a ie¥Troxick. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. 5 centiemen. AAN DE KIEZERS BELANGRIJK BERICHT De klerikale vrijheid. Onze hedendaagsche priesters. De Gemeentekieziiigen. Eendracht maakt Macht. érschijnetide dés t)onderdags. Vires acqnirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voorden buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr2-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixiiiudestraat, n1' 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. De nieuwe kiezerslijsten zijn ver schenen en zijn neêrgelegd van heden af lot Jen 31 Januari 1908, ter inzage der belanghebbenden in het gemeen - tesecretariaat en in het politiebureel van iedere stad. Deze lijsten zijn insgelijks neerge legd ten bureele der liberale Associa tie en kunnen alle dagen geraad pleegd worden. Wij manen al onze vrienden vurig lijk aan zich te verzekeren of zij op de kiezerslijsten ingeschreven zijn en zulks voor het gotal stemmen waaraan zij recht hebben. Het is hunne plicht de reclamaties te sturen naar het Secretariaat hun ner gemeente voor den 31 October aanstaande, legen kwitantie van een bewijsstuk, of wel hunne reclamaties in te dienen bij hetComiteitder liberale Associatie, vóór den 15 October toe komende. tiet bureel is open in de Semina riestraat van 8 tol 10 ure 's morgens en van i tot 6 ure 's namiddags. Des Zondags van 9 lot 14 ure 's mor gens. Dat zij het doen zonder vertoeven om het werk der nazieners te verge makkelijken. Om kiezer te zijn, moet men A. Belg zijn van geboorte of de groote inburgering bekomen hebben om gemeentekiezer te zijn is de ge wone inburgering voldoende B. Ten volle 25 jaar oud zijn, als kiezer voor de Kamer van Volksver tegenwoordigers, en 30 jaar ten volle als kiezer voor den Senaat, de provin cie en de gemeente 0. Sedert een jaar ten minste in de zelfde gemeente gehuisvest zijn om kiezer te zijn voor de Kamer en de Provincie en sedert drie jaren om kie zer te zijn voor de gemeente Eene bijgevoegde stem is toegekend aan den kiezer die ten volle 35 jaar oud is, getrouwd, of als hij weduwe naar is, wettige nakomelingen heeft, die ten voordeele van den Staat, ten minste vijf franks personneele lasten betaalt voor het kiezerschap voor de Kamers en do Provincie, en ten minste vijftien franks voor liet kiezerschap voor de gemeente Eene bijgevoegde stem is toegekend aan den kiezer, hetzij eigei.aar sedert een jaar, van onroerende goederen die een kadastraal inkomen hebben van ten minste 48 franks, het zij bezitter sedert twee jaren van eene inschrijving op het groot boek der openbare schuld of van een renteboekje op de algemee ns spaar- en pensioenkas van ten minste 100 franks rente Twee bijgevoegde stemmen zijn toe gekend aan den gemeentekiezer indien het kadastraal inkomen ten minste van 150 fr. is. Twee bijgevoegde stemmen zijn toe gekend aan den kiezer die zich in één oer volgende bevallen bevindt A. Drager zijn van een der diploma's, 'hels en bewijsschriften bepaald in het artikel 17 der wet R Eene der openbare ambten ver vollen of vervuld hebben, eene der toestanden bekleeden of bekleed heb ben, eene der private beroepen uitge oefend hebben, opgesteld in het arti kel 19, gedurende den voorgeschreven tijd. Ziet (lus na «onder vertoeven Eene klerikale vrijheid hoor ik u vragen, wat is dat voor een aardig ding Ja, aardig is het en wij willen het u bewijzen. De pastoors, betaald uit den zak van al de belastingschuldigen, wan neer men ze beknibbelt over hunne kiesdraverijen en politieke bemoei ingen, roepen Leve de Vrijheid I Maar dezelfde priesters, door het orgaan van hunne zaakwaarnemers, de klerikale ministers, en volksverte genwoordigers, verbieden aan de bur gerlijke beambten, aan de magistraten en aan de officieren van 't leger zich mét politiek te bemoeien Dal is kle rikale vrijheid Volgens de klerikalen zou de Slaat zelfs de vrijheid niet mogen bezitten onderwijs te geven. De Staat zou in zake van onderwijs maar mogen lus- schenkomen onder geldelijk oogpunt, als subsidiegever, zoodat de klerika len, dank aan de formidabele inrich ting van de Roomsche Kerk, het grootste paart der schoolbegrooling zouden opstrijken. In Frankrijk warende meeste kloos ter Congregatiën ingericht tegen den geest en den zin van de schatkist zi) wisten onmetelijke fortuinen op te stapelen waarmede de partijen wer den ondersteund die de Republiek en de burgerlijke instellingen zochten te ondermijnen. Als erfdeelroovers, samenzweerders en smokkelaars van erfnisrechten, roepen de Fransche klerikalen Leve de Vrijheid Onze belgische kleiikalen konden niet nalaten hunne zuiderbroeders na te apen en opffiunne beurt stellen zij zich aan als de eenige oprechte apos tels van de vrijheid. Zij roepen de vrijheid in van het oogenblik dat er spraak is hunne voorrechten aan te tasten, terwijl zij in honderde geval len niet aarzelden de vrijheid te schenden ten voordeele der Room sche Kerk. Arme klerikale Vrijheid I In vroegere jaren werden de pries ters aanzien als de eerbiedwaardigste onder alle dorpelingen. Dit kwam omdat de priesters van dien tijd een verheven gedacht hadden van de waardigheid welke zij bekleedden en zich uitsluitelijk met hunne geestelij ke zending bezighielden en alle we- reldsche vermaken en bedrijven van kant lieten. Thans zijn de zaken omgekeerd. Een priester is nu in het algemeen een klerikale kiesdravermaar meni ge onder hen spelen de rol van voor zitter van een geiten bond, secretaris vaneen of andere boerenbond, enz... Heden vindt men er zelfs die zich niet vergenoegen de plaats van voor zitter van een muziekkorps te beklee den, maar spelend muzikant, ja zelfs muziekbestuurder worden I Zoo zagen wij er dezer dagen een, die bij de installatie van eene melke- rij. aan T hoofd van T muziek, de eene herberg in de andere uit trok, met den hoed in den nek, al blazende nog erger dan een burger met een stuk m zijnen kraag Den zondag nadien zag men hem met zwarte rok en drietip aan, den lessenaar van den bestuurder beklim men en er met groote gebaren de maat slaan, terwijl zijn kaal muziekje op de kiosk een van zijn... schoonst stukken opvoerde. Wij vragen ons af hoe dit alles in verband staat met de zending welke die mannen te vervullen hebben. En dan zeggen zij zelf dat het ge loof om zeepe gaat Aan wie de schuld Het Staatsblad van Maandag 23 Sep tember kondigt het wettelijk besluit, krachtens hetweike de kieskollegiën van ai de gemeenten van het konink rijk bijeengeroepen zullen worden, op Zourlag 20 October aanstaande, van 8 ure 's morgeus tot 1 uur 's namiddags, ten einde over te gaan, door ééne en kele en zelfde stemming, tot de ver nieuwing der uittredende reeks en, het geval plaatsgrijpende, tot de plaats vervanging der raadsleden, behooren- de aan de andere reeks, die zouden opgehouden hebben van den raad deel te maken. De kandidaten zullen moeten voor gesteld worden vóór den Zondag 6 October. Iedere voorstelling moet ge- teekend zijn door 100 gemeentekiezers ten minste iu de gemeenten van 20,000 inwoners en meer door 50 gemeente kiezers ten minste in de gemeenten van 10,000 tot 19,999 inwoners door 30 gemeentekiezers ten minste in de gemeenten van 5,000 tot 9,999 inwo ners door 20 gemeentekiezers ten minste in de gemeenten van 2,000 tot 4,999 inwoners door 10 gemeentekie zers ten minste in de gemeenten van 500 tot 1 999 inwoners, medebegrepen de gemeente Bonsecours en door 5 ge meentekiezers ten minste in de ge meenten van min dan 500 inwoners, medebegrepen de gemeente Lesterny. De voorstellingen van kandidaten zullon plaats hebben den Vrijdag 4 en den Zaterdag 5, van 1 tot 4 ure 's na middags Men zal overgaan tot do mogelijke balloteeringen den Zondag 27 October. MECHËLEN. De Liberale Voorwacht komt hare kandidaten aan te wijzen. Het zijn, zooals deze van de Associatie, volks- iievende mannen. Onze vrienden heb ben de grootste hoop van te lukken. TIIIEET. Het kartel tusschen liberalen en socialisten is gesloten. De lijst zal bestaan uit twee liberale kandidaten en twee socialists kandidaten. OOSTENDE. De liberale lijst bevat al do uittre- denden en nog twee nieuwe namen. Onze vrienden zijn zeker van te win nen Men weet nog niet of de klerika len zullen strijden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Rekiamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. S' NIKOLAAS. De lijst der liberale kandidaten komt beslissend vastgesteld te worden in de laatste vergadering der liberale Asso ciatie. Zijn gekozen geweest de heeren Oscar Confrère, rentenier Henri Oou- lier-de Mulder, eigenaar; DeCalauwe, werkman Edm. Meert, fabrikant Van üyck, fabrikant H. Van Eeyck, fabrikant, en Van Hecke, herbergier. De socialisten zullen insgelijks in den strijd treden met eene volle lijst hunne kandidaten zijn nog niet aange wezen. Wat de klerikalen betreft, zij hebben tien raadsleden voor te dragen die moeten herkozen worden. De liberalen hebben de vaste hoop eenige hunner kandidaten naar het stadhuis te zenden, waar reeds een hunner vrienden zetelt, M. Vangoe- them. YPER. Wij zullen waarschijnelijk eene lijst van gemeentebelangen hebben in de kiezing van October aanstaande, in te genstelling met de klerikale lijst. Te Yper, is de strijd altijd beperkt geweest tusschen liberalen en klerika len, maar, sedert onze laatste kiezingen is eene nieuwe groepeering ontstaan, samengesteld nit elementen die zich tot hiertoe buiten de politiek gehouden haddeh en die door den maatschappe- lijken toestand, welken zij bekleeden, en het aanzien en den invloed welken zij genieten zich mogen aanstellen als scheidsrechters der kiezing. Over twee j aren hebben wij de oorza ken medegedeeld van de omdraaiïngder openbare denkwijze en omstandig de zonderlinge handelwijze van ons be stuur uitgelegd tijdeus het eindigen der vergunning voor de gasverlichting der stad. Wij hebben toen gezegd dat de zaak uit der hand behandeld was geweest met eene brugsche lirma, dat het bestuur geene rekening gehouden had van de protestaties van den ouden concessionaris, M. Valcke, die maar een ongeluk had, het was van liberaal te zijn, noch van deze van eene groep Yperlingen, samengesteld uit de heeren Arthur Botaye, advokaat Robert Froidure, koopman Oeoges Lapiere, aannemer Louis Vandoorne, koop man H nri Vermeulen, brouwer, allen wonende te Yper, die de openbare aanbesteding vroeg en voordeeliger aanbiedingen deed dan deze gedaan door de vreemde maar klerikale firma. M. Oolaert. burgemeester, had voor zijne medeburgers niets dan spot- en schimpreden over, in dezitting van den raad. De groep Yperlingen, na eene re clamatie gezonden te hebben naar de bestendige Deputatie, die eindelijk af gewezen werd, zwoer zich te beroepen vóór het kiezerskorps Sedert twee jaren ïsdeopenbaredenkwijze gewaar schuwd door eene krachtigen veldtocht der pers en van meetingen. Kiesvtrbin- tenissen zijn genomen geweest en de aankondiging eener wederwraak is plechtiglijk uitgeroepen geweest. Nu dat de vervaldag gekomen is, wij twij felen niet dat die heeren hun woord zullen houden. Zeker zal al den invloed gebruikt worden om hen er van af te keeren. Maar die heeren zijn onafhankelijk en hebben waardigheid genoeg om eene logenstraffing te geven aan de klerikale hoofdmannen, die in hunne houding nooit anders dan gezwets en kinderach tigheid gezien hebben. Wij zullen niet vertoeven gevestigd te zijn wat wij kunnen verzekeren ia dat het maar aan hun liegt om aan het bestuur van M Oolaert eene les te ge ven die het verdient. -T'

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1