Stadsnieuws. VOORDRACHT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, IGn Januari 1908. Alzijdig Volksonderwijs. De oude Volksliederen, en Concert Hoe lang nog Liberale zegepralen. M minium van dagloon. Kond eene benoeming. In den Gemeenteraad. Eendracht maakt Macht. Verschijnende (iCS SMontierrfaysVires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, Uixinudestraat, nr 83, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt'bij overeenkomst. Zondag- 36 Januari 190S, door heer J. VERCOULUE, professor aan de tloogeschool van Gent. Onderwerp Ja, hoe lang nog zullen de klerikalen hier in België baas spelen 't Is reeds meer dan twee-en-twintig jaar dat ons land hun vernederend juk ondergaat, en wij vragen ons at of wij de schande zullen beleven getuigen te zijn van de viet ing hunner opkomst aan het bewind sedert een vierde eeuw De partij van dwang en broodroof heeft grootendeels hare heerschappij te danken aan de stemmen onzer Vlaamsche boeren en werklieden. Zullen nog vele landbouwers, land- bouwknechten, neringdoeners en werk lieden die partij getrouw blijven Voorzeker neen al3 zij haar beter kenden en wisten wat zij eigenlijk in het schild voert. lu 1884 leidde de partij van dwang en broodroofde onbeholpeue kiezers ter stembus onder den kreet Weg met de belastingen En sindR dien vermeerderden de in komsten en lasten des lands met schier twee honderd en vijftig millioen De klerikalen zouden de grondbe lastingen verminderen Dat de boer ken's hunne contributiebriefkens be kijken en zij zullen met ons bekennen dat de grondlasten, in plaats van te verminderen, van jaar tot jaar ver meerderd zijn door de toelagen en op centiemen van provincie en gemeente. Gok de persoonlijke belastingen lasteu op deuren en vensters werden verhoogd. Daarbij wisÊfti de klerikalen allerlei taksen te leggen op de honden, op de bierhuizen, op het uitventen van siga ren, enz zonder het vergunningsrecht op do herbergen en de hooge la-ten op den genever te rekenen. En voor het- verklaren en betalen van die taksen moet men goed to< zien van altijd in regel te zijn want wee den ongelukkige die nu t in orde is proces verbaal wordt tegen hem opge maakt en dan heeft hij een ganschen hoop moeilijkheden en krijgt daarbij eene hooge boete en gevangenisstraf. En niettegenstaande al die taksen en nieuwe belastingen, komt de Staat nog altijd geld te kort, en de jaarlijk sche begrootingen nemen voortdurend op onrustbarende wijze toe. Hadden onze meesters over weinige jaren geene verhooging op den genever gestemd, dan ware er jaarlijks een aanzienlijk te kort in's lands Schat kist. Wij ziju geen liefhebbers vaD al- cool en zagen hem volgaarne totaal verdwijnen, maar om dat doel te be reiken is het niet noodig langs om meer het geld uit de zakken der arme men- schen te trekken. Geeft het volk meer geleerdheid, eene betere opvoeding, minder werk uren en een hooger loon, opdat het zich beter kunne voeden en bet aicool- misbruik zal van zelf te niet gaan Doch daarvan wil hat katholiek Gouvernement niet weten 1 Het speculeert op de onwetendheid van 't volk en op het drankmisbruik om zijne inkomsten te vermeerderen In plaats van nieuwe geldmiddelen te zoeken bij de rijken die te veel heb ben, leggen of behouden zij belastin gen op dë verbruiksartikelen en gaan de laatste centen aftroggelen van hen die gaarne een druppelken drinken. Ziedaar de liefde welke ze den werk man toedragen. Zulke aftroggelaars zijn onwaardig langer aan het bewind te blijven Zooals men weec had de bestendige deputatie van don provincieraad van Oost-Vlaanderen de kiezing van 20 October laatst, te Sl Gil lis bij-Dender- monde verbroken Zondag heeft er eene nieuwe gemeentekiezing plaats gehad. De katholieke lijst behaalde 863 stem men en de liberale lijst 978. De libera len ziju bijgevolg met de volstrekte meerderheid gekozen. Men wist ook dat de bestendige de putatie van Namen de gemeeutekiezin- gen verbroken had van Jambes, alwaar onze vrienden eene schooue overwinning behaalden. Eene nieuwe kiezing had Zondag plaats niettegenstaande de valsche listenen schandalen der klerikalen zijn de vijf liberale kandidaten gekozen met de volstrekte meerderheid; zij be kwamen nog meer stemmen dan den 20" Oktober. Men herinnert zich nog dat, ge durende het tijdperk der laatste kie zing, M. Colaert, voor den onnooze- len hoop van het K. Volkshuis, eene redevoering heeft uitgesproken in welke hij lof toezwaaide aan ons ka tholiek stadsheheer omdat hetzelve het minimum van dagloon voor de werken had toegestaan. De klerikalen hebben waarlijk weinig verdiensten te boffen met deze beslissing, daar zij dezelve niet uit eigen beweging hebben genomen maar veel eer uit dwang der omstan digheden dan uit genegenheid voor den werkman. Zij waren reeds sedert acht jaar meester en baas op het Stadhuis en nooit had een hunner raadsleden tot alsdan een voorstel gedaan strekkende om het stoffelijk welzijn van onze Ypersche ambachts lieden te verbeteren, terwijl alle an dere steden des lands het minimum van dagloon sedert lang hadden aangenomen en voorgeschreven. In dien onze arbeiders hier omtrent toch ook voldoening hebben beko men, het is dank aan eenige onder hun die het eerste zich daarmede hebben bemoeid. Inderdaad, het is de bond der timmerlieden die, op 13 April 1898, aan ons gemeentebestuur en aan den beheerraad der Burger lijke Godshuizen, een brief zond bij welken gevraagd werd dat in het kohier van lasten der aanbestedin gen begrijpende de timmerstiel, een minimum loon van 30 centiemen per ure voor de gasten, zou voorgeschre ven worden, en dit zoohaast moge lijk en ten laatste voör 19 Maart. Deze vraag werd verzonden naar eene bijzondere commissie met last van onderzoek en spoedig verslag. Niettemin haastte deze zich in 't geheele niet een gunstig gevolg aan dit zoo eenvoudig als belangrijk voorwerp te geven. Het werd meer dan eens uitgesteld onder voorwend sel dat de heer Burgemeester geen tijd had gevonden om zijn verslag daarover te eindigen. Het was slechts op 18 Februari 1899, dus bijna een jaar na het in dienen van het verzoekschrift der timmergasten, dat het lang verwacht verslag voor den dag werd gebracht. Het was gevolgd van een ontwerp van beslissing verhoogende het dag loon der werklieden van al de am bachten door de stad gebruikt of voor rekening derzelve gebezigd, volgens een tarief daarin vermeld. Het voorstel van den Schepenraad werd denzelfden dag zeer lang be sproken, menige opmerkingen zoo voor als tegen hetzelve gedaan, maar toch eindelijk onveranderd goedge keurd. Men moet denken dat ons klerikaal stadsbestuur wel eens, sedert dien, van zijne beslissing wegens de dag uren afwijkt en in geen acht neemt wat in andere steden daar omtrent wordt gepleegd. Alzoo is heit dat wij vernemen uit het proces-verbaal der zitting van onzen gemeenteraad van 28 December jl. dat in het ko hier van lasten voor de aanbesteding der herstellingswerken aan deHalle, onze klerikale meesters geene mel ding hadden gemaakt van het mini mum van dagloon en dat de hooge overheid dit stuk hun teruggezon den heeft eischende dat de voor waarde er aan betrekkelijk inge schreven worde. Men weet dat onze Gemeenteraad, in geheim comiteit den heer E. Buyle, bediende in het slachthuis, benoemd had tot huisbewaarder der Stadsbibliotheek, in vervanging van den heer Gustaaf Turcry, die op pen sioen gesteld is. Volgens de geruchten die in de stad in omloop zijn, heeft deze be noeming misnoegden gemaakt en zelfs zijn er ontslagen door ontstaan in de Stadsharmonie De houding onzer meesters is zeer gehekeld geweest zij hebben harde waarheden moeten hooren. Sedert lang hadden zij de plaats beloofd aan eenen muzikant der Stadsharmonie en ondanks hunne beloften hebben onze leeuwen den heer Buyle be noemd, die de bediening geweigerd heeft. Wat moet men uit al deze kuipe rijen besluiten Wat moet het publiek denken over de kuiperijen onzer meesters, die het lot onzer stad in handen hebben Onze Gemeenteraad beeft- den 28 De cember vergaderd onder het voorzit terschap van M. Colaert, Burgemees ter. Al da leden waren tegenwoordig uitgenomen M. Iweuia die zich had AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. doen verschoonen uit oorzaak van ziekte. Het verslag der laatste zitting is goedgekeurd geweest. Op de dagorde kwamen voor 1° processen verbaal van verschillige verpach tingen de verpachtingen der graBge- wassen beloopt tot de som van 231 fr. deze der kramen op de Vleeschhalle tot 2,205 fr. en de verpachting der kramen op de Groenselmarkt heeft 1,050 fr. opgebracht. Het kuischen der Vleeschhalle te wenschen latende, de Raadsheer M. D'Huvettere verzoekt het College in het toekomende strenger te zijn. De verpachtingen worden goedge keurd. 2° De raad brengt eenegunstigestem- miDg uit over de begrooting 1908 der Stads Bibliotheekdie in ontvangsten en uitgaven beloopt tot de som van 1,500 fr. 3° De begrooting 1908 der Nijver heids school, beloopende tot 10,740 fr wordt insgelijks goedgekeurd. 4° De begrooting der Muziekschool gesloten met de som van 7,800 fr. wordt met eenparigheid goedgekeurd. Er volgt uit eene opmerking gedaan door den heer Voorzitterdat de provin cie de hulpgelden verminderd heeft. 5° De Raad brengt een gunstig advies uit over de begrooting 1908 der kerkfabriek van Sl Pieter. De ontvangsten beloopen tot Ir, 33,001-24 De uitgaven tot 1 32,987-60 Overschot fr. 13-64 6° De Raad brengt een gunstig advies uit over het proces verbaal eener ver hooping van houtgehouden door de HospicenO Deze verkooping heeft 14,353 fr. opgebracht. 7° Het proces-verba(al der boomvendi- tie gehouden door bovengemeld be stuur is ingelijks goedgekeurd. Het bedrag beloopt tot 4,307 fr. 8° Het tusschenkomend aandeel van den Staat en van de provincie, voor de herstelling van den zuidkant van liet Bel fort naar het Nieuwwerk is bijna verze kerd, maar zekere veranderingen aan het lastenkohier zij n gt ëiseht, name lijk h«t minimum van dagloon en de wijze van ontvangst der werken. Het gebruik der lei van vlaamsch model is insgelijks gi ëischt. 9° De rekening 1906 en de begrooting 1908 van het Weldadigheidsbureel wor den neergelegd op het bureel even als de rekening 1906 der Hospicen die op het Nr 10 voorkomt. 11° Men gaat alsdan over tot hot on derzoek der Stadsbegrooting voor 1908. Be keer Burgemeester doet opmerken dat de bevolking der stad eene kleine verhooging oudergaan heeft. Op 31 December 1906 waren er te Yper 17,482 inwoners. De verschillige artikelen waarvan wij de cijfers zullen geven in ons toe komend nummer, werden opvolgent- lijk goedgekeurd. Het geheele de begrootingis in stem men gelegd en voorloopiglijk eenparig goedgekeurd. De gewone ontvangsten beloopen tot fr. 375,240-74 De gewone uitgaven tot fr. 352,318-71 Overchot op het gewone fr. 22.922-03 De buitengewone ontvangsten tot fr. 143,225 79 De buitengewone uit gaven op fr. 162,727-45 Te kort op het buiten- gewone 19,501-66 DE tWBGALIl v'"Z Hl ■■■■BOHBOESlUBHHHnHHHMi

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1