Middelbare Schooi van den Staat te y p e r. Het Gestolen Kind, Mengelwerk. j) Briefwisseling. Vergiftiging. Moedige daad. Bloedig drama. kinderen in schoolverlof hebben ze te mogen op reis zenden wat is er verdrietiger dan ze te moeten te huis houden en genoodzaakt te zijn hen te berooven van de beloofde uitspan ningen na een jaar werkens en studie. De treinen zijn proppens vol voor al de bestemmingen in al de steden zijnde gasthoven vol en men vindt moeielijk een behoorlijk verblijf met het geld in de hand. De smaak van reizen ontwikkelt zich merkelijk de gedachten veran deren, en de volkeren, vroeger zoo ontrouwig, worden van langs om meer malkander genegen. De beschaving., dank zij het groot gemak der gemeenschappen, breidt zich uit over al de rijen der samen leving de volkeren, zoo lang ver deeld door bijvoeglijke vraagstuk ken, altijd bereid malkander te be strijden, redeneeren meer en zullen eindigen met malkaar te verstaan en te achten. En wat is er leerzamer dan de reis Hoe wilt gij dat de mensch die zich afzondert in de plaats waar hij geboren*is; zich gemoedelijk een ge dacht make van al wat men hem vertelt of van al wat hij in de dag bladen of in de boeken leest. In alle landen is er eene loffelijke strekking zich te doen kennen met aan de reizigers de meeste uitspan ningen, gemak en welstand te ver schaffen. De steden in het algemeen, ver fraaien en worden zeer netde be sturen die zich bekommeren om hunne lastgevers, kunnen de maat regelen door de gezondheid voorge schreven toepassen; zij maken rio len, schaffen de straten zonder uit gang af en richten eene verdeeling in van overvloedig en 'gezond drink water. In al de steden waar de bestuur ders in het volbrengen hunner plich ten de kleine kleingeestige beweeg redenen, nu politieke en dan van eigen belang wegschuiven, bestatigt men een grooten vooruitgang. Breede straten, met boomen om zoomd, vervangen de oude wijken met smalle straten, groote waranden met vijvers nemen de plaats in van straten zonder uitgang, ware hoofd zetels van ziekten en de sterften ver minderen merkelijk. Overal, in de voorspoedige en goed bestuurde steden, verschaft men lucht en groenheid. Te Yper, ongelukkiglijk zijn de goede inzichten versmacht door de politiek het geld der lastenbetalers dat zoo nuttig zou kunnen gebruikt worden voor het gezondmaken der stad, dient om alle slach van spelen te geven met het èenige doel het kiezerskorps uit te koopen de ho- Tafereelen uit het Rotterdamsche Volksleven. Eene wandeling naar Crooswijk. I. De vespers waren ten einde de laatste klanken der zilveren altaarschel stierven weg in de ruimte, terwijl de priester het allerheiligste in het Tabernakel verborg, en de wierookwalmen in allerlei kronkelingen opwaarts stegen en met het beeldhouwwerk speelden, dat den zoeten naam omkransde De wegstervende tonen des orgels deden het volk uitgeleide dat na den volbrachten plicht in 's Heeren huis, ter maaltijd toog of wan deling voltrokken liet. Onder de uit de kerk stroomende menigte bevond zich een jong, deftig gekleed heer, wiens voorkomen, zich door het heerlijke zomerweder tot eene gulheid en vriendelijk heid, ofschoon zekere ernst over zijne trek ken verspreid lag. Onder zijn sierlijk gekamden baard vertoonde zich een ge kleurd zijden das met geborduurde punten, die het hagelwitte boord omslootzijn rok, broek en. vest waren van fijn zwart laken zijn hoed, die een bosch van brullen bedekte, wedijverde met zijne laarzen in glans aan beide zijden van zijn helder borsthemd I ven welke de stad met groote kosten gemaakt heeft, zijn niet onderhou den het park, waar zoovele concer ten gegeven zijn geweest, zal gedeel telijk verdwijnen de lanen, zoozeer door de reizigers bewonderd, zijn verwoest door de straatbengels de politie blijft onverschillig waartoe goed, zegt zij, processen-verbaal op te maken ten laste der ouders, die burgerlijk verantwoordelijk zijn, er is nooit geen gevolg aan gegeven, uit vrees eenen kiezer te misnoegen. Met de gewoonte van alles te laten gebeuren, gaat men niet verre en verwezenlijkt men geenen vooruit gang. In de stad vraagt men zich af waarin het werk bestaat van den Schepen van openbare werken de vischteelt, wel is waar, houdt hem veel bezig, kwestie om de vijvers zijner hofsteden vischrijk te maken. Maar is het eene reden om met de belangen der schatplichtigen te spot ten en de zoo belangrijke zaak der gezondheid te vérwaarloozen Het is meer dan tijd dat het kie zerskorps mannen kieze die anders bezorgd zijn met den voorspoed der stad Yper. Wij vestigen de aandacht der in woners onzer stad op den nieuwen brief welken wij komen te ontvangen. Zij zullen erin zien met welke zwie righeid onze magistraten belangstel len in de gezondheid en den welstand hunner lastgevers. Yper, 14 September 1907. Heer Uitgever, In uw nummer van verledene week ver wijt een uwer abonnenten aan de bewoners der Maloulaam, geene klacht ingediend te hebben nopens den stank die heerscbt in de wijk der statie, voortgebracht door de vuilnissen welke men er dagelijks in werpt. Schoon voordeel Verleden jaar was de nieuwe wijk gedurende twee maanden be smet en na talrijke reclamaties heeft men eindelijk tot de ontsmetting overgegaan. Tegenwoordig zijn er dagen dat de,reuk on verdragelij k is en men verwacht met on geduld dat het noodige gedaan zij. Moet men op zijne knien vallen om eene onmis bare zaak te bekomen Eindelijk, zij zijn goed gehuisvest op de Maloulaan, men klaagt insgelijks dat de doorgang .der automobielen zooveel stof geeft. Hoe de huizen verluchten E11 wanneer zal men de laan besteenigen? Een lezer van De Weergalm Beste lezer, wilt gij dezen staat van zaken doen eindigen, werkt met ons, in de maand October aanstaan de, tot de omverwerping van dezen die zich om de openbare gezondheid bekreunen als om eene kers. Algemeene wedstrijd van het Middelbaar Onderwijs van den iaagsten graad voor jongens, in 1907. A. Letterkundig deel. Reeks A. Leerlingen die de Ie klas of Ja studie jaar geëindigd hebben zonder eene der tivee vorige klassen te verdubbe len. Gérard August, van Yper, leerling der Staats middelbare School te Yper (53 punten op 100). Devos flaurits, van Yper, leerling derzelfde school, (51 punten op 100). A. Letterkundig deel. Reeks C. Leerlingen die de /e klas verdubbeld hebben in het studiejaar Delvaux Georges, van Yper, leerling derStaats middelbare School te Yper (60 punten op 100). B. Wetenschappelijk Deel. Reeks A. Gérard August, leerling der zelfde school (74 punten op 100). Devos Maurits, leerling der zelfde school (63 punten op 100). Reeks C. Delvaux Georges, leerling derzelfde school (73 punten op 100). Vandenhende Raoul, leer ling derzelfde school (66 punten op 100). - Van Wichelen Arthur, leer ling derzelfdë school (50 punten op ioo). Deze schitterende uitslagen strek ken tot eere van MM, Gérard, Devos, Delvaux, Vandenhende en Van Wi chelen,- alsook hunner achtbare lee raren. Wij sturen hun onze vurigste ge- lukwënschen. Verledene week werden vereclnllige persoüen ODgersteld na hat middagmaal gebruikt te hebben. Hun toestand werd zoo erg dat men verplicht was eenen dokter te halen die weldra eene ver giftiging vaststelde en een krachtig tegengift, voorschreef. Dank aan dezen maatregel kon men de aangetaste per sonen redden, die nu geheel buiten ge vaar zijn. Na eene ondervraging der zieken, vernam men dat deze personen paar' denvleescb geëten hadden, en aan stonds werd een onderzoek ingesteld. Men vernam dat het vleesch welk door een paardenslachter der stad verkocht was geweest, door eenen deskundige was goedgekeurd en dat bet vleesch voorzien was van den stempel van het slachthuis. Men vraagt zich af hoeveel trouw man mag hebben in de keuring en jn het stempelen van het vleesch. Zou de deskundige met het toezicht gelast, misschien op de hoogte zijner taak niet zijn, zooals men beweert Welnu dat men hem vervango door eenen bekwa men persoon en het leven en de ge zondheid onzer stadsgenooten zal niet in gevaar zijn. De gezondheids commissie zou daar over moeten waken. De heer Erniel Coff'yn wandelde de verleden week op de buitenwandeling die van de Diksmuidepoort naar het Minneplein leidt, toen hij eensklaps achter het slachthuis een jongen be merkte die in het water gevallen was. Een andere jongen was weggeloopen en het ODgelukkig slachtoffer zou ze ker verdronken zijn hadde het ongeval niet bemerkt geweest-, M. Coffyn, uiet kunnende het slacht offer uittrekken, riep om hulp aan de werklieden vaa M. Seys die, niet verre van daar, aan 't lossen waren en spoe dig kwamen toege.-teld. Het was hooge tijd De drenkeling ging voor de laat ste maal ondergaan, wanneer een der werklieden, zekere Verleure, eensklaps in het water sprong en, geholpen door een tweeden werkman, den armen jon gen van eene gewisse dood redde. Deze daad van zelfopoffering ver dient beloond te worden, die twee werklieden werden gelukwenscht door hunnen baas en door de personen die op het hulpgeroep van den heer Goff'yn toegesneld waren. Zondag avond, om 6 ure, verliet Leopold Van Hecke, 39 jaar oud, oorspronkelijk van Gent, de herberg In den bloeienden Rozelaar, en ging de Groenstraat te Wervick op, waar hij vijf bedronken kerels ont moette. Van Hecke, die ook bedronken was, verzocht die kerels te zwijgen. Er ontstond daarop een algemeeuen twist Van woorden kwam het weldra tot daden, en de ongelukkige Gente naar zakte eensklaps ten gronde, ge troffen door eene vreeselijke messteek in den buik, zoodat de ingewanden uit de woDde puilden. Toeschouwers snelden den gekwetste ter hulp, en droegen hem naar het hospitaal, waar hij verzorgd werd. Zijn toestand is zeer erg De daders zijn kunnen vluchten. men het Haagsche Veir opgaan op eens viel Karei desnapster in de rede door een geartieuleerden uitroep br Wat vroeg Amelie. Zie die Jodin, antwoorde hij 't hoofd naar de Raamstraat wend nde, «hebt gij ooit afzichtelijker wezen ontmoet Door hare gescheurde, smerige muts komen de haren in dikke bossen te voorschijn haar jak e,i rok hebben geen kleur hare zwarte kousen, waaruit de hiel van haren zwarten voet onbeschaamd te voorschijn treedt, zijn op hare gebarsten schoenen gezakt 't Is waar, Karei, viel Amelie hem in de rede, a maar dit is toch niets nieuws men behoeft slechts in dezen hoek van de stad te komen, om altijd dergelijke schoon heid te ontmoeten. Behalve op Subath alleen omdat de Joodsche vrouwen zulk een onbegrijpelijk contrast :n hare Sabbaths- eb allelaagsche kleederen vertonnen boezemt het gezicht van dat schepsel mij walging in. Kom des Zaterdags in de Raam- of Zandstraat van oud tot jong ziet gij ze uitgedost in de bont ste kleuren niet alleen zijn zij buitenge* woon gekleed, maar ook munten zij uit door reinheid, zoo lat zij, die door veelkleu- rigen opschik haar toilet niet bederven, niet zelden een gevaarlijk bevallig voorkomen hebben En wie zijn ze, die op Sabbath, nette stoffen of neteldoeksche kleederen dragen, wier vingeren, hals, borst en ooren van goud schitteren Het zijn zij, die van Zondag tot Vrijdag in gehavende en scheurde kleedereu loopea, een morsig e11 daalde een fijne gouden ketting neder, die zich in zijn vestzak innig verbond met een keurig gouden repetitie. Aan zijn rechter hand droeg (lij een gouden ring, waarvan het bovenste gedeelte den vorm had van een kastje in hetwelk een van gitzwart haar gevlochten matje was verborgen op 't plaatje, dat hét kastje sloot stonden de let ters A. S Zoodra hij de kerk verlaten had, plaatste hij zich aan de overzijde derstraaten lette, terwijl hij zwart glacé handschoenen aan trok, met zichtbare nauwkeurigheid op al len, die zich uit bet groote gebouw verwij derden. Na eenig oogenblikken verliet hij zijne plaats, trad naar de kerkdeur, lachte vriendelijk tegen eene dame en bood haat- den arm, nog voor zij de laatste trede van het portaal verlaten had, daarop verwijder de hij zich met haar in de richting der Wagenstraat. Amelie Schuurman, zoo heette de dame, mocht met recht schoon genoemd worden. Duizend weken hadden van haar eene aan vallige maagd gemaakt, op wier gelaat, levenslast met aanminnige vriendelijkheid om den palm streden. De kleur van beur haar, dat met lange krullen tusschen de bloemen van haren hood en hare blozende wangen nederhing, hebben wij reeds ge noemd, toen wij spraken van het matje in den ring van haren cavalier hare fijn ge- teekende lippen hadden slechts geringe aan leiding noodig om zich tot een gdinlach te krullen <je rose linten, die zich in een breeden strik onder hare kin samensti engel den, veree.iigden z.ich met den fijnste bloe men, welke haar omklemden, om het don kere harer lokkeu oogen en wenkbrauwen op bevallige wijze (e temperen. Haar toilet was deftig maar eenvoudig het bestond uit een kleedje van wit zijden mantille, paarse glacé-handschoenen, laarzen van paarse stof met verlakte punten Om den pols droeg zij een gouden armband een ketting van hetzelfde metaal hing op hare borst, een dito ring waarvan de omtrek ge groefd en met blonde in elkander ge-stregel- de haren belegd, en op welke bovenzijde K. V. D. O. gegraveerd was, droeg zij aan de rechterhand. Het elegante paar verwijderde zich, zoo wij zeiden, in de richting van de Wagenstraat, die het vervolgens afging beiden voerden een druk gesprek, zooals gewoon- lijk jonge lieden die sinds eenige weken met elkander verloofd zijn. Het liep in den aan vang hoofdzakelijk over de toiletten van de voorbijgangers, in welk gesprek Amelie, als e begrijpen valt, den boventoon voerde deze dame was prachtig gekleed die had eene prachtige mantille eene andere prijk te met een ongewonen hoed, zeker naar eene mode die haar het eerst wasbekend ge- geworden. Ook waren er op wier toilet aan merkingen werden gemaakt was het kleed]e van de eene wat ouderwetsch de nieuwe hoed van de andere behoorde niet J ,de chalon of maf>tei van eene vorige Onder deze en dergelijke modepraatjes was men de Wagenstraat ten einde, en zou r moile.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2