op het oogenblik vernemen wij dat onze magistraten van gedacht veran derd zijn, ons muziek gaat niet naar Belle, maar naar Blankenberghe. De dommigheden door onze meesten bedreven zijn niet meer te tellen, zij geven aan de stad Yper eene gpede reputatie. Onze wakkere tooneelmaatschap- pij De Vlaamsche Ster bereidt zich om haar vijftigjarig jubelfeest op eene waardige wijze te vieren. Onder andere feestelijkheden richt zij een tooneelfestival in voor het aanstaande wintergetij. De beste tooneelkringen van het Vlaamsche land zullen er deel aan nemen. Onder deze, die zich deden inschrijven noemen wij Kunst en Broedermin, van Staden, De Kunstminnende Broeders, van Meenen, Nut en Ver maak, van Oostende, De Vlaamsche Broederbond, van Brugge, Onder Ons, van Gent, Kunstmin, van Gent en Kunst na Arbeid, van Gent. Elk een dier kringen zal een drama in drij bedrijven en een of twee blijspe len in een bedrijf vertolken. De Vlaamsche Ster zal de ope- ningsvertooning geven en zoo zullen wij eene reeks van acht vertooningen hebben die zoo belangwekkend als leerrijk zijn zullen. Dat festival zal ongetwijfeld een schitterenden bijval genieten en ons eene reeks van de aangenaamste avondfeesten voorbe houden. Wij raden onze lezers aan, die zoo yerlekkerd zijn op zulke kunstrijke feesten, die schoonegelegenheid niet te laten voorbijgaan zonder te genie ten van die genoeglijke en leerrijke vertooningen. Een persoonlijk abonnement kost maar 6 fr. en geeft recht op eene voorbehoudene, genummerde plaats- voor elke der acht vertooningen, wat op 0,75 fr. voor elke vertooning Het houweel der grafmakers ontmoette het hout der doodkist. Een schrijnwerker maakte het deksel los. Matheus lichtte het doodskleed op. De boeren (raden vooruit, De eenzelvigheid werd vastgesteld. Peligrin murmelde Ja, hij is het wel, met zijn haar kort gesneden en zijn langen blonden baard. Dan vertrokken de anderen en er bleveir slechts op het kerkhof niets dan de magis traten, Matheus en de grafmakers. Vervoer het lijk naar liet gemeente1-- huis, zegde de dokter. Leg het op de berrie. Zij gingen door de weiden om de bevol king niet te ontroeren en traden in het ge meentehuis langs den hof die op het veld uitgaf. Eene groote-kamer, op het eerste verdiep was in gereedheid gebracht geweest. In het midden eene massieve tafel welker pooten aan den planken vloer vastgemaakt waren. Op eene andere tafel, die veel kleiner was, de heelkundige werktuigen, peilstiften, ont leedmessen, een passer, kromme en rechte naalden, grof garen, bindgaren, sponsen, vaten met water gevuld, een recht mes, dat zeer scherp was, enz., enz dit alles lag in zijn bereik. Het lijk, op de tafel uitgestrekt, behield eenige der kenteekens die Sevigny geduren de de ziekte opgemerkt bad eene zonder linge vuil blauwe kleur, marmeringen, het oog met bloed doorstraald, de nagelen paars achtig. Matheus sloot zich op in de kamer. VERVOLG.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2