Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi W andelconcert Verbod aan de kinderen te rooken. Hel feest der Onvermoeibaren. Burgerlijk eereleken. Maatschappij Oud-Pompiers. Gemeen lek iezingen. Diefslallen le Yper. Buiten de leden der maatschappijen waarvan de overledene deel maakte, werd de stoet nog gevolgd door eene groote me nigte vrienden. De rouw was geleid door den vader en den zoon der afgestorvene. De godsdienstige plechtigheid in de S' Jacobskerk heeft plaats gehad te midden eener zeer groote aanwezigheid. Het was 11 ure wanneer den stoet zich naar het kerkhof begaf. Talrijk zijn de vrienden die er aan gehou den hebben Emiel Speybrouck te vergezel len tot in zijne laatste rustplaats. Als wanneer het lijk voorbijtrok voor de harmonie der Oud-Pompiers en de afgevaar digden der maatschappijen die de haag vormden aan den ingang van het kerkhof, was de ontroering groot en door al de aan wezigen gevoeld. De scheiding was smartelijk voor de fami lie van den overledene, wiens droefheid pijn deed om zien zij was niet minder voor zijne talrijke vrienden, die in hem een uit gelezen kameraad verliezen te vroegtijdig aan de genegenheid der zijnen ontnomen. De kinderen moeten niet rooken. In Engeland zal men strenge matregelen nemen om hen dat te beletten. Verle den jaar reeds is een Comiteitgevormd geweest, samengesteld uit den graaf de Beauchamp, den bisschop de Ripon, den lord Aberdare, den lord Heneage en den lord Riddulph, die, na aandach- tiglijk de zaak bestudeerd te hebben, dan hetvolgende wetsontwerp hebben opgemaakt 1" De personen, cigaretten verkoopende aan de kinderen beneden de 16 jaren, zullen ge straft worden met eene geldboete van SO fr. de eerste maal en 125 fr. de keeren daarna 2° De kinderen beneden de 16 jaar op wien cigareiten gevonden worden of die zullen bezig gezien zijn geweest met rooken, zullen gestraft worden met eene geldboete van 50 fr. voor elk misdrijf 3° Het woord cigaret verstaat cigarette-pa pier, cigaretten en tabak. Het Comiteit vraagt de aanneming der vol gende maatregelen 1° De politieagenten zullen het recht hebben alle kinderen beneden de 16 jaar aan te hou den, die rooken en den tabak af te nemen dien het in zijn bezit heeft. 2° De plaatselijke overheden zullen dat recht mogen uitbreiden op de bewakers der hovin gen, schoolmeesters, alsook op de bedienden der spoorwegmaatschappijen 3° Het is de kinderen verboden tabak te gaan halen voor hunne ouders. Het Comiieit denkt dat de tabak een nadeeligen invloed gehad heeft op de tegenwoordige generatie en nog een slechter uitwerksel zal hebben op de toekomende generaties. altijd in gezelschap van Schuurman, diens vrouw en kinderen, in een spel, waar de avonduren genoeglijk werden doorgebracht nimmer werden zulke vermaken opgezocht, waar de zedigheid geweld aangedaan of de onschuld gekwetst werd. De godsdienstige Schuurman zou zijne kinderen geen voor de ziel gevaarlijke uitspanningen hebben toe gestaan ook streed zulks tegen Kareis strenge grondbeginselen. Na het einde der voorstelling, zoo het niet te laat was gewor den, vergastte Schuurman of Karei het ge zelschap op broedertjes of wafelen. Zooging de kermis onder onschuldig en aanhoudend genot voorbij. Karei wachtte met ongeduld den laatsten dag af, die hem vrijheid zou geven zijn plan ten uitvoer te brengen de uitspanningen, welke hij aan de zijde van Amelie genoot, bevredigden hem niet, daar zijne ziel aan onrust en ge jaagdheid ten prooi was. Toch deed hij al het mogelijke, om zijne ware gevoelens voor Amelie te verbergen, daar hij niet gaarne haar vreugde en onschuldig genot zou heb ben vergald. Eindelijk kwam de Zaterdag van de Kermis, s> de laatste dag der week, aan. Lezers, hebt gij ooit dien dag te Rotterdam doorgebracht? Geen andero dag des jaars is met dezen te vergelijken hij is geheel aan de vreugd gewijd de winkels worden niet geopend of, zoo de werkzaamheden het niet anders veroorloven, sluit men ze tegen den middag de lessenaars op de kaïrtoren zijn onbezetde winkelbedienden verschij nen niet achter de toonbanken of hebben ze voor een groot gedeelte verlaten alles, rijk en arm, jong en oud, kleedt zich in feestgewaad en spoedt zich naar buiten niemand kan het in huis uithouden het is er benauwd totstikkens toe. Er ligt een ge- druiscb, vooral als het middaguur verstreken Dat wetsontwerp is voorgesteld ge weest in de twee lagere kamers en is in eerste lezing goedgekeurd geweest. De pairs verzonden het onderzoek er van naar eene commissie gelast met de gevolgen te onderzoekeu die de ge woonte van rooken op de gezondheid der kinderen heeft. De vo tstappen van den nationalen gezondh'-idsbond zal de oplossing ver haasten d> zer curieuse tusschenkomst van het gezag in gewoonten onzer jeugd. In haar verslag beeft de wetgevende Oomis8ie de snelheid kenbaai gemaakt waarmede de nadeelige gevolgen zich uitbreidden van den drift van rooken der nieuwe generatie. Te Londen te Glascow en vooral te Liverpool zijn de onderrichtingen van het geneeskundig korps veel beteekenend geweest. In den naam der Regeering komt M. Hubert Samuel eenespoedigeoplossing te beloven die rekening zou houden van de belangen der kooplieden in tabak. Het zal eene verlichting zijn voor de taak van vele ouders. Wij zouden wel willen weten wat de bestuurders onzer hospicen van deze maatregelen d6nken Het schijnt dat zij onder deze betrekking zich niet bekommeren met de gezondheid der weezen, dewijl zij hen laten rooken. Men ontmoet inderdaad alle dagen, 's morgens, 's middags en 's avonds, die jonge kinderen met de cigaret of de pijp in hunnen mond. Verleden Zondag gaf de Turnersmaat schappij der Onvermoeibaren haar eerste winterfeest. Het programma, dat zeer aan lokkelijk was in zijne samenstelling, werd zeer stipt en met veel succes uitgevoerd. Het openingstuk voor symphonie en na dien al de stukken uitgevoerd onder de lei ding van den hoer Tasseel, hebben zeer wel bevallenen veel bijgebracht tot het welge- lukken van het feest. De samenwerkende bewegingen door de kleine Turners uitgevoerd, werden met veel juistheid en samenhang verricht. Men zag slechts ééne beweging door een twaalf tal kinderen gedaan. Daarop volgde het ballet der Visschers uitgevoerd door kleine turners, knechtjes en meisjes, die opzettelijk gekomen waren van Rijsel, om te verbroederen met de Onvermoeibaren. Schoon en verrukkend was do dans door die jonge kunstenaars uitge voerd. De gebaren waren zeer bevallig, de stappen wel afgemeten en alles getuigde van eene groote oefening in de kunst van Terp sichore. Het uur van vertrekken was aangebroken voor de vreemde deelnemers, maar voor aleer het tooneel te verlaten werd een zil veren eermetaal geschonkep aan den heer is, over de stad, dat door de zonderlingste tonen de'burgers naar de straten lokt. In den Doel s> is de elite van Rotterdam opge hoopt zij zit om ronde tafeltjes en luistert naar feestmuziek, die tot vervoering brengt eindelijk verwijdert zij zich, gebruikt haastig het middagmaal en werpt zich in de straten, zich vermengende mot al wat Rot terdam aan arm en rijk binnen zijne muren heeft. Nu begint het gewoel een hooge vlucht te nemen gansche scharen van ker misgasten trekken, de laatste arm in arm, langs de straten de individuen, welke die massa's uitmaken, rukken, met opgeheven hoofde, open mond, slingerende armen, stampende voeten voorwaarts, en uit de monden komen tonen, woorden syllaben van een ander lied vereenigen en een geluid doen ontstaan, dat te noemen noch te ont leden is het wordt geaccompagneerd door groote en kleine ratels, draaiorgels, fluiten, trompetten, in één woord, door alles wat des feestelingen onder de handen komt en in staat is eenig geluid voort te brengen. Van uur tot uur neemt de beweging een luidruchtiger aanzien, waartoe intusschen jenever en andere geestrijke vochten het hunne bijbrengen. Nauwelijks vertoont zich de duisternis, of de eigenaars der tenten, kramen en winkels pogen die te verjagen door het ontsteken van duizend gas- of olie pitten en lampen van de verschillendste vormen, doch daar zij niet geheel slagen, nemen de gelaatstrekken der opgewonden en half beschonken feestelingen een onbe schrijfelijke uitdrukking aan. Wordt voortgezel). Voorzitter dezer knappe fransche Maat schappij en de heerFi. Maillard,ondervoor zitter der Onvermoeibarenhield eene kleine toespraak waarin hij zijnen dank uitdrukte en de gevoelens van achting waarmede de Onvermoeibaren bezield waren jegens hun ne broeders van Overleie Het orkest hief de Marseillaise en daarna de Brabanconne aan alsom de verbroedering der vlaamsche en fransche maatschappijen te bezegelen en een oorverdoovend gejuich en bravogeroep dreunde door geheel de zaal. Dan was het de beurt van den heer A. Gilón, gewezen lid der Vlaamsche Ster thans wonende te Oostende, die voor het voetlicht kwam met de Vertwijfelingeene deftige alleenspraak van groot gehalte, wel ke hij op eene zeer voldoende wijze uitgalm de. Men moet veel moed hebben om zulke hooglravende stukken aan te leeren en ze in een concert te komen uitgalmen. De heer Gilon bezit een zeer goed geheugen en volg de stipt de lessen die hij ontvangen had. Wij wenschen hem hartelijk geluk. Een ander ballet Het feest op het dorp, kwam het 2e deel van hel feest openen en deed ons in bewondering staan voordansers die de schoonste flikkers sloegen die men uitdenken kan. Het waren als mannen in elastiek wier beenen aan klinksnoer hingen, en die als met een mekaniek in beweging gesteld waren. Eindelijk kwamen de levende beelden, (poses plasliques) die getuigden van groote studie, moed en volharding en welke ook dapper toegejuicht werden. Kortom het was een schoon en vermake lijk feest, dat gesloten werd met een dans partij waaraan een groot getal leden deel namen. De heer Didier, Voorzitter der Onver moeibaren, verdient allen lof voor de wijze opwelke hij zijne maatschappij africht, hij is moedig bijgestaan door den heer Mail lard, Ondervoorzitter en den heer Jules Brusselmans, moniteurder Onvermoeibaren. Wij wenschen die heeren hartelijk geluk over den uitslag van dit schoon feest en ho pen in den loop van den winter hen nog maals te mogen toejuichen. Een liefhebber. Düor koninklijk besluit van 7 No vember, wordt de medaillie van le klas toegekend aan M. E, Noliet, deurwaar- der-onderhoorder bij het tribunaal van 1" aanleg van Yper Al onze gelukwenschen aan M. E. Noliet. Zondag. 24 November aanstaande, viert deze maatschappij, ter gelegen heid van Sta Cecilia, patrones der muzi kanten, haar jaarlijksch feest. Om 11 ure, vertrek uit de zaal der Oud-Pompiers om eene aubade te geven aan den heer Henri Moerman, den ta lentvollen bestuurder onzer goede har monie. Van 12 tot 1 ure, inde zaal der Oud-Pompiers Vrije in- gang. PROGRAMMA: 1. Marche militaire. X. 2. Rèponse a Manon. Gillet. 3. Les Maitres chanteurs. Wagner. 4. Ooppelia, mazurka. Delibes. 5 Mélange sur Mme Favart, In hare zitting van 15 November, heeft de bestendige deputatie de kie zingen der volgendegemeenten uit ons arrondissement goedgekeurd Becelaere, Bixschote, Brielen, L'rom- beke, Gheiuwe, Houthem, Locre, Nieuwkerke, Ploegsteert, Poelcapelle, Popenngho, Proven, Remnghelst, Sint- Jan, Voormezeele, Wervick, Westou- tre, Wulverghem, Zandvoorde. fantaisie, Offenbach. Zaterdag namiddag, terwijl een commissionnaris in de tramstatie was binnengegaan, heeft een onbekende van deze afwezigheid gebruik gemaakt om eene kuip met gist te ontnemen. In de nacht van Zondag op Maan dag, hebben dieven binnengedrongen in het groenselhof van M. Vandróm- me, in de Drie Zottenstraat, en hebben er eene hoeveelheid groenten ontno men. Schrikkelijk ongeluk in een kolcnpul. Zaterdag, na het werk, bracht men de werklieden der kolenputten van Worsborough, in Engeland in bakken naar boven, loen eensklaps een bak inhoudende 7 mijnwerkers in den af grond stortte. Aanstonds werd de red dingsdienst gedaan, maar toen men in de diepte kwam, vond men maar zeven lijken meer. Verdwijning van een koli van 11.000 franken in de post van Brussel. Zaterdag laatst bestatigde men in de hoofdpost van Brussel, de verdwij ning van een koli bevattende eene som van 11.000 frank. Het postbureel van Ruysbrouck had naar de post van Brussel een zak ge zonden bevattende 11.000 franken en bestemd aan de Nationale Bank. De zak kwam tegenkomst aan in de Zuid- statie, waar een briefdrager hem is komen afhalen. Hij werd ingesloten in een rijtuig gevoerd door eene bode die sedert 13 jaar den dienst doet. Aan de post gekomen, legde men ai de koli's in het bureel der bedienden en dezen ga ven een ontlastingsbriefOp dit oogen- blik was het 8 uur. Tjen minuten later, bestatigde men de verdwijning van den zak. Het alarm werd aanstonds gegeven en al de deuren gesloten. Daarenboven verbod werd gegeven iemand buiten te laten, wie het ook zij. Het onderzoek werd gansch den nacht voortgezet en het was vijf are 's morgens wanneer de bedienden huis waarts keerden. Men is verzekerd dat indien de diefstal gepleegd is geweest door een bediende, deze een medeplichtige heeft moeten hebben, die wachtte ia den koer om den zak te ontvangen en er mede te verdwijnen. Eene oude vrouw vermoord te Auray. Het parket van Lorient begaf zich naar Au ray, waar eene moord ingeheimzmnigeomstan- digheden werd gepleegd. De weduwe Le Bail, welke er m eeu eng straatje een melk- en bo- terwinkeltje houdt, werd vérmoord gevonden. Den vorigen avond had men kreten gehoord. Diefstal was de drijveer tot de misddaad. Van de daders heeft men geen spoor. Tragische dood van een mijnwerker-dichter. In put 5 der mijnen van Lens gebeurde een erg ongeluk. De 30 jarige mijnwerker Aimable Lncas werd onder eene inzakking begraven en dood opgehaald. Evenals Mousseron was Lucas een mijnwer- (GESTICHT VAN DEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk ra^ikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties, talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen: Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweikluigirig, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gest'cht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. t> O-C»—

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3