Instituut Yan Jumet-Heigne bij Charleroi M meier, Een en ander. État-Civil (TYpres. rol speelt de rijst in de huishouding van Chtneezen, Japauers en Indiërs. Op de vraag, wie er nu het beste aan toezijU)i8 het antwoord niet moeilijk te geven. De rijstverbruikers winnen ijet. De reden vindt men in het vol gende Een werkman moet namelijk bij gewonen arbeid minstens in den loop van een dag 500 gram zetmeel- achtige stoften gebruiken, om aan het lichaam hetkrachtverliesto herstellen. Wanneer hij in deze behoefte alleen door aardappelen zou moeten voorzien, dan had hij dagelijks 5 pond daarvan noodig, of in 28 dagen een hectoliter. Nu heeft een pond aardappelen on geveer 100 gram zetmeel, terwijl een pond rijst 380 gram heeft. Men behoeft dus bijna viermaal minder rijst te ge bruiken om toch indezelfde behoefte te voorzien. Het gebruik van veel aardappelen is ook daarom minder gewenscht, omdat daardoor de maag te veel verzwaard en daarbij uitgezet wordt. Vooral bij de Ieren wordt dit waargenomen daar toch bestaat het voedsel voor velen uit- Bluitend uit aardappelen. Een ander nadeel van het te veel ge bruiken van aardappelen is, het ge bruiken van te veel kalizouten, waar door het opnemen van te veel keuken zouten noodig is. De uitscheiding van die zouten is het werk der nieren, zoo dat deze bij het eten van veel aardap pelen veel werk te verrichten hebben, dat niet tot voordeel ervan strekt. De rijstvoeding daarentegen geeft aan de nieren vrij wat minder werk, omdat de rijst 20 tot 30 maal minder kali bevat dan de aardappelen. Dit mindere kaligehalte is dan ook de oor zaak, dat de rijstetenrte bevolking minder behoefte aan zout heeft Wordt minder zout gebruikt, dan is ook de dorst geringer en misschien is dit een der oorzaken, waarom die volken min der alcoholische dranken gebruiken dan de Europeanen. De rijst heeft bovendien het voordeel zeer goed op het organisme van het lichaam t.e werken. De kosten eener rijstvoeding zijn, vergeleken met de hooge voedingswaarde, gering te noe men. Wanneer één pond rijst driemaal zooveel kost als één pond aardappe len, dan is zijn voedingswaarde zeker viermaal zoo groot. Alles te zamen genomen, zou het wenscbelijk zijn, dat het njstgebruik meer in toepassing ge bracht werd. Men behoeft de aardappelen niet af te schaffen, maar wel het gebruik te verminderen, daardoor zal niet alleen het lichaam er beter bij varen, maar ook veel nagelaten worden, wat wel eens terecht de kanker der maatschap pij genoemd wordt en zeer zeker ook is Dus meer rijst en wat minder aard appelen. DIERENBESCHERMING. Te Brugge is er een huurkoestsier die zijn paard niet alleen een strooien k De jonggehuwden leefden in de reinste vreugde, in het zoetste genot iedere dag scheen nieuw heil te brengen, en de oude Oostendorp begon, zooals hij zeide, opnieuw te leven. De vreugde van Van Steenen was niet grooter dan de zijne, toen de jonge mevrouw de zekerheid had, dat zij moeder zou worden. Ongeveer drie jaar na het huwelijk kwam de geboorte van eenen zoon 1 nieuwe vreugde in het gelukk;ge huisgezin brengen het kind kreeg den naam zijns grootvaders het werd Antoon genoemd. Van dien dag af verscheen Oostendorp nauwelijke meer op het kantoor zi]ne dochter en kleinzoon hielden hem geheel bezig. Van Steenen had veel geluk in zijnen handel hij breidde allengs zijne zaken uit en stond spoedig alom bekend als een geacht en gegoed koopman. Twee jaren na het huwelijk van zijnen patroon was ook mijn vader in den echt getredenHij huwde met eene dienstbode, die hem geen geld aanbracht maardoor haar zachtaardig en opgeruimd karakter, door haar goed hart hem niet minder het voor uitzicht schonk op eene gelukkige toekomst. Het scheen dat mijn vader zijne vrouw be minde immers hij omringde haar met de teederste zorgen toch woonde de vrede niet in zijn hart, hoewel hij zijn verdriet zoowel voor mijne moeder als voor zijnen patroon steeds verborgen trachtte te hou den. De teleurstelling was voor hem te groot geweest, en het dagelijks verkeer in bet huisgezin van hem, wiens geluk hij be nijdde, bood zijn verdriet gedurig nieuw hoed heeft opgezet om tegen de zon te beschutten, maar het ook een soort van... broek heeft aangetrokken om het tegen de vliegsteken te bescher men. Ongelukkig wordt hij daarom door de andere ridders van de zweep uitgelachen en getergd, en misschien zal de politie nog wel moeten tusschen- komen om den beestlievenden koetsier op zijne beurt te beschermen. OUDERLINGEN, OPGEPAST VOOR UW PENSIOEN Wie geboren is in 1842 en denkt recht te hebben op een pensioen van 65 tr. moet zich aangeven voor 1 Ja nuari 1908. Opgepast Wie geboren werd in 1844, moet 18 tr. storten in 3 jaar in 1907,1908 en 1909. Wie geboren werd in 1845 moet 18 fr. storten in 4 jaar 1907, 1908, 1909 en 1910 Dus voor nieuwjaar 1908 moeteu zij de eerste storting doen, of anders ver liezen zij de 65 franks pensioen VOOR ONZE JAGERS. Als men geloof mag hechten aan de ofScieele verslageü zullen de Vlaam- sche provinciën d t jaar, voor wat ha zen betreft, goed bedeeld zijn. In West-Vlaanderen, zegt men, zullen er meer hazen zijn dan verleden jaar. Henegouw zou min wel bedeeld zijn. Ook in Luxemburg zal bet aan geen hazen ontbreken. Wilde konijnen loopen er in over vloed in de Vlaamsche provinciën, en in Henegouwen krioelt het er van. In West-Vlaanderen mag men zich aan een goed fezantenjaar verwachten. De patrijzen, die nauw aan 't harte liggen van de jagers, en ook van de lekkerbekken, zullen er in de Vlaan deren zeer zeldzaam zijn, ten minste voor het oogenbiik, want de broeisels zijn er zeer ten achter. In Luxemburg zal er gelukkiglijk overvloed zijn van patrijzeD. Niettemin zal de jacht in de ze provincie belemmerd zijn ten ge volge van den Oogst, die met voor 20 September heel en zal binnen zijn. VOOR DE KLEINE BURGERIJ. De minister van binnenlandsche za ken, M. do Trooz, heeft de gouver neurs aanbevolen, de werken en leve ringen die voor rekening der provincies door ambachtslieden of kleine bazen gedaan worden, onmiddelij k te betalen, indien zij de 100 fr. met te boven gaan De noodige voorschotten zullen daartoe ter hunner beschikking gesteld worden. DE ONTDEKKINGSREIZIGER WELLMANN. Dinsdag is M. Wellmann te Christia- nia, aangekomen en 's avonds terug vertrokken. Hij heeft uitdrukkelijk verklaard dat hij zijn Noordpoolreis per ballon hernemen zal. Het is be wezen, voegde hij erbij, dat een bal lon tegen een wind van 15 meters snel heid kan ingaan M. Wellmann zal in voedsel aan. Van Steenen, die slechts aan zijne zaken en zijne familie dacht en door mijnen vader trouw gediend werd, sloeg geen acht op diens sombere gemoedsstem-^ ining en behandelde hem met de ruwste wel willendheid. Mijne moeder evenwel ver raste hem soms in eene vlaag van opgewon denheid; dan vroeg zij hem naar de oorzaak daarvan doch vernam die -nooit, daar hij zijn verdriet steeds aan onaangenaamheden met bediende toeschreef of andere, niet min der ongegronde beweegredenen opgaf. Bijna gelijk met Antoon Van Steenen kwam ik ter wereld de geboorte van eenen zoon maakte mijne moeder volkomen gelukkig en bracht vader veel leniging in zijn ver driet aan. Ik spring thans een tijdvak van tien maanden over, om op den dag te komen, die het geluk van Van Steenen voor altijd ver woestte. De gebeurtenis, welke plaats greep, nu ruim een en twintig jaren gele den, ligt nog altijd onder den diepsten sluier verborgen de volhardendste pogingen hebben dien niet kunnen verscheuren of den misdadiger ontdekken, die een geheel huis gezin in den diepsten rouw dompelde. Slechts een paar woorden behoef ik om die ramp mede te deelen op zekeren morgen was het kind van Van Steenen verdwenen mevrouw was ontwaakten had zich naar de wieg van den kleinen Antoon, die op hare kamer stond, begeven wie beschrijft haren schrik, toen zij die ledig vond Wordtvoortgezet.) October naar Amerika vertrekken. Zijn luchtbal is naar Parijs gezonden om hersteld te worden en eenige ve randeringen te ondergaan. FRANSCHE HALVE FRANKSKENS. Door de Fransche regeering worden de halve frankskeus van Napoleou III (die met een kroontje) ingetrokken. Doch ook daar, gelijk hier, bestaat het gebruik dat, aan de officieele banken en kassen, de versletene en geschonde- ne stukken geweigerd word°n. Het bestuur zegt een lezer van den Echo de Paris neemt dus eukel de halve frankskensaan waaraan niets misstaat, 't is te zeggen deze waarvan de intrekking niet noodig is. Daarenboven, de Staat loochent zijn aanteeken als hij geldstukken weigert, die zijnen stempel dragen en dat be looft ons nog veel genoegen met de halve frankskens der Republiek, op welke, na 7 of 8 jaren, de zaaister die er zoo flauw op afgebeeld is, reeds onzichtbaar begint te worden. De zaak gaat ons, Belgen, ook aan, want hier rijst de vraag of, krachtens de Latijnsche Unie, de Belgische re- geering ook de halve frankskens van Napoleon III niet zou moeten intrek ken en ze bij de Fransche regeering uitwisselen. Inderdaad, wat staat er te gebouren De Fransche regeering zal een uiter sten dag bepaald hebbeD voor de uit wisseling der ontmuntte stukken. Die dag is ons onbekend en zoodra bij voorbij is, zullen wij in het bezit blij ven van Fransche balve frankskens, die voortaan ongangbaar zullen zijn. Dus opgepast voor de halve franks kens van Napoleon III HET PLUKKEN VAN HET FRUIT. Vele fruitsoorten zijn dees jaar later rijp geworden dan op gewone jaren Dat men dit wel in acht neme voor het plukken der peren en appels, die moeten be waai d worden. Men is maar al te dikwijls genegen, deze vruchten te vroeg te plukken. De appelen zoowel als de peren, moeten hunne volledige ontwikkeling hebben op den boom dit wil daarom niet zeggen, dat ze er moeten rijpen. Deze vruchten geplukt zijude laat men hunne rijpwording binnenshuis zonder ze rechtstreeks aan de zou of aan eene hooge warmte bloot te stellen, daar hierdoor de vruchten zouden kun nen rimpelen. Bij het plukken van het fruit zal men vooral een goed oog slaan op de ringen der ringelrups die er dees jaar zooveel ziju en rond de twijgen der hoornen zijn vastgekleefd. Weldra ook zullen de jonge rupsen voor de toekomende rupsenpoppen gaan verschij nen aan de tepeiuden der twijgen men zal ze insgelijks wegne men. De eieren dezer rupsen liggen nu onder aan de bladeren door de warm te zullen ze weldra uitloopen om zich weinigen tijd te voeden en Üaü in te spinnen in de zijdeachtige poppen, die wij des winters op de boomen en strui ken zien en waaruit zij dan in de lente te voorschijn komen om de gekende schade aan te richten. Want weet wel, geëerde lezer, dat het weer geen rupsen noch eieren doodt en er te weinig in- sektenetende vogelen zijn, om ons in de uitroeiing van het rupsenleger te helpen. Ten bureele dezes, Dèclaration pour brassergereed gedrukt, aan genadigen prijs- heel- en tand meesier spe cialist van Korlrijk, is Ie raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagen van 9 ure lot s middags, bij Mevr. Van Kemmel,GrooteMarkt,5. Mond- en landziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf 1ÖO fr. gewaar borgd voor bel leven. Declarations du 13 au 20 Septembre 1907. Naissances Goethals, Marie, rue d'Elverdingbe. Degraeve, Alice, chanssée de Dicke- busch. Ceuninck, Christian, rue de Terre. Didier, Roger, Vieux Marché aux Habits. L'heureux, Albertine, rue de la Bouche. Devos, Gaston, Nouveau Marché au Bois. Manages Cleenewerck, Emile, domestique, et Amey, Rose, servante, tous deux a Ypres. Bourdeaux, Henri, garde- chasse, veuf de Demeyer, Eugénie, et Bekaert, Elise, boutiquière, a Ypres. Buickaen, Maurice, voyageur da commerce, et Verleene, Romanie, uégociante, veuve deKnockaert, Henri, tous deux a Ypres Décès Mtngnean, Berthe, 20 ans, sans pro fession, célibataire, rue Gustave de Stuers. Decroix, Emma, 23 ans, sans profession, épouse de Delplace. Théophile, ruedeMenin. - Houtman, Elise, 31 ans.sans profession,célibatai re, cbaussée de Poperinghe Swyn- gedouw, Rachel, 3 ans, rue de Lille. De Groote, Eugénie, 63 ans, sans profession, veuve de Viaene, Léonard, et de Hessel, HeDri, rue Wenninck Dauchy. Henri, 46 ans, terrassier, éponx de Gadeyne, Eugénie, rue des Boudeurs. Spionewyn, Marie, 61 ans, dentellière, célibataire, rue Car ton. s g SP o .ïïSËs <v o *<x> o a? Ld 7) <3 b a. ca o (GESTICHT VAN DEN D'. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk ra^ikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tol la dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen: Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in "t in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang ;n opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docier DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. OOOOOOOO 05IÏ500000Ï) ■^XhOOOOO^I <M T-. O O G-I CO OOOOOOOO 20000000 50 OXhOOhO^l O O O <3^ O O O O O O O a o =3 O* o c ci - 6- pV3 t-.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3