Is dit beter bestier YPERLINGEN OORDEELT ER OVER Het is besloten Voorstanders van wanorders. Eene droevige beslatiging De coined ie der vaart herbegint. AAN DE KIEZERS BELANGRIJK BERICHT Examen. Vlaamsche Ster. Théalre cl'Ypres. L'ABBÉ CONSTANT1N Als dan ware een half millioen nutteloos verdaan. Is dat wel bestieren. Ten tijde van het liberaal bestuur, een zij ner leden bezocht bijna dagelijks liet een of ander gesticht, vooral op het middag uur. Die heeren zagen nauwkeuriglijk alle le veringen na. Zij bestierden door hun zeiven de werken aan de gebouwen in stad en aan de hofsteden, alsook het uitbaten der bosschen. De menagen d.o gestichten waren goed en met spaarzaamheid beleid. Niet een kost ganger klaagde er over. Onder het katholiek Hospicenbeheer is alles verwaarloosd. De leveringen worden niet nagezien gelijk vroeger Maandenlang zet een li(l geen voet jn een gesticht. Veel is er verkwist, ook zijn er de kosten zeer groot. M. D'huvettere klaagde onlangs r.og in eene zitting van den gemeenteraad wegens den overdreven onderhoudsprijs in het Gasthuis. In de knechten weezenschool nu bestierd dooreen priester en vijf nonnen, kosten de kinderen zoo veel als in een goed pension- naat. De onderhoudswerken aan de gebouwen in stad en op den huiten en in de bosschen zijn zonder leiding noch bestiering van den hospi- cenraad gedaan. Alles wordt overgelaten aan betaalde over sten, bedienden en toezieners, die handelen volgens hun welbehagen en zonder control. De schoone pachthoeven die eeuwen door en onder alle staatsomwentelingen be waard zijn geweest worden nu door het Ka tholieken Hospicen beheer geschonden met er deeien van uit teverkoopen Ziet daar het verschil tusscheu de liberale en de katholieke administratie. Indien de liberalen zegepralen in de kiezingen van 20 October aan staande, zullen zij het denkbeeld van God uit het hart van het volk ruk ken. Dat is gezegd en herhaald geweest in het Volkshuis. Laat zien, brave lieden, zijn wij een beetje ernstig. Spreken wij niet zonder nadenken en trachten wij vooral van de waar heid niet af te wijken, uit vrees van te vallen "onder den slag van een der tien geboden Gods. Niemand denkt er aan het denk beeld van God te rukken uit het hart van het volk. Wij vragen voor het volk de vrijheid te gelooven of niet te gelooven, en wij eerbiedigen zooveel dezen die rechtzinnig gelooft als dezen die geen geloof heeft. Wij zeggen niet dat de kinderen den godsdienst niet moeten kennen wij zeggen dat hij niet moet ver plichtend zijn in de school. Is dat trachten het denkbeeld van God uit het hart van het volk te ruk ken De Ypersche kiezers zullen recht doen over die 'zoo onnoozele als domme beschuldigingen en zullen in massa stemmen voor de lijst num mer 3. M. Sobry, de hekelaar van den Raad en voorzitter der katholieke jonge wacht heeft, in de laatste ver gadering van het Volkshuis, beproefd de liberalen af te schilderen als lie den die het koningdom en onze in stellingen misprijzen, bekwaam om van onze gemeentescholen kweeke- rijen te maken van voorstanders van wanorders. Het geldt niet voor de liberalen misbruiken te wreken en de nadee- len af te schaffen waaraan de bevol king lijdtVerre van daar De libe ralen, meesters van het Stadhuis, zouden alles verkegelbouten en om verwerpen Ziedaar het gevaar waartegen onze goede klerikalen de Yperlingen wil len beschutten Het is nogmaals het oude rood spook, verfrischt en in 't nieuw gezet voor de omstandigheid, waarmede Men het kiezerskorps wil verschrik ken. - Beeft, burgers. Met te stemmen voor de heeren Brunfaut, Dechièvre en Vermeulen Hector, gij beeldt u in uwe stem te geven aan mannen van orde, recht zinnige liberalen, en bovenal ge hecht aan onze grondwettelijke vrij heden. Dwaling, drie en vierdubbele dwaling Het zijn afgrijselijke radikalen, mannen zonder vaderland, enz. Indien zij gekozen worden zullen zij de ergste buitensporigheden bedrij ven zij zullen de groote kapitalisten onteigenen om hunne goederen te verdeelen tusschen de dischgenooten, enz., enz., enz. Ziedaar wat de hoogvliegers der partij in het klerikale kamp zeggen aan hunne goedgunstige toehoorders, maar zij vergeten die goede lieden te herinneren dat het een van hun volk was, de abt Keessens, die Se nator geworden is, die over eenige jaren schreef in den Constitutionnel, dat Z. M. Leopold II een kartonnen Koning was en dat onze Grondwet maar eene karrevracht vuilnissen is. Den 20 October aanstaande zullen de Ypersche kiezers aan de klerika len de les geven welke zij verdienen. Nevens de oorzaken van misnoegd heid die van alle kanten ontstaan, is het niet slecht eeneu oogslag te werpen op een der uitzichten dat de stad aanbiedt onder het bewonderens waardig bestuur der Colaert's en O, en alzoo zal eens te meer de oude ge- loofspreuk bewaarheid worden, te we ten dat daar waar de klerikalen heer- schen, de ontmoediging en de tering, voorloopers van den dood, zich komen vestigen. Het is nauwelijks zeventien jaren dat wij het juk der klerikalen dragen en het is een geheele terugstoot, voor wie het verledene aan het tegen woordige vergelijkt. Het is dat men versmacht onder den domper de be wegingen zijn er stilgehouden, het le ven verlaagd het is de duisterheid, het is de. verstikking. Is de domper het zinnebeeld niet der heden van de andere eeuw Wij zeg gen dat onze duurbare stad, vergeleken bij zijn verleden, van 1840 tot 1890, vervallen is, en dat zij van aangename, levendige en wel onthalende stad, ge zonken is tot een treurig, en somber vlekje en dat de herinnering van een roemrijk verledene nog troosteloozer maakt. Deze indruk is algemeen en ver wondert nog meer de vreemdelingen die haar na eenige jaren, terug zien, en die haar eertijds gekend hadden in de ongeveinsde helderheid van haar ver heugd leven, thans zoo beweenlijk treurig en woest. Terwijl alles veran dert en vordert, dank aan de wonder lijke uijverachtige bedrijvigheid die onder alle punten de wereld beweegt, als voor ons land namelijk de toene ming zich bijna overal laat gevoelen, een verkesrd wonder, dat altijd van langsom meer vooruitgaat is het eeni ge schouwspel dat ons deze triestige en verwaande kooplieden van ellende aanbieden. lk kom met meer naar Yper, zeide ons laatstmaal een oude vriend die de goede tijden gekend heeft, het is er te treurig eu dat doet pijn aan het hart de heden schijnen er ontmoedigd, men zou zeggen dat zij moede zijn te leven zij sluipen langs de huizen gelijk be schaamden de kofijhuizen zijn ledig, en wanneer men bijgeval er twee of' drie personen ontmoet, het is de stil zwijgendheid, men heeft malkander niets te zeggen het schijnt dat het bespieding is die deze leemte veroor zaakt. En, voegde hij et bij, terwijl overal de steden veranderen en van langs om meer leven winnen, Yper vervalten ontbindt zich. Doorloopt het land, gelijk ik het ken, en vooral de kleine steden, vanaf Truiden, Has selt, tot Binche enz., eertijds onbedui dend nevens Yper, nu vergroot en bloeiend, men voelt er het leven en het vermaak te leven te Yper zijpelt de dood Aldus sprak die reiziger. Deze indruk is met eigen aan één alleen hij treft iedereen en niet een vreemde ling neemt zijn reiskaartje van vertrek zonder deze droevige overdenking uit te wasemen. En dat alles, helaas is maar al te waar. Niets dan de bevol king te aanschouwen die overal aan groeit in deze laatste jaren en aftrek kende wat de twee zothuizen en het gesticht buiten de Meenenpoort bevat ten, die maar nagemaakte bijvoegsels zijn, komt men tot een klaarblijkenden afval Ziedaar een vooruitgang, ziedaar een verkeerden welstand die wij verschul digd zijn aan deze wijwater gevers. Het is overigens wat zij vragen en zulks in hun doel de stad ijdel maken en heersclien over de onwetendheid en de verslaafdheid Weg met de babbe laars en de beletters van in ronde te dansen. En om maar deze aan te balen, isdegaskwestie niet stichtende genoeg. Eu om ze in 't kort te bevatten, zijn er andere woorden dan willekeur, uit sluiting, onrecbivaaidigürid, wraak, vervolging eu verachting der bekomen rechten En het middel tegen dezen onver- drageiijken toestand, de kiezers heb ben bet m de ban 1 eu zij zullen het den '20 October kunnen gebruiken, het is meer dan tijd tegen deze onbekwa mer! wier overheersching niet langer zou mogen duren zonder ons waarlijk in de grootste ellende te dompelen. Sedert twintig jaren, belooft men ons daags voor de kiezing, de vol tooiing der vaart van Yper naar Comen die over bijna een halve eeuw van openbaar nut gedekre- teerd werd. Om eenen schijn van voldoening te geven aan M. Colaert, heeft de klerikale regeering in de begrooting ten dien einde credieten ingeschre ven, maar die nooit gebruikt zijn. Eens de kiezing gedaan, er is geen sprake meer van dat werk, het crediet wordt weggemoffeld, elders verteerd en de toer is gespeeld. Na M. de Smet de Naeyer, het schijnt dat het M. Delbeke is, de nieuwe minister in partibus, die zich gelast heeft met de Yperlingen te spotten. Wij lezen inderdaad in een artikel van het Journal d' Ypres van 21 Sep tember M. Delbeke, minister van open- bare werken, zal den dag van Woensdag gebruiken voor een uitstapje naar Nieuport, Veurne en Yper, waar hij de vaart der Lei naar de Yperlée zal doorloopen. Wij hebben reeds gezegd datM. Delbeke bevolen had de eerste wer- ken spoedig door te drijven tot ze- kere proeven die hij besloten is voort te zetten om zoo spoedig mo- gelijk de voltooiing der vaart van Yper naar Comen te betrachten. Wat zal er spruiten uit dit bezoek der plaatsen Niets dan beloften, die gelijk al tijd, niet zullen gehouden worden en die niets kosten. Deze kunstgreep die onze Burge meester gewoon is te doen, t'akkoord met den Minister, is te dikwijls her haald geweest om de Ypersche nij- veraarste foppen. Zij hebben niets te verwachten van de Klerikale Regeering. De millioe- nen voor openbare werken gaan naar andere steden. De zieke of gebrekkige kiezers die zich in de onmogelijkheid bevinden te voet naar de stembus te gaan den 20 October, zijn dringend verzocht zich te laten kennen ten bureele der liberale Asssociatie, Semioanestraat, N° 1. Onze medeburger en vriend M. Ju les Noli, oudleerhng onzer wereld- lijke onderwijsgestichten, komt zijn examen af te leggen met onderscheiding vóór de faculteit der Universiteit van Geut, van doktor 111 de rechten. Wij wenschen den nieuwen doktor in de rechten vuriglijk geluk en eene schitterende loopbaan. Zondag laatst gaf onze moedige Vlaamsche Ster de openingsvertooning van het tooneelfestival, ingericht ter gelegenheid van haar vijftigjarigjubel- feest De zaal was eivol. Heel het pui ke deel onzer Vlaamsche bevolking was daar en men heeft er genoten en zich vermaakt dat het een aard had. Op het programma kwamen Een Spiegeldrama in 3 bedrijven door N. De Tière, en Eene Slaapsmutsblijspel met zang in een bedrijf. Een Spiegel is een puik stuk, vol leerrijke zedelessen, die er voor de oogen ontrollen en zielroerende toe standen en diep treffende tooneelen doen ontstaan. Het is eene brok gegre pen uit het hooge ambtenaarsleven in "Brussel, waar rampen en ongelukken geboren worden door overdreven praal en pronkzucht. Die overheerlijke brok werd op eene meesterlijke wijze vertolkt. De toonee len waren breed, goed afgeteekend en diep ingrijpend, de gebaren en toon gepast. De tooneelschikking schetste opperbest het midden waarin de ge beurtenissen zich ontrolden. Enkel de duidelijke uitspraak liet in het eerste bi drijf wat te wenschen. Toen K. Deweerdt op het tooneel verscheen, werd er den jubilarissen de heeren Creus en Deweerdt van wegens eenige inschrijvers eene verrassing voorbehouden. De bevallige tooneel- speelsters, de juffers Z en J. Devers boden hun prachtige bloemtuilen aan, terwijl het orkest de Braban^onne aanhief en heel de zaal hun eene luid ruchtige ovatie bracht. Hebben zich 111 da vertolking onder scheiden, de juffers Zulma en Jeanne Deversin de rollen van Thalieen Elvier. Zij hebben de tij pen van pronksters onverbeterlijk gemaald en ook een on- gehoorden bijval gehad. De heer K. Deweerdt was een Ugens zooals het zijn moest. Hij heeft een diepen indruk op al de toeschouwers nagelaten. Ook de heeren J. Ossieur, met de rol van Meys, L. Vancampo, met die van Da- neels, K. Wolf met die van Nand en G. Pottel, met die van Marcus Belo speel den goed en bewezen dat zij volop hunne rol begrepen. De bijrollen, weergegeven door J. Degroote, koet sier, K. Mallet steenbouwer eu A. Lay- ten, dienstbode, lieten niet te wen schen. Het geheel mag dus als welge- lukt beschouwd worden en de dave rende toejuichingen bewezen zulks ten overvloed. Bloemen en kransen bij de vleet voor allen Het blijspel ook is een mooi stukje dat veel en hartelijk heeft doen lachen en dat daarbij eene schoone zedeles bevat. Het heeft ook aan iedereen wel bevallen want 'tis onder alle opzichten opperbest vertolkt geweest. De juffers Zulma en Jeanne hebben zichzelve over troffen en de heeren J. Ossieur en L. Vancampo waren volop in hun vak. Wat rare vogels zijn dat en watschoone lessen werden er daar gegeven Maar ook wat heeft men die volleerde speel sters en spelers op oorverdoovende sal vo 's onthaald Een gul en hartelijk proficiat voor hen Het orkest, onder de leiding van den knappen heer M. Tasseel, vergastte ons op heel lieve brokjes muziek en bracht veel bij om dieu on vergeteli j ken avond aantrekkelijkheid bij te zetten. Bestuurder en muzikanten verdienden ten volle de toejuichingen, die hun te beurt vielen. Ook de grimeeriug mag goed gelukt heetenen de heer Allewaert haalt eere van zijn werk. In een woord alles liep er op wielkensen't was eene vertooning die de goede faam der Sterrehngen hoog opgehouden hoeft en hun ter eere strekt. Bravo Bravissimo Natus. La troupe du théatre de Tournai qui a si brillamment interprêté Mireille donnera sa seconde représentation le Mardi 22 Octobre, a 8 heures du soir. Au programme Oomédie en 3 actes. Le prix des places poor les comédies est fixé comma suit lre, 2 50 fr. 2de, 1-25 fr. 3me, 0-50 centimes. Location comme d'usage. -=>o'

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3