A. Dechièvre Instituut van Jnmet-Heigne bij Charleroi État-Civil d'Ypres. DAGKLAPPER. Algemeen nieuws. Men verzoekt ons ken baar te maken dat M' en Mme lMKIER, Heel- en Tandmeesters, 2, Moes- kroenstraat, 2, le Korl- rijk, zullen afwezig zijn van 12 December 1907 tot 6 Januari 1908. Cbronique théatrale. dat de brand ontstaan is tengevolge der ontploffing van acetyleengaz Aanhouding eener brandstichtster. In ons vorig nummer hebben wij den brand gemeld der hofstede bewoond door Leonard Parein, te Boesinghe. De dader is aangehouden, 't Is eene jonge dienstmeid van slechts 15 jaar oud. Verschillige malen reeds werd zij betrapt bij het stolen van klein geld. Deze laatste dagen, drie frank geno men hebbende uit een der vestzakken van landbouwer Parein, werd zij daar voor berispt. De jonge diefegge nam dat zeer erg op, maar verborg hare gramschap, en 's avonds, na eerst de- kinders te bed gelegd te hebben, stakzij het vuur aan de hofstede. Haar slecht karakter kennende, had men haar eerst verdacht. Ondervraagd zijnde, antwoordde zij dat, ze gegaan was al den kant waar het, vuur ont stond, maar zonder iets te bemerken dat zij ten andere, zulke dingen niet zou doen, daar zij te veel aan de fami lie Parein gehecht was. Eindelijk, door de vragen overstelpt, bekende zij het vuur aansteken te heb ben Zij is naar het gevang van Yper gebracht. Benoemingen in 't rechterlijk korps. Het aftreden van M. Würth als procu reur des konings te Gent, zal aanlei ding geven tot de volgende benoemin gen Procureur te Gent M. A. Van der Straeten, advokaat generaal, te Gent advokaat generaal, M. Firmin Van den Bosch, substituut substituut van het hof te Gent, M. Van Maldeghem, pro cureur te Dendermonde M. Schram- me, id te Yper procureur te Yper, M. Van Ackere, substituut te Gent substituut te Dendermonde M. Heb- beiinck, advokaat te Gent substituut, te Geut, M De Heem, substituut te Dendermonde. Onnoodig te zeggen dat es alweer niet veel liberalen tusschen te vinden zijn. Alleen M. De Heem staat als libe raal gekend al de anderen zijn fijn vrome klerikalen. Een Belgische richtbare ballon. De bevelhebber van het Geniekorps, M Le Clement de Sl- Matcq, die zich sinds lang met de kwestie der richtbare bal lons ophoudt, maakt zich bereid een dergelijk luchtschip te bouwen naar eigen plannen, waarvan hij het beste verwacht. Bijna al de landen van Europa zelfs Nederland bezitten reeds een richtbaren ballon en België mag niet langer achterwege blijven. De plannen van M. Le Clement zijn zeer eigenaardig opgevat en stellen Allen stonden verwonderd op 't zien van Kareis aandoening, die op z ju gelaat te le zen stond. Amelie verbleekte en bood hem haastig een stoel. Toen hij zich nedergezet, had z ide hij wat ik vermoedde is be waarheid geworden de ongelukkige Hoef nagels, die weldra overleden zal zijn,' is voor vele jaren in eene zaak betrokken ge weest, waarbij de belangen mijns patroons in het spel kwamen hij heeft mij daarom trent inlichtingen gegeven, die niet van belang ontbloot zijn. Vergeeft mij, dat ik u allen zoo haastig verliet, om een plicht te volbrengen, die op mij rustte houdt mij ook ten goede, dat ik over deze zaak voor alsnog zwijg; later zal misschien alles op gehelderd worden. De aanwezigen, vooral Amelie's zusters vonden deze woorden zeer zonderling, doch daar men begreep, dat Karei niet spreken mocht, berustte men er in en sprak eenigen tijd over den toestand des zieken en over den mogelijken afloop van deze treurige gebeur tenis. Alvorens zich huiswaarts te begeven, ging Karei nogmaals naar den zieke hij vernam, dat de priester zich nog altijd bij hem bevand en de geneesheer, die hem in middels was komen bezoeken, had ver klaard, dat zijn toestand niet verergerd maar ook niet verbeterd was, en er dus slechts een nabijzijnd overlijden te wachten was. De jongeling genoot dien nacht een on- rusMigen slaap. Hoefnagels sterfbed hield zijn geest onophoudelijk bezig, en toen hij ontwaakte, was hij even vermoeid als op het oogenblik, waarop hij zich te bed begaf. Hij ging naar den Hoogdienst en na het eindigen daarvan naar de Botersloot, waar hij vernam, dat Hoefnagels twee uren gele den gestorven was. {Voortgezet). vele varbeteringen daar. Kortom, te oordeelen naar do verklaringen van den uitvinder zouden wij in bezit ko men van het ideale luchtschip. De kosten werden berekend op zoo wat 100.000 frank en de ballon zou klaar staan, in 1909. De Kamerverkiezingen van Mei 1908. -- Het is in de volgende arrondissementen dat er in Mei 1908 zal kiezing zijn voor Kamer en Senaat Aalst, Oudenaarde, Gent, Eecloo, Dendermonde, S'-Nikolaas, Charleroi, Bergen, Soiguies, Thuin, Doornik- Ath, Hoei-Waremme, Luik, Verviers, Hasselt en Tongeren-Maeseyck. Eet brood gaat afslaan. Het slecht nieuws dat werd verspreid over den onvoldoeuden graanoogst berustte op geen vasten grond. Inderdaad, de tarweoogst is in Argentina goed gelukt de opbrengst overtreft deze van serieden jaar met 30 tot 35 ten honderd dus met een derde. De Argentijnsche spoorwegmaat schappijen hebben maatregelen geno men om zoo snel mogelijk, groote hoeveelheden graan naar dezeehavens over te brengen, van waar het uaar Europa zal verzonden worden. Wij mogen er ons dus aan verwach ten dat eerlang het brood tot den ouden prijs zal worden teruggebracht. NOORD-AMERIKA. Degeld-cri- sis. Niettegenstaande de enorme sommen goud door Noord-Amerika uit Europa getrokken sedert eenige weken is de behoefte nog ver van voldaan te zijn. Tot nu werd 410 miilioen frank in goud uit Europa gestuurd. Volgens deskundigen zal de hoeveel heid tot 500 millioen klimmen. Nooit in de geschiedenis der finantie beleefde de wereld zulk een crisis. Welke zullen de vermoedelijke ge volgen zijn van dezen toestand 1° Een algemeen© vermindering der prijzen voor een tijd. 2° Een afslag van den loonstandaard. 3° Eene vermeerdering der intresten door de Staten voor hunne schulden te betalen De statistiekers hadden zich ingebeeld dat de intrest aanhoudend zou blijven dalen. Zoo waren de in tresten van de Belgische renten van 4 1/2 op 4 van 4 op 3 1/2; 3 1/2 op 3 gevallen, en een oogenblik dreigde het gouvernement Smet de Naeyer de kleine en groote renteniers eeneu nieu wen aftrek op te dringen. Gelukkiglijk is er een omkeer in den toestand géko- men En de spaarcenten van den min deren man zullen nu ook wat meer opbrengen. FRANKRIJK. - Gedurig vermin dert de bevolking van Franknj kin ver houding met andere Europeesche lan den. In 1870 stond de bevolking van Frankrijk gelijk met die van Duitsch- land. Nu bezit Dnitschland 62 miHioen inwoners en Frankrijk 39 millioen inwoners. Engeland, Italië, Oostenrijk, Rus land, om enkel van de groote mogend heden te spreken, hebben Frankrijk, overvleugeld of stappen met reuzen schreden voorbij. NOG NOORD-AMERIKA. - Land verhuizing. Sedert het begin van November zijn reeds 270,000 landver huizers nit Amerika naar Europa ver trokken en al de plaatsen zijn bespro ken voor 5 weken op voorhand. De prijs van den overtocht is geklommen van 21 tot 33 dollars. RUSLAND. Nog altijd blijven onlusten uitbreken. Eens in Vladivo- stock, dan in Odessa. Zoolang er geen bepaalde liberale weg wordt ingesla gen zal geen durende rut* komen. Verleden week is door Rusland aan Japan in een wissel betaald 120 mil-' lioen, zijnde slot van rekening voor het onderhoud der Russische gevangenen in Japan. Wat heeft die verwenschte oorlog niet al gekost aan Rusland. FJen goede zijde is er maar aan te vinden Voor lange jaren is Rdsland nu weg van Europas politiek, en dat zal de kans tot rust wel in groote mate vermeerderen PORTUGAL. -- Het is daar al om- wentelingsnieuws dat de klok slaat. Minister Frauco is nu als een dictator en de Constitutie is opgeschorst. Al geweldige middelen die slechte gevol gen hebben. BELGIE. - WOESTE EN BEER- NAERT, twee katholieke broeders, hebben elkauder nog ee s bevochten in de ondervraging over de Vredescou- ferencie. DE SMET DE .NAEYER kruipt langzamerhand in goed betaalde posten van financieel© en andere maatschap pijen. KUNSTLIEFHEBBERS. Het zal nu een voordeelige tijd zijn voor kunstliefhebbers. De scHilderijen, beeldhouwwerken, oudheden van groote waarde worden meestal in ver- koopingeu opgejaagd door Amerika nen. Die zitten nu in de krot tot over de ooren en de prijzen zijn reeds ge voelig gedaald. Eene buitenkans voor de inlandsche koopers. MAROKKO. - Nu is het andere pe per in Marokko. De Marokkanen (stam Beui Snassen) zijn nu zeil Alge- rie binnengevallen, hebben verscheide ne Fransche posten overvallen en zijn tot tegen Nemours op de Middelland- sche Zee opgerukt. Datspol zal aan Frankrijk veel mil- lioenen kosten. Iemand die gulzig is moet veel uit geven, en krijgt het dikwijls lastig. HOLLAND. De keizer van Duit- schland komt aanstaande week bij de koningin. Kuyper schijnt nu vaarwel te zeggen aan de politiek' hij heeft bedankt voor eene kandidatuur te Sneek. BENGALEN. - In Britsch Indië ontstaan er sedert een tijd onophou dende onlusten onder de spoorwegbe dienden en andere werklieden. Ook eene zekere gisting ontstaat on der de inboorlingen tegen het Engelsch gezag. Een deel der meest ontwikkelde Hiudous hebben zich ingespannen om vuor Indië een zelfbestuur te verkrij- gen. Talrijke woelingen ontstonden in de laatste tijden. De geest van opstand wordtgedeelte- lijk gevoed door den ekonomischen toestand der bevolking Indië is het land waar de loonstan daard het laagste is. Volwassen menschen «vinnen daar in veel gevallen DRIL TOT VIER FRANK PER WEEK Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM La troupe du théatre de Tournai, sous l'habile direction de M. Martini, dorinera sa 6e représentation le Mardi 17 Décembre prochain, a 8 heures da soir. Au programme La Fille (lu Régiment, Operette en 2 actes. Le Chiilet, .Optra comique en 1 acte. Le prix des places est fixé comme suit Premières2,50 fr. Secondes 1,25 fr. Troisièmes 0,75 fr. Pour la location, s'adresser chez le machiniste du théatre M. Th. Degroote, Place Vandenpeereboom. ëiorqnc ft Sic cour re ment. Achat et Yente de Fonds publics Èchange de coupons on version et Conscription a tous emprunts Beiges et étrangers. ëëélicrance smr tons /tags de lettres de crédit, traites et chèques. Avanoes de fonds. Dépót de fonds. Comptes-courants de Depóts de fonds avec carnet de chèques. K. rue tic IVcnfn, 15 YPRË 8- YPitt;^ 1 f; Hat§Ofi fomlée en 1 1873. AVIS IMPORTANT. Vénfication des tirages de titres remboursables. Les listes qui me sont présentées doivent être dressées par ordre numó- rique. Le bureau est ouvert de 9a iS hTes matin Declarations du 29 Nov. au 6 Déc. 1907. Naissances Denoyelle, Ferdinand, Marché au Bétail. - Storme, Antoinette, rue des Chiens Mariages Vanhulle, Camille, magoa. a Sl Jean, et Blomme, Hei mime, servante, a Ypres. - Gobyn, Camille, employé au cheirnn de fer vicinal, et Claeys, Julia, saus profession, tous deux a Ypres. Hauspie, Constantin, sans profession, veuf de Hennebal, Nathalie, et De- puydt, Elise. coutnrière, tous deux a Ypres. Debacker, Michel, ler ser- gent-major au 3me régiment de ligne, et Plancke, Albertine, modiste, tous deux a Ypres. Décès Werrebrouck, Marie, 1 an, rue de Nazareth. Houssen, Eudoxie, 70 ans, dentellière, épouse de Van Ma- ckelbergh Léonard, ruedes Boudeurs. - Coupteqnisse, Marie, 2 ans, rue de la M*ute. Ghyssaert, Fhigénie, 60 ans, sans profession, épouse de Van- haelewyn, Emile, rue au Beurre. Vermoerech, Archange, 55 aus, cultiva- teur, époux de Vanoverberghe, Félicie, rue des trois Cornets. - Crevit, Jules, 13 ans, sans profession, Drie Zotten- straat. - Depienne, Augustine, 78 ans, sans profession, célib itaire, rue de la Boule. Debrouwer, Rachel, 11 mois, rue de la Porte d'Or. (GESTICHT VAN D£N Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Brtuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor liet leven, in 10 tot 15 dages, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn* behandeld ge weest. Misvormiheid der ledematen Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondetden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. -»ToaQaUQOOa»r

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3