Stadsnieuws. VOORBRACHT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Nieuwjaarwensch Donderdag, 9n Januari 1908. 5 centiemen. Vierde jaar. Vrs 8-9. Alzijdig Volksonderwijs. De oude Volksliederen en Concert. De Weergalm. Be schoone ziel van'tkind. Hel erfdeel van Coxyde. Dood van M. de Trooz kabinetshoofd. De lijk plechtigheden van ill. de Trooz. De Muziekschool. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. Eendracht maakt Macht. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixfmidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit'blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Zondag- 30 Januari 1908, door heer J. VERCOULLIË, professor aan de Hooge^chool van Gent Onderwerp z Heeren en Damen, burgers en werklieden, handelaars en nering doeners, boeren en boerinnen, jong- mans en jonge dochters, geabonneer- den en lezers van ons blad, wij wen schen u een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar. Gij, Heeren en Damen, die - het geluk hebt door de fortuin en rijk dom begunstigd te zijn, wij wen- schen dat gij in peis en vrede van uwe goederen móget genieten, en van het misbare gebruik maket om den arme en den behoeftige bij te staan. Gij, Burgers en Werklieden, wij wenschen dat uwe politieke en maat schappelijke eischen eindelijk moch ten gehoord worden, dat de lasten die loodzwaar op uwe schouders drukken wat mochten veranderen dat de zonen der rijken, even als de uwe, hun vaderland mochten dienen, dat gij voor de stembus, met den geldzak op gelijken voet gesteld wordet, dat men ophoude, om des- wille van uwe politieke overtuiging, U te vervolgen en te broodropven Gij, Handelaars en Neringdoeners, dat de wetgevers eindelijk uwe be langen op eene praktische en degelij ke manier mochten verdedigen dat men de wetten wijzige op de faillie ten en op het konkordaat dat men belette aan de coöperatieven, koop waren te verkoopen aan anderen dan aan hunne leden, dat men een einde stelle aan de concurrentie u aange daan door kloosters, gevangenissen en bedelaars werkhuizenen eindelijk dat men het patentrecht in evenre digheid stelle met het zaken cijfer Gij, Boeren en Boerinnen, dat het zweet waaronder gij uwe akkers be vochtigt, u met een rijke oogst ver goede. Mochtet gij eindelijk begrij pen dat uwe redding en uwe ontsla- ving alleen door de vrijgezinden be- vrocht wordt, en dat het geweld dat de klerikalen inspannen om u onder het juk te houden, enkel bestemd is om u des te beter te kunnen pluimen en uitzuigen. En gij, Jongmans en Jonge doch ters, van de jare als het kermis is, gaat onder het spelen van een lustig deuntje, eene goede flikkering doen om uwe beenen te verekken. Men is maar eens jong in zijn leven, men móet er deugd van maken. De libera len zijn voor het plezier en het ver maak ais het in deftigheid en welge manierdheid volbracht wordt. En eindelijk aan al onze lezers, jong en oud, wenschen wij uit gan- scher harte, dat hun in den loop van 1908, elk een erfdeeltjete beurt valle van een miljoen of twee, zooals Mon seigneur Waffelaert, onzen achtba ren Bisschop, van pastoor Lootens van Coxyde heeft gekregen Dit zijn de vurigste wenschen der redaktie van De Weergalm. In 1884 gingen de klerikalen den kiesstrijd aan onder den kreet De schoone ziel van 'c kind moet gered worden Zij, de vijanden van volks beschaving en geleerdheid, beweerdeD dat de degelijke inrichting van lager onderwijs, door het liberaal ministerie op 'touw gezet, een zedelijk gevaar was voor de jeugd, dat deze inrichting voor doel had de zielen der kleinen te bederveu. Dit liedje weerklonk op alle kansels en in alle kiesmanifestatiën de klerikale gazetten verspreidden deze jammertonen over het gansche land. Die kreet was het wapen, waar mede de katholieken storm hepen tegen de liberale regeering. En in Gent trof men een bisschop aan die de lastertaal zoover dreef, in zijne mandementen te verzekeren, dat de offieiëele lagere school een ras van dieven en booswichten zou opkwee- ken. Sindadienzijnerdrij en twintig jaren verloopem. De liberalen mochten het schoone werk der schoolhervorming niet verw< zmthjken, daar de klenka len door lengen en laster het bewind overmeesterden Het eerste werk van de domperspartij was het maken van eene schoolwet naar den zin dér gees telijkheid, voor doel hebbende de officiësle scholen te benadeelen en uit te roeien, en het volksonderwijs over te leveren aan de nederige slaven der geestelijkheid Meer dan ooit klonk het uitdagend uit den mond der schoolafbrekers Zij zullen haar niet hebben, de schoone ziel van 't kind. Hoever heeft dit gejammer ons ge bracht Men besprak in de Kamer de begroo ting van de gendarmerie. Het was een algemeen geklaag om om nieuwe bri gaden gendarmen bij te krijgen, tot versterking der landelijke policie, die niet meer bij machte is de ontelbare misdaden te beteugelen zoo talrijk zijn do overtredingen in de gewesten waar sedert het kwaart eentr eeuw de geestelijkheid en 't katholiek onder wijs almachtig en, op weinig uitzon deringen na, aileenheerschend is. Sinds 1884 waren de katholieken gedwongen 't getal gendarmen bijna te verdubbelen de bedelaarsgestich ten, de verbeteringshuizen en gevan genissen blij kon ontoereikend, de mis daden op den buiten groeien aan op Bchukbarende wijze. Welaan, klerikale huichelaars en volksfoppers, zingt nu nog in koor Zij zullen haar niet hebben, dé schoo ne ziel van 't kind De kiezers-zullen er binnen kort op antwoorden met een algemeen geschuifel. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Het erfdeel van 3 miljoen van wij- lent. den schatrijken pastoor van Goxy- de bij testament overgemaakt aan den bisschop van Brugge, isnogmuals opge roepen geweest voorde rechtbank van Veurne. Zooals men weet spannen do arme wettige erfgenamen een proces in om de nietig verklaring van het testament te bekomen, verklarende dat de pas toor niet genoeg bij zijn verstand was om een testament te maken. Voor den kerkraad van Coxyde en den bisschop pleitte M. Begerem, volksvertegenwoordiger van Gent en oud-minister. De rechtbank van Veurne komt uit spraak te doen in deze zaak de wetti ge erfgenamen van den overleden pas toor zijn bastaard gemaakt en gansch de fortuin gaat over tot den schatrij ken bisschop van Brugge en de Kerk fabriek van Coxyde. De H. Kerk en hare priesters worden toch zoo vervolgd Dinsdagavond om 8 uren, is minister de Trooz, kabinetsoverste, te Brussel overleden. De kwaal waaraan hij sinds jaren leed, had in den laatsten tijd derwijze toegeno men, dat hij sedert November 1. 1. weinig zittingen der Wetgevende Kamers heeft kunnen bijwonen. Tot Zondag is hij aan 't werk gebleven en talrijke benoemingen van burgemees ters heeft hij ondergeteekend, die eerlang zullen verschijnen in het Staatsblad. Maandag nacht heeft hij het moeten op geven en Dinsdag voormiddag is de dood strijd tfegonnen. Minister de Trooz was 50 jaar oud hij werd geboren te Leuven, den-21 Februari 1857 en begon zijne politieke loopbaan als klerikaal gemeenteraadsheer. Beurtelings vervulde hij de postjes van voorzitter van den katholieken Kring te Leuven, secre taris van den Klerikale Kiesbond voor 't ar rondissement, ondervoorzitter van het comi- teit van patronagie der werkmanswoningen en provinciaal raadslid van Brabant tot hij den 26 December 1889 werd gekozen als volksvertegenwoordiger, in vervanging van wijlen den heer Delcour. In de Wetgevende Kamers nam hij voor namelijk deel aan de beraadslagen over de begrootingen van Binnenlandsche Zaken en openbaar onderwijs en onderscheidde zich op klerikaal terrein bij de behandeling'der ongelukswet van 1884. Den 5 Oogst 1899 werd hij in het kabinet de Smet de Nayer benoemd als Minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onder wijs, dat hij beredderde tot de meeste vol doening van de geestelijkheid en den staf der klerikale partij. Immers hij was het die het bestuur onzer liberale - steden en ge meenten dwarsboomde door de benoeming van burgemeesters, geközen in de opposi tie hij was het die de officieele onderwijs gestichten ondermijnde welke nog overge bleven waren na den hatelijken schoolstrijd door de geestelijkheid op touw gezet, en meer dan 20 jaren lang hardnekkig aange vuurd door Jacobs Thonissen, Melot, De- volder en de Burlet die malkaar opvolgden als Ministers van 't Openbaar Onderwijs in Belgie. Bij het beheer der Binnenlandsche Zaken stond dé politiek van minister de Trooz niet hooger dan gewone kleingeestige dorps politiek en op schoolgebied vooral is zij noodlottig geweest voor het Land. Dank zijne plooibaarheid werd Minister de Trooz na t'ontslag van het kabinet dc Smet de Naeyer verheven tot eersten Mi nister, Na twee a drie weken schipperen is AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. hij erin gelukt een Ministerie, samen te stel len dat niet geroepen is om lang te leven en eerlang verdwijnen zal. De klerikale partij verliest in de Trooz een voorvechter die alle wapenen behendig wist te hanteeren om den antiklerikalen vijand te bestrijden. Zijn afsterven stelt de regeering in eenen moeilijken toestand. In het huidig ministe rie zelf is geen kabinetsoverste te vinden zoo gedwee en behendig als M. de Trooz. Maandag, otn 10 3/4 ure, hebben de lijkplechtigheden plaats gehad van minister de Trooz, kabinetshoofd. Een rouwkamer was opgericht in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Rond 9 1/2 ure, plaatsten zich de ministers, de gouverneur, de burgemeester De Mot,generaal Verstraete,rond het lijk. Dan werden vier reden uitgespro ken. De eerste door M. Schollaert, voorzitter der Kamer hij spreekt over het politiek leven van zijn vriend M. Jules de Trooz. De tweede door M. Liebaert, minister van financien hij spreekt in name zijner collegas van het gouvernement. De derde door M. Sau- veur, hoofdse'kretaris bij het ministe rie van binnenlandsche zaken. Hij spreekt in name van het personeel dat M. de Trooz voor hoofd had. Eene vierde rede werd uitgesproken, door generaal Verstraete,omde toegenegen heid van M. de Trooz te herinneren voor de instelling van de burgerwacht. Na die eerste plechtigheid, zet de be gravingsstoet zich iü gang. Het lijk wordt gedragen door onderofficieren van het leger. Langs het lijk gaan de ministers van fiuancien en van Justi tie, de gouverneur M. Beco, burge meester De Mot, generaal Verstraete, M. Sauveur, enz. Dan volgden eskadrons gendarmen en soldaten, twee zusters van het klooster van Héverlé, de vertegen woordigers des koDings, prins Albrecht, enz., enz. Aan de S' Guduia kerk gekomen, waar de godsdientige plechtigheid plaats heeft, stroomt er vele volk binnen, onj den dienst bij te wonnen. Het is 12 1/2 ure toen de lijkwagen aan de Noordstatie aankomt om vervol gens het lijk naar Leuven te brengen alwaar men de overblijfsels van het oud kabinetshoofd in de familiekelder van Héverlé te midden der zijnen in eeuwige rust zal leggen. In Juni 11. schreven wij Wij moeten terugkomen op een zonderling geval dat zou doen la chen, indien het ongelukkiglijk niet eens te meer de beweenlijke nei ging onzer meesters blootlegde om onze stadsgenooten te vernederen ten voordeele der vreemdelingen. Hetjgeldt nog de vervanging van den achtbaren heer Wittebroodt oud-bestuurder der Muziekschool, die op pensioen gesteld is. De Commissie van ons muzikaal instituut, telt vier leden, even goe de Yperlingen als uitmuntende muzikanten, en eenen Voorzitter, VAN x x -¥■

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1