Het Gestolen Kind, Mengelwerk. 7) De Schietbaan van Yper. Tooneelfeslival der Viaamsche Ster. Maatschappij c Onverinoeibaren de bestendige provincieraad. Zijne goedkeuring, in deze omstandigheid, is niet voldoende en brengt de ver- eischte bemachtiging niet mede. Het is het Staatsbeheer dat deze bemachtiging moet geven. Ten bewijze hiervan is dat men dikwijls in den Moniteur Beigeko ninklijke besluiten leest die aan eenè kerkfabriek, een armbestuur of een gemeenteraad de toestemming ver leend om op het grootboek inge schreven renten of goederen te ver- k'oopen ten einde den opbrengst er van te besteden aan herbouwingen of andere buitengewone groote wer ken Wij houden dus als onbetwist baar dat de verkoopprijzen van gron den, 't zij dat dezelve weinig of niets opbrengen, eene kapitale weerde verbeelden en als dusdanig op rente moeten geplaatst worden, ten ware dat het gemeentebestuur, door eene duidelijke en uitdrukkelijke beraad slaging, de bemachtiging gevraagd en bekomen had om aan de verkre- gene kapitalen eene andere bestem ming dan hunne natuurlijke te geven. Dit vereischt de wet, zoo niet zou een gemeentebestuur volstrekt mees ter zijn het hebbenschap eener stad te verteeren. 't Nieuwsblad zegt nog de ka- tholieken beleggen den opbrengst der gronden die zij verkoopen zoo veel mogelijk zij hebben het ge- daan in 1899. Zij zullen het doen met het geld dat zij zullen trekken van den tram van Yper-Gheluwe en van Mme Soenen omdat diegron- den pacht gaven. Zeer wel maar waarom hebben zij het niet gedaan met de 50.000 fr. verkoopprijs van het Paleis van Jus titie dat nochtans 3.000 fr. 's jaars verhuurd was Zij hebben deze som verteerd en alzoo stadsinkomen ver minderd Wij weten niet of 't Nieuwsblad zijne inlichtingen is gaan nemen op het Stadhuis, maar indien deze be vestigd worden dan zal het de eerste aanleg van kapitalen op intrest we zen die M. Colaert in acht jaar bur gemeesterschap zal hebben kunnen doen. Wij zullen dit waarschijnlijk te danken hebben aan zijne leening van 850,000 franks waarmede hij Yper zal begunstigen. Nationale Schieling van Knisscl Uitslag van den grooten wedstrijd in 1907. Wedstrijd der Burgerwachten. Vaste schijf 200 meters (5 ballen). Ii6e Prijs: R. Froidure, kapitein, Yper, 36 punten. Tafereelen uit het Rotterdamsche Volksleven. II. Het geheimzinnige briefje. d Dat weet ik niet... wellicht zou ik met dit briefje op den krankzinnige kunnen werken misschien. Karei, ik wil u een raad geven, dien gij niet zult versmaden wees voorzichtig in uw onderzoek houd er zo-gvuldig der den buiten gij zijtniet verplicht uw naam te wagen aan eene onderneming, die zoo lut tele kansen op een goeden uitslag aanbiedt trek er vooral de politie niet in, want, dan zijt gij er onherroepelijk aan gebonden Ik wil niet zeggen, dat gij geen enkele poging beproeven moogt integendeel, ik zal u zelfs helpen, na rijpelijk over de zaak nage dacht te hebben. Zoudt gij mij ook iels van het ove-ige leven uws vaders kunnen en willen mededeelen Ik heb, mijnheer, zulks reeds heden middag aan Amelie gedaan, opdat zij bij mogelijke gebeurtenis-en nimmer zou I ehoe- ven te vermoeden, dat ik baar bedrogen had. En nu verhaalde hij de geschiedenis, die wij reeds vernomen hebben. Toen hij zijn verhaal geëindigd had zei- de hij, na eenige oogenb'ikken zwijgend na gedacht te hebben kunt gu 11 ook den naam des kruideniers herinneren als ik dien wist, zou hij mij wellicht in mijne na«po- ringen van nut kuiinen z'jo. De man h*ette Hoefnagels. Wederlandsche wedstrijd. Schijf naar welbehagen200 en 300 meters. Naar de punten (4 ballen). I57c Prijs: R. Froidure, kapitein, Yper, 32 punten. Naar het midden, 75° Prijs Callens, V., eerste sergeant majoor, 3e linie, Yper. Wedstrijd tusschen Officieren van het Leger. Vaste schijf 300 en 500 meters (10 ballen.) Ó9e Prijs Maurissen, M., luitenant, 3e linie, Yper, 52 punten. Wedstrijd tusschen onder-officieren, kaporaals en soldaten van het Leger. Vaste schijf 300 en 500 meters (10 ballen). 16e Prijs Delvaux, F., sergeant-majoor, 3e linie, Yper, 62 punten. 29e Prijs Allemon, M.,. sergeant, 3e linie, Yper, 60 punten. Openbare Wedstrijd, 400 meters. 4 ballen. 178e Prix De Bruyne, Ch., onder-lui tenant, 3e linie, Yper, 28 punten. 437° Prijs Maurissen, M., luitenant, 3e linie, Yper, 25 punten. Onze beste gelukwenschen aan de over winnaren. De lijst die wij hooger mededeelen der ypersche overwinnaren van den Grooten Schietwedstrijd, boezemt ons eenige overdenkingen in. Op 2747 burgerwachten en 1506 militairen die deel genomen hebben aan den wedstrijd van 1907, heeft Yper een contingent gezonden van 5 wachten en 11 militairen. Het is een belachelijk cijfer. Om maar van West-Vlaanderen te spreken, Brugge, Rouselare en Mee- nen, steden die eene schietbaan be zitten, hebben ieder per korps ver scheidene afgezonderde benden van 15 schutters naar den wedstrijd ge zonden, die voor het meerendeel schoone prijzen behaald hebben. Wanneer de steden die eene schiet baan bezitten een altijd aangroeiend getal schutters zenden, bestatigt men dat de deelneming der ypersche schutters van jaar tot jaar vermin dert. De oorzaak van dezen afval légt zich nog uit door dat de schieting geoefend is geweest in deze laatste jaren en eene merkelijke uitbreiding verworven heeft en dat ten gevolge der moeilijkheid tot het bekomen van den prijs van langs om grooter wordt. In deze voorwaarden durven onze medeburgers, gansch beroofd van vervoering, den ongelijken strijd niet meer aangaan. Maar dat de Yperlingen zich troos- Hoefnagels, Hoefnagels riep Karei, terwijl hij de hand over het hoofd wreef, a zoo heette ook de knecht van mijnheer Van Steeneri zouden die knecht, en de kruidenier niet dezelfde persoon kunnen Zijn Dat is zoo 011 waarschijnlijk niet. daar het altijd onbegrijpelijk blijft, hoe het kind kon gestolen worden zonder tusschenkomst van den knecht, die den sleutel der huis deur bewaarde, doch dit helpt ons niet veel, daar de man verdwenen is. In ieder geval, wij bezitten thans reeds twee namen, waar mede wij ons onderzoek kunnen aanvangen Gaan wij nu naar beneden wellicht heeft men ons reeds te lang gemist. Wat wij ge sproken hebban, blijft geheim gij zwijgt ook tegenover Amelie zij behoeft vooreerst niets van deze duistere zaak te weten Nu begaven beiden zich naar de huiska mer, waar nog een uurtje onder gezellige gesprekken werd doorgebracht, tot Karei, het hart vol van verschillende gewaarwor dingen, zich huiswaarts begaf. HL De Kermis-Zater dagnacht. Getrouw aan zijn eenmaal opgevat voor nemen. begon Karei reeds den volgenden dag zijn onderzoek. Het was juist de dag. waarop een bezoek in het dolhuis was geoorloofd, waarom hij er zich des namid dags na het eindigen der werkzaamheden heen begaf. Er scheen eene groote verande ring te hebben plaats gehad, sinds hij zijn vader het laatst had gezien. Ofschoon niet ziek zijnde.' was hij merkelijk vervallen de oogen lagen diep in <le kasse waardoor de wangbeenderen, welkegeheel van vleesch ontdaau schenen, te meer vooruitstaken. Zijn haar, zeer dun geworden, was meer grijs dan zwart bijzonder gevoelig voor ten, M. Colaert laat geene gelegen heid voorbijgaan van zijne onmeet- bare'sympathie te verzekeren voor de burgerwacht en voor het leger. Men mag zich alle dagen verwach ten dat hij ons eens te meer de na kende opening van eenen model Stand beloven zal. Zondag laatst woonden wij de 3e vertonmng bij van het, tooneelfestival ingericht door do Vlaamsclie Ster. Het was de optredirigsbeurt van Nut en Vermaak int Oostende. Het was een prachtig en uitmuntend avondfeest, dat onder aile opzichten opperbest gelukt is. De optredende maatschappij heeft bare goede faam, die reeds lang tot hier was doorge drongen, bevestigd. De ruime schouw burgzaal was eivol 011 allen hebben er zicb ver maakt en genoten dat het ecu plezier om zien was. De vertooning ving aan met Tortel duivengeprimeerd tooneelspel in een bedrijf, een lief brokje, dat hartelijk heeft doen lachen en eene mooie les bevat voor de jonggehuwden. Het werd zeer wel weergegeven. De heer L Van coillie, in de rol van Nonkel Free, was onbetaalbaar. Wat het ft hij toch har telijk doen lachen Mej Gallet, inde rol van Lieda en de heer A. Maes, in die van Herman speelden zeer goed. Het is dank aan die uitstekende vertol king dat het stukje zooveel bijval ver wierf Daarna volgde De Dochter van den Muzikant, een puik drama in dr.ij be- drij ven, uit het Duitsch, van Schill- r, et-n stuk dat krioelt van dieproerende tuoneelen en indrukwekkende taferee len Het is heel en al doorwev.-n van trvöende zedelessen. Ook werd het meesterlijk vertolkt. Mej Gallet, in de rol van Louisa heeft bewezen dat. zij eene tooneel- 8peel.-ter is van w-zentlijk talent. Zij beleefde oprecht de akelige toestan den, waarin zij optrad en gaf ze op eene uitmuntende wijze wéér. De heer De- keyser, in de rol van Miller schetste zijne personnage met meesterhand Hij was natuurlijk en zoo roerend te vens. Nooit zagen wij eene rol met meer bij val vertolken De heer A. Maes, in de rol van Ferdinand was opgewas sen voor zijne moeilijke en lastige taak. Hij is een- voortrefielijk speler. Da heerea G. Goppijn. in de rol van Hof'marschaIckE. Do Latidtsheer, in die van PresidentL. Vancoillie, ia die van Brandhebben zich allen op eene uitstekende wijze uit den slag getrok ken en getoond dat zij hunne rol wel begrij pen. Zij weten de gevoelens weer te geven, welke de schrijver in de rol len heeft willen doen uitschijnen. Een gul en hartelijk proficiat voor die koude, had hij, ofschoon het midden in 'en zomer was, zijn jas tot ian de kin toege- knoopt hij had het voorkomen van een grijsaard, die zijn naderende einde te ge moet treelt. Karei beschouwde hem met aandoening en zette zich bij hem neder daar de zieke niet gevaarlijk was, mocht hij hem zonder getuige spreken. De krank zinnige zag hem met verglaasde blikken aan en bood ni-t den minsten tegenstand, toen Karei zijne hand vatte en die drukte. 1 Vader, zeide hij, kent gij mij wel s De oude man schudde het hoofd ten teeken van toestemming. Kent gij uw zoon Karei i> Hij herhaalde de beweging. Noem mijn naam dan, vader -» De krankzinnige sloot de oogen en boog het hoofd op de borst. Karei slootte hem aan en zeide 1 spreek toch, vader, kent gij uw zoon Karei niet 1 Wat wilt gij roep Karei... Karei, roep mijn zoon, Karei, Karei., De jongeling loosde een diepen zucht daarop vervolgde hij mijnheer Van Steenen wil zijn kind terugzien i> n Karei... Karei... Karei, was alles, wat de krankzinnige ten antwoord gaf Is het kind begraven r> ging Karei voort, en nu deed hij een tal van vragen, die achtereenvolgens geheel van elkander ver schilden, in de hoop dat een dezer de opmerk zaamheid des krankzinnigen trekken zou. Gaat gij van avo-d naar de herberg? Moet gij Van Steenen niet spreken Waar is de kleine Antoon En daar hij eenige schittering in de oogen zijns vaders«meende ti bespeuren, herhaalde hij Antooi', Antoon, Antoon... De zieke sloeg den blik neder, en mom- schaar talentvolle vertolkers. Zij ver dienden volop de luidruchtige i n her haalde ovaties, waaronder de zaal zoo menigmaal dreunde De kostumeering was rijk, de too- neelen waren breed en geschikt om eftëkt te maken, de gebaren gepast en afgemeten naar de toestanden, de uit spraak klaar en de figuratie wel ver zorgd. Ook de grimeering was wel gelukt. De heer Derae it, kapper der maat schappij, mag er zijn. Hij heeft er een handje van. Geen wonder dus dal het drama zulk een ongehoorden bijval genoot en zulk een goeden indruk bij allen nagelaten heeft Ten slotte kwamen Meisjesgrillen blijspel in een bedrijf, voor het voet licht Het is een stukje dat veel en aanhoudend heeft doen lachen. Mej Gallet, in de rol van Mietjewas een boerinneke, liet om te stolen. Zij was daar zoo goed in haar elemend als in het drama. Ook de boeren G. Goppijn, in de rol van Boerke Maarlens, A. De Landtsheer, in dio van Willem en 0. Deconinck in die van Schaapboerspeel den heel natuurlijk en op eene uilgeler zene manier hunne rol. Zij hebben menigwerf doen lachen dat men schud debolde en verwierven eenen bijval waarvan zij lang nog den indruk zul len bewaren. Het was om kort te zijn eene genotvolle, puike en tevens leer rijke vertoouing, die bij allen, die er tegenwoordig waren, een onuitwisch- baren indruk heeft nagelaten en een waardigen tegen hanger lieoten mag van de zoo'welgelukte vertooning van den Zondag er voor. Nut en Vermaak mag terecht onder do beste tooneel- kringen van het Vlaamsch land gerang schikt worden. Hartelijk bravo Natus. Programma van het Concert gevolgd van Redoute dat zal plaats hebben Zondag 17 November aanstaande, om 7 ure, 's avonds, in de zaal der O d- Pompiers. Het programma, zooals men zal zien, bevat vele nieuwe aantrekkelijkheden. PROGRAMMA lre Partie. 1Ouverture pour Symphonie. 2. Mouvement d'ensemble, par les pu- pilles. 3. De Vertwijfeling, deftige alleenspraak door M. X. 4. Ballet des Pêcheurspour demoisel les, lr prix au concours de Roubaix- Tb urcoing. 2e Partie. 1 Ouverture pour Symphonie. 2. Mouvemenls di ensemble, par les adultes. pelde Antoon, Antoon... Waar is Antoon wil ik hem gaan halen n riep Karei angstig, zich aari het hoofd vastklemmende a's de schipbreukeling aan eene plank Maar de ongelukkige sprak geen enkel woord meer. Nu haalde Karei het ons bekend papier te voorschijn, hield het zijn vader voor de oogen, doch deze trok zijn hand weg, zon der een enkelen blik óp. het papier te vesti gen. Daarop las Karei het briefje ra t half luide stem, doch ook deze poging mislukte. De jongeling was ten einde raad hij stond op, liep een paar malen door de kamer en stond stil achter den zieke, nadenkende of hij nog iets kon beproeven. Zoo de krankzinnige al eenig denkbeeld van zijne tegenwoordigheid gehad mocht hebben, thans scheen hij daarvan volstrekt nitts te bespeuren hij verroerde zich niet. Karei legde zijn mond eensklaps op het oor zijns vaders en zeide tamelijk luid n Hoefnagels... Hoefnagels antwoordde de ongeluk kige met eene sidderende stem. Hoefnagelsherhaalde Karei. De krankzinnige zweeg en bleef zwijgen, welke pogi gen Karei ook aanwendde zelfs verroerde hij geen enkel lidmaat hij zat als een steenen heeld alleen zijne ad inha ling bewees dat hij leefde. Een half uur later, na nog wanhopige pogingen te hebben aangewend, verliet Karei het vertrek van zijn rampzaligen vader, vers heidene malen omziende of diens oogen hem volgen zouden, doch te vergeefs. Hoewel Karei onb vredigd huiswaarts keerde, meende hij zich te mógen overtui gen, dat de naam van den knecht indruk op

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 2