Nr 3. Hel Voorzitterschap van hel Hoofdbureel. Aan ile liberale Kiezers van Yper. Aan onze Medeburgers. Waa mm liet noodig is niet te panacheeren. Aan den armen werkman. h> integendeel zou eikendeen verwon derd hebben. Wat ons aangaat, wij hebben den veldtocht, door de Groep Gazemannen gehouden, altijd voor ernstig beschouwd. Wetende dat de mannen die dezelve samenstellen van dezen niet zijn die zich niet lichtzin nig in gevaar stellen, hebben wij ge loof gehecht aan hunne daad en aan hunne verklaringen. M. Colaert, de groote klerikale hoofdman, heeft alléén aan door zicht ontbroken. Hij heeft gemeend dat er geene palen waren aan zijne almacht, dat alles hem toegelaten was, dat het hem voldoende was te spreken om eene geheele bevolking te verplichten zich te buigen. Wij zijn gelukkiglijk nog tot daar niet gekomen in onze goede stad Yper. Het was reeds.eene zeer stoute en vermetele daad, in het geheim ge handeld te hebben met den vreemde ling De Brouwer, vóór alle vergade ring van den Raad stelselmatiglijk de uitmuntende voorstellen verwor pen te hebben van M. Vaicke, den ouden concessionnaris van het gas, die overal elders hadde kunnen voor deel trekken uit eenen bekomen toe stand die gedurende tal van jaren gehouden was geweest. Het was eene uitnemende onbehendigheid in eene zoo belangrijke zaak als de vergunning van het gas te verwer pen, die de stad verbindt voor dertig jaren het princiep der openbare aan besteding die overeenkwam met het goed verstane belang der stad, die voorgesteld was door de Groep Yperlingen. Hoe heeft M. Colaert kunnen den ken dat zulkdanige houding en on rechtvaardigheid geen gevolg zou den hebben Het zijn de smakelooze woorden niet in den mond van M. Remi Bouquet die voldoening konden geven aan de openbare denkwijze. M. Colaert hadde dit alles moeten verstaan. Maar neen, hij heeft gemeend dat hij, sterk door den steun van zijnen Bruggeling, de rechten zijner mede burgers met zijnen voet mocht weg- schuppen, hen in openbare zitting met zijne spotreden en zijne gek schering mocht overladen hij heeft zich bedrogen en hij oogst nu wat hij zelf gezaaid heeft. De verschijning in den strijd van de Groep Yperlingen is dus logiek en natuurlijk. Deze heeren bieden zich voor het kiezerskorps aan met zich op het ge bied van de stoffelijke belangen der stad te plaatsen, besloten in het be heer der gemeentezaken de beginse len te doen zegepralen waarvan een bestuur moet doordrongen zijn, dat bezorgd is voor de belangen zijner lastgevers de gelijkheid voor allen de uitsluiting van het favoritisme en van de politieke vooringenomenhe den. Onder dat opzicht, zijn wij met hun t'akkoord. Wij ook, wij willen een beter bestuur der zaken van de gemeente. Het princiep der openbare aanbesteding namentlijk, is in ons programma. Maar wij willen meer dan zij, wij willen de zedelijke belangen onzer bevolking uit het oog niet verliezen, wij blijven de verdedigers van het onderwijs en wij trekken ten strijde voor de bescherming van hetgeen ons overblijft van onze openbare scho len, die het huidige beheer in gevaar stelt. Toen in 1891, de klerikalen zich van het Stadhuis meester gemaakt hebben, door de middelen die men weet, hadden zij beloofd het gewe ten der familievaders geen geweld aan te doen, hun alle vrijheid te laten om hunne kinderen te zenden naar de school van hunnen keus. Wat veranderingen sedert dien ons Stadscollegie is afgeschaft ge weest, onze scholen zijn ontredderd; het is de oorlog tot het uiterste, door al de middelen, rechtzinnige of ge veinsde, aan al wat van verre of van bij aan het openbaar onderwijs raakt. Zulkdanigetoestandis onverdraag lijk, hij kwetst de gevoelens van een groot deel onzer bevolking. Het is daarom, dat al dezen die onze bewondering deelen voor het groote werk der volksontvoogding, door het gewezen liberaal bestuur betracht, zich niet mogen vergenoe gen met eenen strijd die beperkt is aan de stoffelijke belangen alleen. Het is geheel de politiek van het klerikaal bestuur die moet bestre den worden. De liberale lijst alleen blijft borg voor deze noodzakelijk heid. De plicht der liberalen is dus te stemmen voor de lijst der Associa tie. Wij verbergen echter niet dat onze grootste wensch is de twee op- positielijsten te zien aankomen. De lijst der Groep Yperlingen is ons sympatisch onder vele opzich ten. Zij draagt zelfs den naam van politieke vrienden. Indien het pana cheeren een resultaat kon geven, wij zouden niet aarzelen het op te hemelen, maar in tegenwoordigheid der ongerijmdheden onzer kieswet, die wil dat in geval van toepassing der E. V. de gepanacheerde bulle tins niet mederekenen moeten wij wel aan onze vrienden zeggen te stemmen boven op de lijst voor onze kandidaten. LIBERALE KIEZERS! Uw plicht is van te stemmen voor de lijst II 3, die alleen ons liberaal programma vertegenwoordigt. Van verscheidene kanten vraagt men ons of M. Biebuyck voorzitter der rechtbank, onze aanstaande gemeente- kiezingen mag voorzitten, wanneer zijn zoon; M. Albert Biebuyck op de kleri kale lijst als kandidaat voorkomt. Sommigen zijn verwonderd geweest het handteeken van M Biebuyck on der aan de plakbrieven te zien die den datum vaststelden voor de voorstelling der kandidaturen. Het is z^ker dat zoolang de lijsten van kandidaturen niet neergelegd zijn, M. Biebuyck vader niet kan weten dat zijn zoon als kandidaat zal voorgesteld worden Maar van den dag dat de kan didatuur officiëellijk aangekondigd is moet de voorzitter zicli onthouden Er is geen wettelijk verbod noch geene tegenstrijdigheid die M. Bie buyck verplicht het te doen. Het is eene enkele kwestie van takt en kiesch- heid Toen in 1895, M. Emiol Iweins kan didaat was opde liberale lijst, onthield zich M Iw ius vader, die alsdan voor zitter was dor rechtbank, en de kiesbe- werkiugeD werden bestuurd door den heer rechter Van Dnele, den oudsten magistraat van den zetel. Weike redenen zou MBiebuyck wel kunnen hebben om anders te han delen dan zijnen voorzaat Wij zien er geene. NIET PANACHEEREN Panacheeren, dat is stemmen op een, zelfde bulletijn voor kandidaten vari verschillende lijsten met het wit puritje zwart te maken nevens hun nen naam. Het is ook op denzelfden bulle- tijn stemmen voor de drie libera len en de vier kandidaten der lijst van gemeente belangen. Voor de wetgevende kiezing is zulkdanig bulletijn nietig. In de gemeentekiezingen is het geldig op voorwaarde van maar te stemmen voor zeven kandidaten. Doch het bulletijn telt Sliet om het kiescijfer vast te stellen eeuer lijst, in geval van toepassing der evenredige vertegenwoordiging. Onderstelling die alleen moet aanzien worden in het geval. Het is eene verloren stem voor de partij waaraan men behoort. De liberaal die zou panacheeren voor de liberalen en voor de lijst der Groep Yperlingen, zou eene stem ontnemen aan zijne partij, zonder voordeel voor de kandidaten van het Gas. Panacheeress ware dus de kansen der liberale partij verminderen. Het eenige middel om tot een goeden uitslag te komen, bestaat in te stemmen van boven de liberale lijst. Plet is dus allernoodzake lijkst dat ai onze vrienden stemmen boven de liberale lijst, in het kleine vierkant je dat geplaatst is boven den naam van Branfawi Binneneenigedagc.il zult gij geroe pen worden om te beslissen of' gij lan ger ondpr den hiel wilt blijven liggen eener kliek die hier sedert 16 jaar den baas speelt, tot groote schade der ne ring in 't algemeen Zult gij u langer laten behandelen als slaven en zonder morren een toe stand aanvaarden die niet uithoudelijk ia Zult gij u voortdurend in 't aange zicht laten spuwen door uwe manda tarissen, die n nooit over iets rekening hebben gegeven Kunt gij aannemen dat eene partij, die in getal de miHiierheid is, over gansch het bestuur der stad beschikt z uider dat ooit een andersdenkende in de gelegenheid weze zijn gedacht te doen kennen. Eu gij, neringdoeners, vooral waar voor gedurende de vier laatste jaren men niets gedaan heelt, zult gij einde lijk begrijpen waar uwe redding ligt Zult gij gedongen dat men uwealle- daagsche uering doode om rond de kie- zmg. zooals het wederom het geval is, u «en been toe te werpen ten einde u tot zwijgen te brengen Neen duizendmaal neen J)at kan, dat mag, dat zal niet zijn Wilt gij, dat hieraan verandering koine Wilt gij 1° Dat elkeen zijn woordje te zeg gen bebbe in de gemeentezaken en dat aan deze de meeste ruchtbaarheid ge geven worde 2° Dat alle inwoners, tot welke par tij of stand zij behooren, op denzelf den voet behandeld worden? 3° Dat het gemeenteonderwijs op ee ne degelijke wijze ingericht worde zooals het betaamt. 4° Dat sommige plagende politiere- glementen herzien en toegepast worden voor den eenen gelijk voor den ande ren Kortom, wilt gij meer eerlijkheid, rechtvaardigheid eu broederlijkheid Stemt dan voor de liberale lijst onder KIEZERS Luistert niet naar diegene die ti zuilen zeggen stemt voor de drie liberalen der Asso ciatie en voor de vier kandidaten der lijst Mr 2 dat maakt 7 kan- didaten l Dat ware 1* VN ACH E ER EN en uw briefje zou tot NIETS tellen. Wij hcbben_gezcgd en wij herhalen het met de hoop dat al onze vrienden en propagandisten hetzelfde zullen doen, dat het noodig ig niet te pana cheeren. De gemeentekieswet laat het pana cheeren too, maar do gepanacheerde bulletijns tellen maar om de volstrekte meerderheid vast te stellen. Dus, zooais de kiezing zich aanbiedt, gegeven zijnde dat er twee oppositie- iijsten zijn en dat het onmogelijk is al de kiezers te bewilligen te stemman voor de twee opposhielijsten te gelijk, moet men verzaken aan het gedacht ie zev.-n kandidaten der oppositie tot iie volstrekte meerderheid to doen ko men. De eenige veronderstelling die moet aanzien worden is deze eener toepas sing der E V. in het geval dat, gelijk over vier jaren, de klerikale lijst de volstrekte meerderheid niet behaalt. [tl dat geval,al de bulletijnsderoppositie- lijsten, die te zelfder tijde stemmen geven aan dezelfde lij-den moeten aanzien worden alsgepanacheerde bul", lotqns, zouden geene waarde hebben om het kiescijfer vast te stellen der twee lijsten en de klerikale lijst zou daardoor al de zetels winnen. Het artikel 44 der gemeente kieswet neemt inderdaad, om het kiescijfer eeivr lijst vast te stellen, dat de bulle tijns welke geldige sternm n bevatten ten voordeele eener enkele lijst of van een of verscheidene kandidaten eener zelfde lijst, op uitzondering dei gepana cheerde het is te zeggen stemmen ver- leenen aan kandidaten van verscheide ne lijsten Wij denken er dus niet aan de kie- zmg te leiden met het inzicht de zeven kandidaten der oppositie tot de vol strekte meerderheid te doen koni6n. He.t eenige doel dat wij betrachten is de katholieke lijst te doen dalen bene den de volstrekte meerderheid en eene vertegenwoordiging uit te lokken der drie over elkander staande lijsten. Vele katholieke kiezers zijn voor standers eeuer vertegenwoordiging van de minderheid. Zij denken, gelijk M. Colaert vóór de kiezing van 1891, dat eene kontrol noodig is op het stad huis; die kiezers kunnen niet voor eene der oppositie lijsten stemmen zonder te vreezen hunne partij in gevaarte bren gen. Al wat er voorde katholieke par tij ergst kan uit voorkomen, 't is dat de geheele katholieke lijst de volstrekte meerderheid niet bereike en dat er dient eene verdeeling gedaan te wor den der zetels tusschen de drie lijeten die voor malkander staan, indien alle drie tot het quorum geraken, het is te zeggeu tot het vijfde der stemman. Dus, in zulke ouderstelling is de ka tholieke lijst, voorop verzekerd 3 of 4 zetels te bekomen, de 4 of 3 andere moetende verdeeld worden tusschen de twee oppositielij-ten. Waar zou dan het kwaad zijn, ïudienerbij voorbeeld, 3 katholieken, 2 gazemannen en twee liberalen gekozen waren De Gemeenteraad zou 11 katholieken en 4 leden der oppositie bevatten, waar- scLiijnlijk M. Froidore, die zoowel katholiek is of nog meer dan zekere leden der meerderheid van den Raad. Zijn de wetten die de evenredige ver tegenwoordiging rechtvaardigen niette dankeü aan do katholieke Regeering Wij zeggen zeker dat zij niet volmaakt zijn, maar zij wettigen niet te min het princiep der E. V. Ziju het de katholieken niet die, met de Evenredige Vertegenwoordiging te stemmen voor de wetgevende kiezin gen, het uoodig gevonden hebben de liberale partij in het Parlement te doen treden waar meerderheid het stel sel en het meervoudig stelsel haar uit gesloten hadden Waarom dan zouden de Ypersche kiezers, zelfs katholieken, geene verte genwoordigingder minderheden wille-n in ouzen Gemeenteraad Is onze vraag overdreven Ypersehe Kiezers Stemt dus boven op de lijst voor de liberalen Geene panacheering KIEZERS! Wilt gij ons blauw vaandei op'tstadhuis zien wapperenstemt dan 3. voor de lijst N Hde armer eenburger is, hoe kleiner ook zijn stemrecht. Een werkman krijgt ééne stem i Andere person'en krijgen er vier 1 Hoe armerhoe moeilijker om ge leerdheid te ontvangen If

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2