Stadsnieuws. 9 Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, f9n September 1907. 5 centiemen. Derdejaar. Nr 45. AAN DE KIEZERS BELANGRIJK BERICHT Aan de ouders. ZEGEPRAAL VAN HET OFFICIEEL ONOERWIJS. Het gezwets van het Journal Yper onder het klerikaal beheer. Eendracht maakt Macht. V erst'htjut'ilffe til'S MP o ntft'rtiflfJSVires acqairit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor DEN buiten: Ken jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50. Men handeijT bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. De nieuwe kiezerslijsten zijn ver schenen en zijn neèrgelegd van heden af tot Jen 31 Januari 1908, ter inzage der belanghebbenden in het gemeen - tesecretariaat en in het pohtiebureel van iedere stad. Deze lijsten zijn insgelijks neerge legd ten bureele der liberale Associa tie en kunnen alle dagen geraad pleegd worden. Wij manen al onze vrienden vurig lijk aan zich te verzekeren of zij op de kiezerslijsten ingeschreven zijn en zulks voor het g 'lal stemmen waaraan zij recht hebben. Het is hunne plicht de reclamaties te sturen naar het Secretariaat hun ner gemeente voor den 31 October aanstaande, tegen kwitantie van een bewijsstuk, of wel hunne reclamaties in te dienen bij hetComiteit der liberale Associatie, vóór den 15 October toe komende. /iet bureel is open in de Semina- rieslraat van 8 lol 10 ure 's morgens en van i tot 6 ure 's namiddags. Des Zondags van 9 tot 1 i ure 's mor gens Dat zij het doen zonder vertoeven om het werk der nazieners te verge makkelijken. Om kiezer* te zijn» moet men A. Belg zijn van geboorte of de groote inburgering bekomeD hebben om gemeentekiezer te zijn is de ge wone inburgering voldoende B. Ten volle 25 jaar oud zijn, als kiezer voor de Kamer van Volksver tegenwoordigers, en 30 jaar ten volle als kiezer voor den Senaat, de provin cie en de gemeente G. Sedert een jaar ten minste in de zelfde gemeente gehuisvest zijn om kiezer te zijn voor de Kamer en de Provincie en sedert drie jaren om kie zer te zijn voor de gemeente Eene bijgevoegde stem is toegekend aan den kiezer die ten volle 35 jaar oud is, getrouwd, of als hij weduwe naar is, wettige nakomelingen heeft, die ten voordoele van den Staat, ten minste vijf franks personneele lasten betaalt voor het kiezerschap voor de Kamers en do Provincie, en ten minste vijftien franks voor liet kiezerschap voor de gemeente Eene bijgevoegde stem is toegekend aan den kiezer, het zij eigenaar sedert eenjaai, van onroerende goederen die «en kadastraal inkomen hebben van ten minste 48 franks, het zij bezitter sedert twee jaren vau eene inschrijving op het groot boek der openbare schuld of van een renteboekje op de algemee- ne spaar- en pensioenkas van ten minste 100 franks rente Twee bijgevoegde stemmen zijn toe gekend aan den gemeentekiezer indien het kadastraal inkomen ten minste van 150 fr. is. Twee bijgevoegde stemmen zijn toe gekend aan den kiezer die zich in één der volgende bevallen bevindt A. Drager zijn vaneender diploma's, titels en bewijsschriften bepaald in bet artikel 17 der wet B. Eene der openbare ambten ver- Vullen of vervuld hebben, eene der toestanden bekleeden of bekleed heb ben, eene der private beroepen uitge oefend hebben, opgesteld in het arti kel 19, gedurende den voorgeschreven tijd. Ziet dus nu zonder vertoeven De vakantiedagen gaan ras voorbij en binnen eenige dagen zullen de klassen wederom heropend worden. Vele ouders zijn daarbij genoodzaakt de schóól te verkiezen, naar welke zij hunnen kinderen zuilen zenden. Van de keus der school hangt voor de toekomst min het kind veel af want de goede opvoeding, een uitge breid onderwijs prenten ontegenspre kelijk de beste indrukken, in de har ten der kleinen, en zijn de uitste- kendsle waarborgen voorden lateren welstand des menscben. De ouders zijn verantwoordelijk, niet alleen voor de opvoeding, maar ook voor het onderwijs, dat zij aan hunne kmderen willen geven zij mogen zich niet tevreden stellen met de schijnreden Het onderwijs kost daar minder, of de school is korter bij dan die welke ik zou verlangen. Zulke ouders slachtofferen de goede opvoeding van hun kroost aan eene ij dele kwestie van eigenbelang, en misschien zullen zij zich zulks later beklagen. Moe dikwijls hooren wij volwassen personen niet zeggen Hadde men mij naar eene goede school gezonden hadde ik niet zoo vroeg moeten te huis blijven Ja, dan ware ik een ander man geweest. Ouders alvorens uwe kleinen ter school te zenden, onderzoekt uw ge- welen, en vraagt u af welke de beste school is om uw kind aan toe te ver trouwen ziet welke scholen de beste uitslagen opleveren, het zij in de jaarlijksche prijskampen, hetzij in de examens welke de leerlingen afleggen. Ziet welke vruchten het onderwijs oplevert en of de school de noodige waarborgen bezit om een goed on derwijs te geven. Een der beste waarborgen voor eene goede school is, zonder den minsten twijfel, degoede onderwijzer. Om een goed onderwijzer te zijn, moet men de noodige kennissen bezitten, niet alleen van helgene men den klei nen moet aanieeren, maar men moet daarenboven eene bijzondere studie gedaan hebben van de wijze waarop deze kennisen bij do kinderen inge plant worden in een woord, de on derwijzer moet in eene goede Nor maalschool gevoi md zijn en het wettig diploma bezitten. Zoo min als men geneesheer of no taris kan worden zonder een bewijs van bekwaamhied te bezitten, zoo veel te minder mag men aanspraak maken op den titel van goeden leer meester zonder voorbereiding en zon der getuigschrift. Dat men ons niet kome opwerpen dat het voldoende is in eene school dat het hoofd derzelve of een of meer leermeesters gediplomeerd zijn wij zeggen en herhalen, degoede school kan niet beslaan zonder dat al de leermeesters de noodige vereischten bezitten om wel te onderwijzen, en dat is het diploma. Hoe zou beginselen een onderwijzer, die de der opvoedkunde nooit heëu bestudeerd, in staat zijn een goed onderricht te geven Dit is zoo min mogelijk, als dat een kleermaker een huis zou bouwen, of een schoen maker een kostuum zou vervaardigen. De onderwijzer zou dus een be kwaam leeraar, hij moet daarenboven een opvoedkundige zijn. De opvoed kunde wordt aangeleerd in de Nor maalscholen, en zonder haar is de zedelijke opleiding onmogelijk. Gij hebt uw oogen maar te openen, o ouders, om tebestatigen welke droe vige uitslagen het onderwijs oplevert van mannen, die in de plaats van de opvoedkunde te hebben bestudeerd, zeiven geene opvoeding hebben ont vangen. Zoudt gij uwe kinderen, die u duurbaarder zijn dan hel licht des levens, willen opofferen aan den wil lekeur van hen, die in dea naam van Christus, dien zij versmaden, uw kroost naar ziel en lichaam bederven Neen, gij zult u wachten van de Ve- dastussen en andere heilige zeden- predikers, die uitwendige heiligen maar innerhjkejeugdverprossers zijn. Ouders, wij hebben onzen plicht gedaan, doet gij nu ook den uwen. Gij bezit goede scholen, die de vol strekte voorwaarden vereenigen om uw vertrouwen te verdienen, dia on der zedelijk en godsdienstig oogpunt niets te wenschen laten, die jaarlijks de beste uitslagen opleveren, wier leermeesters bekwame en deugzame opvoeders zijn, die enkel het geluk en den vooruitgang uwer kleinen be hartigen, en die geene moeite ontzien om uwe kleinen op do baan van voor uitgang en beschaving tc geleiden. De klerikale gazetten zijn weer aan blagueeren over de uitslagen van den algemeeneu wedstrijd voor gestichten van het middelbaar onderwijs. Moest men ze gelooven dan zou het (vrije) kadodd^rs-ooderwija heel en at de Staatscholen overwonnen hebben. Ziehier een kleine tabel die de pa- gaddersstoefierijen tot greumelen klein brengt 30 officieele scholen en 8 vrije heb ben deel aan den wedstrijd genomen. Dus, als er voor de officieele scholen 30 beuoemiugen zijn, dan zouden de vrije scholen, om gelijk te staan, er 8 moe ten bekomen. Van daar uitgaande Als de officieele scholen 63 prijzen winnen, zouden de vrije scholen er 18 moeten hebben, en ze tellen er slechts ÏO. Als de officieele scholen 110 accessi- teu verkrijgen, dan moeten de vrije scholen er 29 hebben, en ze bekomen er slechts 33. Als de officieele scholen 243 eervolle meldingen behalen, dan zouden de vrije scholen er 65 hebben. Ze krijgen er 70 en hierin bestaat hun heele winst (5). En die winst is bitter mager, als men dan nog vaststelt dat de officieele ge stichten drie eereprijzen beko men en de vrije zero. En nu kunnen de Palerjood, Bun publicJournal d' Ypres en Nieuwsblad de dikke trom slaan en de cijfers vermin ken zooveel ze willen de uitslag be wijst genoegzaam de onbetwistbare deugdelijkheid der Staatsmiddelbare scholen en Alhenese. Volgens zijne loffelijke gewoonte, antwoordt de schutsheer van het Journal d' Ypres nevens de kwestie. Het is niet door hoogdravende zinssneden noch door gezwets dat men ons moest beantwoorden, maar door enkele waarheden. De Ypersche lastenbetalers be kommeren zich om die manier van handelen niet. Maar komen wij tot de zaak terug. Het orgaan onzer meesters had houden staan dat de feesten die ge geven zijn geweest gedurende het zomerseizoen, min gekost hebben dan zeker fameus festival gegeven door het gewezen liberaal bestuur, festival dat eenen dag duurde en alleen de bagatel van twintig duizend franken koste. In ons nummer van 4 September hebben wij gezeid dat het een leugen was. Wij herhalen het. Dat festival heeft niet ongeveer twintig duizend franken, maar bijha zeventien duizend franken gekost ofschoon het maar eenen dag ge duurd heeft, heeft het meer dan twintig duizend vreemdelingen uitge lokt en heeft aan iedereen voordeel gebracht, aangezien het liberaal be stuur kiosken had doen plaatsen in al de wijken der stad en dat al de neeringdoeners, zonder onderscheid, in eenen dag, goud gewonnen hebben terwijl de feesten in 1907 gegeven door onze meesters, maar eenige neeringdoeners begunstigd hebben en vele misnoegden hebben gemaakt, ofschoon zij meer dan zeventien dui zend franken gekost hebben, uitgaven die gehekeld zijn geweest door onzen Burgemeester in zitting van den ge meenteraad. Ziedaar de waarheid. Dat de buitengewone opsteller van het godvruchtig orgaan daarop antwoorde en dat hij niet beproeve de openbare denkwijze te misleiden door een gezwets van twijfelachtigen smaak. Het zal rechtzinniger en eerlijker zijn! Wat gebeurt er op de botermark ten Zaterdag heeft men bemerkt dat de briefjes op eene andere wijze ge stempeld waren wij hebben daar enboven bemerkt dat een der ont vangers er niet meer was. Wat is er gebeurd Het woord is aan den Moniteur van het Stadhuis. Het schoone weder is teruggeko men welk geluk voor de ouders die HE ERGALtl

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1