Everaard Suzanna PRMRAAG15. De wereld rond. Instituut va.» Jumet-Heigne Vlaamsch Tooneel. GRIETJE, Théatre d'Vpres. LES 28 JOURS DE CLAIRETTE, Een drama der ellende. Wildstroopersdrama. M. MEIER, heel- en tandmeester spe cialist van Kortrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagenvan 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Van- KemmelGroote Markt, 5. Mond- en tandziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf 100 fr. gewaar borgd voor hel leven. hinden. Hier en daar zong hijmet eene friasche, aangename atem een konpiet der liederen, waarover hij sprak. Onnoodig te zeggen dat de bijval dien hij met zijne mooie en alleszins belang rijke voordracht behaalde, zeer groot was en dat al de aanwezigen de hoop uitdrukten hem hier nog weer te zien. Hartelijk dank aan den talentvol len spreker voor de vele schoone dingen, die hij ons geleerd en laten genieten heeft. Zondag aanstaande 2n Februari, zal de zevende vertooning plaats hebben van het festival uitgeschreven door de Vlaamsche Sterter gelegenheid van haar vijftigjarig Jubelfeest. Ditmaal is het de beurt der Maatschappij Kunst en Broedermin van Staden onze Y per- lingen te komen vergasten op eene schoone vertooning. Drama in drie bedrijven, en Zangspel iu twee bedrijven. Wij twijfelen er niet aan of de zaal zal nogmaals propenevol zijn waut alles voorspelt dat het eene zeer schoo ne vertooning zijn zal. Opening der bnreelen ten 5 1/2 ure, ten b ure juist op het tooneel. Kaarten van le en 29 plaats zijn vooraf verkrijgbaar bij K. Deweerdt, schatbewaarder der Maatschappij Direction M. Martini. La troupe du théatre de Tournai viendra nous donner MARDI -4 FÉVRHER prochain une brillante representation composée de Opérette en 4 actes, de H. Raymond et A. Mars, musique de Victor Roger. ler acte, le Magasin demodes; les Tribu lations ddun Vol au-vent. 2me acte, la Caserne l'Appel des Réservistes 3me acte,aux grandes Manoeuvres. 4me acte, les deux Benoit. Prix des places le pl. 3,50 fr. 2® pl. 4,35 fr. 3« pl. T5 c. Bureau 7 1/2 h. Rideau 8 h. On peut se procurer des cartes a l'avance chez M. Degroote. De gestolen schilderij van Van Dvck (eniggevonden le Ardoye Donderdag morgen rond 8 ure, kwam eene overdekte kar, met een paard bespannen, gereden langs den grooten steenweg van Kortrijk naar Brugge, voorbij de herberg De Snep- pe tusschen de gemeenten Meulebe- ke en Ardoie toen het paard bijna rechtover de smis van Constant Que- quin, gelegen langs den westkant der kasseide, op het grondgebied van Ar- doie, een zijner hoefijzers verloor. De voerman, een man van rond 26 jaar, reed naar den ingang der smis van C. Quequin, spande het paard uit en deed het beslaan door den smid. Op de kar lag eene groote kist, uit toegenageldeplanken vervaardigd, van minsten 3 meters lang. De voerman, terwijl hij genoodzaakt was te wachten tot dat zijn paard beslagen was, vroeg in het huis van den smid eenen hamei en eenen beitel, sprongermedeop zijne kar, wrong eene plank af van de kist en onderzocht den inhoud zijner la ding. Hij stond verbluft te zien toen hij bestatigde dat zij eene groote rol bevatte, van meer dan drie meters lang en omwonden in emballagiepa- pier. Hij dacht eerst dat het een tapijt was doch toen hij den rol opende, zag hij dat het eene schilderij was. De zoon van den smid, die er stond op te zien, riep uit Wie weet is het de gestolen schil derij van Van Dyck niet De voerman, die eerst geheel versla gen was door de ontdekking, vroeg haastig een velo te leen, en reed er snel mede naar Pitthem. van waarbij naar het parket van Kortrijk telefo neerde. Hij deelde zijne vermoedens mede en vroeg wat hij doen moest. Uit Kortrijk werd hem geantwoord dat hij zich spoedig naar Ardoie moest bege ven, om den burgemeester aldaar te verwittigen, daar de zonderlinge ont dekking op het grondgebied zijner ge meente gedaan was en de kar en schil derij nog op Ardoie verbleven. Rond 10 ure kwam de voerman in volle baast toe te Ardoie, doch daar de burge meester afwezig was, legde hij zijne verklaring af bij den politiecommissa ris. Deze trok aanstonds met den voer man naar den wijk De Sneppe ge legen op drie kwart uurs van de dorps- plaats. Daar gekomen, ontrolde men de schilderij en iedereen bestatigde dat het wel het meesterstuk was van Van Dyck, 3 meters 50 hoog en 2 me tets 80 breed, dat uit de O. L. Vrouwe- kerk te Kortrijk gestolen was. De voerman is zekere Frans Carlier, woonachtig t9 Harelbeke, gehuwd, en sedert een jaar het bedrijf van druk ker uitoefenende. De kist moest gevoerd worden tot aan de vaart van Steenbrugge de voerman moeststilhouden opdéplaats. Carlier zegt de kist opgeladen te hebben en te zijn voortgereden ver wonderd over geheel de zaak, doch reeds vermoedend dat hij een gestolen voorwerp mede had. De commissaris van Ardoie bevool aan Frans Carlier de schilderij achter te laten en met de ledige kist voort te rijden naar Steenbrugge om daar zij nen man te vinden, zooals afgesproken was. Twee gendarmen in burgersklee- ding moesten hem vergezellen per ve lo, de eene voor, de andere achter den wagen. De politiecommissaris verwittigde per telefoon het parket van Brugge en begaf zich daarna zelf naar die stad, om te zien wat er verder zou voor vallen en zoo mogelijk den onbekende kerel uit Meenen aan te houden. Men heeft op die aangeduide plaats niemand aangetroffen. De weergevonden schilderij is Don derdag nacht, onder do bewaking der Kortrijksche politie gebleven en is Za terdagmorgen, aan den Z E. H. pas toor der O. L. Vrouwkerk terug be zorgd geworden. Aanhouding Gabriel Carlier, die de schilderij vervoerde, werd in de gevangenis van Brugge opgesloten. Vrijdagmorgend verscheen hij op nieuw vóór M. Verbeke, onderzoeks rechter. Hij volhardde iu zijne vorige verklaringen. Hij, die hem met het vervoer der schilderij gelastte, sprak Hollandsch. Ondanks dit alles, werd Carlier in hechtenis gehouden en ouder goed ge leide naar Kortrijk overgebracht, waar het onderzoek thans wordt voortgezet. Niet beschadigd. Uit de verklaringen van M. Rey- naert, burgemeester van Kortrijk, blijkt, dat de kostbare Bchilderij niet werd beschadigd. De pastoor van O -L Vrouwkerk zal ze terug doen inlijsten. Men weet nog niet aan wien de uit geloofde premie van 20.000 frank zal toegekend worden. Het onderzoek moet dit uitwijzen. De vrouw verdwijnt. De man krankzinnig Sedert 4 dagen meldt men de ver dwijning der echtgenoote H wonende teBerchem. Men veronderstelt dat de vrouw zich overgelaten heeft aan eene daad van wanhoop Inderdaad, sedert verschillige weken werd de man der ongelukkige naar het hospitaal ge bracht, en het huisgezin, bestaande uit zes kleine kinderen, was in de grootste behoeftigheid. Wanneer de man de verdwijning zijner vrouw vernam, werd de ongelukkige zinneloos, en is moeten in een krankzinnigengesticht overgebracht worden. De ongelukkige kinderen zijn opge nomen geweest in het gesticht der ver laten kinderen. Een wildstroopersdrama is voorge vallen in het bosch der scholieren, met ver van Feignies De bosch wachter Zenon Brohet, 57 jaar oud, deed eene ronde in het bosch, rond 8 ure 's mor gens. Hij was vergezeld van zijnen hond en droeg zijn geladen geweer in bandelier. Hij bevond zich op 800 meters der grens, toen hij de genaamde Achille Longle zag, wonende te Quévy- le-petit (Belgie), wildstrooper van beroep. Een geschil greep plaats. Longle hief zijnen stok op Brohet. De wachter verklaart dat hij 7 tot 8 stokslagen met zijn geweerkolf deed afwijken en dat hij het hoofd van den wildstrooper raakte met het kanon van zijn geweer, terwijl zijnen hond in de beenen van Longle beet. De boschwachter riep om hulp. Houthakkers verklaren schreeu wen gehoord te hebben. Op dit oogenblik, sloeg Longle zijn stok op den kop van den hond, die bewusteloos op den grond nederviel. De wachter Brohet legde aan en op 25 meters ongeveer, schoot hij in de beenen van Longle bij viel neer en Brohet nam hem den stok en twee konijnen. Daarop kwam de wachter Désiré Constant van Feignies, die zijn collega zond om gendarmen. Maar een bosch- weikman verwittigde de broeders van Longle, en deze vervoerden den ge kwetsten naar Quévy. Het onderzoek wordt tevens in Frankrijk en Belgie gevoerd. De wachter Brohet is vrij gelaten maar verzocht zich aan de beschikking van het gerecht te houden. Wie uit het woord Gemeenteraad de meeste goede Hollandsche woorden van hoogstens 6 letters maakt, zooals rat, meter, enz., krijgt een Fonograaf met 2 muziekrollen, de volgende 5 ieder een Schwarzwalderhangklok, de volgende 100 goede en de 50 die het eerst ons hun oplossing zenden een ge schenk naar keus, zooals Lampekap- pen, Sigarenaanstekers, Vulpenhou ders, Inktstellen, enz. Die geen prijs of premie heeft, ont vangt gelijk met de uitslag 25 verschil lende prentbriefkaarten. In te zenden voor 26 Februari 1908 met TO cen tiemen bijdrage Belgische postze gels. Uitslag ontvangt ieder deelnemer 11 Maart. Wij ontvingen de 7" December 1907 het volgend schrijven van het Com missariaat van Politie van Wildryck s U verzekerende dat ik alle moge- Jijk9 aanbeveling zal doen en dat ik verder aan de wedstrijden zal deel nemen, daar dit mij zeer nuttig b schijnt, zoo bied ik U Mijnheeren mijn achting8volle groeten Was geteekend Bocklandt. Opgaaf Fransche Wedstrijd, wordt op verzoek franco toegezonden. Bureau International de Concours Vlaggemanskade 5 Weer. 5Rotterdam5 (HOLLAND). De groote oorzaak der splitsing is te zoeken in de sedert eenigen tijd aan houdende samenwerking der Centrum katholieken en socialisten in den Reichstag. De Poolsche kwestie speelt nu ook eene overwegende rol. üuitschland wil kost wat kost het Poolsch uitroeien in de provintiën Possen en aanpalende distrikten. Daarom is er eene wet gestemd om 70000 hektaren land te onteigenen die aan Pollakken toebehooren, om daarop Duitsche huisgezinnen te ves tigen. De Pollakken staan tegen zulk on recht op en zij hebben volkomen ge lijk. PERSIE. De laatste Belgen die nog in dienst waren aan de Persische Douane en Finantiën, zijn nu ook afge dankt. Niettegenstaande de groote diensten door oDze mannen aan het Rijk bewezen zijn zij door de kuiperijen van Rusland en Engeland weggezonden. Deze twee mogendheden hebben in 1907 een verdrag gesloten waarbij Persen in twee deelen wordt atgetee- kend. Het Noorden onder den invloed der Russen. Het Zuiden, de kusten van de Persi- schegolf, onder den invloed van de En- gelschen. Een nieuw bewijs hoe noodig het is dat een land eene stevige inrichting tot stand brenge voor leger en finan- tiëen. Verwijfde volkeren worden het prooi van anderen. CHINA beeft dit nu begrepen en doet tegenwoordig eene machtige po ging op eik gebied leger, marine, nijverheid, spoorwegen, enz., om van zijn ouden slenter los te komen. Het is niet voor tijd. Nog enkele jaren ge wacht en het ware te laat. Reeds heeft China uitgestrekte en belangrijke havens en landstreken verloren. Mandchoerei, Liao Tang, Wei Hai Wei, Formosa, Hongkong, Kiao Chou, Chu-Schan, Hai-Nan werden veroverd of onder invloed gebracht van Duitsch- land, Japan, Engeland, Frankrijk, Rusland. DUITSCHLAND. - Het Centrum, de vermaarde katholike Duitsche partij, die zoo lang rotsvast en onver- verdeeld een overwegende rol speelde in de Duitsche politiek wordt bedreigd van scheiding. Een deel der leden, onder leiding van Hoembrucb, is op het punt eeu zelfstandige partij te vormen. Ten bureele dezes, Dèclaration pour brassergereed gedrukt, aan genadigen prijs. (GESTICHT VAN L)(TN [V. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) T9, Rue de l'Iustitut te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 15 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kandilaten voor openbare bedieningen /Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eerslen rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn geslicht, waar bij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Tolephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen ji

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3