Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 2111 November 1907. Vierde jaar. Nr 2. Dat moet er komen De gewoonte van te liegen. Hel versla iid van hel Journal. Ten propoosle van ostracismus. Klerikale gerechtigheid. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des MMonderdagS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voob DEN BUITEN: Een jaar, Fr. 3-00. Voob STAD Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij ovebeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, üixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Bectilerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. De Evenredige Vertegenwoordiging voor de gemeente- en provincieraden. De klerikale wet der vier eerlooshe den heeft eenen knak gekregen in de laatste gemeentekiezingen en 'nen fermen. Evenredige vertegenwoordiging in de gemeenteraden hebben de kleri- kalen over jaren geroepen. Die moeten wij hebben zoo geraken wij in de groote stadsraden maar wij wil len zoo 'n vertegenwoordiging alleen voor ons, niet voor de tegenstrevers In onze kleine steden en dweepzuchti ge gemeenten moeten ze daar uit blij ven.» En zoo geschiedde het. De kleri kale meerderheid der kamers stemde eene kieswet volgens welke de zetels in de gemeenteraden zouden verdeeld zijn onder de partijen op voorwaarde dat geene der lijsten de volstrekte meerderheid bekwam en dat de lijst, die het quorum niet behaalde, niet zou meepaarten in die verdeeling. Behaalde nu eene der lijsten de vol strekte meerderheid, dat is de helft der uitgebrachte geldige stemmen plus 1. dan waren al de kandidaten van die lijst gekozen en de andere bekwamen niets, al lagen ze maar eenigestemmen onder. Zjo was er voor de liberalen in de klerikale gemeenten geene hoop ooit in den raad gekozen te worden en iu de groote steden, waar de liberalen de baas waren zouden de klerikalen wel eenige van huune mannen geplaatst krijgen, omdat daar gewoonlijk drij, vier, soms meer lijsten zijn klerika len liberalen, vooruitstrevers, socialis ten en hier en daar malkontenden. De klerikalen komen altijd en overal als één man, in geregelde orde op, dat moeten zij op nooger bevel. Liberalen, vooruitstrevers en socialisten allen antiklerikalen, komeD afzonderlijk op en die afzonderlijke lijsten kunnen nooit op eene volstrekte meerderheid rekenen. Zoo was tot over tijd het al gemeen gevoelen en onze tegenstrevers waren in den hoogsten hemel met hun ne vondst. Hoe eerlijk niet waar Nu zou iedereen kunnen meeparteu als hij maar aan de voorwaarden voldeed. En hoe prachtig voor hen Nu zouden zij iu liberale steden en gemeenten ook iets te zeggen hebben. En wie kon er iets tegen hebben Maar de antikleri kalen vonden dat het venij n inden steert zat en riepen en bewezen en schreven dat die wet buitenmate onrechtvaardig was, eene eerloosheid ja, eene verza meling van vier eerloosheden. De kle rikalen echter, lachten in hunnen vuist en zegden Ziet dat ge het ermee ge daan krijgt En zij kwamen in al de gemeenteraden der groote steden en woekerden daar en kregen hier en daar stil aan de overhand. Maar stilaan ook begonnen al de an tiklerikalen aan eensgezindheid te den ken en het kartel kwam tot stand. Liberalen, vooruitstrevers, demokra ten en socialisten sloten een verbond, en waar ze nu samengaan, overwinnen zij, bij voorbeeld in Antwerpen en in vele andere plaatsen. Zie, dat was nu eene klopping van belaDg, die onze tegenstrevers iu de groote Scheldestad opliepen Op eene volstrekte meerderheid hoopten ze niet-, maar ze zouden zoo gaarne eenige van hunno mannen bij deze van over vier jaren gezonden hebben. Nu waren al de uittredende leden liberalen en de klerikalen hoopten zeven of acht anti klerikalen w g te kegelea. Dan waren ze mserdirheui of dichten bij Eu om hunne hoop te steunen hebben zij laag heden op laagheden begaan de werk stakiug en de brandrampeu te baat genomen en de antiklerikalen voor brandstichters en oproermakers uitge scholden zij hebben aan al de stads- bedienden verbetering van loon be loofd zij, de broodrooverS zij hebben aan de ouderwijzers beloofd dat niets aan den toestand van het ste- delijkonderwij-8 zou veranderd worden die Tartuffen zijn ze dan den schooloorlog niet meer indachtig Maar de bevolking van Antwerpen heeft ze wandelen gezonden met hunne beleedigingen, beloften en vorte appe len Zij heeft aan het kartel 5600 en zooveel stemmen meer dan aan de kle rikalen gegeven en meer dan 1500 ftemm m boven de volstrekte meerder heid. Zoo'n klets beteekent bin nen vier jaar vliegen de andere achte ruitkruipers ook van het stadhuis. In heel de hooge klerikale wereld van België is die klets diep gevoeld en zonderling: d e Bien Public, het Handels blad en vele andere dagbladen van hun nen winkel vindeD nu dat luinne ge meentekieswet toch eene onrechtvaar dige wet is Ze vinden dat het eene schande is, met een totaal van 28,725 stemmeD op de 65 000 geen enkel ze teltje te krijgen, terwijl de kartel listen met hnnne 33,000 stemmen ze allemaal krijgen Wa't in hunne oogen altijd rechtvaardig is geweest, wordt nu voor hen ook onrechtvaardig en ze bekennen dat de liberalen met hunne klachten over de eerloosheden dor gemeente kieswet gelijk hadden en nog hebben 't Is maar als ze zoo'n neep krijgen in de grootste stad des lands, dat ze be ginnen nadenken. Ze bekennen wel niet dat het hun tegenslag te Antwerpen is, die hen tot inkeer brengt. Ze halen aan tot bewijs hunne uitslagen in Schaerbeek, Laken, Doornik en Diest Maar wie wat aan politiek doet en wat van Schaerbeek kent, weet wel dat die voorstad van Brussel zich aan 't fraai maken, aan 't opschikken is dat daar veel gedaan wordt om prach tige scholen, openbare plaatsen en we gen te hebben, waardig van eene der "oornaamste voorsteden der hoofdstad dat zoo'n opschik maken veel geld kost en dat de taksen aldaar eene fer me troel in het klerikale kaartspel ge weest zijn. En toch is hunne overwin ning maar half. We weten ook wel hoe het in Doornik gestaan en gelegen was voor de kiezingen, 13 liberalen tegen 12 klerikalen en dat de klerikalen daar een anderen troef gezocht hebben, waarvan geene enkele eerlijke partij zou willen gebruik maken. We weten zelfs nog beter dat onze tegenstrevers door gansch het land, vooral het oog op Antwerpen hadden en dat daar menig briefje van 1000 frs. zal gebruikt geweest zijn aan kiespro- paganda In hunne hooge wereld weten zij ook wel beter dat eenige tientallen klerikale uitslagen in kleine gemeen ten niet in aanmerking zouden geko men zijn, zoo zij Antwerpen gewonnen hadden. Maar nu zijn ze 't voor altijd kwijt en daarom denken ze aan kies- wethervorming in den zin als het in de Kamers gaat. Nu worden ze bang van het kartel, nu vinden ze dat hunne wet der vier eerloosheden wel degelijk eene wet der vier eerloosheden is. Dat heeft het kartel hun geleerd en daar om is het kartel overal eene noodza kelijkheid. Het zou hun nog al vele andere dingen leeren, die ze nu niet willen verstaan indien de antiklerikalen over al zoo eensgezind waren als te Antw u-pen. Hoe slim ze ook zijn he De Jesuie- ten moeten altijd bij de liberalen te leer gaan. De lessen kosten duur maar ze dringen door merg en been. X. Het Journal d'Ypres, in zijn num mer van 9 dezer, maakt zijne goed gunstige lezers kenbaar dat M. Brunfaut aan het Journal eene dag vaarding gezonden heeft om voor de boetstraffelijke Rechtbank te ver schijnen, uit hoofde van bekendma king van verscheidene vertrouwe lijke brieven, aan kiezers gericht. Het feit is teenemaal valsch. Maar ziedaar wat het is Het Journal heeft zoodanig de gewoonte van te liegen en dingen te bevestigen te genstrijdig met de waarheid dat het zich daarvan niet kan beteren. Het liegt gelijk de mensch ademt natuurlijk, noodzakelijk, en bijna zonder het te weten. Te vergeefs wrijft men zijnen neus in zijne leugens,'dat hij oogenblik- kelijk er weer op terugkomt. Onze confrater heeft het verstan dig gevonden aan te kondigen dat M. Brunfaut gezegeld papier gezon den had. Daar is niets van. Het zijn maar de vrienden van het Journal die geerne procedeeren om vooral overeen te komen. M. Brunfaut doet daarin niet mede. Het Journal d'Ypresin een zijner laatste nummers, heeft gezegd dat zeer lang vóór de geboorte der Ypersche Groep, er een andere Yperschen Groep bestond, deze der katholieken die aan het ostracismus geleden hebben van wege het liberaal bestuur. Wij hebben reeds recht gedaan over dat verwijt waarmede het god vruchtig blad bij elke kiezing voor den dag komt, om de openbare denk wijze te misleiden en zijne meesters te verschoonen van de partijdigheid en het favoritisme dat uit geheel hun bestuur doorstraalt. Wij hebben ter zelfde tijde vast gesteld dat het liberaal bestuur zoo uitsluitend niet was als men het he den zou willen doen gelooven. Als bewijs op de proef, zeggen wij slechts, om maar één voorbeeld aan te halen, dat de geneeskundigedienst verdeeld was tusschen al de genees- heeren der stad, volgens de bijzonde re bevoegdheden en de eischen der verschillige diensten, zonder te zien naar hunne politieke denkwijze. Indien dat onzen klerikalen con frater kan genoegen doen, zullen wij onder de geneesheeren namen aanhalen van dezen die openbaarlijk gekend zijn als toebehoorende aan de katholieke partij en die tot een ambt benoemd waren. Verscheidene van dezen leven nog en zouden het kun nen getuigen. Wat de katholieke winkeliers, kooplieden, baz,en en werklieden be treft, zij warén in het geheel niet uitgesloten uit de leveringen en werken voor de gestichten zooals men het beweert. Het is niet lang geleden dat wij verscheidene dezer personen genaamd hebben, open baarlijk gekend als katholieken. Indien de liberale partij eenen vertegenwoordiger of eenen kontro- leur op het Stadhuis had, hij zou de rekeningen kunnen nazien die er neergelegd zijn, zich alzoo verzeke ren van de waarheid onzer bevesti gingen en eene. volledige lijst maken met aanduiding van het bedrag der facturen en rekeningen van de leve ringen gedaan door katholieken on der het liberaal bestuur. Ongelukkiglijk de kwade trouw der klerikalen is eene zaak van poli tieke opvoeding. Zij zijn overal de zelfden. Hunne taktiek is altijd jezuietachtig. Zij. schrijven hunne tegenstrevers de oneerlijke middelen toe waarvan zij alleen zich bedienen om zich aan het bewind te houden. Hier gelijk overal elders, zijn het bedrog en de omkooping de grond slagen hunner propaganda in al de kiezingen. Verplicht tezijn deze dingen gedu- rigte herhalen is waarlijk verdrietig. In eene vergadering van het K. Volkshuis, vóór de kiezing, heeft Mter Colaertzijn eigen lof uitgegalmd en zijne bestiering opgehemeld en hoog geprezen. Dit bewijst van een zonderlingen hoogmoed. Onder andere heeft hij op zeemen den toon en met een valschen glim lach, vermetel uitgeroepen Hebben wij niet met recht- vaardigheid en gerechtigheid be- stuurd Brengt gansch de stad geen hulde toe aan de katholieke partij voor het werk door haar vol- bracht sedert dat zij aan het beheer gekomen is Welke bittere spotternij Zoo veel woorden, zoo veel onwaarheden Wat denkt gij er van, liberalen, gij, die de helft der ypersche bevol king uitmaakt en door de wet der vier eerloosheden geen vertegen woordiger heeft op het Stadhuis Zijt gij niet buiten alle recht en reden, in alles en overal, achteruit gesteld voor vreemde klerikalen die onze meesters hier aantrekken en aan welke, nauwelijks ingeburgerd, zij alle voordeelen, bedieningen en gunsten verleenen Gij, liberale winkeliers, kooplie den en neeringdoeners, zijt gij niet stelselmatig uit alle leveringen voor de openbare gestichten gesloten en in uwe belangen, door hun bena- deeligd En gij, eerlijke en treffelijke werklieden, mannen Van karakter, die niet om te koopen zijt, die vrij of onzijdig wilt blijven, en u door uwe klerikale bazen niet laat dwingen om deel te maken van het K. Volks huis, zijt gij niet voor verdacht ge houden en aangeklaagd als liberaal door afgunstigehandlangers en over dragers van de zwarte kliek die hier over alles gebiedt? Zijt gij uw werk, DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 1