Stadsnieuws. h\ DeTTaMER. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 6n Februari 1908. 5 centiemen. Vierdejaar. i\r 15. De Vooruitzichten voor 1908 De vinger Gods. Wal zal 'l Nieuwsblad daarvan zeggen Onderzoek van ontwerpen en Verslagen. Een been le knagen. Tooneelfestival. Eendracht maakt Macht. Ievschijnetltle f/t'S if Oil fft't't/(t(/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijfi in bij den Uitgever, Dixfnudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. tiet (Joel der kiezing van 1908 zal nogmaals moeten strekken om de kle rikale meerderheid, die van jaar lot jaar in getalsterkte afneemt, te ver zwakken, ja, indien het mogelijk is, dezelve te verpletten. Üm tot dien uitslag te geraken, is ereene volledige eensgezinde werking noodig van al de antiklerikale mach ten, is hel noodzakelijk, dal al dege nen die den val wenschen der klei i - kale regeering, hunne krachten ver eenigen om tegen den helschen vijand ten strijde te trekken Verdeeld, zijn wij machteloos tegen de kuiperijen van het Roomsch ge broed vereenigd maken wij eene macht uil, die ons ongetwijfeld tot het gewenschte doel, de eindelijke zegepraal moet geleiden. De uits'agend'-r kiezingen van 1904 bewijzen klaar als de zon dat met toe passing van hel kartel, onze vrienden erin kunnen gelukken aan onze te genstrevers 4 zetels te ontrukken 1 te Ilóet, I te Bergen. I te Charleroi en I te Soignies. Kr bestaat ook hoop voor onze vrienden in Limburg I zetel te win nen en wie weet welke verrassingen ons de k ezing van Gent kan voorbe- houden. Doch, veronderstellen wij enkel' voor het oogenblik dal de partijen hunne wcderzijdsche stellingen be houden in Limburg en Oost-Vlaande- ren dan zou toch door de samen werking in het Walenland do kleri kale meerderheid met 4 stemmen verminderd cn de liberalen met 4 aangegroeid, dalen tot 4 stemmen, want dan zou de Kamer beslaan uit 85 klerikalen en 81 antiklerikalen. Zulke samenstelling zou alle regee ring onmogelijk maken dit is on- betwisbaar voor iedereen die de toestanden van hel klerikale gouver nement van nabij kent In zulk geval zou er olwel een mi ni-tone van zaken (wal in ons land in de huidige omstandigheden eene o.imo.ebjkheid zou wezen) moeten lot stand komen, ofwel zou men zich verplicht zum de Kamers te ontbin den. En daar bij eene onbinding, de kiezing altoos slecht uitvalt voor de partij, die de oorzaak is van dezen toes'and. zou het klerikaal gouverne ment geleefd hebban Uit dit alles volgt dus natuurlijk dat de samenwerking van alle anti klerikale machten zich sterker dan ooit opdringt voor de kiezing van 1998. [jet land is de klerikale ver drukking beu, iedereen zucht naar vrijheid welnu, de antiklerikalen kunnen het land verlossen van de vorvolgin-polilick onzer Meesters, de antiklerikalen hebben hel lot van burger en werkman in handen dat z'j hun recht gebruiken, en als een man ten strijde trekken om recht vaardigheid en gelijkheid in de plaats van partijdigheid en onrecht te doen heerochen. De katholieken hebben in België drie gemeentekiezingen vernietigd, omdat zij tegen hunne goesting uitge vallen waren. En wat gebeurde er De tweede kiezing viel nog veel beter uit voor de liberalen dan de eerste Dit was het geval te Sl Gilles bij-Dender- monde. Jambes, bij Namen en Hcrme- ton, ook provincie Namen. Zoo wordt de katholieke onrechtvaardigheid be loond bet is de vinger Gods De Federatie der katholieke gemeente raadsleden van Brussel en omliggende gemeenten, komt met eenparigheid van stemmen een wensch uit te drukken de gmneeritekieswet te zien wijzigen in den volgenden zin 1. Ouderdom 30 jaar. 2 Een jaar verblijt. 3. Afschaffing van de 4de stem. 4. Toepassing der rechtvaardige E. V. met quorum of' kiescijfer als volgt a) Een derde stemmen als er min dan 4 raadsleden te verkiezen zijn b) een vierde als er 4 tot 6 zijn c) een vijfde als er van 7 tot 12 zijn en d) een zesde als er meer dan 12 zijn. 5 Afschaffing der bij voegelijke raadsleden. Dit is een klinkende kaakslag voor onze achteruitkruipende katholiekeu die onder den domper worden gehou den. Dit toont aan hoe weinig de katho lieken t' akkoord zijn op al de punten van hun programma. Vraag gesteld in de Kamer, door M. NOLF aan den heer minister van land bouw. De vetleggers klager over de moei lijkheid dat zij tegenkomen om zich het mager vee te verschaft ui, welke hun onmisbaar is om hunne weiden te vullen Zou de achtbare minister onge makkelijkheid zien de ingang toe te laten van het mager vee, van fransche afkomst en dit onder de gewone waar borg Antwoord van den minister. M. den minister van landbouw ad interim heeft laten hooren aan de Ka mer dat do gezondheidstoestand van het vee in de vreemde landen, en bij zonderlijk in Frankrijk, voor het oogenblik de gevraagde wijziging, aan gaande het vrij inkomen van het vee, niet kan toelaten M. D'Huvettere is een der zeldza me raadsleden die tot alsnog zijn vrijgezeg op het stadhuis heeft be houden. Op meer dan een punt deelen wij in zijne gedachten niet, maar wij moeten nochtans erkennen dat zijne ondervragingen, zijne opmerkingen en zijne beknibbelingen somwijlen juist en gegrond zijn. Zoo is het dat, ter gelegenheid der beslissing door het Schepencollege genomen van den naam te geven van Statielaan aan den steenweg leidende van de statie naar de Capronstraat, hij gevraagd heeft dat al de zaken van eenige aangelegenheid vooraf gaandelijk in de afdeelingen zouden onderzocht en er een verslag van zou ingediend worden opdat men later Ztfu wöten om welke reden de be slissingen van den gemeenteraad zijn genomen en op welke beweeg reden zij gegrond zijn. De vraag van M. D'Huvettere is volkomen juist en redelijk. Hij weet bij ondervinding dat de commissien of afdeelingen van het stadhuis hare plichten niet volbren gen. Ook het meeste deel der leden die ze samenstellen hebben noch den tijd, noch de bekwaamheid, noch de bevoegdheid om zich nuttiglijk bezig te houden met de zoo menig vuldige als verschillende zaken aan hun onderzoek onderworpen. Bewust van hun middelmatig verstand zij geven zich zelf de moeite niet de vergaderingen der commissien van welke zij deel maken bij te wonen en rekenen dat een ander hun werk zal doen. Te dien gevolge gebeurt het dikwijls dat na verscheide nut- telooze bijeenroepingen er geen ver slag kan opgemaakt worden, en wanneer er een volstrekt noodig is alsdan zoekt men een bedienstig raadslid die zich daarmêe wil be lasten. Dit werk onvolledig, onbe duidend, in der haast samengeflanst, wordt in den gemeenteraad mede gedeeld. Hieruit volgt dat de zaken niet grondig onderzocht en op geen voldoende bewijzen gesteund meest altijd moeten verdaagd worden en somwijlen jaren lang zonder besluit blijven. Deze doenwijze is een der eigen aardigheden van onzen eensgezinden klerikalen gemeenteraad. Niemand neemt er de voorhand van iets er bestaat geen iever onder de leden en al de stadsdiensten lijden van deze plichtige onverschilligheid en werkeloosheid. Wij moeten denken dat voortaan alles beter en regelmatiger zal afloo- pen, want wij zien in het verslag der laatste zitting van den gemeenteraad dat er eene nieuwe samenstelling der afdeelingen met aanduiding hunner verschillende diensten is aangeno men geweest. Wij mogen ons dus verwachten dat nu, er nieuwe mannen ingetreden zijn, de leden der commissien meer bedrijvigheid aan den dag zullen leg gen dan voorheen, met vlijt de ver gaderingen derzelve zullen bijwo nen, de ontwerpen aan hunne be raadslagingen gezonden, grondig zullen onderzoeken, bestudeeren en onder hun bespreken, ten einde na gemeen overleg een rijpelijk werk voort te brengen tot nut der beslis singen door den gemeenteraad te nemen. 't Is alzoo dot men aan den acht baren heer D'Huvettere voldoening zal geven. Het Nieuwsblad is zeer mild jegens le Progrès. In zijn nummer van 18 Januari 11. sprekende over de vernietiging der gemeentekiezingen van Chymay waar de klerikalen gekozen waren geweest, door de middelen die men weet, biedt de godvruchtige confra ter le Progrès dat been aan te kna gen. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Le Progrès, natuurlijk, bedankt het Nieuwsblad, om zijne mildheid. Om al zijne erkentelijkheid aan het Nieuivsblad te toonen en om te bewij zen dat zij geene ondankbaren zijn, geven de schrijvers van le Progrès op hunne beurt twee beenen te knagen dat van S' Gillis bij Dendermonde en dat van Hernieton a/Maas. En daar gewoonlijk de eetlust-komt al eten, bieden zij hem Jambes aan opdat de confrater kunne genieten van een boutje Men weet, inderdaad dat de kle rikale bestendige Deputatien van Oost-Vlaanderen en der provincie Namen de kiezingen van Sl Gilles bij Dendermonde, van Hermeton a/Maas en van Jambes verboden had den, omdat die kiezingen voordeelig waren geweest voor onze vrienden. In deze drie localiteiten hebben nieuwe kiezingen plaats gehad en de bijval der liberalen is grooter ge weest dan in October 11. Wanneer het Nieuwsblad deze twee beenen zal geknaagd hebben en dat het dat goed boutje zal geproefd heb ben, zal het zich kunnen onthouden eene tusschenmaaltijd te gaan doen in het Volkshuis met de gewone Hesp en Volaard. Verleden Zondag had de 7do vertoo ning plaats van het festival, uitge schreven door de V laamche Ster en ge geven door Kunsten Broedermin, uit Staden. Weeral was de tooneelzaal proppens vol en allen hebben er een aaugenatnen, genotvollen en tevens leerrijken avond beleefd. Het program ma was zeer aanlokkelijk en de optre dende maatschappij heeft goed aan de verwachting beantwoord. Ook heeft zij veel bijval gehad. Eerst kwam Everaard en Suzanna drama in 3 bedrijven voor het voetlicht. Het ts een der beste werken van den weergaluozen Van Peene Menig in drukwekkend en roerend tafereel komt er in voor en het geheel is eene aaneenschakeling van treffende zede- lessen. Het puike stuk werd daarbij zeer goed vertolkt/beter dan men ver wacht had. Ook heeft men die moedi ge tooneelisten menigwerf dapper toe gejuicht. Mej. Zulma en Jeanne Devers, m de rollen van Geertrui en Suzannaspeelden opperbest. Z'j waren volkomen op de hoogte barer taak en begrepen hare rollen zooals het behoeft. Bloemen en kransen bij de vleet voor beide. Zij verdienen het ten volle. De heeren J. Amsel, in de rol van Everaard, O. Van Isacker, in die van van Graaf van R'jnvelde. L. Vancampo, in die vau Baas DewitteJ. Bil liet, in die van Hanstrokken zich allen goed uit den slag en bewezen dat zij hunne rol goed instudeeren en verstaan, Hun spel is daarbij ongedwongen, hunne uitspraak duidelijk en hunne gebaren zijn gepast. Zij hadden ook veel bijval. Een gul proficiat voor allen. De min dere rollen waren ook goed weergege ven, de figuratie was voldoende en de tooneelschikkingonberispelijk. Degri- meering mag welgelukt heeten en hielp mede tot het schetsen der ver schillende tijpen. Het was heel mooi en men juichte toe dat de zaal dreunde. Daarop volgde Grietje, zangspel in 2 bedrijven, een puik stuk onder alle op zichten. Muziek en zang zijn fijn en werden wel uitgevoerd. Er Eit geesten o

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1