Het Gestolen Kind, dagrlappeii. Mengelwerk. - 4) Leuze. - Gestemd 2 liberalen, 3 kle- rikalen. Bouvignies. - Winst van een zetel door de liberalen. NAMEN. Namen. De liberalen blijven hun ne sterkte behouden. Couvin. - De kartellijst is geheel meester van 't stadhuis. Sumbrefe. - De liberale lijst behaald de volstrekte meerderheid. Matonne. - De liberalen zijn geko zen. Flawinnes. De radicaal-socialisten winnen met de volstrekte meerderheid. LUIK. Luik. De klerikalen verliezen een zetel ten profijte der socialisten en zul len er een tweede verliezen ten protij te der liberalen in de ballotteering van aanstaande Zondag. Visé. De liberalen behalen de zegepraal. Angleur. - Twee klerikalen vallen door het kartel. MoniegrJe. - Het kartel overwint en bekomt'de volstrekte meerderheid. Hoei. De lijst van het kartel is ge kozen. Hannut. De liberalen bekomen de volstrekte meerderheid. De raad be staat uit 7 liberalen en 2 klerikalen LIMBURG. Sl Truiden. De klerikale lijst zege praalt met 1000 stemmen meerderheid. Montenaken. Liberale zegepraal. De klerikale burgemeester is over boord geworpen. Velm. De lijst van M. Peters, ka merlid, overwint2 klerikalen vallen. Holmael. De 4 liberalen zijn ge kozen. Jepperen De klerikalen zijn ge klopt. De gansche liberale lijst gaat door. Maeseyck. De liberalen zijn geko zen. Tongeren. De klerikalen verliezen eenen zetel. Borgworm. De kartellijst zege viert. De burgemeester, M. de Selys, valt. LUXEMBURG. Aarlen. Voor het mandaat van 8 jaar waren de liberalen gestemd zon der strijd. Voor het mandaat van 4 jaar zijn 2 liberalen gekozen. Marche. Gekozen 5 liberalen en 2 klerikalen. Neufchateau. Liberale^zegepraal. Bertrix. 4 liberalen gekozen. Vielsalm. De liberalen zijn geko zen. Virion. De liberalen zijn herko zen. Parlemeniszaken. De regeering staat dan toch eindelijk klaar met hare budgetten, naar 't schijnt. Op andere jaren wachte men tot ein de November en begin December om de ontwerpen van begrooting neer te leggen. Nu echter zijn reeds de ontwerpen van de budgetten der onvorderbare schuld, der dotaties, der rijkswacht en der schatkist uitgedeeld. 't Is te hopen dat men er nu ook zoo veel spoed zal achter zetten om de be handeling aan te knoopen. Be vonkentelegraaf over den Oceaan. De groote geleerde Edison onder vraagd over den indruk door den mee8tertoer van Marconi bij hem ver wekt, drukte zijne bewondering uit voor den doordrij vingsgeest dien Mar coni liet blijken om zijne uitvinding, spijts spotters en ongeloovigen, te doen ingang vinden. Vooraleer tion jaren zijn verloopen, zegde Edison, zal men er toe geraakt zijn met de vonkentelegraaf Marconi duizend woorden per minuut over den Oceaan te zenden. Op de vraag of er mogelijkheid be stond bij middel van de draadlooze te- efoon over den grooten plas een ge sprek aan te knoopen, antwoordde Edi son dat zulks wel met tot de onmoge lijke gebeurtenissen behoort, doch dat naar zijne meening, het huidig ge slacht den mee8tertoer niet zal bewon deren. En daar M. Hiram Maxim, nog een oote uitvinder, de mogelij kheid voor- uitzette de kracht van den Niagaraval op te vangen om dezen in electrische strooming om te zetten, ten einde te beproeven per vonkentelegraaf in be trekking te komen met de bewoners der planeet Mars, glimlachte Edison eens eventjes en zegde Mijn vriend Hiram laat alweer vrijen teugel vieren aan zijne fantas tische droomen... Hoe lang blijven brieven onderweg Met het oog op de verzending van brieven voor Kerstmis en Nieuwjaar, heeft het beheer der Engelsche poste rijen ten behoeve van het publiek ta bellen doen opmaken die aanduiden op welk tijdstip een brief moet ter post besteld worden om op gewenschten dag den bestemmeling te bereiken. Daaruit blijkt dat een brief voor de Argentijnsche Republiek moet ter post zijn besteld op 7 December voor Mid- den-Amerika moet men 14 dagen voor zien voor de Vereenigde-Staten 11 of 12 dagen, (9 dagen voor New York en omliggende, 12 dagen voor San-Fran- ciscol voor Canada, 10 dagen voor ■H Woumen 3 liberalen gekozen op 5. Vinckem. Liberalen gekozen. Kle rikalen omvergeworpen. Lombar tzij de. Geheel de liberale lijst gaat door. Oostende. Liberale zegepraal. De katholieken buiten. Knocke-aan-Zee. De liberalen zijn gekozen. Heyst-aan-Zee. De liberalen zijn gekozen. Ghistel. De liberalen winnen drie zetels. Middelkerke. 3 liberalen en 2 kle rikalen gekozen. Kortrïjk. De klerikalen zijn her kozen. Moescroen'. Zegepraal van 2 libera len voor het mandaat van 8 jaar en van den kandidaat van het kartel voor het mandaat van 4 jaar. Rousselare. De klerikalen winnen den strijd met ongeveer 400 stemmen volstrekte meerderheid. BRABANT. Brussel. - De liberalen zijn gekozen met eene overgroots meerderheid. Sint-Gillis. Het kartel zegeviert met 4.000 stemmen, 3 klerikalen val len. Sint-Joost-ten-Noode De lijst van bet kartel wordt gekozen met eene volstrekte meerderheid van 962 stem men. Vorst. - De lijst van het kartel triompheert met 1.000 stemmen meer derheid. S- Pielers-Telle. Het kartel behaalt ruim 200 stemmen boven de volstrekte meerderheid. Ganshoren. Gekozen 4 klerikalen 1 liberaal en 1 socialist. Merchtem. Dè meerderheid der klerikalen is gezakt van 7 op 2 stem men. Diegliem. De anti-klerikale lijst zegepraalt met 70 stemmen meerder heid. Leuven. Zijn gekozen 7 klerika len en 5 liberalen. De socialisten berei ken het quorum niet. Thienen. Groote zegepraal de li berale lijst heeft eene volstrekte meer derheid van 1180 stemmen. Cappellen. De katholieken vallen. Glabbeck. - De liberalen zijn gestemd. Holeden. De klerikale uittredende raadsheeren vallen. ANTWERPEN. Antwerpen. De kartellijst is met overgroote meerderheid gekozen. De uittredende klerikalen vallen. Mechelen. Zijn gekozen door de Evenredige vertegenwoordiging, voor het mandaat van 8 jaar G liberalen en 7 klerikalen. Voor het mandaat van 4 jaaris er ballotteering tusschen delibe- raal en de klerikaal. Willebrouck. - De liberalen zijn ge stemd met eene groote volstrekte meer derheid. Merxplas. Zijn gekozen 3 liberalen en 2 klerikalen. OOST-VLAANDEREN. Gent. De liberalen zegepralen met eene schoone meerderheid. Selzaete. -- Liberale meerderheid van 150 stemmen. Geeraerdsbergen. De klerikalen zijn herkozen. De anti-klerikalen komen 300 stemmen te kort. Orroir. Liberalen gekozen. De katholieke meerderheid van den raad is omvergeworpen. Aalst. - De klerikale lijst is herko zen. Okegem. De klerikale lijst zege praalt op de Daensisten. Moerbeke (Waas). - De liberalen zij.n gekozen met 230 stemmen meerder heid. Wachtébeke. 1 liberaal geraakt er door. Baesrode. De klerikale lijst is ge kozen met 70 stemmen meerderheid. S^-Niklaas. Toestand onveranderd Uitslag klerikalen, 4650, liberalen, 1287, socialisten, 1655. De liberale lijst wint 200 stemmen. Zafelaere. De liberale lijst zege praalt met 96 stemmen meerderheid. Worlegem. De katholieken winnen 3 zetels. Ronse. -- 4 katholieken en 3 liberalen gekozen. De liberalen winnen 2 zetels. Sottegem. - 4 klerikalen en voor de 1» maal 1 liberaal zijn gekozen Ninove. De liberalen winnen met 150 stemmen meerderheid. Eekloo. 1 liberaal gekozen. De raad bestond tot nu toe maar uit kleri kalen. HENEGAUWEN. Houding-Aimeries. De kartellijst overwint met eene groote meerder heid. Maurage De klerikalen vallen. Marsch-bij-Ecaussines. Het kartel overtreft de volstrekte meerderheid. Charleroi. De anti-klerikale lijst bekomt 4,496 stemmen en de klerikale lijst, 2,119 stemmen. De twee katholie ken vallen. Leernes. - Liberalen gekozen. Blaton. Liberalen gekozen met 700stemmen. De klerikalen bekomen maar 400 stemmen. Thuin. Zijn gekozen 3 liberalen en 2 klerikalen. Basècles. De kartellijst doet de twee uittredende klerikalen vallen. Pecq. 4 liberalen gekozen. die zijne moeder zoo beminde, zou zijne hem hoogachtende gade óp de handen dra- gen. Toen zij op den bank hadden plaats ge nomen, sprak Karei laat mij thans, Ame- lie, mijn verhaal vervolgen. Toen ik de laatste maal het graf mijner moeder bezocht, dacht ik niet, dat ik den volgenden keer hier verschijnen zou met iemand, aan wie ik mijn hart zou kunnen uitstorten, met wie ik over mijne moeder zou kunnen spreken. Tot mijn veertiende jaar toe leed zij de ver schrikkelijkste armoede zij werkte van den vroegen morgen tot den laten avond en bracht nauwelijks geld in de schamele wo ning, of het werd haar met geweld door mijti vader ontnomen, zoo zij het niet op de eene of andere wijze had kunnen verbergen. Vaak kocht zij er in het huiswaartskeeren levensmiddelen voor, om den honger, die ons pijnigde, te stillen. Een paar malen had zij zich begeven naar den heer Van Steenen en hem verzocht vader weder in zijn dienst te nemen, doch hare pogingen mislukten. Evenwel liet Van Steenen haar niet vol strekt ongetroost heengaan, want hij schonk haar eenige g-uldens, deze zou zij geweigerd hebben, zoo zij niet aan mij gedacht hadde. Ten laatste kwam mijn vader op het denk beeld ons huisraad stuk voor stuk te ver koopen, om geld voor de herberg te hebben. Te vergeefs bad mijne moeder, dat hij met haar en zijn kind medelijden hebben zou hij luisterde niet naar haar of vervoerde eenig voorwerp, als zij afwezig was. Maar deze levenswijze was voor mijn vader, ofschoon hij een bijzonder-sterk ge stel had, op den duur niet vol te houden hij was gedurig ziek en verviel van dag tot dag. Zoodra hij het. bed en de woning kon verlaten, sloeg hij niet minder den ouden weg in. Op zekeren avond had hij zijn laat- sten gang naar de heberg gedaan laat in den nacht kwam hij strompelend onze ho ning binnen en viel uitgeput op een stoel neder. Mijne moeder, die bij de lamp zat te naaien, ging tot hem, sprak hem aan, maar kreeg geen of verwarde antwoorden. Zij hielp hem zich ontkleeden en te bed gaan doch nauwelijks lag hij eenige oogenblik- ken, of hij begon met banden en voeten te slaan, te schreeuwen, te zingenen eene taal te spreken, waarvan mijne moeder nietskon begrijpen. Ik ontwaakte en sprong ver schrikt op, en daar mijn vader voort bleef gaan in zijne zonderlinge bewegingen, ver liet ik het bed en wachtte met mijne moeder den afloop af. Op eens ijlde de ongelukkige de kamer in dikke zweetdroppels bedekten zijn gelaat een slijmerig schuim bruischte op zijne lippen zijne holle oogen geleken vuurballen, waarmede hij ons wilde verte ren. Mijne moeder en ik verkeerden in den grootsten angst en wisten niet wat aan te vangen op eens greep hij een stoel, hief dien hoog op en trad naar mijne moeder in eene houding, alsof hij haar wilde vermoor den. Help Help riepen wij in onzen onbeschrijfelijken angst tegelijk sprong mijne moeder van haren stoel ik poogde hem den stoel te ontrukken en bleef inmid dels om hulp roepen. De in doodangst ver- keerende vrouw vluchtte lekameruit entrok mij in hare vaart mede daarop sloot zij de deur achter zich. Weldra hoorden wij bewe ging aan de huisdeur ik opende die en zag twee mannen, die op onze kreten toegescho ten waren in weinige woorden verhaalden wij hun het voorgevallene, waarna zij in kamer gingen en mijn vader uitgestrekt op den grond liggende, aantroffen. Zij namen hem op, legden hem te bed en zetten zich op eenen stoel neder wij kleedden ons en ble ven verder met de mannen hij den z'e e Tafweelen uit het Rotterdamsche Volksleven. Eene wandeling- naai* Crooswijk. I. Dit zeggende stond Karei stil, en Arr.elie voelde zijnen arm beven zij waren voor het kerkhof, en Karei staarde zwijgend op het stille beeld, dat boven de grafpoort ligt. Na eenige oogenblikken gingen zij verder, en de grafwachter, hun voornemen radende om het kerkhof te bezoeken, opende de poort en liet de wandelaars binnentreden. Vol aandoening traden beiden voort over de harde grind, waarvan het gekraak de somberheid der plaats scheen te vermeerde ren eene breede opening tusschen de beu kenheg gaf hun toegang tot de plaats, waar de Katholieken in den langen slaap lagen. De groote grafstede, die op lijken van aaozien- lijke personen wachtte, ontving geen enke len van Karel's blikken zijn oog was stijf gevestigd op eenige tegels, bijna op het mid den des grafs. Hij vervolgde den weg over hot breede voetpad, dat aan de eene zijde door jonge masthoornen, aan de andere door kreupelhout begrensd werd, en stond einde lijk stil voor de rij, waarin men het lijk zijner moeder eene plaats had gegeven. Met -zijne hand op de plaats wijzende, zeide hij daar, Amelie, rust de dierbare, die nacht en dag mijnen geest bezig houdt daar sluimert zij in de zoete rust, wier beeld.in de eenzaamheid mij steeds voor de oogen treedt, vroeger alleen, thans met het uwe aan mijne zijde daarop zeide hij a rust zacht, lieve moeder, en zie... Tranen verstikten zijne stem. Amelie trok hem van het graf, waarop beiden naar den bank traden, welke aan het einde der laan stond. Karei scheen te bidden, en Ame lie verre van hem te storen, liep hijgend naast hem -en verzonk in diepe mijmering. De treurende Karei hield haren geest voort durend bezig zijne hoogachting, zijne vurige liefde voor de ontslapen moeder wek ten hare bewondering op en deden haar trots op den jongeling bbkken, die voorne mens was haar naar het altaar te geleiden. Opeens was hij voor haar in een geheel ander licht verschenen de genegenheid te zijnen opzichte, diezich spoedig na de eerste kennismaking bij haar gevestigd had, ver hinderde niet, dat hij zich dikwijls afvroeg, of de ern^t en deftigheid van Kareis houding en manieren niet wellicht geveinsdheid en huichelarij waren, welk vermoeden niet weinig versterkt we^d door de achterhou dendheid, die hij aan den slag, zoodra men over zijne familie sprak. Thans w.st zij, dat lijden en ontbering een grooten invloed op zijne vorming hadden gehad, dat familie rampen, van welke zij reeds een gedeelte kende, hem beletten tegen iedereen openhar tig te zijn. Ja, hij moest een edel hart heb ben, de jongeling, die drie jaren na den dood zijner moeder haar nog niet vergeten was die zich herinnerde wat zij voor hem gedaan, wat hij aan haar te danken had die zich zelf niet schaamde, als veel andere jongelieden zouden doen, voor zijne verloof de zijn nederige afkomst, zijne vroegere armoede bloot te leggen op het gevaar af, dat zij het woord, hetwelk zij geschonken had, terug zou nemen. Ongetwijfeld zou hij haar een teederminnend echtgenoot wezen

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2